Poškozuje školský zákon děti, které chtějí na SŠ?

reakce posluchačů a čtenářů:

Odesílatel: L
Datum: 22. dubna 2005, 19:04:47

Pane Hutka,ta beseda byla strašnáááá. Jak je to možné,že neodhadnete svoje možnosti? Ach jo.... Liduna

Asi jsem si vybral nešťastné téma. Minule jsem měl už pocit, že by to šlo. Zdravím - Jaroslav Hutka

Dobrý den, děkuji,že jste mi odpověděl.Bylo mi z toho smutno.Nechtěla jsem urazit. Zdraví Liduna
Odesílatel: Zdeněk Pátek
Datum: 22. dubna 2005, 19:25:15

Pane Jardo Hutko!
Vaši webovou stránku jsem vyhledal po odvysílání dnešního Radiofóra, jednoduše mi to nedalo. Nejprve bych Vás rád pochválil za skvělou úroveň a noblesu, s jakou moderujete tento pořad. Jeden z dnešních respondentů Vás otipoval jako někoho, komu tato role nesedí, já bych naopak řekl, že je to přesně Vaše parketa. Vyjadřujete se citlivě a adekvátně tomu, koho máte na lince, máte příjemný hlas, a počínáte si velmi šikovně. Medím si také proto, že jsme většinou spolu na stejné názorové vlně. Tedy díky, díky za to!
Dnes se k vám zřejmě nedovolal nikdo, koho se tato otázka bezprostředně týká (pravda, neslyšel jsem pořad bohužel celý) - tedy rodič chytrého dítěte, které se mu letos na nějakou prestižní školu hlásí. Mluvil by docela jinak a pozná se, že ti volající lidé - obhájci té tzv.rovnosti - se tím neměli důvod příliš zaobírat. Vím o čem mluvím, neboť doma od včerejška slavíme přijetí mého syna na gympl. Věru jsme si oddychli, protože hlásit ve druhém kole premianta třídy třeba na obor svářeče nebo elektrikáře (při vší úctě ke všem řemeslníkům) by se nám nechtělo... Jsem docela rád, že jsem se k vám do studia nedovolal, neboť verbálně bych nebyl schopen svoje mínění výstižně formulovat a s třesoucím hlasem bych nebyl těm mudrlantům dobrým soupeřem. Zajímal by mne ten pán, který o sobě tvrdil, že pracuje ve školství - na jakém postu asi, že si nevšiml, že dnešní děti nejen že nejsou tak prázdné hlavy, jak soudí, ale naopak jejich znalosti a všeobecný přehled je už v té devítce úctyhodný! No, chvílemi jsem byl těmi scestnými myšlenkami, které padly, docela rozčarován, ale jejich sympatickou brzdou a oponenturou Vašimi ústy se vše vracelo do rozumných kolejí. Znovu - díky za to!
Těším se na Váš další páteční pořad a doufám jen, že převaha těch škarohlídů a nespokojenců Vás neodradí a neznechutí. Pěkné dny příští.
Váš sympatizant (i pro ty pěkné písničky, které mám na pásku z dob před Vaším odchodem do Holandska) - Zdeněk Pátek


Odesílatel: Jana Baudisova
Datum: 22. dubna 2005, 19:32:41

Vážený pane Hutko,
na rozdíl od některých psluchačů nevidím důvod, proč byste nemohl vyzkoušet moderátorství a chtěla bych přispět do debaty svým názorem.
Myslím si, že není třeba do nekonečna hloubat nad extrémy, ale bylo by dobré pokusit se najít kompromis, který by do co největší míry spojoval výhody obou extrémních přístupů a přitom minimalizoval jejich negativa. Je jasné, že systém by měl být vstřícný ke studentům, ale přitom by neměl být zbytečně přebujelý. Této vstřícnosti je asi třeba obětovat něco námahy a administrativy, kdyby však byl výběr škol omezenější (výběr by se mohl omezit třeba jen na dvě nebo tři možné přihlášky), jistě by odboural monstrózní rozměry administrativy škol. Určitě by měla existovat povinnost potvrdit nástup do školy např. do týdne po oznámení o přijetí a poslední zkoušky (např. již druhé) by se mohly konat až koncem prázdnin, třeba v srpnu, aby byla "vychytána" poslední volná místa, o něž je opravdu zájem.
Také si myslím, že není správné zavést místo přijímacích zkoušek na střední školy závěrečné zkoušky na devítiletce s doplněným hodnocením žáka, podle nichž by se vybíralo na školy střední, protože přechod z devítiletky na střední školu může být pro mnohé děti příležitostí "začít znovu", s nepopsaným štítem, a domnívám se, že i na to mají dnešní děti morální právo.
Se srdečným pozdravem Jana Baudišová


Odesílatel: Zdeněk Neustupa
Datum: 22. dubna 2005, 19:49:39

Zdraví Vás (nebi Tě) už je to opravdu dávno co jsme se setkali, v Olomouci v 80 letech v "rudém koutku" Farmakonu a pak různě dále (spolužák Emil Pospíšil ať.).
Poslouchal jsem dnes Vaše radiofórum, vzhledem k tomu, že jste si zvolil téma přijímačky na SŠ bych předpokládal lepší přípravu než je to jste řekl: dcera dělala přijímačky na 4 školy všude byla přijata.....
Opravdu si myslíte, že pro ty co byli první pod čarou nepřijatých na škole, kam Vaše dcera udělala přijímačky a nenastoupila, bylo tato Vaše informace ta pravá?
Jde jen o to, zda skutečně každá škola si může vybrat kolik studentů bere v prvním kole a kolik v dalších. Mohla se Každá škola rozhodnout.
U nás je skutečně na základě pitomého vývoje polovina míst ne gymplech než v třeba v Praze, není to o chytřejších dětech, ale o nastavení systému.
Dost jste mne vytočil mám dvě velké děti a oba jsou na gymplech a vím jak se museli připravovat při nedostatku míst, samozřejmě by soukromé by nebylo problém je umístit:-)))
Jinak mám Vás stále rád, stále zpíváme některé písničky.
PS.: Mám ještě pořád některé originální nahrávky sice v blbé kvalitě, chcete je do archivu? Samozřejmě zadarmo jsou Vaše
Zdravím a přeji vše nejlepší (i když mne občas naštvete) Zdeněk Neustupa

Ahoj Zdeňku, asi to nemá cenu komplikovat po letech s oslovením. S tím tématem středních škol nevím, co bych dodal. Pár lidí si myslí, že jsem to udělal briliantně, pár že naprosto blbě. Viz www.hutka.cz . Ale nechci se o to hádat. Mě by teď spíš zajímalo co si pamatuje a jak kolem toho hrání v Rudém koutku. Vydal jsem z toho jedno CD se jménem Olomouc a měl bych k tomu asi ještě připsat přílohu, ale zjistil jsem, že si to všechno pamatuju už překrouceně, kromě tedy svině Tylšara. Myslíš, že máš lepší paměť? Zdravím - Jarda Hutka

Odesílatel: Zdeněk Neustupa
Datum: 29. dubna 2005, 16:50:06

Ahoj Jardo, samozřejmě si to nebudeme po těch šílených letech komplikovat, ale že je to už dlouho? Vy jste pak za nedlouho musel pryč a nám tu zůstalo prázdné místo. Zaplnili jsme si je sami a jiní, ale Vaše hudba promluvy a "šplechty" nám vždycky chyběly.
Já už mám přijímačky dětí na střední školy za sebou, dcera je na vyšce a syn se chystá příští rok na maturitu. Mne na tom systému a diskuzi o něm zaujalo jedno: poprvé se přihlásí kam chceš ale na jednu podruhé kamkoliv a na kolik chceš. Vím ze svého okolí o dost dětech, které skončili pod pomyslnou kvalitativní čarou. A to místo pak pro ně by bylo kdyby se starali, protože jiné dítě to vzalo jako zkoušku a šlo na jinou školu. I když se to škola dověděla, až když dítě nenastoupilo 1.9. Ono to není opravdu tak jednoduché, z obou stran. Nechme "blbostí".
To CD jsem přehlédl jinak bych Vám přispěl koupí k autorskému honoráři :-). Stále opravdu rád poslouchám tu naši nahrávku Vašeho vystoupení, omluvám, se v letech minulých, před 89 jsem ji a další dokonce rozšiřoval, bez svolení autora.
Hrálo se to tady na kolejích v listopadu 89 a trochu jsi pomohl pozvednutí nálady obklíčených ostravských studentů.
Jinak z Olomouce si taky, kromě několika následných intervencí na škole od Vámi uvedené sv.. málo. Emil je u Boha. S Tomášem Tichákem si mailujeme, občas, pokud budeme mít zas schůzku nad pivem, pokusím se dát dohromady nějaké momentky. Já nebyl přímo ten, kdo to tenkrát organizoval, spíš mne kluci k tomu přizvali.
Vše nejlepší.
Jestli pojedete do Ostravy, kde teď sídlím, prosím napište, můžeme případně popovídat. Zdeněk Neustupa


Odesílatel: Krol Sušice
Datum: 22. dubna 2005, 19:50:05

Vážený pane Huťka, rád poslouchám Vaše pořady, i když po pravdě hlavně proto, že dáváte prostor názoru posluchačů a jste ochoten s nimi diskutovat. To na rozdíl od pana Pokorného, který má vymezený čas pro 6 posluchačů a již řadu z nich zcela nevybíravě odmítnul.
Pokud se týká přijímaček, tak v tomto směru s Vámi nesouhlasím. Těch pohledů na celé školství může být bezpočet a proto vyberu jen některé:
- sám jste řekl, že Vaše dcera absolvovala několik přijímaček. Dohlédnete konce toho řetězce, co musely ty Vaší dcerou odmítnuté školy administrativně udělat? A sám jste vlastně řekl, že školu jste vybírali Vy a ne Vaše dcera.
- tím jsme u druhého problému - nedostatečná orientace dítěte (ať je to již způsobeno rodinou či školou) na svoji budoucnost, tedy obor, který by rádo studovalo. Ve Vašem pořadu jsem nepostřehl, zda jste uvedl obory, na které se hlásila. Určitě nebyly vyhraněné. Zajisté, dítě potřebuje vedení, budoucnost jej zas až tak moc nezajímá a proto rozhodují rodiče.
- nedostatek zanícení udělat vše pro to studovat právě a jen ten svůj obor. Spíše je to tendence a snaha utéci od manuální a tvořivé práci ke snadné práci v kanceláři. To platí zejména pro rodiče a následně pro dítě.
- neznám Školský zákon a v pořadu jste nic neřekl o tom, zda je možné v průběhu studia přestoupit za cenu diferenčních zkoušek na jinou školu. Dříve to bylo možné, ale chtělo to v průběhu roku "makat", jít s kůží na trh a dokázat při diferenčních zkouškách, že právě já jsem ten, kdo se musí na tuto školu dostat.
- nic není zadarmo, a jestli vše u nás včetně školství trpí nedostatkem financí, pak i zpřísnění přijímaček by mělo uspořit finance (ale tady se domnívám, že jsem idealista - že za neodvedenou práci se neplatí).
Mohl bych toho jistě napsat ještě mnoho, teď je to už stejně jen diskuze mezi námi dvěma. Jen pro úplnost uvedu, že mám maturitu a dvě vysoké školy, mám dceru na základní škole. Proto jsem si dovolil Vám napsat.
A pokud jste pro příští pořad vyhlásil téma - zda Radiožurnál vysílá tu správnou hudbu, tak to Vás chci slyšet. V hudbě jste větší odborník, než já. Jsem jen posluchač. To téma jste si vybral sám, nebo Vám jej někdo přikázal? Na to přece nejde odpovědět a tím se otázka stává naprosto plytkou! Utečte z toho zavčas, prosím. Mne hudba uklidňuje i provokuje, deptá i povznáší, uspává i nenechává spát, nechává klidným i nutí k zamyšlení. Tím jsem nevyčerpal všechny emoční oblasti. Co je to dobrá hudba? Rád si poslechnu lidovky, vážnou hudbu i populární hudbu (ale nemusím techno!). Mám rád Hašlera, Honzu Nedvěda, Langerovou, Suka, Slováčka, Hudečka i Šporcla, Beatles i Plavce. Že zrovna nemusím Zagorovou, Frantu Nedvěda, Korna a jiné, pak to přece neznamená, že "dělají" špatnou muziku! Tak to jsem zvědav, jak z toho v pořadu vybruslíte! Navíc písničky a hudba, která oslovuje mne, tak tu třeba právě dcera nemusí. Tak že to záleží na spektru posluchačů, kteří Vám budou chtít zavolat, beru to na vědomí.
Navíc hudba v rozhlase je pro mne zejména kulisou. Pokud ji chci prožívat, pak si ji pustím z nosiče a ničemu jinému se nevěnuji. A v ten moment je to jen a jen má volba a na žádného režisera pořadu si nemohu stěžovat.
Zdraví Vás posluchač Rostislav Králík ze Šumavy


Odesílatel: Petr Pokorny
Datum: 22. dubna 2005, 20:20:05

Vážený pane Hutko!
Nedaří se mi dovolat se k Vám do rozhlasu, tak využívám této možnosti, když už jste prozradil svou e-mailovou adresu. (Nebude Vám těď příliš mnoho lidí mailovat?) Během dnešního radiofora zazněla spousta různých názorů, jeden jsem ale postrádal. Myslím si totiž, že tento způsob podávání přihlášek má za cíl toto: Řada rodičů a žáků se bude obávat neúspěchu a přihlásí své dítě raději na školu o stupeň nižší kvality, než na jaké by dítě mohlo obstát. Tím se dosáhne toho, že se více dětí bude hlásit na tzv. učňáky. A o to přece naší vládě jde. Ne o to, aby vzdělanost v tomto státě rostla, ale aby vláda zajistila pracovní síly pro dělnické profese. V tom vidím velké nebezpečí. (S tím souvisí i poznámka jednoho posluchače, který chtěl sloučit ministerstvo školství a práce!! Chce vychovávat lidi pro minulé století!) Tak to chtěli komunisti taky. Naše vláda stále nepochopila (nebo nechce pochopit), že budoucnost je ve vzdělání a ne ve vyučení. Víte, pracoval jsem 32 let ve školství, protože jsem nemohl dělat to, co jsem chtěl a na co jsem snad měl, byl jsem učitelem chemie. Od roku 1990 jsem skladatel vážné hudby na volné noze, dnes ovšem v penzi, protože je mi už 73 let. A něco o komunistických "směrných číslech" pro střední školy vím, dnes to tedy sociálně demokratické ministerstvo řeší systémem přijímaček, bohužel s podobným výsledkem.
A když už Vám píšu, tak si dovolím taky několik slov k tématu příštího týdne, tj. k hudbě na radiožurnále. Nechci kritizovat to, že se tam vysílá výhradně populární hudba, budiž, měla by ovšem být stanice, na níž se vysílá zase tzv. vážná hudba atd. Horší je, že je tam hudba často nekvalitní, dále, že se zbytečně některé zajímavé publicistické pořady utínají jen proto, aby byl čas na písničku a jiné se uprostřed přerušují opět písničkou. To si vedení radiožurnálu opravdu myslí, že bychom nesnesli např. zajímavé cestopisné vyprávění v délce 25 minut? Že se to nutně v nejzajímavějším okamžiku musí přerušit písničkou? A proč třeba ráno mezi zprávami, přehledem tisku a počasím musí tolik času zabírat písničky? A když už si někdy do nějakého pořadu pozvou umělce jiné oblasti, tak rozhovor s ním není ilustrován jeho tvorbou, ale cizí písničkou? Tvrdí, že je to pro mladé! 1. Řada mladých poslouchá jinou hudbu, než ten druh písniček, které poskytuje radiožurnál, dokonce i vážkou hudbu. 2)Starší a staří nemají poslouchat dobré publicistické pořady z radiožurnálu?
Už končím, stejně je můj mail delší, než jsem chtěl. Srdečně Vás zdravím a přeju vše dobré a nenechte si od primitivů diktovat, co máte a nemáte dělat! Váš Petr Pokorný

Vážený pane Pokorný, děkuji za dopis. Jak jsem zjistil, není třeba zase mít přílišný strach z toho, že se mi pošta zahltí, když dám svou adresu do éteru. Dodnes přišlo šest dopisů, to je asi tak průměr po každém Radiofóru. Ale většinou přícházejí inteligentní dopisy a to je zase lepší než jen tak zvedat telefony se sluchátkama na uších. Mohu si to v klidu přečíst a v klidu odpovědět.
Já se, po zadání otázky, už nesnažím do názorů příliš zasahovat, nejen že je mi to hloupé, protože každý má právo vyslovit svůj názor, ale každý má právo ho také mít. A jak tam povídala ta nešťastná paní něco o tom, že Havel a já jsme sem zavedli grogy a Aids, to snad nemá cenu vůbec komentovat, taková něšťastná paní. Ale ten názor, který píšete tam opravdu chyběl a to je asi to nejdůležitější na tom celém. Že to povede přesně k tomu, co popisujete. A tahle vláda to tam nechává padat, nechci říct, že by měla přímo ten záměr, mám podezření, že tak hluboce se zase nezamýšlejí, jde jim o moc a užití si jí a zajištění sebe sama a na velké ideologické přemýtání si určitě mnoho času nedělají. Na vládu ODS se ale také obzvlášť netěším, Topolánka sice jsem ještě nezařadil, neprojevil se ani zle ani dobře, ale ta pravicovost je taková podivná, připadají mi spíše jako národní socialisti. Tedy KLaus určitě.
A ta hudba na Radiožurnálu - jsem v této chvíli docela zvědavý, jestli do toho nějak nezasáhnou, protože to je v rádiu velmi ošemetné téma. Já jsem si ho zadal přesně z důvodů, které popisujete. Mě ta hudba nesmírně vadí a vlastně kvůli ní ten Radiožurnál neposlouchám. Nevkusná, bez souvislosti, obtěžující a bez identity. Také bych roumněl tomu, že nehrají na informativním kanále vážnou hudbu či jak píšete takzvaně vážnou. Ale vůbec nechápu, proč alespoň nemohou pouštět písničky, které jsou alespoň trochu vážně myšleny, které mají nějaký obsah. Takhle je to jen takové nevkusné křový, časová výplň bez smyslu. Pokud ovšem nejde o skrytou reklamu různým vydavatelům a nebo pouhe tahání autorských honorářů přes OSA, tak jak to bylo za bolševika. Mluvil jsem o tom s generálním ředitelem Kasíkem, bez výsledku a i s Janem Spáleným. Jediný výsledek byl, že hodinové noční pořady, které jsem měl jednou měsíčně na Praze, mi zrušili.
Ale také jsem se nějak rozmáchl. Srdečně Vás zdravím - Jaroslav Hutka

Milý pane Hutko,
děkuji za odpověď. Musím se ještě jednou ozvat. Se vším s Vámi souhlasím, tu hudbu na radiožurnále jste charakterizoval dokonce daleko výstižněji, jen v jednom se mýlíte, totiž, že by vláda neúmyslně zasahovala do těch přijímaček. Omyl! Předchozí ministr Eduard Zeman zcela jednoznačně prohlásil, že úkolem škol je připravit vyučenou pracovní sílu a že trvá na tom, že jen malé procento půjde na všeobecně vzdělávací školy. Buzková to jen převzala. Tak a končím. Moc Vás zdravím a přeju vše nejlepší. Petr Pokorný
Od: Jana
Datum: 19:53 22.04.2005

Nevím jestli jsem na správné adrese ale: Vážený pane Hutka pokud Vaše písně znamenaly mnoho pro mou generaci Vaše dnešní vystoupení byla blamáž první kategorie, pokud máte moderovat nějaký pořad na veřejnoprávním mediu měl by jste být nestranný a VELMI dobře informovaný o problematice, to co jste oředvedl bylo na úrovni regionálního rádia v amatérském provedení a celkem ráda bych věděla zda-li obhájci novely školského zákona měli stejný čas k jeho vysvětlení a obhájení jako vy k těm podivným řečem které jste prezentoval v pořadu, pokud vím ČR je veřejnoprávní medium a jako takové by mělo dát stejný prosot všem názorům ale to asi není jen Váš problém, nejsem proti jiným postojům ale jakom daňový poplatník požaduji vyváženost !!!!

Milá Jano, možná jsem nevybral tentokrát zrovna vhodné téma na "zvedání telefonu", ale Váš požadavek na vyváženost se mi zdá poněkud "nevyvážený". Na začátku pořadu se snažím vždy zadat jasné téma a můj jasný postoj k němu. Pak už si zcela svobodně telefonují posluchači a já se snažím se s nimi nehádat a dát jim možnost říct vcelku svůj názor. Víc se s takovým typem pořadu ani nedá dělat. S tím, že platíte daně, to ale samozřejmě nijak nesouvisí.


Odesílatel: martin carek
Datum: 23. dubna 2005, 16:56:42

dobry den, popravde me vas bylo v patek lito, nejste zrovna moderator, nebyl jste vubec pripraven. ale k meritu veci: Doufam, ze si uz vy (ja uz davno ne) po patku nebudete delat iluze o tomhle narode. Kazdemu normalnimu cloveku aspon s prumernym iq musi byt jasne, ze zakon a vyhlaska jsou uplne spatne. Ne tak 75 procentum nasich spoluobcanu s bolsevickym mozkem.
Bohuzel jak vidite jsou vsude okolo nas, na uradach, ve vladach,vsude. jsou tupi, omezeni. tyhle geny byly v pohode za nacku, za bolseviku, to jim vyhovuje. bud provedeme genovou terapii nebo emigrace. i ted je a bude dale aktualni ac se to nezda. bud laska k domovu a zivot mezi ceskymi geny nebo ten pud potlacit a dat exportovat sve geny nekam do zahranici...smutne, ale pravdive pane Hutka. trapeni doma s temi geny nebo stesk po domove bez tech genu,...stalete dilema ctvrtiny cechu, nic noveho.
zdravi Martin Carek


Odesílatel: Pu Windra
Datum: 25. dubna 2005, 14:32:29

Milý Jaroslave, třošku nerozumím proč si vzal zrovna takovou to talk show, do které volají především chroničtí stěžovači. Ja tak zpravidla nevolám a ty lidi nikdy k ničemu nepohneš.Ale dobře, chceš to zkusit.
Proč Ti tykám? Protože Tě poslouchám od svých 14 let, protože jsme na Tebe řvali na Ruzyni přes sklo a protože jsme spolu v době když si ještě koncertoval párkrát hovořili.
Tvůj příští plán je HUDBA na Radiožurnalu.
Kdyby se Ti podarila zmenit alespon 1 procento, ale nestane se nic uvidis.
Hudba na CRo 1 je katastrofalní.Nemít na kalendáři 2005 mohl by hudební rámec posloužit jak v roce 77 tak po Gorbačovově perestrojce. K. Gott. "Jdou vojska ....., Věra Špinasrová " Prázdná pláž ", Olympic " taky sem se narodil bos.." Janek Ledecký ...... Zkrátka srabácký výběr toho nejnižšího, chápu že stále oblíbeného, ale nejméně kvalitního co snad na českých policích může ležet. Řeknu Ti, kdo CRO1 poslouchá.Lidi, kteří chtějí kvalitní a dobré informace. Je jim zle ze zpravodajství na X, Y, Z, ,,,,,,,ale stejně jako já spoustu minut stráví tím že musí přeladit.Paradoxy jako reportáž ze setkání politických věznů, které je zakončeno moderátorovou více či méně kvalitní tečkou a pak .... H. Vondráčková nebo Zagorová. To je tak neuvěřitelný výsměch , že to musí někdo dostavat zaplacené. Ty informace, které jdou do hloubi věxci neposlouchají lítostiví milicionáři a soudruřky od kafí. Bojí se snad někdo v rozhlase, že po vstupu o Bělorusku, nebo školství zazní Pink Floyd " Another brick in the wall" Proč tam nějaký idiot pustí ( alespoň že anglickou verzi) Ne pětku ne ...(Myslim že nějaky Melen od Františka janečka v češtině. Co naplat že je to anglicky. Nikdo to v originále nezná. Takže si máme zpívat ten prorežimní trhát mladých pionýrů.... já jsem v tom nevině, tak prosím 5 ne, prosím 5 ne.Někdo by měl V CRO sebrat odvahu a všechny CD která nesou hudbu, která pomáhala zlidštovat tvář totality vyhodit do koše. Rozhlas je veřejnoprávní medium. Nemusí vysílat pro masy. Tak proč se snažit masám se zavděčit? AŤ Rozhlas hraje hudbu u které nevyskakují asociace ( to mě odmítali žádost na byt, když todle hráli, to mě policajti vezli v autě, když hráli tohodle Gotˇáka, atd., ať před novou věcí někdo fundovaně řekne, proč si to máme poslechnout ( at už je to Španělsko, Mexiko, Turecko,,) trochu exotiky, tu mladí teenagers chtějí-- Tibet, lámové, pak nějaké Jethro víte posluchači, to je skupina, která hrála po světě, když vy jste poslouchali Urbánkovou.....
ATD. Jaroslave vím že času je málo, tak Ti ho nebudu vic brát. Snad si pochopil( snad jsem to napsal k pochopení) . CRO 1 poslouchám jak to jen jde, ale za hudbu bych někoho fakt poslal na školení o demagogii, harmonii, korupci, o táborech smrti o vyvážení umělců za Prahu a jejich bití, o nedostání se na vysokou kvůli cukrárně dědečka. etc. Na školení o všech věcech, které se dály, když v rádiu hráli Ti samí profící jaké nám pouští CRO1 dnes. Až potkáš někoho na chodbě kdo v tom má prsty, řekni mu, že minimálně dva lidi v Děčíně tím pěkně ............
Ps: Jsem 33 letý učitel, který stihl zorganizovat jen jednu demonstraci v životě s účastí 250 lidí se dvěma dalšími kamarády, nebýt listopadu tak jsem neodmaturoval a když na nás ředitel střední řval, že to jsme teda...., že jsme skončili, že si už neškrtnem, ... tak mu z jeho komunistického rádia v jeho komunistické kamceláři hrála hudba, jakou uslyším dnes odpoledne po zprávách, až si pustím CRO 1.
Zlom vaz a přeji Ti hodně zdraví. Vladimír Jindra
PS2: Psal jsem to rychle a jsem zvykly psát převážně v angličtině bez diaktitiky, takže si ty nesmysly nějak odfiltruj. Ahoj


Odesílatel: Mgr Petr Němec
Datum: 25. dubna 2005, 13:33:56

Pane Hutko,bude taky na internetu přepis Vašeho pořadu z pátku 22.4. o přijímacím řízení? Nejsem pravidelným posluchačem, slyšel jsem ho náhodou v autě cestou na Moravu,takže jsem ho vyslechl celý. Mrzelo mě,že jste telefonní čísla zadrmolil rychle na začátku pořadu a pak už celou hodinune! Chtěl jsem se zapojit do diskuse,protože tam bylo řečeno spoustu polopravd a nesmyslů a vy,protože jste se seznámil s novým školským zákonem velice povrchně,jste buď neargumentoval,nebo velice opatrně, z čeho bylo vidět,že stojíte na tenkém ledě.Nejsem zastáncem MŠMT,ani nového zákona,ale spousta lidí,kteří ho kritizují ani pořádně neví,co v něm je.Napíšu Vám ještě jednou až si přečtu záznam.Vím,že po boji je každý generál,ale stačilo si promluvit právě s nějakým ředitelem střední školy,který by Vám vysvětlil jaké kopance v zákonu jsou.
Petr Němec Praha


Odesílatel: Igor Kriz
Datum: 24. dubna 2005, 18:45:36

Mily pane Hutko,
chtel jsem Vam jenom podekovat a vyjadrit oceneni za Vase vystoupeni v Radiozurnalu jako moderator radiofora. Zejmena se mi libil porad kritizujici novy stredoskolsky zakon v CR. Myslim, ze mit prilezitost hlasit se jen na jednu stredni skolu je temer jako system za komunistu, vytvari to, pokud spravne chapu, riziko, ze se clovek nedostane na stredni skolu, anebo se musi hlasit na nejakou, na kterou ve skutecnosti nechce. Pripada mi to, ze to opravdu vytvari pekne dusno.
Jeste daleko vic mi ale delaji starost posluchaci, kteri Vam tam volali.
Opravdu nechapu ty, kteri napriklad tvrdi, ze za komunistu to bylo lepe, nebo stejne, jako ted. Ja jsem emigroval za komunistu, kdy jeste v roce 1988 jsem jako absolvent vysoke skoly, prestoze jsem byl nejlepsi ve svem rocniku v oboru matematiky, jsem vedel, ze za toho rezimu nemohu dostat misto na universite, pokud nevstoupim do KSC, coz pro me neprichazelo v uvahu. Ale copak jsou takove pomery dnes?
Jak to mohou nekteri lide srovnavat? Pripada mi, ze jsou primitivove.
Taky me velice znepokojovali ti, kteri Vam tam volali, a vselijak Vas kritizovali, ze Vam ten porad nesedi, nebo ze o tom zakonu nebo jeho dopadu dost nevite. Ja myslim, ze mate pravdu. Ja ted ziju v Americe a Radiozurnal posloucham nekdy pres internet. Musim rict, ze jsem byl velmi prijemne prekvapen, ze tam byl coby moderator nekdo tak inteligentni, a tak vyznamna osobnost, jako jste Vy. Myslim, ze lidem, kteri volali, a za kazdou cenu chteli byt negativni, vadi inteligentni a humanisticky projev. Dela mi to starosti, protoze totez pozoruju tady.
Tak se mejte hezky, a nashledanou. Igor Kriz

Mily pane Kriz,
dekuji za dopis. Tohle Radioforum o skolskem zakone rozdelilo prekvapive ostre lidi do dvou "taboru", rekl bych na jedne strane toho normalniho, kteri pochopili oc mi jde, a druheho divne nepratelskeho a divne povrchniho a primitivniho. Dokonce do radia napsala jakasi zenska, ze neplati dane na to, aby nekdo delal tak spatne programy. To tema asi nebylo pro "celou" verejnost, je to tema prece jen specializovane a hodne lidi, kteri se nad tim nezamysli a nebo nemaji deti, tedy na kterych jim take zalezi, potom nevedi co na to rict, tak si to tema tedy pretahnou nekam jinam. Ja nejsem moc stastny, ze jsem na tyto programy pristoupil, jaksi jsem si predstavoval, ze to da mne vice svobody se vyjadrit, ale nakonec role hazece kosti, tedy vymyslet nejake tema na ktere se da s kazdym diskutovat, ci se postarat prinejmensi o to, aby mohl svobodne rict svuj nazor, je jaksi nevdecna a pokazde po tom programu jsem jeste tak dve hodiny nervozni, clovek si sahne do zaroven jakehosi primitivniho a hysterickeho sveta plneho emoci bez rozumu, a z toho mne vzdycky obejde hruza a pak premyslim o tech minulych rezimem a o tom, jak se da, tedy jestli se vubec da, zajistit, aby prece jen demokracie a svoboda zustaly tou hlavni prioritou kazdeho... Pristi patek koncim a chci se pustit do hakliveho tematu hudby na Radiozurnalu, tak jsem zvedavy, jestli mi to nakonec jeste nezrusi.
Srdecne Vas zdravim - Jaroslav Hutka


Odesílatel: Zdeněk Pátek
datum: 22. dubna 2005, 19:25:15

Pane Jardo Hutko!
Vaši webovou stránku jsem vyhledal po odvysílání dnešního Radiofóra, jednoduše mi to nedalo. Nejprve bych Vás rád pochválil za skvělou úroveň a noblesu, s jakou moderujete tento pořad. Jeden z dnešních respondentů Vás otipoval jako někoho, komu tato role nesedí, já bych naopak řekl, že je to přesně Vaše parketa. Vyjadřujete se citlivě a adekvátně tomu, koho máte na lince, máte příjemný hlas, a počínáte si velmi šikovně. Medím si také proto, že jsme většinou spolu na stejné názorové vlně. Tedy díky, díky za to!
Dnes se k vám zřejmě nedovolal nikdo, koho se tato otázka bezprostředně týká (pravda, neslyšel jsem pořad bohužel celý) - tedy rodič chytrého dítěte, které se mu letos na nějakou prestižní školu hlásí. Mluvil by docela jinak a pozná se, že ti volající lidé - obhájci té tzv.rovnosti - se tím neměli důvod příliš zaobírat. Vím o čem mluvím, neboť doma od včerejška slavíme přijetí mého syna na gympl. Věru jsme si oddychli, protože hlásit ve druhém kole premianta třídy třeba na obor svářeče nebo elektrikáře (při vší úctě ke všem řemeslníkům) by se nám nechtělo... Jsem docela rád, že jsem se k vám do studia nedovolal, neboť verbálně bych nebyl schopen svoje mínění výstižně formulovat a s třesoucím hlasem bych nebyl těm mudrlantům dobrým soupeřem. Zajímal by mne ten pán, který o sobě tvrdil, že pracuje ve školství - na jakém postu asi, že si nevšiml, že dnešní děti nejen že nejsou tak prázdné hlavy, jak soudí, ale naopak jejich znalosti a všeobecný přehled je už v té devítce úctyhodný! No, chvílemi jsem byl těmi scestnými myšlenkami, které padly, docela rozčarován, ale jejich sympatickou brzdou a oponenturou Vašimi ústy se vše vracelo do rozumných kolejí. Znovu - díky za to!
Těším se na Váš další páteční pořad a doufám jen, že převaha těch škarohlídů a nespokojenců Vás neodradí a neznechutí. Pěkné dny příští. Váš sympatizant (i pro ty pěkné písničky, které mám na pásku z dob před Vaším odchodem do Holandska) - Zdeněk Pátek

Vážený pane Pátek,
velmi děkuji za milý dopis. Tahle otázka opravdu nebyla úplně vhodná aby byla položena tak veřejně, jinak ji chápe někdo ve Vaší situaci, vlastně i v mojí, protože naše druhá dcera Eliška je teď ve třetí třídě a rádi bychom ji také dostali na osmileté gymnázium, a pak "ti ostatní", kteří to vidí jako problém struktury atd. Ale tentokrát se také sešly extrémně rozdílné reakce, část je přesvědčena, že jsem to dělal úplně blbě, část, že jsem to dělal velice dobře. Já nejsem vlastně zvyklý vystupovat před "všemi", vždycky mám své publikum, už je to určitý typ lidí jakési úrovně a cítění a dneska už se ani nestávají ty omyly, že jsem někam pozván a pořadatel si myslí, že to bude diskotéka a publikum přijde na dechovku. Takže některé reakce jsou pro mne opravdu jako spadlé odkudsi z nebe a ti lidé se ani nestydí mi říkat některé nehoráznosti přímo. Z toho jde samozřejmě trochu strach, protože bezpečnost světa prostě stojí na schopnosti lidí chovat se k sobě ohleduplně a bojovat čestně, no jo. Těch několik Radiožurnálů byla zvláštní zkušenost, uvidím, jak se mi zdaří následující a poslední téma. Tedy ještě jednou díky za dopis a mějte se hezky - Jaroslav Hutka


Odesílatel: Alena.Bartosova
Datum: 25. dubna 2005, 16:18:42

Milý pane Hutko, V pátek večer jsem poslouchala rádio a byla jsem velmi překvapena. Po tolika letech odhalila dobře informovaná soudružka kdo sem zavlekl drogy, AIDS a vůbec všechno hnusné! Že zrovna můj psychoterapeut a pan prezident Havel, to by mě tedy ve snu nenapadlo. Chodím několik let do Trafiky a vlastně nevím na koho...
I tak Vám přeju k svátku všechno dobré a pevné zdraví
Vaše dezorientovaná stařenka z Trafiky. Marta


Odesílatel: Miloš Rakovec
Datum: 4. května 2005, 10:07:19

Vážený pane Hutko, vážím si Vás , zpíval jsem s Vámi ale přesto mi dovolte kritiku. Poslouchal jsem Vás v radiu při besedě o školském zákonu a myslím , že vaše vedení této besedy bylo tak jako většina minulých i současných mediálních projevů jednostranné. Lidé přejímají autoritativní nebo populistické postoje k věcem , které neznají . A to myslím bylo i ve Vaší besedě. Znal jsem váš názor , ale ani vy jste bohužel neznal názor druhé strany a přesné rozdíly při aplikaci obou zákonů. To totiž potřebuji k tomu , abych se mohl rozhodnout k čemu se přikloním a nemusel se rozhodovat jen podlo toho , co mi kdo sugestivně předloží.
Podobně by mě zajímalo když "psát poezii v česku je otrava" a " úctu k básníkům lidé získali pouze českým násilnickým školstvím" jak je to jinde ve světě , jaké mají školství jinde. Jestli to je podobně s názorem na naši českou závist. Jestli je závist třeba německá , polská nebo třeba nigerijská nebo to je tak , jak odpověděl fotbalista Nedvěd , že závist je všude stejná. S pozdravem racmil.

Vážený pane Rakovec, tohle téma asi nebylo nejšťastnější do pořadu, kde jsem spíše v roli zvedače telefonu, ale jsou na to velmi rozdílné názotry, nakonec se můžete podívat na přepis toho pořadu a na e-mailové reakce na mé stránce www.hutka.cz
Jistě všude na světě existují podobné emoce, ovšem ne v každé zemi existuje tak nešťastné obrození jako u nás, a nakonec, i kdyby to bylo ve všech zemích stejné, mám možnost a tím pádem asi také trochu povinnost v té své vlastní zemi to nějak ovlivnit. Srdečně zdravím - Jaroslav Hutka