22. března 2006, 14:38:09

Vážený pane Hutko,
(chtělo by se mi napsat "milý příteli jardo", ale bohužel si nejsme tak blízcí) čeho všeho se člověk dočká...

Když jsem Vás krátce po 89. konečně viděl naživo a po koncertě jsem se Vás šel do šatny dotknout (se slzou radosti v oku), jako jestli nejste jenom sen, nenapadlo mě, co bude za pár let. Mnoho let jste byl pro mne symbol svobody a nezávislosti a snad i pohledu na svět. Obdivoval jsem, že si umíte dělat legraci i z vysoce postavených novodobých Pánů (třeba i z bývalého prezidenta Havla - jehož si přez řadu jeho závažných politických chyb pořád vážím) a myslel jsem si, že patříte mezi ty, jež dokáží rozlišit mezi Zlem a Dobrem. Nemohl jsem uvěřit, že se ušpiníte spoluprací s Českou televizí, která před časem tak pošlapala zásady naší ještě mladé a slabé demokracie. Nebudu zde vypisovat všechna zklamání, ale to, co jsem pochopil z fejetonu (Ježek na stromě) mě donutilo napsat tyto řádky. Že vábení strany Zelených podlehnou prosťáčci z různých vrstev společnosti, to je pochopitelné a snad i omluvitelné. U Vás mě to přece jen zaskočilo. Vždyť je to ta nejhorší varianta, která se dá vybrat! Těch pár nastrčených ochránců zbytků přírody snad nezastře, o co této straně jde! Teď už jenom čekám, že budete napodzim kandidovat do Senátu za KSČM.
Zklamaný, ale stále Váš příznivec, Karel Beneš

Vážený pane Beneš,
nějak nevím, co Vám na tohle odpovědět, snad, že Vaše vidění světa okolo je tak trochu divoké. Zdravím - Jaroslav Hutka

Vážený pane,
přeji Vám dobrý den a děkuji, že jste mne uznal za hodného odpovědi, i když se velmi omlouvám za pravopisnou hrubku, kterou jsem, snad pod vlivem silné emoce, udělal. Nechal jsem si záměrně delší čas, než budu pokračovat v polemice (pokud ovšem budete souhlasit), snad abych pochopil, co Vás vedlo k onomu kroku (myslím kandidaturu ve volbách 2006 do parlamentu: na rozdíl od recese, jíž jste byl dříve příznivcem, příklon k anarchistické levici). Nepochopil jsem. Stojím za tím, co jsem napsal, a vývoj posledních týdnů mi asi dává za pravdu.
Musím se přiznat, že mě Vaše odpověď částečně potěšila (že jste se vůbec ozval), ale asi jsem neporozuměl: moje spíše konzervativní a dlouhá léta stejné vidění světa že je divoké? Komunisty a jejich přisluhovače z duše nenávidím, ctím svobodu člověka: "mít možnost volby a volbu možnosti...", a tak, v rámci předvolební kampaně, jako pro (možného) budoucího voliče, mohl byste mi vysvětlit, v čem je moje vidění světa okolo divoké a v čem je Váš nový politický postoj (spíše kotrmelec) "nedivoký"?
Čest příroda! (asi hloupý vtip)
Karel
p.s. Mohli bycom se někdy setkat osobně?
Odesílatel: Dan mádr
Datum: 10. dubna 2006, 22:37:06

Milý Jaroslave,
neměl jsem tu sílu utéct jako Vy, ale byl jsem na několika Vašich koncertech v Brně a sledoval jsem Vás na různých rozhlasových stanicích a mám moc rád Vaše písně. Váš pořad v TV 1 Postřehy odjinud je jedinečný a hlavně možná otevře oči některým mladým lidem (respektive mladším, protože mladí jsme my).
Bohužel se s Vámi rozcházím, asi ne v hodnocení politické scény -ta je asi stejná v celé Evropě a Vy v v tom máte náskok, ale v tom, že podporujete marginální strany proti stranám pravicovým.
Nejsem naivní, podnikám od roku 1990, Vy už o mnoho déle...(dáváte svoji kůži na trh, ale asi je to stejné), dlouho jsem volil ty strany jako ODA, KDU, Unie sv., ale to asi už dál nejde, já vím, že v tom ODS jsou lidé, kteří nejsou hodni úcty, ale v alternativních stranách vč. SZ taky ne! A u politiků vč. P. Bursíka nikdy nevíte kam se vrtne! Vím, že jako umělec jste velmi impulsivní člověk, jinak by jste nenapasal a nezaspíval TO, co jste dokázal! Ale, prosím, zamyslete se, nejsme v Nizozemí, opravdu napřed potřebujeme pravicovou vládu (která stejně bude levicovnější než si oba můžeme představit) a potom až budeme na úrovni EU si můžeme dovolit volit jakoukoliv demokratickou stranu bez problémů se svým svědomím
Vážený Jarku, omlouvám se, že Ti nakonec budu tykat, ale mám Tě rád a hlavně pro mě jsi na těch kazetách, které jsem si kopíroval, byl vždycky TY - blízký a důěrný....
Zvu Tě na dobré vínko, obchoduju s vínem a rád si s Tebou o všem u vína popovídám.
Předem Ti děkuji za odpověď, Dan Mádr


Odesílatel: Miroslav Červenka
Datum: 11. dubna 2006, 9:08:04

Ještě nedávno Vážený pane Hutko,
jak jste již jistě z oslovení pochopil Vaše kandidatura do PSPČR za SZ mne příliš nepotěšila. Chápu, že Vám to může být jedno, přesto se Vám pokusím alespoň sdělit některé důvody, proč si myslím, že jste se rozhodl tuze špatně.
Tím hlavním důvodem dle mého je, že jste rozhodnutím kandidovat za takovýto nesourodý ideový spletenec naprosto popřel vše, co jste dosud v oblasti politiky tu a tam dělal. Vždy si Vás bylo možné vážit za to, že byť s Vámi člověk nesouhlasí, tak přinejmenším cítil, že věříte tomu, co děláte, že nejde o chladný kalkul, jehož cílem je osobní kariéra, že jde prostě o přesvědčení, o ideál. A právě Vaše současné angažmá na kandidátce SZ se mi jeví v příkrém rozporu s výše popsaným. Cožpak nechápete, že jde o pouhý manažerský projekt cílený k naplnění osobních ambicí všech neúspěšných z různých dřívějších kandidátek US, ODS, ČSSD, ba i Republikánů či Levého bloku? Probůh, jaký společný ideál Vás spojuje s Petrem Uhlem?
Nezlobte se na mne, pane Hutko, ale svou kandidaturou za SZ jste buď neosvědčil zrovna velký politický rozhled, nebo naprosto selhal morálně, když jste odhodil ideály a sledujíc stoupající preference médii protěžované strany jste se k ní pragmaticky přidal. Obě varianty ale vypovídají o hloubce selhání Vašeho politického úsudku. Kde je pak záruka, že k něčemu podobnému nedojde, kdybyste se náhodou do PS PČR dostal. A to se nechci šířeji rozepisovat o tom, jak jste se zachoval k Balbínově poetické straně, za kterou jste kandidoval dosud.
Věřte mi, z vlastní zkušenosti vím, že není jednoduché být nějakou dobu svázán s nějakou stranou a posléze se pokusit angažovat v jiné. Možná jsem k sobě a podobným příliš shovívavý, ale pochopitelnější jsou mi důvody Tlustého, který se v pokřivené době choval pokřiveně a z různých pohnutek, jež lze velmi těžko soudit, se rozhodl k něčemu tak opovrženíhodnému jako je vstup do KSČ, než důvody vaše v časech o mnoho svobodnějších.
Co se dá dělat, další ideál je fuč.
S úctou, Miroslav Červenka

Vidím, že tomu opravdu rozumíte, s úctou Jaroslav Hutka

Datum: 12. dubna 2006, 1:56:01

Rozumím, mám s tím své zkušenosti a myslím, že jste udělal velikou chybu. Z druhé strany mne docela mrzí, že jsem reagoval formou "veřejného dopisu".
Není to ode mne korektní, ale měl jsem opravdu na Vás vztek. Byl jste totiž pro mne stejně jako třeba Plíhal takovou malou modlou. Na Vašem koncertě jsem byl několikrát: v Děčíně, kde jsme Vás zpočátku málem vypískali, protože jsme chtěli slyšej "Efekty", v Teplicích(v divadle), v Ústí. Byl jsem dokonce i na festivalu v Náměšti, který se nakonec nekonal. Ale to jen tak na okraj.
Omlovám se, ale myslím, že byste se měl politice na hony vyhýbat, asi ji ani moc nesledujete a jste tak snadno zneužitelný.
Miroslav Červenka


Odesílatel: Jaroslav.Mojzis
Datum: 30. března 2006, 12:44:09

Prima, dobře jsem se pobavil, posílejte maily dál.
Teď již vím, proč nemám volit Zelené. J.Mojžíš


Odesílatel: Mirek

Ahoj Jardo, snad Ti nevadí, že Ti tykám, už se na mě nebudeš pamatovat, vezl jsem Tě několikrát v té slavné porevoluční době ještě jako "černý taxikář" do Neklanovy ulice. Proč ale píšu. Donedávna jsem ještě nevěděl koho volit. Po revoluci jsem volil ODS, ale ta mě hodně zklamala, tak jako hodně lidí. K volbám ale jít musíme a volit proti Paroubkovi. Zelené jsem původně nechtěl volit, ale teď jsem se zjistil, že jsi na pražské kandidátce. Tak Ti s radostí sděluji, že od naší rodiny máš hlasy zajištěny! ( 6 lidí ) Zdraví Mirek
P.S. Pořad o "Železné oponě", který uvádíš na ČT je výborný!


Odesílatel: Petr Vyskočil
Datum: 27. března 2006, 23:17:59

Vážený pane Hutko,
moc si vážím lidí s jasným a pro ostatní lidi čitelným názorem. K nim řadím i Vás.Jednou jsem spolu po koncertě v Balbínce seděli až do dvou do rána a povídali si, jako bychom se znali už dávno...
Zkrátka, rozumněli jsme si... Musím se přiznat, že po \" revoluci\" jsem spíše pravicový volič, ale nikdy jsem nevolil ODS. Hledám spíš stranu selského rozumu - trochu jsem ji našel ve straně, kterou jste reprezentoval v minulých volbách.Hlasy , které jste získali, ukázaly, jak moc podobná strana lidem chybí.Moc nerozumím Vašemu přestupu k Zeleným.Třeba nemám ty správné informace, ale prozatím akce zelených a jiných ekologických spolků v mnoha případech jdou právě proti zdravému rozumu pakliže přijmu názor, že se společnost vyvíjí a nechceme se vrátit na stromy.Je s podivem, že stačí na billboardy vyfotit líbivou tvář šviháka pana Bursíka a je vyhráno. Program nikdo nečte.
Spoustě názorů Zelených tleskám, ale chybí prostě ta trocha selského rozumu.Zkusím to dokladovat na prohlášení pana Bursíka, že v případě, že vyhraje ODS a on se nestane koaličním partnerem vítěze jenom proto, že nechce rovnou daň je to v přímém rozporu s ekologickým myšlením - to, že je plyn a elektrická energie zařazená ve vyšší skupině DPH, je dle přístupových dohod k EU dané a rovnou daní je jedinou možností tuto energii zlevnit.Pochybuju, že se podaří změnit směrnice EU.To že by měla být osvobozena od DPH úplně je jasné.
Další prohlášení, že nechce říct ke komu se po volbách Zelení přikloní mě také zrovna nevoní.Schovávat se za prohlášení, že nedopustí menšinovou vládu jakékoliv strany s podporou komunistů se mi také nezdá zřetelné.Skoro to vypadá jako zadní vrátka pro kupčení.... asi se budu muset vypravit zase na Váš koncert a porozumnět tomu přestupu....
Přeji hezký den a děkuji za kratičkou odpověď. Petr Vyskočil


Odesílatel: Vera Sedlackova
Datum: 16. března 2006, 5:48:48

Zdravím srdečně, pane Hutka a děkuji za zprávy o koncertech a hlavně za "Ježka na stromě." Moc se mi líbil. Také budu volit Stranu zelených. Jinak není po čem sáhnout....... Ale naděje stále zůstává - je tu spousta mladých lidí a nově narozených dětí, které, jak to vypadá, nebudou manipulovatelné, prodejné a omezené, bez sociální inteligence.
Tož hlavu vzhůru, komponujme, zpívejme, pišme prózu i poezii a žijme právě teď tak, jak cítíme, že to máme dělat.
Každý okamžik v živote v sobě skrývá pro nás něco zvláčtního, neopakovatelného.
Pohodu v srdci i duši přeji... Věra Sedláčková, Brno


Odesílatel: Jaroslav Škrabánek
Datum: 26. března 2006, 19:40:18

Jardo,
moc děkuji za fejeton, je skvělý. Určitě mě nevyhazuj s adresáře, rád si přečtu další.
Účel a smysl politiky vnímám naprosto stejně a dokonce jej i podobně popisuji ve svých úvahách (nejsem si ale jist, jestli takto nesmýšlíme jen my dva).
Zelení teď v preferencích doopravdy zabodovali a Ty se tedy s největší pravděpodobností staneš poslancem. Mám z toho radost a zároveň si představuji, jak se k Tobě budou v Parlamentu chovat. Pro mnohé v této zemi jsi stále osobností s vysokým morálním kreditem, zatímco některé poslance bych viděl spíše v opačném gardu.
Ty se staneš poslancem a s největší pravděpodobností tedy nepřijedeš do Veselí na Honzův Ranč. Honza se spojil se společníkem, přikoupily (či tak hodlají v nejbližší době udělat) ještě kousek sousedního pozemku a konečně tam chtějí rozjet aktivity, které by přilákaly více lidí. Součástí těchto aktivit budou i vystoupení různých hudebníků.
Měj se moc hezky, Jarda


Odesílatel: Petr.Lukas
Datum: 26. března 2006, 2:35:16

Vážený pane Hutko, děkuji za rozpis koncertů a odkaz na stránky Zelených.Po přečtení několika článků mám z toho všeho smíšené pocity.Souhlasit se dá s věcmi notoricky omílanými a známými jako je třídění odpadů, jaderný odpad a vůbec nějaké to slušné povědomí o zacházení s přírodou a zdroji z ní dolovanými. S čím se až tak moc neztotožňuji je nedělení na pravé a levé, s pány Uhly(to , že to byl za bolševika statečný člověk si plně uvědomuji). Měl- li jsem možnost sledovat určité pitoreskní názory a nápady tohoto člověka ,jsem též v rozpacích.Dále už jen zmínka o J. Fischerovi mi nahání husí kůži.Asi si tu stranu též spojuji s určitými stranami ekofundamentalistů.Dále k alternativním zdrojům energií, dost lidí dnes už má určité znalosti o těchto výhodách, ale když se rozhodne například pro tepelné čerpadlo či solární kolektory a firma mu udělá rozpočet s návratností deseti až patnácti lety, rychle z toho vycouvá. Tam možná někde by se mělo začít s osvětou a následně po ní s něj akými dotacemi. Vím, že už i nějaké ty dotace fungují, ale je to zdlouhavé a pro člověka s nějakou povinností a pracovní zátěží úmorné.Pak v nějakém článku byla zmínka pana Pence ze začátku devadesátých let o fungování estébáků v této straně, vím , že se to dost přetřásalo ( z toho jsem také rozčarován).Myslím si, že důležitá je i výchova v rodině k citlivosti k přírodě.V opačném případě jsme svědky nadspotřeby, nadvýroby, opájení se konzumem a hnusem v jaké- koli podobě. Média k tomu přímo vybízejí svou neurvalou reklamou a lidé většinou tím bohužel žijí.Já určitě dělám spoustu chyb ve vztahu k přírodě i mé dospělé děti i když si myslím, že ne úplně fatální. Váš postřeh s ježkem na stromě jsem plně pochopil a snažím se vžít do Vašeho dilematu. Je třeba volit slušné lidi, proto se budu řídit jmény , volím Hutku. Mějte se krásně a hezký zbytek týdne přeje Petr Lukáš


Odesílatel: VO
Datum: 27. března 2006, 16:23:16

Ježek je fajn, ale trochu čarování snad neuškodí. V.O.


Odesílatel: Frantisek Mosna
Datum: 27. března 2006, 14:05:59

Vážený pane Hutka
Děkuji za odpověď a za "Ježka".
Také vidím pro budoucnost naději v zelené barvě, jsem rád, že podporujete stranu zelených (byť s některými body jejího programu nesouhlasím) a hlavně, že lidi snad konečně začínají trochu myslet na budoucnost. Už dávno jsem navrhoval třeba "auta s vejfukem dovnitř"…
Vidím ale poměrně zřetelně, že zdravá budoucnost nejde dohromady s kapitalismem, s tržním hospodářstvím, svobodou podnikání, soukromým majetkem, se stálým růstem ekonomiky, prosperitou, založenou na plýtvání a také s pokryteckým křesťanským blábolem. Zkátka vidím, že Zemi ohrožuje nejvíce celá ta "západní" rakovina, kdy se jedna buňka zblázní, myslí si, že je víc než ostatní a začne podle toho jednat.
Pracoval jsem necelý půlrok v Africe (v Ghaně) a viděl ty hrůzný důsledky kolonizace a (stále živého) neokolonialismu, tu postupně devastovanou krajinu a přírodu, ty vykořisťované, vykořeněné a přesto dobré lidi. V tzv. třetím světě se více než jinde projevují příznaky té zmíněné choroby. Jsou to však jen metastáze, hlavní ložisko leží někde v západní Evropě či severní Americe. K ekologii mají tržní demokracie velmi pokrytecký přístup. V západních zemích si sice na nová auta nasadí katalyzátory, ale ten smrdutej šrot výhodně prodají do Afriky. A podobně zbraně, odpad, ekologicky problematické provozy, težba…
Ještě pár poznámek k úvahám v Ježkovi:
1. "A že lidé neztratí víru v politiku a rozum." Taky bych si přál, ale vidím problém v tom, že politici z principu nejsou zodpovědní voličům ale sponzorům, kteří jim financujou předvolební kampaně … (krásný příklad je dnešní USA). V zemích už dávno vládnou představitelé mocných společností a nebo hospodářských odvětví (to jsou ti scénáristi či režiséři) a politici mají za úkol jen vytvářet zdání jakési demokracie (herci či jen kulisáci). A změnit to bývá neskutečně těžký a bolestivý, oni se, mrchy, dost brání.
2. "Dělení na pravici a na levici dnes nemá smysl" Pro mě má stále smysl. Základní teze levice (aspoň podle mě) je - "všichni lidi jsou si rovni". Pravice jsou ti, co k tomu dodávají - "ale někteří jsou si rovnější" a určité skupiny prohlásí za elity, celebrity či podobnej balast. Řídí se při rozhodování o tom , kdo je ten lepší, například podle majetku a zisku (jako ODS apod.), podle správné víry (katolíci, jehovisti, muslimové apod.), podle rasy (rasisti), podle (šlechtického či jiného) titulu nebo dokonce i podle vlastnictví "červené knížky" (komunisti 70. a 80. let). Rád se tedy držím spíše levice.
3. "Nenarodili jsme se na jakémsi cizím územi, které vyrabujeme." To je přesně tak. Proto snad vidím naději v myšlení domorodých kultur a ne v sobectví "cizorodců" či bezdomovců 2. typu (= těch co sice mají tučná konta, ale domov necítí a svou vlastní zemi prodávají "nadnárodnímu" kapitálu bez ohledu o který "nadnárod" jde).
No vidím, že jsem se nějak rozkecal, kam jsem se dostal od Mašínů!
Tak se moc omlouvám za své (možná) pomatené řádky, když tak na počítači je klávesa "F8" nebo "Del". A taky není třeba odpovídat, občas hledám i na Vašich stránkách.
S úctou František Mošna


Odesílatel: Marie Bouchalová
Datum: 24. března 2006, 16:14:35

Milý pane Hutko,
to Vám píše lidí a přesto si Vám přeju projevit, že fejetony od Vás jsou krásné obrazy ve slovech, dobro a laskavost.
Před pár roky jste v nějakém rozhovoru zmínil, jak je složité si pro dnešní dobu zachovat především sám sebe, ať už jde o vlivy reklamy, politiky a podobných vlivů. Připomenu si to pokaždé jako opěrný bod, když by na mne chtěla dolehnout malomyslnost z poměrů u nás a nakonec i ve světě.
Přeju Vám hodně zdaru doma i veřejně. Zdravím srdečně, Marie Bouchalová


Odesílatel: Josef Kratochvil
Datum: 22. března 2006, 12:34:42

Díky za ježka ma stromě a otázky, které se mi také honí hlavou, jen jsem zneklidněn proč takový postoj ke Klausovi, stále mám pocit, že je to jediný člověk, kterého mohu považovat za Oxford v politice. Pěkný den ahoj jef.


Odesílatel: Jitka.Stoklasova
Datum: 22. března 2006, 10:18:43

Ahoj Jardo!
Píšu ve velkém shonu a málo! Ve zkratce, díky za fejeton a díky za to, že už vím definitivně , koho budu volit! Ono se nedá v daných podmínkách dělat nic jiného! Takže Ti držím palce, pevné nervy...! Podle mne , jak to vidím kolem, Zelení mají zelenou! Normální člověk si už nemá z čeho vybrat!
Snad někdy!! Jitka


Odesílatel: Hana Ševčíková
Datum: 21. března 2006, 9:35:58

Milý pane Hutko,
díky za báječný fejeton. Vždycky mi Vaše fejetony zvednou náladu. Dneska si budu točit pořad Třinácté komnaty. Taky jsem na internetu objevila, že Vám vyšla sbírka. V olomouckém knihkupectví nic nemají, ale objednám si to u nakladatele. Přeji Vám báječné jaro a dovolila jsem si do Evropanského diáře na rok 2007 obsadit políčko v den Vašich narozenin.
Pořád ještě vzpomínám na májový večer 6. května 2003, kdy jste svým večerem poezie zahajoval v Galerii U mloka festival poezie.
Srdečně zdraví Hana Ševčíková


Odesílatel: Zdeněk Soldán
Datum: 21. března 2006, 12:45:25

Ahoj Jaroslave,
rad bych podekoval za pravidelne zasilani informaci o tvych aktivitach, samozrejme vcetne fejetonu, ktere si s chuti vzdy prectu. Drzim ti palce a verim, ze i nadale zustavam "stastlivcem", ke kteremu se tyto informace zahy dostanou.
Jeste jednou diky,
ahoj Zdenek S.


Odesílatel: Jiří Zahrádka
Datum: 22. března 2006, 0:16:54

Jardo!
Děkuji. Za fejeton i to ostatní. Jsem rád, že ses zas po delší odmlce ozval.
Věřím, že mi to brzy vyjde, dostat se na některý z Tvých koncertů.
Přeji Ti hezké jaro od nás ze Severních Čech a drž se! Ve volbách i v životě.
Srdečně Jirka Zahrádka


Odesílatel: Ladislav Krivanek
Datum: 20. března 2006, 4:05:52

Ahoj Jardo, velice pekne. Kdybych mohl volit tak bych Ti dal svuj hlas. Bohuzel naposledy jsme volili (na kanadske pasy) 10.6.1990 (jak jsme se pak potkali na hrade pri "Karnevalovem sveceni demokracie"). Rad bych volil, ale nejak jsem si jeste nestacil zaridit papiry o obcanstvi, a na druhe strane mne je z ceske politiky spatne (jako z te nasi mistni), takze ani nemam moc zajem abych volil jako hrstka emigrantu po celem svete v jednom kraji, ktery oni prideli.
Vidim ze jses stale cinny (diky za obcasna upozorneni), coz je fajn. Jestli se nam nekdy podari zase podivat domu, tak bychom rozhodne na nejake Tve vystoupeni zasli.
Jak jde jinak zivot? My jen starneme a nase vnitrnosti tez. Momentalne mam problemy se slinivkou (v chytre knize jsem se docetl ze to muze byt z chlastu, zrovna ted kdyz uz si par let pomalu ani neliznu protoze vse boli), zitra jdu pro vysledky.
Jsem hrdy deda, nasemu vnouckovi bude v dubnu rok,takze mam pro co zit (mimo te zkurvene prace, ktera mne sice jeste stale bavi, ale jiz dost vysiluje).
Tak zatim cauky, moc Te zdravi
Lada a Jitka z Montrealu


Odesílatel: Kateřina Voňková
Datum: 20. března 2006, 6:49:46

Ahoj, Honzo Hutko,
dík za zprávu - přišla vhod a potěšila.
V tom předvolebním guláši, který pomalu nastává na naší politické scéně, jsem velmi potřebovala dostat impuls - a přišel. Dík.
Již nějaký čas jsem uvažovala o Zelených. Svým přesvědčením naturista - připadalo mi, že jiné straně ani nelze dát hlas. To, že za ni kandiduješ i Ty mi dává naději, že snad aspoň v některé straně bude alespoň pár lidí se zdravým selským rozumem a všemi pěti pohromadě.
Držím palce a přeju pohodové jaro...
Serdečný pozdravení z Krakonošova
Kateřina Voňková

PS. Za Ježka taky děkuju - je dobře, že ho občas potkáme. Není jich mnoho, ale zatím se ještě příležitostně vyskytují. A to je dobře, moc dobře. A tak dík za lidi, kteří jsou schopni ty ježky postřehnout - je to dobré znamení.
Ještě jsou jedinci, kteří nejsou zahleděni jen sami do sebe a na sebe. Děkuji.


Odesílatel: Ing. Alexej Šimeček
Datum: 20. března 2006, 8:27:07

Když jsem zjistil, že se Strana zelených v jižních Čechách spojila s organizací Jihočeské matky, přestal jsem o ní uvažovat jako o možné alternativě pro volbu. Jestli můžete, tak jim to sdělte, není to jen můj názor, diskvalifikuje je to u mnoha lidí.
S pozdravem Alexej Šimeček


Odesílatel: Petr Zbránek
Datum: 20. března 2006, 8:38:34

Děkuji za fejeton!
Když mi onehdy došlo jak dlouho už mi žádný nedošel docela to na mne dolehlo.
Je mi jasné že poskládat to není levou zadní a že existují zábavnější věci než dělat něco zadarmo. Například šít padáky.
Držím Vám palce s politikou a po dlouhé době se na volby docela těším.
I když se tím asi zase snižuje pravděpodobnost toho, že si od Vás přečtu další fejeton.
Ještě jednou děkuji, Petr Zbránek


Odesílatel: Miloslav Pavelka
Datum: 20. března 2006, 10:22:25

Vážený Jaroslave, dovoluji si trochu důvěrnější oslovení, protože vás znám už od stávky 1968 a i později jsme spolu párkrát mluvili při mém svévolném nahrávání koncertů a vlastním i většinu vašich knížek, takže si myslím, že s vašimi názory jsem dosti seznámen.
Vítal jsem vaše angažování ve společnosti i politice a je mi v postatě jedno, za kterou stranu, protože jsem přesvědčen, že v případě zvolení budete vnitřně kultivovat kterýkoliv poslanecký klub. Jen mám dotaz jako pracovník z oboru, zda jste osobně ztotožněn s protijadernou angažovaností strany zelených a pokud ano, tak z jak relevantních důvodů. U Bursíka to považuji za čistě taktický dočasný tah a nevím zda jím víc voličů přitáhne nebo odradí. Nám oběma to osobně bude za 25 let už jedno, ale obávám se zbytečných nesmyslných polarizací.
M.Pavelka

Vážený pane Pavelka,
z rozhovorů s Bursíkem i ostatními jsem pochopil, že v této otázce míní být rozumní, protože enegrie dnes a v nejbližší době je víc než jen ideologický problém, ale do budoucna na jadernou enrgii nevsázejí. Asi před 14 dny jsem slyšel na anglickém BBC, že anglická vláda si nechala udělat expertízu a na základě jí se rozhodla, že v budoucnosti také nemíní na jadernou energii spoléhat, oznámili tři důvody:
1. není jasná budoucí cena výroby elektřiny 2. není jasné jak vyřešit odpady 3. značné bezpečnostní problémy a rizika (terorismus atd.) Těmto třem důvodům docela rozumím, jinak do toho moc nevidím, protože to je potom skutečně odborná záležitost. Ale podstatné je, že když se jeden zdroj odstraní, tak se musí nahradit nějakým jiným a pokud to není vyřešeno, tak se prakticky dělat nic nedá, si myslím.
Srdečně Vás zdravím - Jaroslav Hutka


Odesílatel: Petr Jánský
Datum: 20. března 2006, 11:08:04

ahoj Jardo
spravne se zamyslis nad svobodou a politikou pokud jsi vepredu, za zelene te patrne zvoli jenze pak se dostanes do jakesi skupinove tlacenice, kde prestanes byt sam sebou a stanes se soucast muzstva to je kus svobody pryc.. kam odlozis svedomi pri tech vselijakych koalicnich hlasovanich?
no nic.. asi ty zelene i s Uhlem budu volit zdravi Petr


Odesílatel: Hynek Just
Datum: 20. března 2006, 11:55:50

Mily pane Hutko,
dekuji za dalsi prisun informaci a beletrie.
Vcelku jste se trefil do mych vnitrnich jarnich predvolebnich lamentaci, resp. jste prispel dalsim malym plusem pro Zelene (vedle denne se vyrojujici spousty malych minusu).
Chtel jsem jen vyjadrit prani - nespojujte prosim Vasi hudebni produkci s politickou "karierou". Vzdycky me zamrzi, kdyz vidim oblibene umelce, jak se nechavaji najimat (mozna to delaji i dobrovolne) a vystupuji na predvolebnich mitincich, skladaji te ktere strane hymny, stavaji se maskoty politickych zajmu (at uz to byl kdysi Misik pro ODA, Havelka pro ODS, Tesarici jakbysmet, nedavno Hlas pro lekarniky etc...) V mych ocich to je ohromna devalvace umeni jako takoveho, i kdyz se muze jednat o podporu zajmu strany nebo hnuti mne sympatickych. Tyhle dve veci (tedy spojovani umeleckeho sdeleni, apriori nepolitickeho, s politickym nazorem toho ktereho) podle meho dohromady nepatri.
To je cele, berte to jen jako vykrik z davu, jiste byste svou pripadnou hudebni neangazovanosti pro Zelene potesil i mnohe dalsi.
Jeste jsem chtel poprosit, jestli byste si mohl do sveho mailoveho adresare s fejetony a koncerty pripojit jeste adresu meho otce: .....
Maily si nechava pravidelne preposilat ode mne, takhle to bude jednodussi...
Diky a v kazdem pripade preju hodne stesti a dobry pocit z toho, jak se Zeleni vyvijeji.
Hynek Just


Odesílatel: Martin Patricny
Datum: 20. března 2006, 12:38:09

Zdravím a dík hlavně za informaci,že kandidujete,je to pro mě milá premie,jinak jsem pro zelené nejen od dřeva, ale už pro trochu změny,která je zoufale nutná,jinak jsem zaslechl nějaké drby o kontraproduktivní činnosti zeleného Patočky a spol...snad to nic neznamená,ale je -li na tom kus pravdy,vyjedou s tím noviny načasovaně a je třeba s tím počítat...ještě dlužím nějakou báseˇ,určitě se zase uvidíme... MP


Odesílatel: Matějka Jiří
Datum: 20. března 2006, 14:03:44

Ahoj, to se mi fakt líbí, jak Ty dovedeš být systematický. Viz ten archiv o Zelených. A mimochodem, ten nápad kandidovat za Zelené, myslím že z mnoha důvodů je nápadem dobrým. Držím palce a volím Zelené. Matěj


Odesílatel: Vlasta Marek
Datum: 20. března 2006, 18:13:47

Zdravím, doufám že ti to v Zelených vyjde, dej pozor na politikaření a kompromisy, a pokud byste tam s Dědečkem potřebovali nové dlouhodobé vize, jsem k dispozici...
Vlasta Marek


Odesílatel: Petr Pokorny
Datum: 20. března 2006, 18:45:24

Milý pane Hutko,
děkuji za přehled koncertů, na oplátku posílám v příloze pozvánku na svůj koncert. A moc děkuji za pěknou povídku. Ale k jádru věci:
Samozřejmě kandidujte! Kandidujte za zelené! A nemějte žádné pochybnosti. Jistě, ani zelení nejsou zcela ideální strana, která strana však ideální je? Mně osobně vadí nejvíce jejich poněkud nekritická podpora Palestinců proti Izraeli. Ale v těchto volbách jde přece o něco jiného. Jde o to, aby se do parlamentu dostalo několik slušných lidí, kterým půjde opravdu o tuto zem, tento stát, zde žijící lidi a ne o koryta. Jedna paní Fischerová je prostě málo. I když ona sem tam něčeho taky dosáhla. Ale vidíte třeba v senátu, kde už jsou pánové Štětina a Mejstřík, tak jsou aspoň dva. Taky letos budu volit zelené. Dosud jsem je nevolil, protože mi rozhádaní Beránkové a Patočkové velmi vadili. Ale p. Bursík opravdu vypadá slušně a zatím se taky slušně choval, ať už kdysi jako ministr nebo na pražském magistrátě. Ale potřebuje, aby Vás bylo ve sněmovně víc. A máte pravdu, že dělení na pravici a levici je historie. Kolikrát Blair prosadí "pravější" zákon než konzervativci atd.
To všechno víte, moc Vám fandím. Váš Petr Pokorný


Odesílatel: J.Kurfirt
Datum: 20. března 2006, 14:39:18

Děkuji
právě nyní "něco tak" pohlazujícího potřebuji. Dostal jsem "tvrdý kopanec" od života a "konzumentů" Vyvolených, Velkých bratrů a stupidních seriálů. Děkuji Jiří Kurfiřt Mimoń


Odesílatel: Veronika
Datum: 20. března 2006, 21:25:13

Dobrý den, Jaroslave,
děkuji Vám za příjemný politicko-poetický fejeton. Nutno říci, že obdivuji Vaši odvahu kandidovat za jednu z politických stran. Zelení se zdají být dobrá alternativa, i když pan Bursík je také jedním z těch, který jednoduše převlíkl kabát. Nemám to ráda. Nicméně, také uvažuji o jejich volbě...
Protože to, co mě nejvíce štve na současném dění, jsou plná ústa řečí o zájmech o rodinu, sociálních programech, důchodcích, platech, prosperitě, ale skutek je kde? No, to nikdo pořádně neví.... A je úplně fuk, jestli to táhne namyšlená a arogantní pravice, či samolibá umaštěná levice. Prašť jako uhoď. Jakákoli jiná nová strana, která má reálnou šanci se dostat do parlamentu, by měla být nyní vítána a podporována.
Vím, ani páni politici nemají tak jednoduché bydlo. Ale my obyčejní smrtelníci na to přirozeně nazíráme zezdola a velmi často se ptáme, zda se zdravý selský rozum úměrně vypařuje v závislosti na důležitostí politické funkce....
Já osobně kupříkladu sama pečuji o postižené (autistické dítě). Ráda bych se vdala, ale problém je bydlení. Nicméně nemusím nutně bydlet v centru Prahy, s přítelem bychom si pronajali byt na okraji či kousek za Prahou. Jenomže, syn je dle státních měřítek natolik postižený, že nemáme jednoduše nárok na zařazení do klasické základní školy (zkoušeli jsme, ale paní učitelka, i když měl syn výborné studijní výsledky, nějak nezvládala. Nakonec nám škola vyhrožovala, že pokud neodejdeme sami, vyzkouší našeho syna z vyprávění (autisté mají vývojovou vadu řeči) a na základě jeho neschopnosti mluvit jej přeřadí sami do zvláštní školy.
Zvláštní, že jej nechtěli zkoušet z matematiky či pravopisu....).
Budiž, vybrali jsme školu s autistickou třídou na Žižkově. Bohužel, péče o postižené dítě v kombinaci s nedostupností bydlení v centru Prahy již vyžaduje celodenní péči o syna. Tak jsme si řekli, že si zažádáme o sociální příspěvek při péči o osobu blízkou, který by nám mohl aspoň z části kompenzovat jeden chybějící příjem ze zaměstnání, kdyby jeden z nás zůstal doma, abychom mohli vůbec platit nájem pronajatého bytu. A další ejhle, najednou syn dle těch samých státních měřítek NENÍ dostatečně postižený, abychom na příspěvek měli nárok. Možná jsme ho neměli učit vázat tkaničky a jíst příborem, protože fakt, že není schopen sociální komunikace a nechápe svět kolem sebe, úředníkům jednoduše nestačí.
A perlička na závěr, když jsem se dotazovala státních úředníků, co by mi tedy doporučili, bylo mi sděleno, že nárok sice nemáme, ale nikdo nám nemůže zabránit o příspěvek zažádat. A že doufají, že situaci vyřešíme jinak. Jak? Asi těžko, když nefunguje trh s byty, asi těžko když rodiče postižených dětí nemají nárok na časové či aspoň daňové úlevy v zaměstnání, asi těžko, když se slova o integraci postižených dětí do normálních škol narážejí na socialistický přístup pedagogů, kdy individuální přístup je stále cizím pojmem a studijní výsledky jsou každému v podstatě šumafuk.
Ale dost již o tom, nějak si poradíme. Jen doufám, že pokud se Zelení dostanou do parlamentu, začnou na problémy naší společnosti nazírat i z těch lidských hledisek. Vždyť i sami profesoři na Právnické fakultě UK při přednáškách říkají, že současná legislativa je jeden velký hnůj. A ti by měli vědět, o čem mluví:-)!
Na úplný konec vám posílám v příloze povídku, kdybyste měl někdy chuť na četbu něčeho nového. Je to povídka napsaná v novém literárním stylu, tzv. agýismu. Jen bych vás poprosila, abyste ji nikde nešířil. Bude předmětem soutěže a dokud ta neskončí, nemohu ji veřejně publikovat.
Děkuji a zdravím! Veronika Vlachová


Odesílatel: Josef Provazník
Datum: 20. března 2006, 1:46:11

Zdravim zpěváka "protestsongů":),
tak to slyším rád, že kandidujete za stranu Zelených. Sice jste mě dnes v pořadí přeskočil svým článkem,:) ale i přesto doufám,že Zelní získají aslepon 7-8%. Chce to trochu Socani a "Modrý ptáky" vystrašit, jinak z nich budou (esli už nejsou) brzo partajníci jako byli Komunisti...
Mějte se fajn.
Věrný fanoušek Josef Provazník:)
PS: ale bez legrace, třeba song který začíná popěvkem "Krásná je zem" se mi líbí ( už od nákých 10 let), i když jsem z jiné generace....


Odesílatel: Karel Krejčí
Datum: 19. března 2006, 23:26:20

Vážený pane Hutko,
děkuji Vám za mail - Váš fejeton jsem si se zájmem přečetl; dýchá z něj lidskost a krásná poetika. Při čtení takových věcí se člověk musí zastavit ve svém úprku "někam", toho zvláštního fenoméu dnešní doby, a rozhlédnout se v tiché úctě a pokoře kolem sebe, obdivuje krásu a logiku těch nejobyčejnějších věci a hledaje své místo mezi nimi.
Díky i za informace o Vašich koncertech! Jakmile to bude možné, určitě se přijdu podívat.
Na oplátku si Vám dovoluji poslat program našeho Lesního divadla Mlýny.
S srdečným pozdravem Karel Krejčí


Vážený pane Hutko,
snad i pozorně jsem si přečetl vaší povídku " Ježek na stromě ". A přemýšlel o pocitech, které ve mě tato povídka vyvolala.
Při návštěvách Budhistického centra na Moravě ve Střílkách a později i v Indii jsem dostal odpověď na mnohé.
Pokusím se tedy vyjádřit mé pocity z toho co jste napsal. Budu stručný.

Domnívám se , že tak závažné kroky dělá člověk z vážných důvodů. Myšleno vstup do politiky.
Jsem přesvědčen o tom, že člověk by měl především kvalitně prožít svůj život a tak přímo ovlivnit chod celého lidstva. Nikoliv tím, že se pokusí nejprve prezentovat svoje myšlenky navenek.
Snad jsem vás tím neurazil.
Děkuji za zaslání oné povídky a přeji opravdu ze srdce hodně štěstí.
Pavel z Plzně


Odesílatel: Miroslav Václavek
Datum: 19. března 2006, 20:15:42

Přeji hezký nedělní večer,
dočetl jsem váš fejeton - děkuji - a začetl se do vašich básní, které máte na webu a protože mi toho celkem dost daly, posílám i já něco mého. Doufám, že pro radost. M.Václavek

Pražský večer
město odlétlo na víkend
a eskalátor vyplivl
dalšího mrtvého holuba
kdesi u Anděla
na dlažbu Ukrajinské Prahy

Pražský večer
nebe se stáhlo
někam za světla
a tramvaje s buldočí tváří
bloudí naslepo
po tělech sebevrahů

Pražský večer
zvony našly společnou řeč
a začínají bolet stíny
židovského hřbitova
a já začínám jen litovat
že psí známku nemám
abych mohl se zaběhnout


Odesílatel: Luděk Vajner
Datum: 19. března 2006, 19:48:34

Dobrý večer,
je to pro mě dobrá zpráva, že kandidujete za Zelené, protože je budu volit.
Ať nám to vyjde.
Zdraví Luděk Vajner


Odesílatel: Shock Horešovská
Datum: 19. března 2006, 18:40:00

Díky, těšíme se na Vás. BH
PS Pozdravujte Lily


J.D.: Výborný. Čím dál tím zralejší víno, jednou se do té politiky budeš hodit...