Zahrada musela improvizovat

Nepřízeň počasí provázela první den festivalu Zahrada. Tisíce diváků v Náměšti na Hané ale ve čtvrtek neodradil od dobré nálady aní déšť, ani zpráva o dopravní nehodě Poutníků. Nepřijel i legendární Marsyas. Improvizovaný večerní program tak zachraňovali písničkář Jaroslav Hutka doprovázený Radimem Hladíkem, alternativní Jablkoň a Robert Křesťan, doprovázený Malinabandem.
Čtvrteční ráno přineslo první kapky deště, který se po celý den vracel. Počasí sice festivalu nepřálo, ale hudbychtiví diváci to považovali za maličkost. Do Náměště proudily stále davy lidí a festivalové "městečko" se neustále rozrůstalo.
Před polednem si svou premiéru odbyl pořad Unplugged v interiéru místní kapličky. Vystoupení vokálních formací - držitele loňského Krtečka Pětníku z Prahy a brněnské Mošny - mělo velký ohlas. Kaplička byla plná po strop.

Krtečci byli všude
Na zámecké scéně se odehrál koncert "Orchestru onomatopoických konotací", jak nazval vystoupení písničkářů Ivo Cicvárek ze skupiny OKO. Zahráli zde například i Jeroným Lešner či slovenská písničkářka Jana Kúdelová.
"V Krtkovi jsem o sobě nenašel ani řádku, takže jestli se o mě chcete něco dozvědět, pečlivě poslouchejte," uvedl své vystoupení Šílený Marcel Kříž, který jako jediný z písničkářů hrál na elektrickou kytaru.
Celým čtvrtkem se prolínali hudebníci, kteří usilovali o festivalovou cenu Krtečka loni nebo letos. Dřívější vítězové se sešli u Kapličky, aspiranti na letošního Krtečka tradičně v amfiteátru. U Kapličky se představila písničkářka Žofie Kabelková i temperamentní Terne Čhave.

Poutníci a Marsyas nedorazili
V podvečer, kdy se zlepšilo počasí a mezi mraky se objevovaly sluneční paprsky vysušující louže na Zahradě, se všichni chystali na hlavní večerní koncert v amfiteátru.
Večerní program však byl ochuzen o očekávané vystoupení Poutníků, kteří měli dopravní nehodu. "Když mi zavolali, že můžou přijet až kolem osmé hodiny, poslal jsem je raději domů," postěžoval si dramaturg festivalu Michal Jupp Konečný. "Naštěstí se jim nic nestalo."
Pořadatelé proto museli improvizovat a změnit dramaturgii. Svůj koncert tak musel odložit například Jan Hrubý a jeho Kukulín, přestože do Náměště dorazil. Ze slibovaného prvního vystoupení na Zahradě původních členů pražské kapely Marsyas také sešlo z neočekávaných důvodů.

Hutka přivezl Náměšť
Do varu a dobré nálady přivedli tisíce návštěvníků amfiteátru plzeňští "komedianti" ze skupiny Semtex. Po nich přišel nejočekávanější host - písničkář Jaroslav Hutka a jeho přes třicet let stálý společník Radim Hladík. Když se žijící legenda českého folku představila, celý amfiteátr ztichl a poslouchal.
Hutka se uvedl písní Náměšť, kterou složil v roce 1973 pro blížící se folkový festival. Ten ovšem tehdejší režim zakázal, a tak měla na Zahradě svoji premiéru i jeho skladba.
"Když jsem je slyšel poprvé, říkal jsem si, že hrají hudbu třetího ticíciletí," uvedl Jan Dobiáš další legendární postavu české hudby Roberta Křesťana. Společně s Malinabandem zakončil první festivalový večer mimo jiné písní Telegraph road, coververzí skladby kapely Dire Straits.
V pátek pokračuje soutěž o festivalovou cenu Krteček. Na hlavní scéně v amfiteátru se večer představí například Pavel Dobeš, Jura Pavlica a Hradišťan, Fleret s Jarmilou Šulákovou či brněnský Kamelot.

5. 7. 2002, iDnes.cz, Michal Žák, kot, boh