Hvězdy folku křtily knihu

V Brně vyšel titul představující dějiny folku, trampské a country písně

Sourozenci Ulrychovi, Jiří Pavlica, Vlasta Redl, Poutníci a Robert Křesťan, Slávek Janoušek a legendární AG Flek se včera vystřídali na jevišti brněnského klubu na Šelepově. Muzikanti se stali zároveň kmotry knihy Legendy folku a country.

Čtyři stovky muzikantů a kapel, bezmála osm set fotografií a stejný počet archivních obrazových materiálů nabízí nová kniha Jiřího Vondráka z produkce brněnského nakladatelství Jota. "Jde o první komplexní zpracování žánru," uvedl autor. Vondrák večer na Šelepce dvouapůlhodinový gratulační koncert také moderoval. Každý ze zúčastněných zahrál dvě tři písničky.
Vondrák je autorem třináctidílného televizního cyklu Legendy folku a country. "Po čtyřech letech tento seriál dostal knižní podobu," říká Vondrák nad více než pětisetstránkovým titulem. Knížka je rozdělena do dvanácti kapitol, které jsou z poloviny chronologické a z poloviny tematické. Vondrák zpracoval příběhy osobností ale i festivalů jako byla slavná Porta. V knize se ovšem zmiňuje také o nechvalně proslulém Festivalu politické písně v Sokolově. "Režim se dokázal zmocnit i části tohoto žánru. Jedno z prvních vystoupení v Sokolově měli Brontosauři. Zpíval tam Karel Zich. Průsery a zákazy si tady byl žehlit Žalman Lohonka," komentuje Vondrák kuriózní část knihy. Velké množství fotografií a dobových archiválií je v mnoha případech skutečnými raritami. "Plakát písničkářského sdružení Šafrán, navržený Jaroslavem Hutkou, vznikl jako linoryt v padesáti exemplářích a Hutka je roznesl po Praze. Dochovaly se jen dva a my je přetiskujeme," poznamenal Vondrák.
Mimořádný je i chlubivý dopis Karla Kryla recitátorovi Mirku Kovaříkovi krátce před písničkářovou emigrací. "Knížku jsem vedl od fiktivních počátků žánrů po roce 1960 až po sezonu 89/90, kdy podle mě skončila historická protest úloha folku, trampské písně a country," doplnil Vondrák.

Mladá fronta DNES, 14.1.2005