Hlas veřejnosti není v Česku slyšet

Především korupce a byrokracie by neměly nechávat občany chladnými, říkají v anketě známé tváře
Nic moc. V tomto duchu vyznívají odpovědi oslovených osobností na otázku občanského sdružení Agora Central Europe, jak zapálenými občany jsou podle jejich zkušeností Češi.
Mají Češi dostatečný zájem o dění kolem sebe? Anebo jsou spíše laxní a nechávají za sebe z pohodlnosti raději rozhodovat druhé? Na téma občanské angažovanosti v Česku odpovídá v anketě pětice známých tváří veřejného života.
První otázka zněla: Angažovali jste se v poslední době jako občané? A s jakým výsledkem? Druhá otázka: Které téma z nedávné doby si podle vás zasloužilo pozornost a zapojení veřejnosti? A do třetice: Angažují se podle vašeho názoru Češi ve věcech veřejných dostatečně?

Jaroslav Hutka, hudebník

  • V posledních měsících jsem se angažoval ve věci spisovatele Ivana Landsmana, aby mu úřady vrátily české občanství.
    Táhne se to už tři roky a zdá se, že je to neřešitelné. Pokusím se ho přemluvit, aby se už dál neponižoval a žil tu s holandským pasem jako Vlasta Třešňák, který tu žije se švédským pasem. Pro něj ta procedura vracení občanství byla také příliš ponižující.
  • Když byly nedávno problémy v základní škole v Londýnské ulici v Praze 2 s odvoláním ředitele, donutili rodiče obecní úřad, aby si již jednou rozhodnutou věc ještě znovu rozmyslel a řešil smysluplněji.
    Zcela neúspěšně jsem se ovšem angažoval ve věci společnosti COELI, která si pronajala Groebovu vilu na Praze 2.
    Je to podivná americká společnost, která tvrdí, že tam školí soudce z Dálného východu. Zde se asi občané měli více angažovat, neboť nejsou jasná bezpečnostní rizika a nakonec i využití veřejného parku i financování celé záležitosti.
  • Když to srovnám s Holandskem, nemám pocit, že by se holandští občané angažovali viditelně více. Občanské protestní akce nebo demonstrace jsou spíše výjimkou, ale je to proto, že tisk a soudy daleko lépe fungují a úředníci jsou občanům víc k dispozici. Ovšem třeba ve Francii je situace trochu jiná, takže lidé tam vycházejí do ulic častěji. Ale není vhodné si Západ příliš idealizovat. Nejrozšířenější občanskou vlastností je i tam strach a lenost.

Jako další odpovídali: Eva Holubová (herečka), Pavel Kysilka (ekonom), Adriana Krnáčová (výkonná ředitelka Transparency International), David Vávra (herec)
Lidové noviny, 11.1.2005