Celkem nedávno jsme si připomněli 20. výročí sametové revoluce 17. listopadu 1989. Vaše píseň Náměšť (Krásný je vzduch) je jedním z poznávacích znamení této doby. Dá se podle Vás vyjádřit duchovní rozměr této změny v dějinách českého a slovenského národa?
Jde o to, jaký duchovní rozměr máte na mysli? Každá společenská změna v člověku něco probouzí, v některých to otevření zůstává a něco dál hledají, ale většinový dav se po půl roce nebo roce zase uvelebí do svého spánku života ze dne na den. A i když každý z nás se jazykově a kulturně rodí do nějakého národního prostředí, které je právě drženo dohromady tím společným jazykem, nemyslím si, že to musí mít vliv. Já bych duchovní a národní rozměry moc nedával dohromady. Sice je "čteme" v nějakém jazyku, ale je to hlubší a lidštější záležitost. Teď je společnost pro život člověka příznivější, ale neuměl bych říct, jestli je to lepší i pro ducha. Ten většinový dav je ohlupován a izolován tržní masáží peněz a kdo myslí hlouběji, tak si musí zvyknout na to, že je osamělý a divný?

Překvapivě hodně lidí dnes nostalgicky vzpomíná na staré "pořádky", čím je to podle Vás způsobeno? Jak z toho marasmu ven?
To jsou lidé, kteří pořádně nevěděli už tehdy v čem žili a nevědí to ani dnes. Svoje myšlenky nechají vláčet bulvárem a jelikož je lákají ta média, která jim nahánějí strach, tak z toho mají pocit, že dřív se tak nebáli a že jim bylo lépe. Těm lidem je asi jedno v jaké době žijí, ty žádnou změnu nechtějí a nevědí ani proč by ji měli chtít a ani jim není pomoci. Na druhé straně něco bylo za bolševika lepší, třeba české sýry a české uzeniny, byly méně chemické, stejně jako plzeňské pivo i krušovice. Ale to už je podvod trhu a lhostejnost publika.

Zaslechl jsem zprostředkovaně, že se zajímáte o astrologii. Co Vás k ní přivedlo, hledáte ve hvězdách nějaké východisko?
Já k tomu přišel náhodou v roce 1969. Byl jsem na přednášce malíře Vratislava Žižky o astrologii a chtěl jsem mu dokázat, že je to omyl a blbost, tak jsem to začal studovat a hledat důkazy toho, proč atrologie nefunguje a ani fungovat nemůže. Byl jsem velmi pečlivý a asi po roce jsem začal být spíš přesvědčen, že to funguje, ale je to velmi složitá a krásná věda. Podobá se umění. To co se objevuje v bulváru bych řekl, že je i úplně jiný obor. A pokud někdo hledá obraz toho, co je dole mezi námi, pomůže mu k tomu to veliké zrcadlo, co je nad námi, vlastně okolo nás, ale musí se to číst s nadhledem hledajícího a ne toho člověka, který si chce jen výhodně řešit přihlouplé problémy všedního dne.

Blíží se Vánoce a nový rok 2010, čas bilancování. Čím jsou pro Vás tyto svátky? Co očekáváte od časů příštích?
Pro mne je otázka spíš čím budou, protože 8. prosince odjíždím na dva měsíce do Indie. Je to moje první cesta do té země a jsem docela zvědavý, co mi to přinese a jaké to bude prožívat Štědrý večer v teple pod palmou u Indického oceánu a vidět tytéž hvězdy na nočním nebi, ale v úplně jiném rámu. Místo kapra si dám chobotnici?

Roman Zahrádka, časopis Ve hvězdách


Jaroslav Hutka je pracovitý, hudebně nadaný, citlivý a srdíčkový člověk, který hovoří bez obalu a na rovinu, proto si může občas dělat mezi lidmi nepřátele. Jde ale správnou cestou a měl by dál pojmenovávat zejména ve svých melodických písních všechny špatnosti tohoto světa. Lid ho za to bude milovat, zejména ženy, starší i mladší. Má rozhozené planety, což znamená, že je neustále v pohybu a komunikuje s lidmi. Na jeho duchovní cestu mu však září velká hvězda štěstí a to, co ho potkalo v posledních letech špatného, se od února 2010 začne měnit k lepšímu, výrazně lepšímu. Překoná všechny rodinné problémy a nepochopení, potká lásku a jeho kariéra bude znovu strmě stoupat vzhůru. Nemusí se budoucnosti vůbec obávat. Přijdou nejen peníze, ale především spousta krásných pravdivých písniček, které chytnou posluchače za srdíčko. Znovu bude zažívat slávu, která však nevyprchá za jediný rok, ale potrvá hodně hodně dlouho.

Zdena Nazirová, astroložka