Jaroslav Hutka zahraje vánočně v lázních

Vánoční setkání s oblíbeným písničkářem navazuje na sérii koncertů k petici Zrušme komunisty

Františkovy Lázně - Ve františkolázeňském divadle dnes zazní písničky jednoho z nejznámějších odpůrců komunistického režimu, Jaroslava Hutky. Vánoční setkání s oblíbeným písničkářem navazuje na cyklus koncertů věnovaných podpoře petice Zrušme komunisty, požadující mimo jiné zákaz komunistických symbolů.
Hutka zakusil v minulosti nenávist komunistického režimu sám na sobě. V osmasedmdesátém autora protestsongů, který se ani v éře nejvypjatější hysterie kolem Charty 77 nebál píchat do vosího hnízda, totiž komunistická politická policie dohnala k emigraci.
Ani po pádu totality, kdy se vrátil z holandského exilu, se Hutka nestal jen pouhým „mužem s kytarou“. Píše fejetony, básně, povídky nebo eseje, působí jako komentátor, občas vede diskuzní pořady na Radiožurnálu. Nyní se připravuje na průvodcovskou roli v televizním seriálu přibližujícím osudy lidí, kteří prchali před nesvobodou komunistického systému přes „železnou oponu“. Známé je také Hutkovo angažmá v recesistické Balbínově poetické straně či snaha o odstranění řetězu podél sochy svatého Václava na Václavském náměstí, kterou s „balbínovci“ dotáhl po několikaletém úsilí do vítězného konce.
Jen těch nových písní nepřibývá tak, jak by si asi řada jeho ctitelů představovala. „Snad začnu zase nějaké psát, ale docela si vystačím s těmi starými, naopak je zajímavé, jak dneska zní,“ říkal Hutka v loňském rozhovoru pro MF DNES.
Návštěvníci koncertu se tak mohou těšit na populární skladby Havlíčku, Havle, Náměšť, Tango o Praze, Abychom náhodou, a mnohé další, které nejenže dávno zlidověly, ale zůstaly stále aktuální. „Z Hutkových písní je možno si uvědomit, že to, s čím Hutka vede svou celoživotní při, je v člověku moderní doby přítomno všude: v Československu let sedmdesátých stejně jako v Nizozemsku let osmdesátých či v Čechách naší současnosti,“ napsaly Hospodářské noviny v hodnocení knižního vydání Hutkových textů. „Ty základní otázky se vrátily -v tom se to dnes velmi podobá sedmdesátým létům. Mizerná léta byla mezi devadesátým a osmadevadesátým. Lidi se nechali omámit klausovským blábolem, že peníze všechno spasí a že o nic jiného ani nejde. Teď procházíme studenou sprchou, že peníze jsou pouze prostředkem, nikoliv cílem. Jenže takovou sprchou prošli lidé v dějinách mnohokrát. Nic nového pod sluncem,“ tvrdí písničkář. Protože se však blíží Vánoce, dojde zcela jistě i na písně s vánoční tematikou. Ne že by Hutka žádné takové ve svém zpěvníku neměl, ale nejčastěji pro ně sahá do Sušilovy sbírky Moravských národních písní. Koncert Jaroslava Hutky začíná v 19 hodin.

22.12.2005 - (haj, rep), mfdnes