Odesílatel: Karel Formanek
Datum: 7. 5. 2003  01:28:47

Hutko Dik za jarni pupen!! Kde ze jsou ty vsechny vcelky? To me vrta hlavou?! Kveten je vzdycky fajnovy cas k rozjimani a paleni carodejnic a paleni zahy. Pateho se tu slavil 'Cinco De Mayo', mexicka historicka udalost. Macety versus karabiny. Vsak to znate z dejepisu. Nyni je to dobrej zvanec a Corona, pivko z Mexica. AhoY tam vsem 'Indianum' z kmene Bohemia. Zatoulany domorodec. Seattle, tam za vodou na stejny planete, tam kde sumi a brumla proud Pacifiku. Cau a pozdravujte ode me Nalima.!! Fut.


Odesílatel: Sedlák Josef
Datum: 6. května 2003, 10:43:59

Vážený milý pane Hutko, Jaroslave,
děkuji za Vaše fejetony. Pěkně se to čte.
I když, - když jsem došel ke zmínce o Bagdádu, tak se mi trochu zatajil dech, zda se nepřipojíte k protestantům. Nepřipojil. Moc děkuji. Moc se mi ulevilo. Musíte mi to prominout. Ono je dnes tolik protestantů.
Vždyť ono je tak snadné protestovat proti demokracii, když protestant má jistotu, že mu za protest nehrozí zmlácení, kriminál, atd... Tak proč si neotevřít pusu v TV, proč nehodit kostkou, jedovatým slovem, proč nezapálit auto! Proč neprotestovat proti umístění vojáků.
Proč takový protestant neprotestoval proti jiným vojákům v roce 1968? No protože např. pan inženýr studoval v USA angličtinu, na US stipendiu, no proč takovému inženýrovi, docentovi, profesorovi nevadili vojáci v 60., 70., letech? Snad proto, že svoji vojenskou službu strávil hraním košíkové?
Pěkné chození naboso v nové trávě přeje Josef Sedlák.
Ve čtvrtek to také zkusím. A také se podívám po těch včeličkách. A dám vědět.


Odesílatel: Jakub Jirsa
Datum: 6. května 2003, 10:54:34

Mily pane Hutka,
poznamku do vasi rozsahle fejetonove korespondence. Krome vcel nam jaksi zmizelo take jaro. Vsiml jste si?
Ziji ted jiz temer rok v Budapesti, pendluji mezi Prahou a Dunajem, ale jaro neni nikde. Zima, a behem tri dnu - bum - a je leto. Devcata si stezuji, ze neuziji jarni boty, zato uzivaji letnich sukni. Jini jsou zmateni, ze k pocasi jeste nejsou odpovidajici zivocichove.
Vzpominam si na Rencinovu karikaturu a navrhuji - v intencich vtipu - vyhlasit a Prirode dat na vedomi "Petici o zachovani jara".
S pozdravem, Kuba Jirsa.


Odesílatel: Kráčmar Jiří
Datum: 6. května 2003, 9:48:44

Děkuji za další pozdrav. Vždy mi umožní se na chvíli zastavit a uvědomit si, že vše v současném životě není tak uspěchané a mnohdy osobně nepřijatelné . V okamžiku kdy dostanu e.mail zanechávám všech původně nezbytných a neodkladných záležitostí a aspoň na chvíli se dostávám do jiného světa. A to mi moc pomáhá.
Díky. Jiří Kráčmar


Odesílatel: Mgr. Václav Karlíček
Předmět: Politika a Rudé brigády
Datum: 12. května 2003, 0:03:47

Jardo, Mistře,
dík za krásný večer. Těším se na příští setkání!
Jenom stručně chci zopakovat názor na metodu boje proti špatné politice, politikům a nešvarům vůbec.
Za prvé - nepokládám za šťastné se vysilovat bojem proti jednotlivcům - politikům a různým jiným figurám. Zkusily to Rudé brigády a podobné organizace. Výsledek - radost pod podřízených ze smrti šéfovy a možnost postoupit na jeho místo. Radost rodiny popraveného, špatně maskovanou pláčem na pohřbu, ve které hlavně děti se konečně dostanou nečekaně a předčasně k velkému dědictví. Dále to umožnilo státu vystoupit tvrdě proti opozici a přijmout k tomu i různé zákony. Tedy, souhrně - upevnění moci těch které jsme chtěli odstranit. Na místo jednoho odstřeleného je připraveno nastoupit nekonečné množství dalších. Zbytečné oběti na straně nespokojených (a přiznejme, oprávněně nespokojených) a upevnění státní moci, navíc vyvolání nenávisti u běžných lidí, kteří nevědí co se vlastně děje.
Tvůj souboj s Dybou je toho obdoba. Je to jako bys chytal politickou ještěrku za ocas.
Osobně se domnívám, že umělec má jiné prostředky k tomu aby upozorňoval na nešvary doby (ostatně po tisíciletí stejné) a vypořádával se s nimi prostředky hlavně uměleckými. Je pochopitelné, že umělec oslovuje hlavně lidi kteří se oslovit nechají, ale to se nedá nic dělat. Zbytek národa, přesněji řečeno drtivá většina po tom ani netouží a rádi zůstávají otroky a dokonce si stěžují, že jsou nyní menšími otroky než dříve.
Je třeba svolávat pod prapor svobody a tolerance (to je trochu nadnesený obrat) lidi stejného ražení a k tomu účelu je nutné je oslovit. Pod tím si ovšem nelze představit vytváření nějaké nové politické strany. Takoví lidé se nalézají napříč stranami, rovněž a to asi hlavně, mimo strany.
Být Tebou bych se snažit dále tvořit, výtvarně i hudebně a besedovat s lidmi na témata věčná a obecná. Scházet se s přáteli a působit ve svém okolí tak jak se Ti to dařilo v sedmdesátých letech. Není důvod na tom něco měnit. Zlo je mezi námi v nestenčené míře. Nesmí nás mýlit, že Havel byl presidentem. Byl pouze trpěn. Zlo se nyní pouze lépe maskuje a vydává se za dobro, stále se totiž poučuje ze svých chyb a mění podobu jako chřipkový vir. Je potřeba jej stále odhalovat - ovšem opět opakuju v té obecné rovině. Nikdo si prostě nesmí myslet, že když odstraníme kupř. Dybu, tak, že bude vyhráno a vše už bude v pořádku!!
Snažím se takto působit ve svém okolí, to jest mezi studenty, koncipienty a přáteli. Dávám k diskusi různá témata, kupř. proč nepokládám oceněného manažera roku (jakéhokoliv) za figuru hodnou obdivu a následování ale za pouhého pohůnka majitelů zeměkoule, který je velkým nebezpečím pro ekonomiku. Tyto debaty pomáhají odkrývat některé jevy které se navenek tváří zcela opačně než jaké vlastně jsou ve skutečnosti.
Musím přiznat, že nenalézám žádný univerzální recept pro společnost. Snad pouze pro jednotlivce.
Možná, že bys měl i větší návštevnost, ale současně i větší jistotu, že Ti nic oficiálně nevyjde. Není samozřejmě problém si zajistit pozornost publika primitivními pořady jako je S politiky netančím a pod., ale takový pořad se politikům hodí do krámu, vůbec jim totiž neškodí a ještě je popularizuje.
Myslím, že bys měl hledat svoji vlastní novější formu prezentace politického postoje, vyjádřenou takovou uměleckou tvorbou, výtvarnou i hudební (se Sušilovou sbírkou nevystačíš, ta oslovuje jenom úzký okruh lidí, to můžeš použít pouze jako koření) která by přilákala lidi stejné krevní skupiny a pokud možno take lidi trochu známé. To by Ti možná umožnilo se dostat víc do oběhu, TV a pod. Už dávno je čas na třetí odboj (nebo čtvrtý, příp. pátý??)
Pro mě je stálou inspirací šedesátý šestý Shakespearův sonet. Je vidět, že za řadu století se nic nezměnilo a že je stále co dělat. Lituju, že nejsem umělec a nedovedu se vyjadřovat uměleckými prostředky. Když už nic jiného tak alespoň ta nejlepší umělecká vyjádření přežijí staletí a ticíciletí.
Vašek


Odesílatel: V. Hejda
Datum: 9. května 2003, 21:05:51

Dobrý večer, několik reakcí:
- myslím, že hlad po prosperitě souvisí s největším krajícem odříkaného chleba, prostě si to lidé musí prožít od začátku.
- správně píšete, že už jsme ve změnu nedoufali, stručně řečeno jsme ztratili víru ve změnu, vždyť komouši se zdáli tak pevní v kramflecích - proto ten útěk na chaty a chalupy a jiné aktivity. Někteří to řešili útěkem za lepším - svobodou na západě, většina byla uprchlíky ekonomickými, tady by se neprosadili při své činorodosti, vím to z vlastní rodiny. Chtělo to ovšem náturu začít znovu jinde od začátku, zbytek tady buď se smířil s tím, že to jinak nebude, fantastové se stali disidenty s hlavou proti zdi, zbytek tajně doufal, že nebudou muset odejít oni, ale ta partaj. Pak se to zhroutilo ekonomicky, disent se dohodl s partají, že to nebude s věšením na lucerny vzor Maďarsko, že nebudeme jako oni a od válu partaj nepůjde, ale přetransformuje se na vrcholový management.
- to že komouši jsou třetí největší stranou vyplývá z nedůvěry především venkova ve všechny vlády co tu d r. 1989 byly a každá vždy měla nějaký škraloup, mrtvé sponzory, vytunelované banky, ministry financí kteří skončili v krimu, enormní státní dluh atd. atd.
- na disent a emigraci se tady stále díváme s nedůvěrou, disent byl konglomerát protichůdných názorů od trockistů, přes idealisty, polepšených komunistů (kteří nikdy nepřiznali svůj podíl viny na tom, co pak pomáhali demontovat), po tvrdé pragmatiky pravice. O panu Havlovi dodnes nevím, co si myslet, na jedné straně "naše země nevzkvétá", nenaplněné očekávání většiny národa (to ani nejde uskutečnit), odmítání návštěv komunistů na hradě a na druhé straně kamarádšoft s Čalfou a kšefty s Junkem, milosti kamarádům - Chadimová (vím o čem mluvím, jsem geometr a starý katastr byl tak dokonalý, že nešel ošulit diletantem. Nestačilo zfalšovat jednu část pozemkové knihy podle mylné představy falzátora. Vina je zřejmá, kamarádšoft silnější a milost byla udělena).
- a emigrace ? Mám takový dojem, že odchodem ztratili cit pro souvislosti a roubují Ameriku na Brdy. A radilů, kteří vědí všechno nejlíp, protože byli přece na západě a tam to tak funguje, je tady příliš. Pokud na to nešli s citem psychologů (VW - Škoda, český tisk v majetku Němců atd.), tak byli a jsou směšní. (Nedávno mne kontaktovaly dvě německé firmy, snažící se etablovat v oboru zeměměřictví na českém trhu, a nedokázal jsem zachovat vážnost, prostě nevěděli, která bije.)
- "za jejich minulá svinstva nebyl nikdo odsouzen" - vina i Vaška na Hradě, mohl to ovlivnit víc než kdokoliv jiný.
- jen nevím, proč jste v posledním odstavci nabral z jiného hrnce - Iráku, to chce samostatný článek.
Zdraví V. Hejda


Odesílatel: Alena Rozmarýnová
Datum: 8. května 2003, 13:48:13

říše zdraví Hutku,
díky za info o koncertech! Pošta od Vás nám vůbec nevadí a tudíž radíme:nemazat naši adresu ze seznamu!!!
Bude velice žádoucí se co možná nejdříve věnovat i politické situaci v této podivné říši České!!! To co se předkládá národu za info o vstupu do EU - to chce také silný žaludek.
Co se takhle domluvit na nějaké "demonstraci" a ukázat pacholkům politikům zač je toho loket?! Vypráskat je jednou provždy doprdele...
Chce to ale sejít se někdy někde a domluvit na konkrétnostech. Předloha je hotová. Chce to jen zrealizování. Jsou však k tomu zapotřebí spolehlivý lidé,jež budou tahat za jeden provaz a žádné křiváky,či jiné podrazáky...
Zatím se mějte fajn!
-Ro-


Odesílatel: Lubomír Piksa
Datum: 6. května 2003, 8:13:12

Ahoj Jaroslave,
Díky za zaslaný Samopal 9 a též za krásné fejetony , které vždy doplňují rozpis koncertů na příslušný měsíc.
U toho posledního, jsem se ztotožnil se stejným poznatkem.
I já mám na zahradě třešeň a na 1. máje, když jserm políbil svou ženu pod rozkvetlou korunou, řekl jsem si, vždyť ten strom nehučí včelami jako minulé roky.
Jeden včelař mi však potvrdil, že letošní zimu uhynulo obrovské množství včelstev.
Věřím, že mocná příroda se s tím nějak vyrovná a vše bude jako dříve.
Zdraví a na případné setkání při koncertě v Č. Bu. se těší Lubomír.


Odesílatel: Karel Fut
Předmět: Prijed do Seattlu a pak treba alou do Tenochtitlanu, pyramidy . . . Co Ty na to?
Datum: 14. května 2003, 4:57:17

AhoY Jaroslave !!
Omlouvam se za mensi zapletku, stejna to planeta, kontinentalne tak jsem to minil. Nekdy skacu s nametu na namet. Ma pritelkyne je Aztecka princezna. Milerad te, da-li Manitu predstavim. Je tu fura Cechu i Slovaku, ale nic moc komunita. Kapanek roztristeny, trosku to tu spolecensky pokulhava. V Chigago je to jinej med a frmol. Ci Nebraska, New York, Texas atpbn. Noviny, Sokol, zabavy, candrbal, drskova polivka, smichovsky lezak, francovka.
Z jineho soudku. Nerika ti neco cajovna Om u Mostu ve Vtelne? Spravne misto k rozjimani? A tam jsme zavitali tenkrat v roce dva tisice. A oslavili dany fakt, ze jsme vubec prezili Ten Rok Dva Tisice. Je to meta. Moje teta bydli totiz v Moste. Bylo to moc prima primisima ala Nepal a budhismus. Filosofie a pivko samosebou.
Zajimalo by me mas-li vubec nejakou cundrackou prezdivku? Me rikali Fut. To uz je ale nejakej patek.
Vcely jsou naramne dulezity narod. Obavam se jestli to neni jakysi ekologicky ukazatel premen. A co dela dnes Pan Vaclav Havel? Zrejme pise presidentsky nebo snad i mene presidentsky memoary neb cancak. Stejne mu preji Nobela.
Toz AhoY. Karel Fut


Odesílatel: katerina.honejskova
Datum: 6. května 2003, 7:49:36

Dobrý den,
nechci Vás příliš obtěžovat, ale myslím si, že občasná zpětná vazba neuškodí.
Už minule, když jsem si přečetla Vaše "Rytí záhonu" se mi chtělo Vám napsat. Máte smůlu, protože teď už to prostě musím udělat.
Poprvé jsem od Vás dostala popis Vaší anabáze s občankou. Když jsem si to přečetla, řekla jsem si, jestli to není zbytečná rebélie? Neberte to moc osobně.
Myslím že i v tomto případě perfektně funguje reflexe. Už od malička jsem byla bojovník a rebel, ale tak nějak mi to nefungovalo. Postupem času, Vás trošku pozoruju a říkám si, že taková "rebélie" není možná na škodu. Když všichni skloní hlavu, je to až příliš jednoduché. Ale to je jen takové "pokecáníčko". Vlastně jsem Vám hlavně chtěla napsat krátce, že ty Vaše fefetony "fakt žeru". V době kdy si lidé místo setkávání jen přeposílají "vtipné maily" to je balzám na duši. Takže v tom prosím pokračujte.
Přeji Vám hezký den a milá setkávání s přírodou a lidmi.
Kateřina
P.S. Omlouvám se za čárky, ale když chci napsat něco "smysluplného", tak je to katastrofa.


Odesílatel: Robin K. Hájek
Datum: 6. května 2003, 7:33:32

Hi, Jaroslav Hutka!
Dekuji Jaroslave, hezke a mile povidani, velice jsi mne potesil a zvedl naladu ... Mimochodem jiz delsi dobu (nekolik let) sleduji, ze neni skoro nikde videt obycejne vrabcaky. Neco se v prirode deje ... Oba mame jiz hodne krizku, takze se nas to tolik netyka, ale snad si priroda s tim zparchantelym lidstvem poradi :-)
S pozdravem, Robin K. Hájek
P.S. Budes-li priste chtit udelat reedici svych grafickych del, tak doporucuji moji byvalou skolu: SPSG v Hellichove ulici. Nebyl jsem tam pravda asi tak 30 let, ale silne pochybuji, ze ty ruzne strojky pro tisk linorytu a litografie ze by vyhodili! V ramci skolni praxe se tam dalo a jiste i dnes da lecos vytisknout a nepochybne ne draho. Mohu se pripadne preptat, jeden muj byvaly spoluzak tam rediteluje.


Odesílatel: dittapfefferova
Datum: 5. května 2003, 11:05:44

Milý pane Hutko, posezení s písničkami bylo nádherné. Prostor Trafiky má svoje kouzlo, nevnucuje nic rušivého, naopak dává možnost naslouchat Vám a prožít něco "křehkého", co se už tak často nepotkává. Byl to moc hezký zážitek. Vzpomínám, když si maminka kdysi dávno doma pouštěla Vaše písničky, jak mi ta o bříze (byla jsem moc a moc malá) připadala nekonečná, a dnes, v "dospělosti", jsem si na to v Trafice vzpomněla a uvědomila si, kolik netušeného texty obsahují a jak je mi u některého líto, že nepokračuje dál. Děkuji za tu milou souhru věcí jednoduchých a přitom vzácných.
Nevím, jestli si vzpomínáte, mluvili jsme spolu o případném rozhovoru (toho by se rád ujal prof. Dvořák) a písničkách (podle Vaší úvahy)na setkání Bibliofilů v Mánesu 24. 5., přibližně asi hodinku kolem 14 hod., přesný čas bych Vám co nejdřív sdělila. Buďte tak moc hodný a zvažte, jestli by to bylo možné či nikoliv a dejte mi, prosím, co nejdřív vědět. Ani jsem neměla možnost zeptat se Vás, jestli se Vám knížka Slova a písně líbila nebo co byste třeba udělal jinak. Za vše upřímné budu ráda. Doufám, že děti už netrápí zarděnky a u Vás doma je všem dobře a šťastně. Moc pozdravuji. Ditta Pfefferová


Odesílatel: Jindřich Tluka
Předmět: Ave z jarní Hané
Datum: 15. května 2003, 13:58:47

Nazdar Jardo,
díky za obsáhlé psaní. Celá ta historie okolo alba Stůj břízo zelená a mého vztahu k Šafránu začala možná právě v roce 1973 - už jsem Ti o tom psal. Ale i tak mě zasáhla zase nostalgie - patří jí sice hlavně doba babím létem probarveného podzimu, tdď máme jaro... tak tahle byla ještě jinačí. Vždycky mě to trefí, protože tenkrát mi bylo 15 - 16 a to se mládí začíná rozhlížet po světě; kudy kam, za čím a hlavně s kým. Takže Šafrán a samosebou jednotliví písničkáři patří do trojice, která mě nejvíc ovlivnila - s V & W a S & Š... ale to byli vlastně taky písničkáři! Škoda, že jsme se nepoznali tenkrát, ale do Prahy bylo pro mě ještě daleko. Ale i takhle to není špatný a nejsem z těch, kteří - proživši se do středního věku - fantasmagoricky blouzní o tom, jak by to světu ukázali - bejt jim ovšem o dvacet - třicet míň. Ani za nic - ani za všechno bych nechtěl něco takového. Ti nešťastníci nechápou, že na ně svět ani nikdo další už dávno není zvědavý, a jestli chceš ještě něco dokázat, tak můžeš - jenomže můžeš začít jen a jedině z toho místa, kde jsi teď. A pakliže se ti doposavad nepodařilo někam dojít, tak holt už nic nenaděláš. A mě stále udivuješ svou chutí dál pracovat a novými nápady, projekty atd. Pokračuješ z místa, kam jsi došel a je to dobré místo, to mi věř. Ani já si nestěžuju, teď jsem byl kupř. na Vysočině sloužit v jednom charitním domě pro přestárlé kněží a bylo to zajímavější i poučnější než semestry přednášek. Ale asi studuju moc intenzivně, protože jsem si strhnul kýlu... budu muset do špitálu, ale věřím, že to dopadne dobře. Teda - dobře, anebo ještě líp...
Na Medarda platí dál Tvůj projekt rudého baliče zábradlí svatováclavského? Když ne já, tak by Ti mohl píchnout Nohavica, kdesi jsem čtl, že mu bude zrovínka padesát...
Tak či onak zdravím Tě jako vždy velmi a třeba se někde někdy zase vokážu. Měj/te se opravdu dobře - Jindra Tluka.


Odesílatel: Lenka Bečvářová
Předmět: Díky za vše...
Datum: 15. května 2003, 19:55:17

Ahoj pane Hutko,
včera jsem po otevření schránky a hektickém rozervání obsahu balíčku ještě ve vchodových dveřích chvilku váhala, jestli náhodou nemám narozeniny nebo snad nějaký jiný podobný bezvýznamně významný den, ale opravdu nemám. Jen jsem od Vás dostala dárek a to tak milý, že si ho snad pro nějakou takovou podobnou příležitost uschovám, abych se snad náhodou moc nerozmazlovala.
A je to obzvlášť neuvěřitelné proto, že jsem po přečtení Vaší Samopal-revue č. 9 nekompromisně prohlásila - " Tak já mám linoryt, tož chci i to CD! " A hned mi došlo, že to už by bylo opravdu moc, že mám zase trochu smůlu, protože tahle Vaše milá pozornost se týká jistě jenom nově nakoupivších. Ale netýká!!!!! a Vám za to mé největší díky.
Jsem totiž rovněž majitelkou obou těch zmiňovaných desek moravských balad a jejich kvalita je letitým přehráváním v podstatě v mínusových hodnotách a ačkoliv jsem vyvinula jisté kroky pro jejich přenesení na CD nosič (tak jak se to povedlo s jinými podobnými mými skvosty), vím, že by ono tak typické přátelské popraskávání provázející jejcih přehrávání zůstalo stále se mnou.
Tak ještě jednou sláva, sláva, sláva.
Díky za všecho - za to, že jste, že jste byl v letech, kdy to pro nás znamenalo tolik, že píšete, zpíváte a tak podobně....
A pište dál
Lenka Bečvářová (ta z Hradce Králové)


Odesílatel: Heřmanský Martin
Datum: 15. května 2003, 19:29:11

Ahoj Jardo.
Promiň, vykání by mně nějak nešlo přes klávesnici. Dorazil jsem do práce v takový náladě... Jako že žiju nějakou setrvačností, utahán běžnými závazky a ač s touhou po nějaké smysluplné činnosti, nějak mi nezbývá energie se čemukoli systematičtěji věnovat. Když jsem projel pár bazarů na netu, jestli bych onen pocit nezahnal koupí něčeho celkem zbytečnýho na kytaru (elektrická kytara k soubě poutá množství efektů, aparátů a jiného haraburdí), napadlo mě podívat se na Tvoje stránky. Nějak jsem se začetl a došel k takovému Bleskovému očištění, v tom smyslu, že mnoho lidí zřejmě prožívá nebo prožívalo něco podobného. I když jsem nenašel, a koneckonců ani nehledal nějaké návody či jednoznačné odpovědi, dostal jsem nějak novou chuť bojovat boj o svou vnitřní svobodu a nějaký "přirozenější způsob existence". Že to bude obtížný boj, prozradila již cesta na večeři v areálu Kavčích hor, kde pracuju: vyrazil jsem z klimatizované místnosti rozpáleným podivně umělohmotně páchnoucím barákem, v proskleném spojovacím můstku byl rozhled na vrcholky Českého středohoří, které se rýsovalo nedosažitelně v dálce za pražskými střechami. Chtěl jsem se potěšit trochou přírody a tak jsem to vzal přes střechu, kde místní zahradník vyprojektoval takovou sukulentní zahradu. Ještě před rokem to tu vypadalo dost divoce, ale dnes mi to celé přišlo nepřirozené a umělé. Vrcholem všeho byla ledabile utroušená mořská škeble... Při čekání na výdej jídla na mě z rádia zaútočili nějací trampíci s písní o něčem, co už je dávno pryč, či co. Pokračoval Karel Božský Nebeský s bujaře kovbojským songem. Na večeři mě fakt přecházela chuť.. Následoval nějaký Nedvěd. Docela by mě zajímalo, kdy ti čeští folkaři sáhnou po nějakým originálním způsobu doprovodu. Zatím se profilují buď jako klasičtí kytaristé z přípravky, nebo jako američtí folkoví bardi s raggtimem a blues v krvi. No proč ne koneckonců. Že to jde i jinak mě přesvědčil až Vašek Veselý (Dobrohošť, Mišík), ke kterýmu jsem chodil na hodiny kytary. Ten uměl svoje folklorně-vážnohudební dovednosti převést do originálního stylu. Žel zvukově to působí jako takovej zajímavej Hard Rock... Ale myslím, že v zásadě tudy cesta vede. No ale to jsem se dostal nějak moc daleko od prostého poděkování za Tvé úvahy a vebové stránky.
Ještě jednou díky
Martin Heřmanský


Odesílatel: "Ing.Jiří Bartůšek"
Datum: 19. května 2003, 17:23:44

Vážený Jaroslave
Omlouvám se za poněkud familiérní oslovení, ale chtěl bych vás pozdravit, jako jednoho z mála slušných lidí, kterého nezkazila dnešní doba.
Jsem narozen v roce 1952, takže si dokážete spočítat, že vaše písničky vnímám ještě z dob, kdy jsme chodili na koncerty do brněnské kavárny Máj, kde jste vystupoval ještě s Vašimi kamarády. Když jste se za hlubokého totáče odmlčel, zpívali jsme při kytaře vaše písničky (texty jsme různě sháněli z amatérských nahrávek) a učili je děcka na táborech. Ti kovaní komunisti, kteří rozhodovali o tom, jetli nás nechají dýchat, nebo ne teprve až v roce 1989 zjistili, čí písničky jsme hráli a s hrůzou to dodatečně pojali jako mimořádnou událost politického charakteru. Přišlo mě to strašně srandovní.
Mám ale ješetě jeden pocit, a sice ten, že před rokem 1989 jsem neznal ve svém okolí moc lidí, kteří by vaše písničky znali, ale až po Vašem návratu se najednou všichni tvářili, jak se jim po Vás stýskalo. Cítil jsem v tom hodně pokrytectví, ale jsou daleko horší věci než toto. Teď jsem moc rád, že si vaše písničky i ostatní díla můžeme vychutnat v plné kráse.
Jen jednu drobnost postrádám, a to písničku "Rozcvička". Vy ji máte na webu v seznamu, ale text jsem tam nenašel. Slyšel jsem to naposledy někdy okolo roku 1971. Nedá se někde sehnat ve zvukové, nebo aspoň textové podobě?
Omlouvám se, že obtěžuji s takovými drobnosti
Přeji vše dobré, hlavně co nejlepší náladu (nečtěte noviny, ani webové nebo televizní, jinak to nepůjde).
Zdraví Jiří Bartůšek, Brno


Odesílatel: Jeňýk Hofmeister
Datum: 20. května 2003, 16:31:25

Dobry den, pekne Vas zdravim. Pred casem jsem sledoval Vase utkani s urady kolem obcanskeho prukazu. Nevim, jestli jste pokutu nakonec zaplatil, ale po mne ji ted chteji taky (200 Kc za to, ze jsem si po ztrate obcanky pozde zazadal o novou - taky dobrovolne a taky jsem byl podezrely a vinny jako Vy). Navic proto, ze me policista, ktery to sepisoval, informoval, abych mesic pockal, kdyby se zbytky moji penezenky nekde nasly. A oni se skutecne nasly, ale obcanka zrovna ne. Tak se stalo, ze jsem si do 10 dnu nepozadal o novou a spachal jsem prestupek a ted jsem vinnen. Na rozdil od Vas urady mou vinu ocenily pomerne nizko, Vam k tomu zrejme pripocetli i neco z minula. Nicmene i me hned urad upozornil, ze by mohl chtit i 5000 Kc. To je hezky, od Grebenicka by mohl chtit 50000 Kc uz par let a pokud vim, jeste ho nenapadlo si rict - inu chudak nemocny duchodce, co ma obcanku jiste v poradku. Mejte se hezky a kdybyste mel pro me nejakou radu, sem s ni. Zdravi Jenyk Hofmeister