Chat s osobností: Jaroslav Hutka

Proč vznikla píseň Udavač z Těšína? Nezávidí Jaroslav Hutka Jaromíru Nohavicovi jeho popularitu? Co vlastně teď dělá ikona sametové revoluce? Proč je Hutka v posledních letech na hudební scéně téměř neviditelný? Přečtěte si odpovědi Jaroslava Hutky na otázky čtenářů v chatu serveru TÝDEN.cz.
Šedesátiletý písničkář Jaroslav Hutka vzbudil pozornost písní Udavač z Těšína, která se šíří po internetu a v níž Jaromíru Nohavicovi vyčítá jeho spolupráci s StB. V osmdesátých letech patřili „domácí" Jaromír Nohavica i emigrant Jaroslav Hutka k symbolům protirežimní kultury. Už na začátku devadesátých let se ukázalo, že Nohavica s režimem spolupracoval jako agent s krycím jménem Mirek, jeho hudební úspěchy to však nijak nezpoznamenalo. Popularita Jaroslava Hutky po návratu z exilu naopak výrazně klesla.
Čas konání chatu: 13.11.2007 15:00

denisa
Proč až teď, když jste se o Nohavicově spolupráci dozvěděl už v devadesátém prvním?

Jaroslav Hutka
Tehda jsem pouze věděl, že udával a jaké měl krycí jméno. Spis nebyl. Před rokem se začaly nacházet první papíry a mě samozřejmě zaujala nejvíc jeho "služební" cesta do Vídně, kde byl "úkolován na získání důvěry emigrantů". A jako zájmová osoba byl pro estébáky Kryl, a bylo to v srpnu 1989. Směšné a zároveň čítankově popisné, jeden slavný písničkář těsně před pádem režimu udává druhého slavného písničkáře. Že o tom napíšiu písničku, mě nenapadlo, to nastalo, když mě napadl první verš, tak jsem to už dopsal. Na slunečné louce ve Francii...

Honza
....myslím, že prachy a závist dělají pořád svoje. A taky trochu křivda, ani se Vám nedivím.Udavač je vysmátý a finančně v pohodě, Vy to v tom životě řekl bych, tak trochu tlučete jak se dá....takových lidí je mnoho, a dělají to, co Vy, ovšem třeba jinak, po svém. ,,Obují,, se do materiálně úspěšnějšího....vždy je třeba za vším hledat peníze, neboť ty jsou až na prvním místě. I přes to, Vám přeji mnoho úspěchů, jste přeci jen rovnější tvor.

Jaroslav Hutka
Díky, ale nějak mě nenapadá, co odpovědět. Asi jste to nemyslel jako otázku, ale jen jako konstatování.

Katka
Verše vaší protinohavicovské písně jsou ubohé, nezajímavé, kromě útočnosti ta píseň nic nepřináší. Nemyslíte si, že jste se tím shodil?

Jaroslav Hutka
Autor nikdy neví, jak se podaří anebo dopadne jeho dílo, je zde nápad, pokus a risk puštění té věci do světa. Ale pokud jsem nějaké pochybnosti měl, a že je mívám, tak u této písně jsem je už dávno ztratil. Ta totiž otevřela tak nečekaně masivní zájem publika a médií, že už dávno není o tom, o čem zpívá, podařilo se oslovit daleko širší problém, sáhl jsem do něčeho bolestivě zanedbaného, a to je tak dobře, od toho básníci jsou, ať už jsou pak odměňováni anebo biti. Kdyby ta píseň byl jen zoufalý výkřik neschopného závistivce vůči úspěšnému umělci, nikoho by to nezajímalo, nebylo by totiž nic nudnější a nezajímavějšího. A zdá se, že to není tento případ.

Markéta
Myslím, že si tímto děláte sice popularitu, ale moc příznivců rozhodně ne.. Každý jsme si museli něčím projít, ale Nohavica stále rozdává svými písněmi radost, proto je oblíbený, a tímto se mu chcete vyrovnat?

Jaroslav Hutka
Tak nějak je jistější si ten problém zjednodušit, že jako já si dělám popularitu a jsem vlastně ubohý, to pak není potřeba se trápit složitějšími otázkami.

hana
Špatný hudební vkus českého davu nezměníte. Vy jste tím ale poukázal na absurditu, před čím se u nás přivírají oči. A to, že tolik lidí se zastává Nohavici je směšné. Gros také vyhrával v žebříčcích oblíbenosti. Líbí se mi Váš postoj.

Jaroslav Hutka
Díky.

Martin
Pane Hutko, nepřijde vám vyřizování si osobních účtů formou, na níž nemůže ten druhý reagovat, poněkud ubohé? Pomluva, útok pod pás a pokud možno zezadu - to byly jedny z mnohých nástrojů socialistické policie. Vy, coby bývalý disident, jste si je tímto laciným gestem osvojil. Pokud máte problém s Nohavicovou spoluprací s StB, proč mu to raději neřeknete "chlapsky" do očí?

Jaroslav Hutka
Vám se to zdá jako vyřizování si osobních účtů? Mě přece neudával, i když kdyby byl převrat později, tak bych možná také našel zprávu o našem setkání ve Wroclavi začátkem listopadu 1989, nebo se třeba ještě najde. Osmdesátá léta prý jsou prozkoumána zatím jen ze 4 %. Ale to je snad obecný zájem vědět, jestli protirežimní písničkář s tím režimem nespolupracoval. A neudělal jsem nic, čemu by se nemohl stejným způsobem bránit, jen jsem napsal veselou popisnou píseň.

Marian Gavlák
Pane Hutko, o pozadí a obsahu Nohavicova selhání nic nevíte, takže je velmi odvážné používat silná slova. No a k vám osobně, vždycky jsem si říkal, že o umění ve vašem případě šlo mluvit stěží. Ono to tak je, když neumím sám napsat něco dobrého, sáhnu po lidovkách, ty to přežijí. Myslím, že nebýt disidentského nátěru, po vaší tvorbě by mnoho lidí nesáhlo, ostatně se to ukazuje právě v současnosti. V osmdesátých letech jsem se pohyboval v prostředí, které organizovalo Nohavicovy koncerty ilegální formou v době, kdy byl zakázaný, do toho živil rodinu. Kdyby byl udavač, všichni skončíme na StB. Ty koncerty nám pomáhaly přežít marasmus, v němž jsme žili. Ta píseň, co jste "složil", je slaboučká, krom toho, že je ubohá. Nevím, co vás k tomu vedlo, ovšem z podprůměru vás to nevytrhne...

Jaroslav Hutka
To je pravda, že nic nevím a rád bych věděl, protože pak se to ve mně uzavírá v názor, kterým vznikla tato písnička.

xyzal
Už dlouho o vás nebylo slyšet. Co vlastně v posledních letech děláte, čím se živíte? Píšete nové písničky? Mají úspěch? Jak často koncertujete?

Jaroslav Hutka
Celou dobu koncertuji, pak průměrně sto koncertů ročně, v klubech, divadélcích, před menším, ale velmi příjemným publikem. Uživím se tím docela slušně.Tím, že si toho média nevšímají může vzniknout dojem, že neexistuji. Ale je pravda, že do loňského léta jsem nepsal písně, patnáct let. Od loňského léta jsem zase začal, napsal jsem asi šedesát textů, ke kterým Láďa Veit udělal muziku, tedy mám celý nový repertoár romantických krajinomalebných písní, říkám tomu Akvarely, dětských písní, politických písní a pak takových, které se nedají snadno zařadit. Zdá se, že obzvlášť ty Akvarely velmi oslovují, ale je to vše nové, ale do Vánoc budu mít ty dětské a Akvarely vydané.

Julie
Nestýská se vám někdy po době, kdy jste sice žil v cizině, ale doma jste byl "hvězda" a mohl jste si připadat jako hrdina, násilím vyhnaný z rodné hroudy? Z té písničky mám trochu pocit, že jo...

Jaroslav Hutka
Nestýská se mi po emigraci. Já jsem měl v Holandsku pocit, že jsem tady zapomenutý a že není návratu, zpíval jsem holandsky, jako hrdina jsem si nepřipadal, to asi v emigraci ani nejde.

Standa
Jak byste se popsal v několika slovech? Myslíte si, že jste úspěšný? Že jste dobrý muzikant a textař? Myslíte si, že jste dobrý člověk? Předpokládám, že asi jo, když vynášíte takové soudy... Jak se podle vás pozná dobrý člověk?

Jaroslav Hutka
Dobrý člověk se pozná časem, tak jako kvalitní texty i muzika. Současný vkus se může zdát časem nepochopitelný, tak jako ti slavní akademičtí malíři devatenáctého století. Už je nikdo nezná. Dnes nám tu dobu reprezentují lidé, které tehdy nikdo neznal, neměli úspěch a často byli vysmíváni a jejich díla byla považována za hnusná.

Bety
Může podle vás Jarek Nohavica udělat něco, abyste ho "vzal na milost"? Jak by podle vás měl zareagovat na to, že byl agent StB - zalézt do ústraní a nevystupovat? Chodit na každý koncert s tričkem s nápisem "jsem odporný estébák, promiňte"? A jak by podle vás měl zareagovat na tuhle píseň? Chtěl byste, aby napsal něco podobného o vás? ;)

Jaroslav Hutka
Nějak by zareagovat měl.

Jan
Pane Hutko, oceňuji Vaší snahu poukázat na nešvary dnešní i minulé doby. Proč však plýtváte takto okázalými činy a berete si na mušku člověka, který své chyby lituje a vytvořil tolik krásného? Proč se radši nepustíte do skutečné dnešní hrozby stále ještě parlamentní komunistické strany? Tím, že jste se postavil svojí uboze znějící agitkou člověku, jehož uměleckému potenciálu nemůžete konkurovat, znemožnil jste se tak, že Vaše eventuální příští rána bude spojována s Vaší nenaplněnou touhou po uměleckém či jiném věhlasu. Jaká škoda!

Jaroslav Hutka
Tohle asi není otázka, ale konstatování.

tony
P. Hutka jen opřipoměl Nohavkovo jednání. Martine, proč by nemohl N. reagovat ? M. Gavláku, napadáním H. a to že se vám jeho tvorba nelíbí, nijak nemění fakta o N.

Jaroslav Hutka
Aha, já jsem teď v křížové palbě stálých návštěvníků?

Doug
Pane Hutko, na Jarka jste nám sahat neměl. On je náš, je jako my. My všichni jsme byli disidenti a bojovníci proti režimu, jenom jsme bezhlavě neriskovali. Znáte to: já nejsem práskač, ale hlásit to musím. Vaše písnička se mi sice moc nelíbí, ale děkuji za ni. Nebýt Vás, asi bych si na ty Mrvy, Sabiny a Nohavicy zvyknul. Díky!

Jaroslav Hutka
:-)

Jarda
Milý pane Hutko, tuhle tlupu, která si pobrukuje tři čuníky a něco o milion. Čechovi nepřesvědčíte. Je to jejich trubadůr a další Vaše snažení považuji za ztrátu času.Nohavicova pezpáteřnost je prototipem čecháčkovství. Nohavicovy písničky mě nudily, v rádiu je přepínám a vždy jsem se divil, proč je tak oblíbený. Jste hodně překvapený z reakcí čtenářů?

Jaroslav Hutka
Nejsem překvapený, už jsem nějaký pátek na světě a čas od času určité lidi rozzuřím. Když jsem v exilu napsal fejeton Požár v bazaru, tak vznikla celosvětová diskuze mezi emigranty o tom, jaký jsem národní zrádce a asi tři roky jsem si česky nezahrál, protože mě žádný spolek nepozval, byl jsem v podstatě vyhozen z exilu. Taky říkali, že jsem fašista. Pro mne to byla velká škola a měl jsem čas se naučit holandsky a udělat si holandský repertoár. Teď je to podobné, ale stejně jako tehdy, ten problém není v té písni, jako nebyl v tom fejetonu, ten je v lidech a já jsem ho jen jaksi rozškrábl. Kdyby to bylo jen v té písni, tak po ní pes neštěkne. Teď jsem taky málem národní zrádce, sáhnul jsem na symbol a mnoho lidí obešla hrůza, že bych ho mohl zpochybnit. Asi není tak jistý a pevný.

Jarda
Ahoj, na rozdíl od mnoha tady píšících, kteří JN znají pouze na koncertech, já ho znal osobně. Píšu záměrně znal. Bylo to bard, který neváhal zajet i tam, co by se jaksi nemělo. Plácali jsme se po ramenou a pak jsem zjistil, že to byl "Mirek", který se mnou pil tu vodku. Proč, to se ptám, možná i s JH. Nejezdil za námi právě proto, že se potřeboval něco dozvědět? My ho měli rádi, ale nedivím se dnes JH, že ho rád nemá. Já také ne, zrovna tak jako i jiné, kteří tenkrát přešli na druhou stranu, ale nám "věřícím" tvrdili opak. Je to smutné. Kdyby byl JN skutečný "frajer", tak jak jsme ho před těmi 20ti a více lety znali, už by to dávno klidně objasnil. Takhle je to jenom pro mnohé z nás smutný konec jednoho z těch ...

Jaroslav Hutka
Potkali jsme se poprve ve Wroclawy začátkem listopadu 1989, byl velmi přátelský, říkal mi, že jsem byl vždycky jeho velkým příkladem a učitelem, že když jsem odešel, že šel v mých stopách a mluvil taky hodně o holkách a všech těch také příjemných věcech, které prestiž písničkáře nesla. Ale stal se "Mirkem". Chtěl jenom to opojné a příjemné z té prestiže, ten risk, který člověk tím také nesl se mu zdál příliš těžký, tak si ho kompenzoval spoluprácí. Bylo to podlé, ale dalo se to nějak později sice bolestivě, ale pochopitelně vysvětlit, ale mlčet?

dik
Prosím o zopovězení jednoho dotazu. Slyšel jsem, že melodie Náměšti není vaše, je to prý jakýsi církevní nápěv. Moc jsem tomu nevěřil. Tak si říkám, že se zeptám.

Jaroslav Hutka
Není to církevní nápěv, ta melodie je skutečně moje, ta píseň pochází z roku 1973, měla to být hymna pro "poslední" svobodný festival v Náměšti na Hané, ale 14 dní před tím ho zakázali, tak jsem tu píseň podle toho zakázaného festivalu nazval, abych se ten festival nějak zachoval. Tak trochu se to podařlo

honc
Co Vám na písničku říkal kolega Třešňák? :-) On také zpívá "kickboxer zpívá písně Karla Kryla" a pouští se do Landy potažmo do obecného rozpoložení mysli.

Jaroslav Hutka
Jejda, s ním jsem o té písni nemluvil. Ale nemyslím si, že by mu vadila

janka
Jaktože se vše kolem písně o udavači rozbouřilo až teď, když vznikla už někdy v létě?

Jaroslav Hutka
Když člověk není zaháčkovaný v mediích a nemá managery a všechno si dělá sám, tak se to halt šíří pomaleji, oni si ti komerční vlci hájí přístup k publiku, nechtějí se dělit o ovečky, když nevyju v jejich smečce. A nebýt internetu, tak se ta píseň na večejnosti možná neobjeví nikdy.

dotaz
Jakou píseň od Jarka Nohavici máte nejraději?

Jaroslav Hutka
Žádnou, já neumím oddělit dílo od autora. Možná bych to třeba nějak dokázal u malíře, ale u písničkáře mi to nejde vůbec. Nejsem estét a posuzovač a známkovač uměleckého dojmu, musím rozumět tomu člověku.

petka
Kdyby J.N. neměl škraloup. Vadilo by vám na něm ještě něco? Myslím osobně, hudebně nebo tak...

Jaroslav Hutka
Ne.

radan
Jaký byl váš vztah s Krylem? Prý jste mu řekl, že jeho písnička Bratříček je sračka, když jste ji poprvé slyšel v 68 někde ve vlaku cestou z Moravy.

Jaroslav Hutka
To je pravda :-) . Šli jsme s Petrem Kalandrou do jídelního vozu a viděli jsme v jednom kupé Kryla s kytarou, tak jsme k něcu vlezli a on nám zahrál právě dokončenou píseň a my jsme se do něj furiantsky pustili. Ale takové kohoutění bych nebral jako znak nepřátelství. Byli jsme s Krylem přátelé a někdy jsme se chytili, že jsme měli na nejakou věc jiný názor. Ho rozčilovalo moje rýmování, mě zase vadilo, že to má moc přerýmované, že kvůli rýmům člověk neslyší o čem to je. Ale on a mnou jezdil do Rotterdamu, já za ním do Mnichova a potkávali jsme se na všelijakých emigrantských setkáních. Rozdílnost názorů ještě z lidi nedělá nepřátele.

Katka
Dobrý den, v kolika chatech se chystáte ještě vystupovat? Právě jsem přečetla Vaše odpovědi z idnes.cz. A s čím si myslíte, že zvýšený zájem o Vaši osobu souvisí ? Děkuji.

Jaroslav Hutka
Takže já se touhle otázkou rozloučím, už přetahuji o čtvrt hodiny. Do jakých chatů mě ještě pozvou nevím, tyhle dva byly dohodnuty na poslední chvíli. A já si myslím, že to ani není zvýšený zájem o moji osobu, ale jakási bolest z problému, na který jsem tou písní sáhl. Nejjednodušší je mě odsoudit jako pitomce, ale tím ten problém ze světa nezmizí. Takže se mějte všichni pěkně a naschle. Jaroslav Hutka

Další články v časopisu Týden:
Udavač z Těšína, zpíva Hutka o Nohavicovi