Balbínovců je kvůli hádkám jen pět
Kampaň recesistů zavítala i do Teplic

Teplice - Že politika může být i zábava a recese, se včera přesvědčili obyvatelé Teplic. Do lázeňského města totiž zavítala na mítink před volbami do Evropského parlamentu Balbínova poetická strana.
Už úvod mítinku na Benešově náměstí se nese ve veselém duchu. Představuje se stranický potěr Mládeže Balbínovy poetické strany. Po nich přicházejí na řadu českoevropské znělky Pepy Pondělíka. Zní například skladby Slunce vychází nad Bruselem či Už se ten Evropský rybník nahání. Hudební čísla prokláda básněmi extravagantní teplický básník Radek Hásek.
O hodinu později přijíždí i politická špička strany - geniální guvernér Jiří Hrdina, pokladník Petr Horka a jednička na kandidátce, zpěvák a publicista Jaroslav Hutka. A další hudební vystoupení - dvorní obveselovač spisovatele Vladimíra Párala, harmonikář a zpěvák Josef Čečíl, zahajuje hlavní program strany svéráznými písněmi.
"Nejde nám o to se někam dostat, ale o cestu, po které se tam dostáváme," říká o cílech strany Hutka. Strana poté představuje své členy, kterých je jen pět, aby se předešlo stranickým bojům, a mírně shodkový rozpočet mínus 99 995 korun, který bude hrazen dluhopisy, tzv. balbínkami.
Lidé jsou z vystoupení "politiků" trochu rozpačití. "Jsem zklamaná z Hutky," svěřuje se jedna důchodkyně. "Představovala jsem si ho jinak, připadá mi jako bezdomovec."
Mítink strany, jejímž centrem v Praze je Balbínova poetická hospůdka, nemůže končit jinde než v nálevně. Volba včera padla na teplický podnik U Krysy, kde mělo proběhnout "neformální setkání s voliči".

Mladá fronta DNES, 3.6.2004