Hutka bude hrát proti komunismu

Šonov u Broumova - Hospoda v Šonově u Broumova zítra večer hostí legendu českých písničkářů

V repertoáru Jaroslava Hutky najdeme písně o Moravě, Slovensku, Jihlavě, Litvínovu i Náchodě. Možná k nim jednou přibude song o Broumově či Broumovsku. Inspiraci může najít už zítra v šonovském hostinci.

Vystoupením písničkáře Jaroslava Hutky pokračuje v sále šonovské hospody cyklus koncertů věnovaných podpoře petice Zrušme komunisty, požadující mimo jiné zákaz komunistických symbolů.
Hutka zakusil v minulosti nenávist komunistického režimu sám na sobě. V osmasedmdesátém autora protestsongů, který se ani v éře nejvypjatější hysterie kolem Charty 77 nebál píchat do vosího hnízda, totiž komunistická politická policie dohnala k emigraci.
Ani po pádu totality, kdy se vrátil z holandského exilu, se Hutka nestal jen pouhým "mužem s kytarou". Píše fejetony, básně, povídky nebo eseje, působí jako komentátor, občas vede diskuzní pořady na Radiožurnálu. Nyní se připravuje na průvodcovskou roli v televizním seriálu přibližujícím osudy lidí, kteří prchali před nesvobodou komunistického systému přes "železnou oponu". Známé je také Hutkovo angažmá v recesistické Balbínově poetické straně či snaha o odstranění řetězu podél sochy svatého Václava na Václavském náměstí, kterou s "balbínovci" dotáhl po několikaletém úsilí do vítězného konce.
Jen těch nových písní nepřibývá tak, jak by si asi řada jeho ctitelů představovala. "Snad začnu zase nějaké psát, ale docela si vystačím s těmi starými, naopak je zajímavé, jak dneska zní," říkal Hutka v loňském rozhovoru pro MF DNES.
Návštěvníci šonovského koncertu se tak mohou těšit na populární skladby Havlíčku, Havle, Náměšť, Tango o Praze, Abychom náhodou, a mnohé další, které nejenže dávno zlidověly, ale zůstaly stále aktuální. "Z Hutkových písní je možno si uvědomit, že to, s čím Hutka vede svou celoživotní při, je v člověku moderní doby přítomno všude: v Československu let sedmdesátých stejně jako v Nizozemsku let osmdesátých či v Čechách naší současnosti," napsaly Hospodářské noviny v hodnocení knižního vydání Hutkových textů.
„Ty základní otázky se vrátily - v tom se to dnes velmi podobá sedmdesátým létům. Mizerná léta byla mezi devadesátým a osmadevadesátým. Lidi se nechali omámit klausovským blábolem, že peníze všechno spasí a že o nic jiného ani nejde. Teď procházíme studenou sprchou, že peníze jsou pouze prostředkem, nikoliv cílem. Jenže takovou sprchou prošli lidé v dějinách mnohokrát. Nic nového pod sluncem,” tvrdí písničkář.
Protože se však blíží Vánoce, dojde v Šonově zcela jistě i na písně s vánoční tematikou. Ne že by Hutka žádné takové ve svém zpěvníku neměl, ale nejčastěji pro ně sahá do Sušilovy sbírky Moravských národních písní. Koncert Jaroslava Hutky začíná ve 20 hodin.

      Mladá fronta Dnes, 2. 12. 2005

Příjemce: "Oliver Malina Morgenstern"
Předmět: Ahoj Jaroslave, pozdravení od režiséra Woodstocku Olivera Maliny Morgensterna
Datum: 10. prosince 2005, 16:03:32

Srdečně tě zdravím.
Jaroslave, mám prosím jednu prosbičku. Napsal mi jeden dobrý známý z Broumova, že jsi měl v nedávné době hrát v Šonově u Broumova. Pořadatelem měl být jistý Stanislav Pitaš. Dle jeho sdělení viselo v okolí spousty plakátů na tvůj koncert a mnoho lidí se tam chystalo. Jenom s tím, že pořadatel neměl ani špetku slušnosti aby nějakou formou oznámil lidem, že nepřijedeš. Místo tebe tam hrál Jiří Dědeček. Mnohé návštěvníky to rozlítilo a na webu www.broumov-město.cz (diskuze už byla z webu stažena - pozn. webmastera) se strhla debata. Dle toho co mi přeposlali se pořadatel vyjádřil, že je pod jeho úroveň sdělovat, že se tvůj koncert nekoná. Což mi nepřipadá dvakrát košer ze strany pořadatele, kterého osobně znám.
Rád bych se zeptal přímo tebe, jak probíhalo jednání s pořadatelem...
Děkuji za odpověď a měj se fajn v těchto Lennonovských dnech
Oliver Malina Morgenstern

No ahoj, už z jiných stran se mi doneslo něco hysterie kolem mého vystoupení v Šonově. Měl jsem ošklivou chřipku a prošvihl jsem šest koncertů, ten poslední v Šonově. Je fakt, že jsem to dal vědět na poslední chvíli, pořád jsem doufal, že už mi bude dobře, ale den před tím bylo jasné, že to nezvládnu, tak jsem to teprve oznámil, chřipka je prostě problém. A bylo fajn, že za mě na poslední chvíli zaskočil Dědeček. Domluvili jsme si náhradní termín 29. dubna. To je vše. Tak tě zdravím - Jarda Hutka