V Solnici se bude brnkat na duši


České Budějovice - Jako hosta březnového Brnkání na duši konaného příští týden ve středu od 20 hodin v C.K. Solnice si organizátoři těchto klubových večerů, Pavel Žalman Lohonka a Pavlína Jíšová, zvolili písničkáře Jaroslava Hutku. Jeho zpěvné písničky, poetický realismus a nesmiřitelnost s ubohými kompromisy mu vytvořily široký okruh příznivců ve všech věkových kategoriích. Výjimkou není ani český jih, kam se Hutka opakovaně a rád vrací.
"Na nedostatek koncertů si nemohu naříkat. Jezdím vystupovat po celé republice, a to mě také nejvíc baví. Preferuji především malé a klubové scény, kde nejsem od publika izolován a je zaručen kontakt, což mám rád. Tak se potkávám s řadou příjemných lidí, což mě jednak těší a jednak to obohacuje můj život. Loni v dubnu se podařilo nádherné vystoupení ve Včelné u Českých Budějovic, také jsem hrál v literární kavárně Měsíc ve dne, což byl pro mne skutečně zážitek. A v loňském roce jsem také objevil jihočeské Prachatice, což bylo úžasné. Také jsem měl koncert v Jindřichově Hradci, ale tam jezdím už čtyřicet let," komentoval své kontakty s jihočeským publikem J. Hutka. Dodává navíc, že rok s pětkou na konci pro něho začal bezvadně: "Žádné dluhy za sebou, žádné stresy před sebou, jediná otázka je, jestli stihnu všechnu tu práci, kterou jsem si naordinoval."
A k budoucnosti folku na naší scéně se vyjádřil jednoznačně: "Abych se přiznal, já se teď vývojem folku ani jiného umění nezabývám. Bohužel jsme se dostali do času postmoderny, ale jednu výhodu to na druhé straně nesporně má - je totiž vše dovoleno a nic se nedá předvídat. Tupost politiky a té kultury, kde se točí velké peníze, zůstane i letos nepochybně stejná. Kýčovité muzikály se budou dál dobře prodávat a pravdivé věci bude možné najít zase jen na okraji."

Českobudějovické listy, 25.2.2005