Hudební sklepy dnes uvedou Hutku

Liberec - Seznámit se s tvorbou jednoho z nejznámějších českých písničkářů mohou dnes večer návštěvníci libereckého Experimentálního studia. V rámci putovního festivalu Hudební sklepy sem dorazí kytarista, zpěvák, textař a spisovatel Jaroslav Hutka.
Vrací se téměř přesně po dvou letech - naposled v Experimentálním studiu díky Hudebním sklepům koncertoval předloni v únoru.
Klubové Experimentální studio je pro Hutkovo vystoupení šťastnou volbou; hudebník koncertuje s oblibou právě v menších sálech. „Já mám raději malá místa, kde vidím na lidi. Zpívání je pro mne pořád velmi důležitý prožitek života, jeho reflexe, jeho ohmatávání, a to jde v intimnějším prostředí lépe. Nejsem bavič a na prkna, která znamenají svět, moc nevěřím,“ shrnuje písničkář. Letos osmapadesátiletý Jaroslav Hutka působí jako zpívající kytarista už od roku 1966. Byl spoluzakladatelem pražského uměleckého sdružení Šafrán, které soustřeďovalo například písničkáře Vlastimila Třešňáka, Dagmar Andrtovou-Voňkovou a Vladimíra Mertu.
V roce 1978 Hutka po útlaku ze strany státní moci vycestoval ze země a až do převratu před šestnácti lety žil v Nizozemí a Německu. Proslavil se zejména adaptacemi moravských lidových písní, známé jsou ale i jeho původní písně a sbírky poezie a prózy.
V Experimentálním studiu se konají Hudební sklepy jednou měsíčně. Osobně je zde odstartoval duchovní otec celého projektu, harmonikář Václav Koubek. Představili se tu také sami členové někdejšího Šafránu, Vlastimil Třešňák a Dagmar Andrtová-Voňková.
Koncert Jaroslava Hutky začne v Experimentálním studiu dnes o půl osmé večer.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj 08.03.2006 - (jan)