Šedesátiny byly megashow

Velkolepost. Ta spojuje včerejší oslavu sedmdesátin a šedesátiny Václava Havla, konané před deseti lety. V roce 1996 se slavnostní večer konal v pražském Divadle Archa. Mezi několika sty hosty tehdy nechyběli Havlovi nejbližší přátelé z disentu, známí herci, zpěváci, výtvarníci a tehdejší politické špičky. Celkem přišlo přes devět set lidí.
"Dost mě to překvapilo. Dostal jsem pozvání na přátelské setkání s přáteli a pak stál hodinu a půl v obrovské frontě, jen abych mohl Havlovi potřást rukou," popisuje atmosféru šedesátin písničkář a exprezidentův přítel Jaroslav Hutka.
"Bylo pozváno okolo tisícovky lidí. Šlo o velice nesourodou skupinu, složenou z představitelů tehdejšího politického vedení, populárních zpěváků, herců a Havlových blízkých," popisuje hosty ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.
"Jestli si dobře pamatuju, ve frontě mě tehdy dokonce nějaký ministr předběhl ," říká Hutka.
"Bylo to pětatřicet různých vystoupení, které navazovalo jedno na druhé. Václav Havel byl velice žádaný. Kvůli vystoupení Marty Kubišové nemohl dokonce ani odběhnout na toaletu," vzpomíná na oslavu v Arše tehdejší organizátor slavnostního večera Hrab, který ale tehdejší sešlost téměř tisícovky hostí za okázalou nepovažuje. "Prostory divadla to ani neumožňují. Všichni včetně Havla seděli na polštářcích okolo vytvořené arény. Vládla zde velmi rodinná a přátelská atmosféra," říká.
V Arše zaznělo několik veřejných gratulací, které odstartoval herec Jan Tříska. Lída Rakušanová zas citovala slova nejmenovaného pražského taxikáře, který jí řekl, že Havel je tak věrohodný člověk, že se mu dá věřit i to, co říká jako politik. "Mám vás ráda," tak se například zase před deseti lety vyznala Havlovi zpěvačka Lucie Bílá, která v Arše také zazpívala.
Václav Havel tehdy poděkoval všem gratulantům a zavzpomínal na svou zesnulou ženu Olgu. Výborně zorganizovaný narozeninový večer v Arše nabídl různorodá vystoupení umělců nejrůznějších žánrů.
Zazněly zde skladby Michaela Kocába, Spirituál kvintetu nebo Jaroslava Hutky. Nechyběli ani Jiří Dědeček, Marta Kubišová či Sváťa Karásek.
V elegantním bufetu se konzumovaly lidové pokrmy. Mimo jiné i burgundský guláš, který Havel sám uvařil.

Lidové noviny, 5.10.2006