Nedej zahynouti nám, ni drobícím!

Řetěz, který „mluví o ruské okupaci a komunistickém útlaku“, opět ohradil pomník sv. Václava

Svatý Václav ve čtvrtek znovu dostal řetěz: před deseti lety mu ho sebrali, teď tvrdí, že ho zase potřebuje. Respektive že ho potřebujeme my, kdo chodíme na Václavské náměstí. Autor těchto řádků míní, že je to symbolické rozhodnutí.
Galerie hl. města Prahy k aktu vydala tiskové prohlášení, které sice působí ironicky, ale bohužel ho myslí naprosto vážně. Stojí v něm, že Myslbekův pomník v roce 1978 Praha zachránila „po mnohých upozorněních, že chování návštěvníků i obyvatel Prahy přímo na stupních kolem pomníku sv. Václava neodpovídá důstojnosti tak pamětihodného místa“. Zachránila ho tím, že pomník ohradila řetězem se sloupky; galerie tehdy práci zadala sochaři Zdeňku Kolářskému, ten řetězu dal podobu propletených lipových listů.
V roce 2004 přišla Balbínova poetická strana s logickou námitkou, že řetěz tam nevisí kvůli nedůstojnému chování návštěvníků, ale kvůli tomu, že se po srpnu 1968 stal pomník tradičním místem protirežimních protestů. A co lépe zabrání lidem nosit k němu květiny a lézt na něj s vlajkami než dát kolem něj řetěz.
Jak to tehdy za balbínovce formuloval Jaroslav Hutka: „Je to pokrytecká náhražka ostnatého drátu, který odděluje sochu od lidí, symbolicky odděluje světce od jeho národa. Tento řetěz mluví o ruské okupaci a komunistickém útlaku. A je hanebné, že tam dodnes visí.“ Hanebné to nakonec přišlo i magistrátu, který nechal v roce 2005 řetěz slavnostně odstranit.
Jenže jak nyní píše městská galerie: „V současné době opět sílí protesty a negativní ohlasy na dění a běžný provoz kolem pomníku svatého Václava. Jeho stupňovitý podstavec láká k posezení, krásný výhled a vyvýšené umístění přímo vybízí k zastavení a občerstvení. Stinnou stránkou je ovšem stálý nepořádek kolem pomníku i neukázněnost návštěvníků Prahy.“
No a je to. Řetěz vytáhli z depozitáře, zkontrolovali „funkčnost ok a spojů“ a ve čtvrtek ho i s panem Kolářským zase slavnostně osadili.
Autor těchto řádků chtěl jet minulý týden po náplavce u Národního divadla na kole. Nepustili ho tam ale černí šerifové, protože si náplavku pronajali jachtaři. Radnice jim pozemek dala skoro zadarmo, protože to prý propaguje město; navíc radní mají jachty rádi, koneckonců velká politika se přeci dělá právě na jachtách, to je obecně známé. Autora těchto řádků to poněkud rozčílilo, ale nakonec si řekl, že ten zábor veřejného prostoru na týden holt přečká a bude si na oplátku myslet o radních své.
Co si má ale počít se záborem sv. Václava? Ten na pouhý týden rozhodně nevypadá. Dosud si myslel, že svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda druhého člověka. Podle vedení Prahy ale zřejmě tam, kde se začíná drobit na zem.
Tak dobrou chuť...

Respekt, 25. 4. 2013, Jan H. Vitvar


Sochu sv. Václava opět chrání řetěz odstraněný před osmi lety

Kolem jezdecké sochy svatého Václava na Václavském náměstí v Praze je opět řetěz, který by ji měl chránit před vandaly. Bronzová ochrana byla ze sloupků u sochy odstraněna před osmi lety. Tehdy zástupci Balbínovy poetické strany označili řetěz z lipových květů za symbol zla a okupace bývalého Československa sovětskou armádou.

Autor sochařského návrhu řetězu sochař Zdeněk Kolářský to odmítá, spojení tří lipových listů podle něj symbolizovalo spojení tří tehdejších zemí.
"Vymysleli jsme takové řešení, které by doplňovalo myšlenku samostatnosti státu a navázalo na myšlenku spojeného národa – tenkrát to byly Čechy, Morava a Slovensko," řekl Kolářský, který patří k nejvýznamnějším českým autorům mincí a medailí. Odpůrce řetězu označil dvaaosmdesátiletý sochař werichovsky za "blbce".
Kolářský vytvořil ozdobný bronzový řetěz s architektkou Marií Wagnerovou v roce 1978. Kolem pomníku byl instalován v roce 1979. Odstraněn byl po čtvrt století, v roce 2005 po občanských akcích a peticích Balbínovců.
Členové Balbínovy poetické strany chtějí své protestní akce u památníků znovu obnovit. "Řetězy jsou symbolem bolševické zpupnosti. Byly sem namontovány proto, aby takzvaný národní symbol bodal do zadků demonstrantů. Jak je vidět, bolševická zpupnost je nekonečná a řetězy tu máme zas. Ale my jsme opět s Jaroslavem Hutkou připraveni je odmontovat, přijdeme sem 8. června," sliboval u pomníku "geniální guvernér" Balbínovců Jiří Hrdina.
K pomníku se vrátil původní, restaurovaný řetěz. "Nebylo potřeba dávat ani nové šroubky, vše je původní tak, jak jsme to před osmi lety uložili do depozitáře," řekla kurátorka Galerie hlavního města Prahy Maria Foltýnová.
Monumentální sousoší, které nyní řetěz chrání, tvoří čtyři patroni české země, sv. Prokop, sv. Anežka Česká, sv. Ludmila a sv. Vojtěch, kterým vévodí svatý Václav. Socha od Josefa Václava Myslbeka, která byla v roce 1995 prohlášena národní kulturní památkou, je častým místem setkávání, konají se tady i demonstrace nebo happeningy.

Novinky.cz, čtvrtek 25. dubna 2013


PAMÁTKY: Sv. Václava chrání řetěz

Kolem pomníku sv. Václava je opět řetěz. Instalovala ho tam Galerie hl. m. Prahy (GHMP) s poukazem na to, že se z podstavce stalo místo pro svačiny, předávání drog a odpočinek unavených turistů.

Balbínovci budou protestovat
Proti řetězu ihned na místě protestoval předseda Balbínovy poetické strany, geniální guvernér Jiří Hrdina se šroubovákem v ruce. Symbolicky dokonce jeden ze šroubů povolil. Navíc oznámil, že na počátku června chystá spolu s Jaroslavem Hutkou protest, při kterém se pokusí řetěz demontovat. Nastává stejná situace, kterou balbínovci vyvolali v roce 2005, kdy byl řetěz sňat.

Diskuse asi nekončí
„Je to pro nás symbol totalitní moci,“ zdůvodnil svůj protest. Diskutoval s ním i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a také šéfová správy veřejné plastiky GHMP Marie Foltýnová, kteří obhajovali reinstalaci. Je nedůstojné, aby se podstavec pomníku, který je národní kulturní památkou, stal svačinovým stolem,“ uvedl starosta Lomecký. Zástupkyně galerie argumentovala například tím, že už v původním návrhu, kdy se pomník budoval, byl řetěz v plánu. Nerealizoval se, protože pomník byl v té době nedostupný. Přihlížející lidé se rozdělili na dva tábory, většina ale byla pro instalaci řetězu. „Nechápu to jako návrat komunismu, ale jako řešení zamezující dehonestaci našeho národního symbolu,“ uvedl Robert O.

Oskar Exner, redakce Praha.eu
Kolem sochy sv. Václava je opět řetěz odstraněný před osmi lety

Kolem jezdecké sochy svatého Václava na Václavském náměstí v Praze je opět řetěz, který by ho měl chránit před vandaly. Bronzová ochrana byla ze sloupků u sochy odstraněna před osmi lety. Tehdy zástupci Balbínovy poetické strany označili řetěz z lipových květů za symbol zla a okupace bývalého Československa sovětskou armádou. Sochař Zdeněk Kolářský, autor návrhu řetězu, to odmítá, spojení tří lipových listů podle něj symbolizovalo spojení tří tehdejší zemí.

"Vymysleli jsme takové řešení, které by doplňovalo myšlenku samostatnosti státu a navázalo na myšlenku spojeného národa - tenkrát to byly Čechy, Morava a Slovensko. Navíc se listy negovaly, jednou byly nahoře, podruhé dole. Je tu tak zachycena myšlenka zvratu i vítězství," řekl ve čtvrtek Kolářský, který patří k nejvýznamnějším českým autorům mincí a medailí. Odpůrce řetězu označil dvaaosmdesátiletý sochař werichovsky za "blbce".
Kolářský vytvořil ozdobný bronzový řetěz s architektkou Marií Wagnerovou v roce 1978. Kolem pomníku byl instalován v roce 1979. Odstraněn byl po čtvrt století, v roce 2005 po občanských akcích a peticích Balbínovců.
Členové Balbínovy poetické strany chtějí své protestní akce u památníků obnovit. "Řetězy jsou symbolem bolševické zpupnosti. Byly sem namontovány proto, aby takzvaný národní symbol bodal do zadků demonstrantů. Jak je vidět, bolševická zpupnost je nekonečná a řetězy tu máme zas. Ale my jsme opět s Jaroslavem Hutkou připraveni je odmontovat, přijdeme sem 8. června," sliboval ve čtvrtek u pomníku "geniální guvernér" Balbínovců Jiří Hrdina, který držel v ruce velký šroubovák.
K pomníku se vrátil původní, restaurovaný řetěz. Podle kurátorky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnové měří obvod ohrazení pomníku asi 80 metrů. "Nebylo potřeba dávat ani nové šroubky, vše je původní tak, jak jsme to před osmi lety uložili do depozitáře," řekla novinářům kurátorka. Řetěz podle ní vydrží velmi mnoho. "Při dobrém konzervováním vydrží alespoň po naši dobu. Bronzové sochy známe už z doby starého Říma," připomněla.
Monumentální sousoší, které nyní řetěz chrání, tvoří čtyři patroni české země, sv. Prokop, sv. Anežka Česká, sv. Ludmila a sv. Vojtěch, kterým vévodí svatý Václav. Původně byla socha od Josefa Václava Myslbeka umístěna v průhledu několikařadových alejí mezi jízdními pruhy. Po přeložení tramvajových kolejí do středu náměstí a vykácení stromů byly patníky z přední části přeloženy k rampě Národního muzea.
Celé sousoší měří na výšku i s Václavovým kopím 7,2 metru, socha sv. Václava váží kolem 5,5 tuny. Památník, který byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou, je častým místem setkávání, konají se tady i demonstrace nebo happeningy.

Týden.cz


Pražský pomník svatého Václava opět chrání řetěz z časů normalizace

Pomník svatého Václava na Václavském náměstí v Praze je po osmi letech znovu obehnán bronzovým řetězem ze 70. let minulého století. Instalován byl dopoledne za značného zájmu Pražanů i zahraničních turistů. Měl by chránit sochu před vandaly a výtržníky. Má ale i své odpůrce.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého se místu, které spoluvytvářelo české dějiny od minulého století, vrátila patřičná důstojnost.
"Chtěli jsme, aby se jasně definovala oblast, za níž je pomník chráněn. Stávalo se, že lidé na něm svačili, lezli po něm a tak dále. Takové případy byly dnes a denně od chvíle, kdy se řetěz před lety sundal," řekl iDNES.cz Lomecký. "Nechceme, aby toto pietní místo tak důstojné pro český národ poškozovali vandalové," dodal.
Bronzový řetěz zmizel ze sloupků kolem pomníku v roce 2005 na podnět Balbínovy poetické strany.
Její guvernér Jiří Hrdina proti návratu řetězu na své původní místo protestoval se šroubovákem v ruce.
"Řetěz není součástí pomníku. Je to symbol bolševické zpupnosti. Tváří se to jako národní věc a přitom to bodá do zadku," řekl Hrdina.
Snahu o eliminaci vandalismu označil za zástupný problém. "Vždyť přeci pro nikoho není problém ten řetěz překročit. Vždyť i Myslbek ten pomník dělal tak, aby se tu dalo sedět. Navíc ochránit ho mají policisté, kteří tudy denně chodí."
Za znovuodstranění řetězu budou Balbínovci u sochy protestovat 8. června. "Jsme s Jaroslavem Hutkou znovu připraveni ho odmontovat," ujistil Hrdina.
Autorem bronzového řetězu je sochař Zdeněk Kolářský. Odlil ho v roce 1978, k soše ho instalovali o rok později. Uplynulých osm let byl uschován v depozitáři Galerie hlavního města Prahy.
"Všechny jeho součásti jsou původní. Nebyl potřeba dávat ani nový řetěz, ani nové šroubky. Napravovat se musel jen jeden sloupek," uvedla kurátorka galerie Marie Foltýnová.
Jednotlivé části řetězu měří dohromady 78 metrů a podle Foltýnové vydrží velmi dlouho. "Při dobrém konzervování vydrží aspoň naši dobu. Ale stejně se musí každé dva roky, stejně jako samotná socha, prohlédnout," dodala.
Pomník od sochaře Josefa Václava Myslbeka se stal roku 1995 národní kulturní památkou. Snahy o navrácení řetězu podpořilo už dříve v různých anketách na 70 procent Pražanů.

Vítězslav Bureš, 25. dubna 2013, iDnes.cz