Kolem sochy svatého Václava v Praze už nebude řetěz

PRAHA 7. června (ČTK) - Kolem jezdecké sochy svatého Václava na Václavském náměstí v Praze už nebude řetěz. O jeho odstranění se již několik let snaží Balbínova poetická strana. Nakonec o demontáži řetězu rozhodl magistrát. Dnes večer odšrouboval jeho první část primátor Pavel Bém (ODS) společně se zástupci Balbínovy poetické strany. Řetěz, který je uměleckým dílem, skončí v městské galerii.

Skutečnost, že by řetěz neměl obklopovat sochu, pokládá primátor za logickou věc. "Jsem přesvědčen, že skutečně k jedinečnému Myslbekovu dílu řetěz nepatřil a nepatří," řekl ČTK. Zdůraznil, že se nejedná o jeho likvidaci. "Není vůbec špatným uměleckým dílem," podotkl primátor. O věc se prý zajímá asi tři čtvrtě roku.
Podle písničkáře a zástupce Balbínovy poetické strany Jaroslava Hutky je to úžasná věc. "V takových těch mrtvých vodách, ve kterých se pohybujeme, je to najednou takové zašplouchání, že se něco daří. Nebylo to jednoduché, ale dá se to prosadit. Já mám z toho strašnou radost," řekl ČTK Hutka. Postup primátora sice pokládá za politické gesto, ale hlavní je výsledek.
Balbínovci považují řetěz z lipových květů za symbol zla a okupace bývalého Československa sovětskou armádou. Poukazovali na to, že lípa je sice národním symbolem, ale na řetězu míří listy ostrými špičkami nahoru jako ostnatý drát. Před dvěma lety řetěz zabalili do červeného. Loni jej chtěli odšroubovat, v čemž jim zabránila policie.
Magistrát tvrdil, že řetěz je součástí kulturní památky a chrání sochu před tím, že by na ni lezli lidé. Památkáři ale nakonec na přelomu března a dubna demontáž schválili. "Je to uvedení díla do původního stavu," řekl ČTK ředitel magistrátních památkářů Jan Kněžínek. Řetěz se podle něj u pomníku objevil v roce 1974.
Lidé na pomník vždy lezli, pokračoval Kněžínek a připomněl třeba rok 1918, kdy vznikla Československá republika. "Nikdy to nikomu nevadilo. Až v roce 1974 to někomu začalo vadit, a nebylo to kvůli ochraně sochy," podotkl Kněžínek. U sochy budou cedulky se zákazem vstupu na pomník, strážníci budou moci zasáhnout.
Zástupci Balbínovy poetické strany se chystali opět nazdobit řetěz ve středu odpoledne a měli prý přijít i se šroubováky. Podle Hutky akce bude; bude se zasvěcovat velký šroubovák, který bude svatého Václava chránit.
Zatímco řetěz dnes zmizel, sloupky, na nichž byl zavěšen, u sochy zatím zůstanou. Také ty však budou s časem demontovány.

      Michal Burian mal

Václav je už bez řetězu

PRAHA (če, ČTK) - Socha svatého Václava na Václavském náměstí je po více než 30 letech od včerejška konečně bez řetězu. O odstranění rozhodl magistrát i na základě mnohaleté snahy Balbínovy poetické strany. Sloupky, na kterých byl zavěšen, u sochy zatím zůstaly, ale i ony časem zmizí. Řetěz údajně chránil sochu, aby na ni nelezli lidé. Jeho umístění v roce 1974 bylo ale politickým rozhodnutím. Komunistům srocování u patrona české země vadilo.

      Blesk, 8.6.2005

Kolem sochy svatého Václava už nebude řetěz

PRAHA Odstranění řetězu obepínajícího sochu sv. Václava na Václavském náměstí se uskutečnilo včera za symbolické účasti primátora Pavla Béma a členů Balbínovy poetické strany Jiřího Hrdiny a Jaroslava Hutky. Balbínovci považovali řetěz z lipových květů za symbol zla a okupace bývalého Československa sovětskou armádou. Poukazovali na to, že lípa je sice národním symbolem, ale na řetězu míří listy ostrými špičkami nahoru jako ostnatý drát. Před dvěma lety řetěz zabalili do červeného a loni jej chtěli odšroubovat, v čemž jim zabránila policie.

      Metro, 8.6.2005

Socha sv. Václava už nemá řetěz

Nové Město - Kolem jezdecké sochy svatého Václava na Václavském náměstí už nebude řetěz. O jeho odstranění se již několik let snaží Balbínova poetická strana. Nakonec o demontáži řetězu rozhodl magistrát. Včera večer odšrouboval jeho první část primátor Pavel Bém společně se zástupci Balbínovy poetické strany. Řetěz, který je uměleckým dílem, skončí v městské galerii. Skutečnost, že by řetěz neměl obklopovat sochu, pokládá primátor za logickou věc. "Jsem přesvědčen, že skutečně k jedinečnému Myslbekovu dílu řetěz nepatřil a nepatří," řekl.
Zdůraznil, že se nejedná o jeho likvidaci. "Není vůbec špatným uměleckým dílem," podotkl primátor. O věc se prý zajímá asi tři čtvrtě roku.
Podle písničkáře a zástupce Balbínovy poetické strany Jaroslava Hutky je to úžasná věc.
"V mrtvých vodách je to najednou takové zašplouchání, že se něco daří. Nebylo to jednoduché, ale dá se to prosadit. Já mám z toho strašnou radost," řekl Hutka. Postup primátora sice pokládá za politické gesto, ale hlavní je výsledek.
Balbínovci považují řetěz z lipových květů za symbol zla a okupace republiky sovětskou armádou. Poukazovali na to, že listy na řetězu míří ostrými špičkami nahoru jako ostnatý drát.

      Mladá fronta Dnes, 8.6.2005

Demontáž řetězu ze sochy Svatého Václava

Hlavním problémem většiny českých neparlamentních stran je to, že si v obdobích mezi volbami berou dovolenou. Ve svých programech mají pouze recepty, jak řídit stát a nejsou-li k tomu povolány, nemají do čeho píchnout. Mezi neparlamentní strany, které se průběžně věnují drobné práci, ke které vyzýval již prezident Masaryk, patří Balbínova poetická strana. Ta si před časem předsevzala odstranit řetěz, který byl před 31 lety zavěšen kolem Myslbekovy jezdecké sochy Svatého Václava v Praze. Mnohaleté úsilí včera přineslo ovoce. Zástupci Balbínovy poetické strany společně s pražským primátorem Pavlem Bémem první část zmíněného řetězu slavnostně odšroubovali. Přitom ještě loni magistrát tvrdil, že normalizační řetěz je součástí kulturní památky a pokus Balbínovců o jeho demontáž překazila policie. Osvícený primátor Bém byl tehdy ještě v menšině. Magistrát ale nakonec přihlédl k názoru památkářů, že odstraněním řetězu bude socha uvedena do původního stavu. Snad si osvojil i argument Balbínovy poetické strany, že řetěz z lipových květů byl symbolem zla a okupace Sovětskou armádou. To bylo podle Jaroslava Hutky patrné z toho, jak listy, obrácené špičkami vzhůru, připomínaly ostnatý drát. Po odstranění řetězu dnes Balbínova poetická strana u sochy slavnostně zasvětí velký šroubovák, který bude Svatého Václava do budoucna chránit. Slavnosti budou nepochybně přihlížet i hosté z několik metrů vzdálené restaurace McDonalds, otřesení ještě včerejší zprávou o odstoupení prezidenta evropské divize tohoto amerického řetězce. Zatímco se jeden řetěz a prezident jednoho řetězce loučí, Svatý Václav a karbanátky v žemli zůstávají. Karbanátky prý čeká revitalizace prodeje. A Svatého Václava - svoboda.

      Ivan Hoffman, Radiožurnál, 8.6.2005

BALBÍNOVCI ZVÍTĚZILI

Řetěz ze stylizovaných lipových listů už neobepíná sochu svatého Václava v horní části Václavského náměstí v Praze 1. Úterní demontáž řetězu iniciovanou magistrátem včera u sochy oslavila lahví sektu Balbínova poetická strana, která o odstranění zábrany usilovala již několik let. "Vyhráli jsme a v této době je to radost, když občan vyhraje," usmíval se legendární folkař Jaroslav Hutka.

      Právo, 9.6.2005