´Dyba je gauner´ Hutkovi nakonec prošlo

Folkovému zpěvákovi Jaroslavu Hutkovi nakonec prošlo, že bývalého ministra hospodářství Karla Dybu označil za gaunera a řekl o něm, že je zralý na prokurátora. Vrchní soud totiž rozhodl, že se Hutka a vydavatelství Vltava za tato slova, která Hutka použil v březnu 1996 v rozhovoru pro Plzeňský deník, nemusejí omlouvat. Hutka Dybu kritizoval za to, že nedokázal před rozkradením zachránit komunistický a svazácký majetek, který měl dříve spravovat.
Vrchní soud v odvolacím řízení změnil loňský verdikt krajského soudu v Plzni, který zčásti vyzněl v Dybův prospěch. Soud tehdy rozhodl, že se Hutka slovy o gaunerovi a o prokurátorovi dotkl cti bývalého ministra.
"Já jsem spokojený, že konečně po asi dvou a půl letech se došlo k tomu, k čemu se mělo dojít na začátku: že prostě politici nemají dávat žaloby, ale mají vysvětlovat nebo odpovídat na kritiku vysvětlováním, ne žalováním. V tom si myslím, že je to úspěch téhle problematické justice," řekl rozhodnutí vrchního soudu zpěvák.
Kdyby Dyba veřejně přesvědčivě vysvětlil osud svazáckého a komunistického majetku, zpěvák by se mu podle svého dřívějšího vyjádření omluvil. Exministr totiž během soudního řízení nedokázal odpovědět, co se s majetkem stalo, a odkazoval pouze na úřední zprávy.

    24. června 1999, čtk, ids, iDNES