Pódium pro hvězdy a pacienty

Areál Psychiatrické léčebny v Dobřanech hostí dnes patnáctý ročník festivalu Mezi ploty

Dobřany - Zábavu v netradičním prostředí nabídne dnes festival Mezi ploty, který se opět uskuteční v areálu Psychiatrické léčebny v Dobřanech na jižním Plzeňsku. Návštěvníky budou bavit nejen populární umělci, ale svá čísla si připravili i pacienti léčebny. Začátek akce je ve třináct hodin, konec očekávají organizátoři kolem dvacáté hodiny.

Akce s puncem ojedinělosti

Festival Mezi ploty je známý nejen v republice, ale i za hranicemi. Není se také čemu divit, jde o jedinou akci svého druhu ve střední Evropě. Letos se uskuteční již patnáctý ročník, a to na více místech republiky. Vedle Dobřan je to tradičně v psychiatrických léčebnách v Praze-Bohnicích a v Brně-Černošicích.
Program bude jako vždy pestrý a vyvážený. „Zvláštností podle mne je, že se nám podařilo udržet festival po celé ty roky a dokonce se nám podařilo předběhnout v jistém směru i Pražské jaro, co se týče návštěvnosti,“ prohlašuje s úsměvem ředitel projektu Robert Kozler. Nyní už se návštěvy počítají v řádech tisíců diváků.
„Prostředí blázince má zřejmě terapeutické účinky. Lidé se tady mohou zastavit, být konečně sami sebou, bez jakýchkoliv tlaků, které je v běžném životě svazují,“ vysvětluje příčinu stále rostoucího zájmu o benefiční festival jeho duchovní otec Robert Kozler.
Ze známých zpěváků a kapel se představí například Děda Mládek Illegal Band, -123 minut, UDG, Jaroslav Hutka či Lenka Dusilová. Významnou součástí programu je vždy výtvarné umění, které má svou úlohu při arteterapiích. V tomto oboru se letos v Dobřanech představí Dana Malá a Jitka Jeslínková. Na divadelní scéně se objeví Husa na provázku, divadélko Nahoď nebo divadlo Duší spřízněných. Letos sice budou chybět divadelní soubory duševně nemocných lidí, velmi zajímavé má však být vystoupení pacientů z léčebny Skalice - kapely Vega. „Chtěli jsme, aby v Dobřanech hrála Bohnická divadelní společnost, ale neměli v daný termín čas,“ vysvětluje dramaturg akce Martin Radouš. Proto přichází rovnocenná náhrada ze Skalice.

Hutka vždy rád přijede

Festival Mezi ploty vysoce uznává například písničkář Jaroslav Hutka, který se letos v Dobřanech rovněž představí. „Jezdit na tuhle akci je pro mě už naprostá samozřejmost. Zůstala tu zachována původní myšlenka, že společnost se má propojit. Měli bychom udělat krok dopředu i my a pomoct rozbíjet ploty,“ prohlašuje Jaroslav Hutka.
Akce je benefiční, umělci se vzdají svých honorářů ve prospěch rozvoje kulturních aktivit v rámci léčeben, které jsou dějištěm festivalu.
Vstupenky stojí sto sedmdesát korun.

13.05.2006 - ALŽBĚTA REJTMAJEROVÁ