Rozhovor pro Patriot

Jaroslav Hutka (59), folkový hudebník, skladatel a zpěvák, opustil palubu Balbínovy poetické strany, za níž dosud vesloval, a následně obohatil pražskou volební kandidátku Strany zelených. Všestranný umělec se přitom s vysokou politikou nikdy nechtěl zaplést a na politicích zpravidla nenechal nit suchou. A to navozuje řadu zajímavých otázek. Minulý měsíc zavítal Jaroslav Hutka do J. Hradce, kde beznadějně vyprodal místní Dada Club Zdeňka Kaspera. PATRIOT journal byl při tom a před zahájením recitálu požádal moudrého písničkáře o rozhovor.

Jsme svědky vašeho vstupu do politiky a předvolebního boje. Pokud uspějete, hudbě se jistě věnovat nepřestanete. Počítáte ale s tím, že tuto činnost omezíte?
Napřed uvidíme jak to s tím mým vstupem do politiky vůbec dopadne. Ale nepočítám s tím, že bych hrání nechal. Nechci dopadnout jako ty lidi, kteří odešli do politiky jako někam do zahraničí. Vody se za nimi zavřely a kontakt s normálním životem se jim někam ztratil. Já jednou nohou, a to dokonce tou zatíženější, chci zůstat ve světě, ve které jsem dnes. Pokud mám ovlivňovat chod života, tak s ním musím přece zůstat v kontaktu.

V minulosti jste se nezřídka nechal slyšet, že se vám politika silně protiví. Proč se v ní najednou chcete angažovat?
Přemluvil mě Petr Uhl a dal si záležet. Tak jsem to nakonec přijal. Svět zelených je v politice asi nejbližší tomu, co sám cítím a myslím. Už jsem se s nimi setkal v Holandsku. U Zelených můžu zůstat sám sebou.

Než jste se přidal k Zeleným, působil jste v lehce recesní Balbínově poetické straně. Co říkáte na billboardovou kampaň "balbínovců", která silně zatápí předsedovi lidovců?
Za Balbínovu poetickou stranu jsem kandidoval vesele dvakrát a právě kvůli zmiňované kampani jsem se s nimi rozloučil. Já to bilboardové hulvátství nemám rád. O panu Kalouskovi taky nemám valné mínění, ale on není jediný. Nevím proč si "balbínovci" vybrali právě jeho. Navíc mi ani neřekli, kdo jim kampaň platí.

Klíčovým slovem předvolební kampaně Strany zelených je slovo kvalita. Myslíte si, že lze zkvalitnit i českou kulturu?
Nepochybně. Kultura ztratila prestiž a došlo k rozbití hranice mezi komerční kulturou a kulturou, která vzniká z vnitřní potřeby a nedělá si moc hlavu s tím, jak se uživí. Tady by to šlo vyčistit. Proč hraje veřejnoprávní rádio stejně blbý písničky jako rádio komerční? Komerční rádio si musí na svůj provoz vydělat, ale rádio veřejnoprávní? To si přece platíme my!

Nezavání takové zkvalitnění kultury omezováním a cenzurou? Názory na kvalitu se jistě různí...
To ne. Veřejnoprávní média je nutné zbavit komerčních prvků. To není cenzura. A pak bych zprůhlednil to, jak se do těchto médií vybírají písničky a filmy. Když se chci podívat na nějakou americkou blbost, pustím si Novu nebo Primu, stanice, které to snad mají v pracovním popisu. Nevím ale, proč jsou takové filmy v programu České televize. Veřejnoprávní televize má vyvažovat vysílání televizí komerčních. Jak už jsem řekl, kultura nemá prestiž, tu má komerce. Co není komerční, to zapadá někam do koutku, a to se mi nelíbí.

Říkáte, že na vás nikdy neuvidíme kravatu. Je to projev nehynoucí rebelie ve vás?
Kravata je samozřejmě jenom předmět, ale pro mě je už od puberty symbolem tuposti. Tahle uniformní ozdoba je mi prostě odporná. Rebelií bych to ale nenazval.

Na 1. máje byla policistou ztlučena pracovnice úřadu vlády a členka Strany zelených Kateřina Jacques. Jak byste okomentoval výrok policejního mluvčího, že k incidentu došlo protože žena narušovala klidný pochod neonacistů?
Zaprvé je to lež. Ona nic nenarušovala. A zadruhé, mluvčí policistů se už tímto výrokem dopustil trestného činu. Neonacisté jsou u nás zakázanou stranou a nesmí nikde pochodovat. Policisté je měli rozehnat a pozatýkat. Klidný pochod neonacistů! Takový blábol! Celá tahle policejní parta by měla být vyhozena z práce.

Vaši političtí oponenti tvrdí, že se od vás dočkáme jen papouškování mouder pánů Havla, Karáska a dalších ex-rebelů. Vy zřejmě máte jiný názor.
Když dva dělají totéž, není to totéž. Já se do politiky pokouším vstoupit v jiném čase. Nemám přesné programové body a s radostí se přidávám k filosofii Zelených, kterou sleduju už dlouho a v devadesáti procentech se s ní ztotožňuju.

Nedávno jste prohlásil, že naše společnost potřebuje odburanizovat. Co je u nás podle vás největším buranstvím?
Česká izolovanost. Češi mají cizinu stále za velmi podezřelou a nedůvěryhodnou. Připomíná mi to trochu pohled burana z jedné vesnice na lidi z vesnice druhé. Burana, který si říká: Já je neznám. Kdoví, co jsou zač...

Řekl jste také, že korupce se stává naším národním rysem. Jak se na jeho vzniku podepsala předrevoluční KSČ?
Komunistická strana to prakticky zavedla. Peníze tehdy neměly hodnotu jako dnes a mnoho věcí se tudíž penězi neplatilo. Platilo se službami, protislužbami, známostmi... To byla korupce, která k tehdejšímu režimu patřila.

Ano, tenkrát se uplácelo flaškami, dnes se uplácí miliony. Nedá se říct, že jsme horší?
Dnes mají lidi víc peněz. V tom to vypadá potom blběji. V principu je to však stejné.

V roce 1978 jste emigroval do Holandska. V jakém kapitalismu se vám žilo líp? Tehdy v tom západním nebo dnes v tom našem?
U nás už se tomu holandskému kapitalismu blížíme. I k tomu, co se mi na něm moc nelíbilo. Bohužel se neblížíme tamnímu politickému a úřednickému pořádku. Pro mě byla radost jít si něco vyřídit na rotterdamskou radnici. Nemusel jsem přemýšlet, jestli je nebo není úřední den, protože úřední je tam každý den. Naši úředníci jsou pořád jakoby z minulého režimu a pořád je pro ně občan až ten druhý.

Proč myslíte, že u nás tolik lidí volí komunisty?
To je hodně vážná otázka. Odpověď na ni ale nelze hledat u komunistů, nýbrž u ostatních politických stran. Ke komunistům se lidi vždycky přikláněli z nejistoty, ze strachu a kvůli nedostatku informací. Lidi dnes mají obavu z toho, co udělá ODS, co udělá ČSSD, bojí se divokého kapitalismu, společnost se jim zdá odcizená a svět jim začíná být vzdálený. Komunisté slibují "nápravu" a mnozí lidé se k nim proto přiklání. Ostatní strany by se nad tím měly vážně zamyslet. Když se nám podaří udělat tento svět bezpečný, blízký a spravedlivější, komunisti zmizí.

      Svatopluk Doseděl

verze v PDF zde: