V Arše se sejdou legendy českého písničkářství, aby oživily Šafrán

Legendy českého písničkářství zahrají 3. prosince v Divadle Archa. Vlasta Třešňák, Vladimír Merta, Dáša Voňková, Jaroslav Hutka, Zuzana Homolová a Petr Lutka obnoví na jeden večer neoficiální sdružení Šafrán při příležitosti souhrnného vydání dobových nahrávek tohoto sdružení.

"Na výjimečném společném vystoupení se sejdou písničkáři, kteří zásadně ovlivnili několik generací publika, a to i přes dlouholetý boj s cenzurou a minimální možnost vydávat oficiální nahrávky," uvedl jeden z organizátorů, hudební publicista Pavel Klusák.
Během večera se představí klíčová trojice Šafránu – klasikové písňové poezie Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a Vlastimil Třešňák. Dále zahraje jedinečná kytaristka Dagmar Voňková a zpěvák s citem pro nonsensovou poezii i spiritualitu Petr Lutka. Vystoupí i slovenská členka Šafránu, interpretka lidových balad Zuzana Homolová.
"Koncert je jedinečnou příležitostí pro všechny, kdo se chtějí vrátit k momentům, v nichž se formovaly jejich životní hodnoty: atmosféře konfrontačních koncertů, ilegálních nahrávek, pašovaných alb, opisovaných samizdatů, hledání osobní svobody, písní jako živé a účinné sebereflexe," podotkl Klusák. Dodal, že organizátoři zároveň chtějí představit jednotlivé tvůrce v ryze současném kulturním a společenském kontextu.
Koncert je uspořádán ve spolupráci s vydavatelstvím Galén, které v těchto dnech vydává dvojalbový komplet s názvem Šafrán. Nahrávky 1968–1976, který tvoří všechny dochované studiové nahrávky včetně dosud nezveřejněných. Dále vychází titul Jaroslava Hutky Tak jako květ tvořený nahrávkami pro rádio Svobodná Evropa z roku 1986 a koncertní dvojalbum Včerejší vydání dvojice Vladimír Merta a Jan Hrubý. Poslední z novinek jsou "konopné pohádky" Vlastimila Třešňáka nazvané The vole – Hraboš hrdina.
Šafrán bylo neoficiální sdružení folkových písničkářů. Vzniklo v roce 1972, pozvolna přestalo existovat okolo roku 1978. Písničkáři Jaroslav Hutka, Vladimír Veit a Vlastimil Třešňák a organizátor Jiří Pallas byli v souvislosti s Chartou 77 donuceni emigrovat. Jediným "oficiálně" přijatým členem byl Karel Kryl, kterého do Šafránu přijali Hutka a Pallas.
Koncerty písničkářů organizoval Jiří Pallas. Ten po své emigraci založil ve Švédsku stejnojmenné vydavatelství, ve kterém vydával alba písničkářům, kterým tehdejší státní moc v Československu neumožňovala vydávat desky ani koncertovat.

ob, ČTK, 2. prosince 2011 16:30