11.   Vlak svobody

Místo do Aše dojel vlak do německého Selbu. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa
Publicistickým cyklem o nelidském systému, který nutil zabíjet a stavěl občany této země proti sobě, provází Jaroslav Hutka. Vlak, jedoucí na podzim roku 1951 z Prahy do Aše, měl samozřejmě skončit na československém území. Jenže neskončil. Prorazil železnou oponu a dojel až do západoněmeckého Selbu. 110 cestujících se rázem ocitlo na svobodě a 34 z nich se rozhodlo do své vlasti už nevrátit. Byla to senzace. Málokterý útěk se stal tak známým, jako příběh "vlaku svobody".


12.   Chytněte ty Zátopky

Bratry Mašíny nedostaly ani tisíce východoněmeckých policistů. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa
Publicistickým cyklem o nelidském systému, který nutil zabíjet a stavěl občany této země proti sobě, provází Jaroslav Hutka. Příběh, který dnes uvidíte, bývá označován za nejúžasnější útěk celé studené války. Asistovaly při něm tisíce vojáků a policistů, byla nasazena početná vojenská technika, přesto útěk bratrů Mašínových a Milana Paumera skončil úspěšně. Východoněmečtí policisté jim dali jméno Zátopkové. Prý proto, že utíkali jako slavný běžec. Bratři Mašínové a Milan Paumer si 1. listopadu 1953 doběhli v Západním Berlíně pro zvláštní cenu: pro právo žít na svobodě.


13.   Balon pro STB

Chtěl ulétnout na svobodu, ale skončil ve vězení. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa
Publicistickým cyklem o nelidském systému, který nutil zabíjet a stavěl občany této země proti sobě, provází Jaroslav Hutka. Nápad, o kterém uslyšíte v dnešním příběhu, se přímo nabízel. Železná opona nevedla do nebe, a tak se přece musela dát přeletět. Třeba balonem. Balony zkoušeli zoufalí uprchlíci ve východním Německu, v Československu i jinde. Pokusů byla celá řada. Ten náš byl neúspěšný. Muž, který si balon sestrojil, s ním nikdy na Západ nevyletěl. Byl totiž odhalen, zatčen a balon mu nafoukla až komunistická tajná policie. Odvážný vzduchoplavec neskončil na svobodě před železnou oponou, ale ve vězení.


14.   Případ Anděl

Při útěku na svobodu zastřelen před očima třináctileté dcery. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa.
Publicistickým cyklem o nelidském systému, který nutil zabíjet a stavěl občany této země proti sobě, provází Jaroslav Hutka. Ten vám dnes bude vyprávět smutný příběh o Janu Andělovi, někdejším vojákovi z druhé světové války, jenž byl zabit příslušníky SNB nedaleko železné opony. 11. dubna 1948 byl zastřelen přímo před očima své třináctileté dcery Blaženky.


15.   Roztrhán zaživa

Občan NDR měl vytouženou svobodu na dosah, ale roztrhali ho psi pohraničníků. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa.
Publicistickým cyklem o nelidském systému, který nutil zabíjet a stavěl občany této země proti sobě, provází Jaroslav Hutka. Dnešní příběh byl jedním z nejsmutnějších případů, které se na železné oponě staly. 8. srpna 1986 se východoněmecký uprchlík jménem Hartmuth Tautz pokusil proniknout poblíž Bratislavy do Rakouska. Téměř se mu to povedlo. Dva psi vypuštění pohraničníky ho však dostihli a roztrhali. Pouhých dvaadvacet metrů od rakouského území.


16.   Převaděčský chodník

Pomáhali pronásledovaným na svobodu, ale tvrdě za to zaplatili. Někteří životem, jiní těžkým žalářem. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa.
Publicistický cyklus o nelidském systému, který nutil zabíjet a stavěl občany této země proti sobě. Po komunistickém převratu začala skupina lidí v Klatovech přemýšlet o odboji a brzy získali spojení se Západem a začali přes hranice převádět lidi. Převáděčský chodník vedl šumavskými lesy poblíž Nýrska. Tam se odehrála i osudná přestřelka 8. dubna 1950. V následujícím procesu padl trest smrti a jedno doživotí. Dalších dvanáct odsouzených dostalo celkem 209 let vězení.


17.   Past na agenta chodce

Nosil tajné depeše mezi Východem a Západem. Až do chvíle, než ho zatkla tajná policie. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa.


18.   Únos diplomata

Český diplomat v 50. letech chtěl, aby jeho děti chodily v Německu do anglické koly. Své přání zaplatil životem. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa.


19.   Útěk z blázince

Po únoru 1948 pomáhal lidem na svobodu. Čekala ho za to léta v nejtěžších žalářích. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa.


20.   Let za svobodou

Kvůli cestě na svobodu postavil malé letadélko a doletěl s ním až na vídeňské letiště. Dokumentární cyklus o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa.
Publicistický cyklus o nelidském systému, který nutil zabíjet a stavěl občany této země proti sobě. Na první pohled se dnešní příběh jeví jako docela jednoduchý útěk. Student Ivo Žďárský sedl do svého letadélka a odlétl přes hraniční řeku Moravu do Rakouska. Ve skutečnosti to ale tak úplně jednoduché nebylo. Ivu Žďárskému 4. srpna 1984 přálo štěstí.