Jak odpovídal Jaroslav Hutka
On-line s písničkářem a eurokandidátem
Hynek Glos

PRAHA - Balbínova poetická strana nestojí ani ve volbách do Evropského parlamentu stranou. Jaroslav Hutka z prvního místa její kandidátky vyzývá k osvobození sochy sv. Václava u Národního muzea od řetězů instalovaných okolo pomníku minulým režimem. Jaké další kroky na ochranu národních zájmů nabízí? Jakou roli v EU sehrají naši zvolení zástupci?

Čech: Laskavě odpovídejte na všechny dotazy, ajestli to nestíháš- tak sem nelez.
Opravdu odpovědi nestíhám, a ještě ke všemu musím už běžet. Ale můžete mi dotazy poslat na mojí adresu, najdete ji na www.hutka.cz. Loučím se s naším heslem: S úsměvem do Evropského parlamentu.

Šárka: Pane Hutka moc se omlouvám, že zneužívám této diskuze,ale ztratila jsem kontakt na Vavřince,at se mi prosim ozve.díky moc, Šárka
Já to Vávrovi vyřídím.

none_ : proc neodpovidate na vsechny dotazy ale jen na ty mily?? se toho nebojte!! a odpovezte!! splnite co slibite ve sve funkci??
Jak jste si asi všiml, nic neslibuju.

Petr Bajer : A myslíte si, že zkušenost s europolitikou přežijete?
Samozřejmě, že přežiju, a nebudu první.

Enrico Malatesta : Jak byste charakterizoval vašeho potenciálního voliče? Nesázíte spíš na apatii českého národa ve vztahu k volbám?
Naši voliči jsou svobodomyslní lidé. Uvidíme, kolik jich je.

angel_death : Myslíte si, že dokážete plnit sliby ?? Nebo ste stejný jako ostatní..
Tak si počkejte.

Pavel : Pane Hutka, co si myslíte o 5-ti procentní hranici omezující vstup malých stran do parlamentu?
To považuju za nespravedlivý. Já myslím, že 3% by byla vyhovující.

Marcel : Co vas nejvice trapi na ceske spolecnosti a jakou zmenu by jste prosazoval.
Ta česká tupost, ta mi vadí nejvíc.

Pavel : Pan Holík měl zřejmě na mysli písničku "Městečko Jihlava"
Omlouvám se, tam skutečně zpívám o kostele sv. Jakuba.

martin : Dobry den. Kdo bude platit skody na zabradli,az je odrezete? Naradi si vezmete vlastni nebo ze stranickych skladu? A do tretice: jaka bude vase dalsi politicka akce?
Žádná škoda nenastane, odstranění řetězů bude jenom prospěšné. O žádné další politické akci zatím nevím.

Středočech : Jaký je váš názor na současnou KSČM. Zkuste ji srovnat s KSČ.
Dnes stojí komunisti mimo zákon. To nebývalo.

obdivovatel : Kde budete mit v nejblizsi dobe koncert ?
Dnes v Hořovicích. Více na www.hutka.cz

Jirka : Dobrý den. Chtěl jsem se Vás zeptat, jestli byste dnes rád vrátil některé ze svých někdejších nevybíravých útoků vůči Karlu Krylovi.
O nevybíravých útocích nevím, a s Karlem jsme bývali docela přátelé.

Hanyz : Vazeny pane Hutko, co mam delat, aby ve verojnopravnim CRo nehrali stale ty same pisnicky dokola? Neda se to poslouchat.
To jsem na tom stejně. Přestal jsem české rádio poslouchat.

J.Holík : Chci Vám vyjádřit poděkování za všechny Vaše nádherné písničky, ve kterých je tolik životní pravdy a moudrosti. Za totality působily jako "živá voda" a udržovaly naději, že se vše jednou změní k lepšímu. Díky! A nyní dotaz: nazpíval jste někdy nějakou píseň, ve které se zpívá o Jakubovi nebo ve které se vyskytuje jméno Jakub? Děkuji za odpověď.
Žádnou takovou píseň jsem nezpíval.

Karel : nerozciluji vas nektere tyto dotazy ? Preji mnoho uspechu ve vasi kandidature.
Některé dotazy mě udivují a nudí.

Bazi : Je vseobecne znamo, ze vznik dalsich stran nahrava komunistum. Proc radeji nevstoupit do ODS?
O tom jsem neslyšel, že by vznik nových stran nahrával komunistům.

Huráňovský : Vážený pane Hutka, jste pro postavení KSČM mimo zákon? Dle mého názoru tato strana nedovoleně propaguje hnutí potlačující lidská práva a svobody.
KSČM stojí mimo zákon, akorát, kde není žalobce, není soudce.

Ondra : Mylíte si že když malé strany uspějí do evropského parlamentu že se poté zvíší počet stran v našem parlamentu?
Ano, to by se mohlo stát. Že se lidé přestanou strachovat, aby jim ty hlasy nepropadly.

Eliška z Perlíku : Pane Hutko, co uděláte KSČM, když vyhrajete?
Podám žalobu na český národ u soudu pro lidská práva.

Vac : Jaký je Váš názor na dění kolem evropské ústavy? Myslíte že by se ČR měla chovat průbojněji v hájení svých zájmů v EU (např. jako Polsko)? Jaké cíle si kladete po svém případném zvolení? Jakých prostředků chcete použít k jejich dosažení? Vaše odpověď Martině (ohledně Dolly Buster) byla ironie, nebo jste to myslel vážně?
Dění kolem evropské ústavy je trapné. Bez ústavy Evropa fungovat nemůže. Náš národní zájem je dostat se z izolace, a ne se v ní dalšími požadavky udržovat. Můj cíl je mít Evropany za přátele.

Kolben & Daněk : Pane Hutko, kdo je na 24. místě Vaší kandidátky? Rád bych věděl, jestli máte kvalitativně vyrovnaný kádr, až se Vám sesypou všachny hlasy. A kandiduje vaše strana i na Trhosvinsku?
A to máte představu, že bych vám měl odpovědět?

Ondrej : Ja osobne velmi fandim vasi strane, ale popravde, volit vas asi nebudu, protoze sance, ze se dostanete do parlamentu je mala. Je mi jasne, ze pricinou, ze se tam nedostanete jsou lide jako ja, kteri by vas volili, ale nevoli, protoze se nedostanete do parlamentu. Jak si myslite, ze by se mela tato situace, ktera se tyka vsech malych stran, resit?
Pokud chcete změnu, musíte volit malé strany. A že zahodíte hlas? Volbou velkých ho nezahodíte?

Petr Bajer : Pane Hutka, přestože jste mi jako písničkář sympatický, nemyslíte, že člověk kandidující do europarlamentu by měl mít předchozí zkušenosti s politikou na domácí (či jiné) půdě? Proč se domníváte, že byste byl schopným, výkoným politikem?
A myslíte si, že bych zkušenost s domácí politkou přežil?

Hicks : Pane Hutko, nemyslíte, že si vymýšlte blbosti?viz. socha sv. Václava, komunisty rád nemám, ale za to vy asi nemáte nic jinýho na práci. Nejsou důležitější, podstatnější věci?
Důležité je to, co se člověku zdá důležité.

Kamil Kopecký : Jak si představujete sjednocenou Evropu tak za 10 let?
Více promíchanou, klidnější, a rozumnější.

Zebin : Pane Hutka, chodil jsem na Vas pred 25 lety a fandim Vam. Na druhe strane, opravdu si myslite, ze politicky post je Vase parketa, hodiny, dny a roky v zasedaci mistnosti, nekonecne debaty na tema, ktera Vam treba polezou krkem .............
Nechte se překvapit.

Pavel Foubík : Zdravím. Víte, proč jste nazýván tzv. "palcohráčem"? Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď.
Máte na mysli vratiprst?

Martin : V minulých parlamentních volbách si šéf vaší strany stěžoval, že nikdo nechápe, že jde o vtip. Tentokrát to tedy myslíte vážně, nebo zase jen nějaký fórek?
Šéf Balbínovy poetické strany si nikdy nestěžuje. Stal jste se obětí falešných informací.

Lojza z K. : Jednou mě napadlo, jestli by se nechytla strana, která by nabízela neobsazení svých křesel v parlamentu - peníze na plat jejích poslanců by byly obratem poslány na nějaké dobročinné účely. Ne že by tato strana něco změnila - nezměnila by vůbec nic, stejně jako řada stran malých či velkých, které se zasazovaly za změny a žádné nepřinesly. Byla by to strana, která by zmenšila parlament na únosnou míru. 281 lidí je dost - hádat by se mohli, i kdyby jich bylo třeba 100, nemyslíte?
To už jsem měli jako program v parlamentních volbách, neboť v případě vítězství bychom neměli dost kandidátů. Naše idea byla, prázdná místa neobsazovat, a tím parlament pozvolna zmenšit.

Ondra Medek : Dobrý den. Od svých známých z Německa a Francie vím, že je u nich vysoká cena v restauracích za pivo a víno, ale poměrně nízká cena těchto tekutin je v supermarketech. Proto málo lidí chodí do restarací a tráví více času doma. Co uděláte, aby se tento nešvar nerozšířil i k nám?
Máte na mysli nešvar toho, že ekonomika začne mít hlavu a patu?

Karel : Dobrý den. Kdo jste? Vaše jméno jsem nikdy neslyšel!
Půjčte si v knihovně Who is Who (Kdo je kdo).

Javorský Richard : Dobrý den pane Hutko, co si myslíte o naší účasti v Iráku? Jste pro, abychom zůstali po posledních událostech.
Když se řekne A, musí se říct i B. Teď už nesem za Írák odpovědnost všichni.

David : nemela by Vase strana spis bliz k hnuti??
To se musíte zeptat členů Balbínovy poetické strany, já jsem pouhý kandidát.

mracno : Přeji hezký den,psal jsem článek o Vaší chystané akci u Václava. Rád bych se zeptal jakou očekáváte reakci od policie (v případě, že skutečně provedete radikální řez), či jestli se již vyjádřil někdo z vedení pražské radnice, jak se k akci postaví. předem díky za odpověď a PŘEJI HEZKÝ DEN
Doufám, že řetězy bude hájit policejní kordon. A památkový úřad začne chránit i srp a kladivo.

Dobrý den : Dobrý den. Možná snad nebudou moje slova nijak lichotivá ale přece jenom zkusí. Za doby "temna" jste psal věci ktré měli co říct proč dnes nepíšete podobně. Ona doba temna je tady zase ale vy nic. Už jste vystřílel náboje? A proč do parlamentu máte tam co říct neslyšel jsem vás ani nepamautuju.
Asi jste přestal chodit na mé koncerty a nečtete mé fejetony. Je pravda, že je nenajdete v Blesku.

Miroslav Ransdorf : Pane Hutka. Jsem komunista. Navenek pomlouvám kapitalismus a v soukromí využívám všech jeho výhod. Dělám to tak správně ???
A už jste se na to zeptal svého lékaře?

V.Jinotajný : Komu byste dal přednost ve volbách do Evropského parlamentu, pokud byste měl volit mezi Dolly Buster a paní Bobošíkovou?
Dolly se mi zdá noblesnější.

KamilP : Pane Hutka, jaké strany povazuje vase Balbínova poetická strana za potenciálni spojence v Evropském parlamentu?
Nad tím se zamyslím, až budu na místě.

MUDr. Sova : Líbí se mi vaše písničky a též vaše názory na národní obrození. Můžete mi vysvětlit, proč se doba po šarvátce na Bílé Hoře nazývá dobou TEMNA ?
Asi chtěli zatemnit, jak to ve skutečnosti bylo. Že všechno, co se po Bílé hoře stalo, jde shrnout do slov: Národ sobě.

K. Stulpa : Nebojíte se, že až odstraníte ten pověstný řetěz, že budete mít problém s jeho majitele a památkáři? Počítáte např. s eventualitou, že budete muset odpracovat hodiny na veřejně prospěšných pracech?
Veřejně prospěšných prací mám odpracovaná už léta, takže se toho nebojím.

Josef Samyce : Pane Hutka, jaký je Váš názor na Kroniku českou od Václava Hájka z Libočan. Byl Hájek opravdu tak velký fabulátor historie, jak se říká a nebo to bylo ve skutečnosti jinak? Jaký na to máte názor?
Nemám naprosto áhnung, co je v kronice Hájka z Libočan.

j.vimr : Vzhledem k zaujetí dalších vašich osobností (Hrdina, Magor) pro bohatýrské popíjení se naskýtá Mohou být rozum a chtíč v opozici natrvalo? Zde rozum=kandidatura strany do europarlamentu a chtíč=chlast
Churchill pil také docela dobře a měl smysl pro humor. A v politice uspěl. Dokonce vyhrál válku. Miloš Zeman je jiný případ, i když by si o sobě myslel rád to samé.

XRadim J. StechovskyX(t) : 1) Chci se zeptat, zda kandidatura za Bal. P.S. neni zbytecna a ponizujici a recesisticka? 2) Jak vlastne probihal a dopadl soud s Karlem Dybou? 3) Co rikate tomu, co o Vas rekl Karel Kryl v knizce (kriticky) Pulkacir? 4) Co rikate cause Vladimir Hucin?
1) Moje kandidatura je hluboce smysluplná. 2) Soud s Karlem Dybou jsem po 5 letech vyhrál. 3) Vím, že Karel Kryl neměl rád jak rýmuji. 4) Kauze Hučín moc nerozumím.

Bohaatstvo : Moc o Vás ani Vaši straně nevím. Není to náhodou nějaká pražská hospoda ? A kde ji v Praze najdu ? Za kolik maj' pivčo a knedlo-vepřo-zelo ?
Ano, jedná se o Balbínovu poetickou hospůdku, v Balbínově ul. č. 6. Pivo nevím kolik stojí a vaří jenom utopence.

Bokonon : Dobrý den, pane Hutko. Zajímal by mne váš názor na pravidla, která určuje (i) soukromým médiím Evropská unie, když např. v projektu Televize bez hranic stanovuje skladbu a náplň programů, která znemožňuje svobodně se rozhodovat, jaká díla mohu poskytovat publiku. Podle těchto pravidel není kupříkladu možné provozovat rozhlasovou stanici věnující se výhradně kanadskoamerické country. Zajímá mne názor budoucího obhájce našich práv v europarlamentu, stejně jako názor disidenta, který se s nesvobodo
O téhle věci nevím téměř nic. Ale nepředpokládám, že EU bude přikazovat něco jiného, než co jsem zažil v Německu, Holandsku, Anglii. A tam se mi nezdálo, že by byla svoboda omezovaná. Ale po Čechách běhají zvěsti, že EU je něco jako bývalý Sovětský svaz, a člověk se může zamyslet, kdo takové zvěsti asi šíří.

Vasil.roman : Pane Hutko, co konkrétně byste, jestli se dostanete mezi hlavouny, mohl udělat pro rehabilitaci člověka(dle soc. nor. záv. os), který bojoval pěstmi proti sov. okupantům. Pro člověka, který poprvé dostal osm měsíců krimu, a pak už se vezl! Skončilo to až rev. 89. A dnes? Je otcem fungující rodiny a autorem čtyř knih. Dodnes moje takžka dosp. děti nevědí, že jsem byl za katrem. Dodnes si sám sobě připadám jako zločinec, i když vím, že jsem byl na správné straně! Jak se mám já 49. letý ubožák vypořádat se svým svědomím, když vládcům je moje šestileté utrpení fuk? Kdo, nebo co jsem, boha jeho!
Tak to dětem řekněte, mají právo vědět, jak věci byly.

Martina : Myslite, ze dokazete porazit Dolly Buster? A nemate trapny pocit, uchazet se o stejne kreslo jako prave ona nebo treba pan Zelezny? Opravdu se chcete zaradit do toho panoptika, vzdyt se tim uplne zproneverujete svemu volnomyslenkarstvi.
Dolly je skutečně ze všech protivníků nejvíc na úrovni, a škoda že není volba dvoukolová, rád bych si to s ní rozdal. Ale mě na kandidátkách vadí nejvíc komunisti. A kvůli tomu, že kandiduji, přece neustoupím.

Xavon : Dobrý den, pane Hutko. Máte rád sluníčko, kytičky, zvířátka a přírodu vůbec? Udělal jste si letos čas a vyrazil do jarní přírody v rozkvětu a rozpuku? Pociťujete na jaře zvýšenou potřebu něhy?
Něhy je mi třeba obzvláště poránu, i když vstávám až po poledni.

Jan Grossman,Brno : Pane Hutko,Vy opravdu věříte v ideály tzv. "nové sjednocené evropy", že na tomto procesu participujete? Od člověka Vašich kvalit by se dalo očekávat i víc.
Věřím na sjednocenou Evropu. A přál bych si, aby se z toho stala federace. A pro nás Čechy je to jediná šance, abychom se pomalu dostali z našeho malého buranského myšlení.

Jiri Vanek : Ahoj Jardo, co si myslis o bolsevicke inkvizici proti Vladimiru Hucinovi? Zdravi Jirka Vanek, Sydney
Já jsem tu celou věc ještě pořádně nepochopil.

Pavel : Pane Hutko , co si myslite o nazoru , ze kapitani revoluce by meli hned po jejim uspechu odejit ? Ja si osobne myslim, ze treba pan Havel nasi republice obrovsky pomohl, ale pouze behem prvnich ctyr let jeho prezidentovani. Dekuji za odpoved.
Já si myslím, že to revoluce nebyla, kdysi jsem k tomu vymyslel termín, že se jednalo o "plyšový puč" neboli "plyšák". Problém je, že jsme všichni byli tou změnou a rozpadem státu tak zaskočeni, že nám uniklo, kdo skutečně jsou lidi, které jsme volili, a kteří nás vedli. Taky si myslím, že Havel příliš úspěšnej nebyl ve vnitřní politice, ale on za stav věcí, jak se vyvíjely, odpovědnost nenese. V tomhle smyslu nese celou odpovědnost Václav Klaus.

Emma : Nemáte strach že vás zavřou naražím na tu akci s Václavem.
Ta možnost tu samořejmě je, protože naše soudy sú spravedlivé. Ale jednalo by se o politický proces, ze kterého by se museli pokusit udělat kriminální, jak to bývalo za bolševika.

Radim z F-M : Pane Hutko, jak hodnotíte svojí šanci na zvolení a jak jste jazykově vybaven.Děkuji za odpověď,návštěvník Vašeho prvního koncertu ve F-M po revoluci.
Moje šance je velká, protože Balbínova politická strana nemůže prohrát. Jestli nás lidi zvolí, to je jiná otázka. Protože Češi se chovají většinou jako ovečky, které si volí své vlky, nebo telátka, která si volí své řezníky. Jinak velmi dobře ovládám anglicky, německy, holandsky, a mám docela dobrý základy francouzštiny.

Lukáš Holubec : Myslíte, že by bylo lepší některé malé strany sjednotit, aby měli větší šanci na úspěch. Například s Pravým Blokem byste nespolupracoval?
Malý strany bych nezvětšoval, tím by ztratily barvu, povahu, jedinečnost.

iDnes, 25. 5. 2004