Hutkovu rodinu okradli o obrazy za milion, prodávali je za pár tisíc

VELKÝ TÝNEC - Štěstí v neštěstí měla rodina písničkáře Jaroslava Hutky. Minulý týden se do bytu zesnulé písničkářovy tety ve Velkém Týnci na Olomoucku vloupal zloděj a ukradl obrazy za více než milion korun. Vzápětí je předal dvěma překupníkům. Ti se snažili malby italských malířů ze 17. století prodat ve starožitnictví za zlomek jejich hodnoty. Třicet tisíc, které starožitník nabídl, se jim však zdálo málo. Celkem tři obrazy byly podle policie ukradeny v noci z pondělí na úterý. Nejvzácnější z nich byl obraz s názvem Lucrezia Borgia neznámého autora, zobrazující dceru papeže Alexandra VI. Lucrezii, ženu ztělesňující neřest a travičství, která je na malbě vyobrazena s dýkou v srdci. Hodnotu obrazu odhaduje dědic díla Evžen Hutka, bratranec písničkáře, na milion korun. Podle něj byl obraz namalován v roce 1635. Hutkovi, kteří za první republiky vlastnili na Olomoucku továrny na nábytek, získali obraz před obsazením Československa nacisty. Další dva obrazy neznámého italského malíře s motivy horské krajiny a kostela měly podle policie hodnotu sto tisíc korun. O domek pečuje šestačtyřicetiletá žena z Olomouce. Ta zjistila, že pachatel vnikl do domu po vytlačení sklepního okna. Ze sklepa pak vyrazil dveře do chodby. Vše oznámila policii. Okamžitě poté bylo vyhlášeno pátrání.
Jen o pár hodin později pak uviděla policejní hlídka vycházet z jednoho z olomouckých obchodů trojici mužů. Z nich jeden, shodou okolností právě zloděj Stanislav A., nesl pod paží balík o podobné velikosti, jakou měl právě ukradený obraz. Hlídkující policisté muže legitimovali a po rozbalení balíku zjistili, že se skutečně jedná o zmizelý obraz. Další dva obrazy nebyly zajištěny. Zloděje na místě zadrželi. Ten sice zapíral a tvrdil, že malbu koupil od neznámého muže, ale otisky prstů na místě činu ho usvědčily. Další dva muže ve věku jedenadvacet a devatenáct let, také ze Šternberka, obvinila policie později. Prý vzhledem k okolnostem celé věci mohli vědět, že se jedná o věc získanou trestným činem. Za podílnictví jim hrozí necelý rok odnětí svobody, nebo peněžitá pokuta. Zloděj si může odpykat až osm let. Výše trestu závisí na skutečné hodnotě obrazu. Ta se bude teprve znalecky ověřovat. Podle informací LN totiž vůbec nemusí jít o obraz ze sedmnáctého století. Je možné, že obraz je mladší, a tudíž i levnější. "Přišli sem a chtěli za obraz, na kterém byla vyobrazená Lucrezia Borgia s dýkou v prsou, sto tisíc. Že prý ho koupili a někdo jim ho odhadl na moře peněz. Jen jsem se zasmál," řekl starožitník, kterému obraz překupníci nabízeli a on tak měl možnost si ho alespoň nakrátko prohlédnout. Podle něj se zdaleka nejedná o dílo zroku 1635 v hodnotě bezmála jednoho milionu korun. Prý se jedná o kopii pravděpodobně z počátku devatenáctého století. Právě z té doby totiž podle antikváře pochází rám iplátno. Barokní a předbarokní plátna jsou podle něj například šepsovaná černým dehtem. Starožitník proto nabídl za obraz jen třicet tisíc. To se ale nabízejícím zdálo málo, proto odešli. "Zaplaťpánbu, že jsem ho nekoupil, dneska bych přišel o obraz i peníze," říká starožitník. S obdobnými případy se již mnohokrát setkal. "Přijdou třeba a je vidět, že ani neví, co vlastně mají. Plácají nesmysly a chtějí nereálnou cenu," vypráví. V takových případech posílá prodávající raději pryč. Vyplatí se mu to. Kdyby bylo dílo kradené a policie u něj obraz našla, přišel by o věc io peníze. Dva dny by pak ještě strávil po výsleších. To prý raději oželí případný zisk.
"Recept na to, je se pozná zloděj nebo kradená věc, ale neexistuje. Někdy byste řekl, že takový člověk nemohl přijít k věci legálně, a pravdou je opak. Jindy zase přijde seriózní, dobře vypadající zlatem ověšený muž a přitom je to zloděj," vysvětluje starožitník.

  Lidové noviny, 2001-07-31, Michal Kubíček