PÍSNIČKÁŘ, FOLKOVÝ HUDEBNÍK A SKLADATEL JAROSLAV HUTKA se stal nositelem Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury

Už pošesté za sebou (poprvé v roce 2006) vyhlásil Olomoucký kraj "Ceny za přínos v oblasti kultury". Za celoživotní přínos v oblasti kultury bude ve středu 4. dubna 2012 uveden do této „Dvorany slávy“ známý písničkář Jaroslav Hutka. Při výběru jednotlivých adeptů na ceny Olomouckého kraje v oblasti kultury bylo přihlíženo především k významu jednotlivých osobností nebo realizovaných počinů v celostátním měřítku ve sledovacím období. Rovněž bylo přihlíženo k ohlasům veřejnosti na realizované aktivity v kulturní oblasti, trvalosti přínosu jednotlivých aktivit a k vazbě osobnosti nebo aktivity na Olomoucký kraj. Za povšimnutí stojí jistě i ta skutečnost, že Cenu za výjimečný počin roku 2010 v oblasti profesionálního umění v oblasti hudby získal z celkového počtu 84 nominací i náš Mohelnický dostavník.

Jaroslav Hutka se narodil 21. dubna 1947 v Olomouci. Rodina bydlela v centru Olomouce v domě, který jeho otec řádně koupil ještě před válkou. Tatínek obchodoval s nábytkem. Dům, který jim patřil, měl vpředu kanceláře s prodejnou nábytku a vzadu pak byl pětipokojový byt. Po převratu v roce 1948 jim byl ale tento dům „znárodněn“ a těsně před Vánocemi roku 1952 pak vojáci se samopaly celou rodinu odvezli do cca 40 km vzdáleného Bouzova, kde jim bylo poskytnuto bydlení o velikosti 1,5 místnosti přímo na policejní strážnici. Zde zůstali dva roky (rodiče se třemi malými dětmi). Malý Jaroslav na Bouzově začal chodit do školy - jednotřídky (první až pátá třída s celkovým počtem 21 dětí), na což dodnes rád vzpomíná. Maminka Jaroslava pochází z nedalekého Bohdalova (bývalé Sudety - Bohdalov totiž ležel přesně na hranici protektorátu a německé Říše). Její tatínek František Lánský byl v Bohdalově rychtářem (starostou) a to již před první světovou válkou. Dožil se krásných 95 let. Mimo jiné zde zavedl elektrifikaci a nechal postavit pro tuto zapadlou obec i nezbytnou silnici. Jaroslav Hutka si kraj kolem Bohdalova oblíbil, jezdil zde s maminkou na prázdniny a o přírodě kolem Bohdalova napsal dokonce i píseň „Krajina“, ve které tuto „zapomenutou“ krajinu popsal. Jeho předkové jsou pohřbeni na hřbitově ve Studené Loučce (viz píseň „Krajina“ a zde její konec….“hřbitůvek bez zdi“). Písničkář Jaroslav Hutka na veřejnosti začal vystupovat koncem šedesátých let. Nedílnou součástí jeho bohatého repertoáru jsou i moravské lidové balady. Jaroslav byl výrazným odpůrcem komunistického režimu a stal se i signatářem Charty 77. V roce 1978 však byl přinucen k emigraci do Nizozemí. Zpět do své vlasti se vrátil až 25. listopadu 1989. Je autorem několika básnických sbírek, řady fejetonů a mnoha dalších prozaických textů. Mezi jeho nejznámější písně zcela nepochybně patří „Náměšť“ (z roku 1973), která byla původně složená pod názvem „Krásný je vzduch“ jako hymna „I. Hanáckého Folk & Country Festivalu“ (festival se měl konat 10. - 12. srpna 1973 ve známém amfiteátru v Náměšti na Hané). Tehdy bylo prodáno více jak 20.000 vstupenek, ale tři týdny před jeho začátkem byl festival v rámci tehdejší „normalizace moci“ zakázán. Písnička ale nezapadla a později se dokonce stala jednou z nejznámějších písní „sametové revoluce“.

Jaroslav Hutka a Mohelnice - Poprvé byl Jaroslav Hutka pozván pořadatelem 21. Mohelnického dostavníku jako účinkující v roce 1995. Tehdy Jaroslav před svým dostavnickým recitálem na hradě Bouzově, jak sám říká, si velice dobře pamatuje na „báječný týden na Bouzově“ i na celý festival v Mohelnici, kde při recitálu v galapřehlídce vedle něho na podiu seděla tehdy jeho malá dcera Klárka. Od nás pořadatelů dostal prestižní cenu „Mohelnický zelňák“. Tu má dodnes umístěnou ve svém ateliéru na své chalupě. Podruhé k nám do Mohelnice přijel 16. 12. 2000, kdy společně s Radimem Hladíkem vystoupil jako host tradičního vánočního koncertu Smolařů. A po třetí k nám přijel 14. 11. 2009. Tehdy přijal naše pozvání vystoupit v kinosále MKS při příležitosti oslav 20 výročí „sametové revoluce“.

19. února letošního roku mi Jaroslav Hutka prostřednictvím internetu napsal, že zrovna pobývá v Indii v městě Hampi, které je prý strašně pokálené od zdejších posvátných krav. Blízko jednoho chrámu, kudy také chodí sloni, viděl na vlastní oči, jak jednu žebračku okradly dvě drzé opice. Tato oblast s významnými památkami byla v roce 1986 zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Jaroslav jel do Indie na tři měsíce, kde u moře v rybářské vesničce Agonda v nejmenším indickém státě Goa (jižní Indie - bývalá portugalská kolonie) dopisoval všechny věci z exilu, což znamená napsat tři docela tlusté knihy a hromadu povídek. V místě, kde se nejvíce pohyboval, je spousta kostelů a také největší křesťanské chrámy v Asii, které, jak sám říká, jsou monumentální a fascinující. Jaroslav má tři děti (Vavřince, Klárku a Elišku).

Jeho dcera Klárka, se kterou byl v roce 1995 na našem Mohelnickém dostavníku, v současné době studuje antiku na univerzitě v Edinburghu (Skotsko). Jaroslav Hutka se do předání Cen Olomouckého kraje stihnul z cest po Indii v pořádku vrátit zpět do své vlasti. Již teď oba se těšíme na naše osobní setkání a čtenářům Objektivu Mohelnice slibujeme další povídání o dojmech, zážitcích a dobrodružstvích nejen z Jaroslavova nedávného putování po Indii. Redakce Objektivu Mohelnice tímto jménem svým a jménem všech příznivců Jaroslavu Hutkovi upřímně blahopřeje k udělení "Ceny Olomouckého kraje Za celoživotní přínos v oblasti kultury", a těší se nejen na jeho další písničky, fejetony či povídky, ale snad i na jeho brzkou návštěvu Mohelnice a jejího okolí.

OBJEKTIV MOHELNICE - březen 2012 - str. 3
Pavel Aligátor Nenkovský