BRAMBORA VE VÝFUKU

  „A jedem na chalupu,” řekli jsme si, když v pátek přivedla Kateřina Kláru ze školy s jejím prvním vysvědčením. Tříletá Eliška zavolala jupí, sbalili jsme a jeli.
  Přijeli jsme na vesnici po setmění a já byl po posledním měsíci ze vší práce tak vyčerpaný, že jsem na tom vzduchu usnul dřív než děti. Vstal jsem v pět ráno a v sedm vyšel z domu. Na všem ležel čerstvý sníh, nebe bylo šedivě modré a za obzorem se chystalo vyjít slunce. Vydal jsem se do kopce k lesu. Sníh jiskří, křupe pod botou, mi zazněla dávná ozvěna. Sledoval jsem čepičky sněhu na borovicích a vkládaly se mi do toho starosti z města. Dvě hodiny jsem chodil po zasněženém lese, nechal hlavu myslet a kout písničkářské plány a oči koukat. Pak jsem se vrátil. Z obecní cesty od lesa do vesnice odbočuje zkratka, která půlí to, co jsme koupili. Oděluje dům od zahrady a stodoly. Na úřadě to máme zapsané jako "ostatní neplodná půda". Jelikož jsme v horním koutě na okraji vesnice, tak nikdo tuto zkratku nevyhnutelně k životu nepotřebuje, kromě těch, kteří kradou v lese a na poli a nechtějí, aby bylo vidět, co vezou domů. Loni jsem dal na ostatní neplodnou půdu závoru s nápisem soukromý pozemek. Nezabralo to, pouze mi tam kdosi propíchl u auta všechny pneumatiky a narval bramboru do výfuku takovou silou, že výfuk zlomil. Jelikož jsem ukázal slabost a nezavolal policii, tak mi ještě před domem zlomil břízku, kterou jsem dostal k padesátinám. Neudivilo to, ani nepobouřilo. Vlastně jsem si svou existencí o to koledoval, došlo mi. Česká vesnice konečně promluvila srozumitelnou řečí. To bylo v září. Tedy dva a půl roku života tady máme za sebou. Klára nastoupila do první třídy v Praze a já se rozhodl, že začnu zase hrát. Sen o vesnickém životě v Čechách je trestuhodná bláhovost.
  Stál jsem na rozcestí udiven. K nám odbočovaly v čerstvém sněhu dvě chlapské stopy a vedle nich běžely stopy loveckého psa. Zvláštní. Moje ostatní neplodná půda je už měsíc neprůchodná, protože před vánoci začala padat dělící zeď, kterou jsem musel podepřít, a to halt průchod zahradilo. Stopy odbočily na pole. Sledoval jsem je. Šly kolem plotu zahrady, potom vešly vyvrácenou brankou dovnitř, prošly zahradou napříč, ze zahrady vyšly druhou vyvrácenou brankou zase ven a pokračovaly mezi stodolou a chlívem po ostatní neplodné půdě dále. Bolševik sem kvůli traktorům nalil pruh asfaltu. Po obecní cestě by to měl lovec domů blíž a pohodlněji, ale nemohl by tím oznámit, že on se bude pohybovat svobodně a násilně, jak se mu zlíbí. Ale když jednou ledoborec prorazí cestu, můžou i slabší lodě plout v jeho stopách. Odpoledne zahradou a vyvrácenými brankami prošla další skupinka a ještě se na mě přátelsky usmívala. Násilí na vesnici platí, a když se mu člověk nepostaví se sekerou v ruce, je mu majetek vyvlastněn. Ale proti člověku, který bije kozu do bezvědomí a urazí kačeně hlavu holí, („a tak jsem ji musel tedy sežrat,” komentuje to pak v hospodě), se stavět nebudu. Ostatní se na mě usmívají. Jdou pouze ve vyšlapaných stopách. Život ve městě je bezpečnější. Die Stadtluft macht frei, říkali Němci už v třináctém století. Pouze budu muset kvůli daním ohlásit na katastrálním úřadě, že ostatní neplodná půda ani zahrada mi už nepatří. Dřevník, chlív a dům zatím ještě ano. Stodola už se bohužel nachází na dobytém teritoriu. Ale teritorium publika jsem po dvouleté přestávce neztratil, a dokonce se objevilo nové a pro mne velmi milé území. Praha. Můj návrat při převratu byl sice slavný, ale vyneslo to pouze koncerty po zájezdech. Deprimované mimopražské publikum chtělo pohlazení známého a nestálo o nové písničky, a Praha propadla podnikání a neměla čas na písničky žádné. Ale pád ekonomiky a další vzestup politické nadutosti udělaly svou užitečnou práci. Praha znovu začala myslet na život. Tedy vítejme zase doma na vzduchu, který osvobozuje. Sametový nesmysl se stal dějinami a nová generace se nezatíženě posadila do publika s otázkou, ve které je zaklet náš osud. Vyslechnou si nás a rozhodnou, jestli si nás vezmou s sebou do jejich budoucnosti, a nebo nás nechají v naší dnešní už minulosti. Generace mocných začíná svůj boj o přežití a jako pokaždé o tom ani neví a myslí bláhově jen na svou budoucnost, kterou už ale v rukou nemá. Václav Stalin Klaus šilhá po Hradčanech a Miloš z Bamberku by chtěl alespoň u těch druhých vidět čisté ruce. Líná čtyřkoalice nedokázala ještě vysvětlit, proč by ji měl člověk volit, a celá česká politika myslí na to, jak se vyhnout Evropě. Vědí, že to bude jejich konec. Tedy si ještě užívají své Sodomy komory horní i dolní. Ale jaksi už s malým zájmem těch, kteří to povinně platí.
  Vrátili jsme se z chalupy spokojeni. Děti tančily a byly k neuspámí. A když pak konečně všechno ztichlo, otevřel jsem si pivo, uvízl v tichém nepřemýšlení a pak šel spát v pohodě, kterou jsem už dlouho nezažil. Die Stadtluft macht frei.

4. února. 1999

Ad: Jaroslav Hutka - Brambora ve výfuku, Salon č. 103, Právo 11. 2. 1999
Všechno je v pořádku, brambory v řádku, nejedeme nikam. to bylo jasné, i když nám nikdo nepíchnul pneumatiky, natož aby nám věnoval bramboru a cpal nám ji do výfuku. ostatně kdoví, jestli ta škodovka ještě vůbec nějaký výfuk má. stojí před barákem pod vysokou vrstvou sněhu, spí, odpočívá, možná že se někdy v květnu dá do pohybu směrem k vrakovišti, ale teď ji sníh a vítr tvaruje jako designer, který absolutně dbá zákonů aerodynamiky, neboť vítr a sníh, to je aerodynamika. a ze žluté škodovky je bílý sporťák. chtěl jsem vstávat dřív, než vstanou všichni ostatní, ale šel jsem spát, když už vstávali. probudil jsem se tak tak, abych stihnul trafiku. (a tak tedy žádná vycházka do kopce k lesu. žádný jiskřící sníh pod botou, žádná dávná ozvěna. ještě tak sledovat čepičky sněhu na borovicích ale dvě hodiny chodit po zasněženém lese, to tak!) tak tak jsem doběhl, paní trafikantka právě zavírala. registrovala můj zjev: rozcuchaný vlasy, kalný zrak, nezapnutá košile, ale byla tak laskavá, že ho nijak nekomentovala. zpod pultu vytáhla troje noviny, jako zázrakem ani na jedny nezapomněla. v dopoledním závodě jsem sice nezvítězil, ale doběhl. byl čas na cigáro cestou do hospody. pozdravil jsem opilce-sousedy-řemeslníky a sedl si ke svému oblíbenému stolu v rohu. servírka Péťa, které by mohla figuru závidět kdekterá modelka, mi bez ptaní přinesla kafe. přišli další opilci-sousedi-řemeslníci (fakt nevím, jak tenhle trojjediný stav pojmenovat jedním slovem) a hrnuli se, že si přisednou. na poslední chvíli zahlédli na stole noviny, tužky a papíry. pochopili. "ty vole, von už zase pracuje!" bylo těžké nacvičit s nimi tenhle signál: noviny, papíry, tužky na stole = jsem v práci, nechci být rušen. ale o to sladší jsou teď výsledky mého úsilí. kdepak venkov, to je pohoda. bral jsem noviny jedny po druhých, nejdřív titulky, potom čtení podrobnější. (je to pochopitelně všechno pořád stejné: generace mocných začíná svůj boj o přežití václav stalin klaus šilhá po hradčanech a miloš z bamberka by chtěl alespoň u těch druhých vidět čisté ruce. líná čtyřkoalice nedokázala ještě vysvětlit, proč by ji měl člověk volit ) nakonec zbývá už jenom literární příloha. a v ní hutkův pláč. dočetl jsem, rozhlíd se kolem na ty chlapíky, kteří si přes veškerý nezájem, jejž venkovu a specielně jim věnovali a věnují všichni ti mocní - a mnohdy i jejich manželky, které raději prchly do města - udrželi svoji čest a požehnané ruce a snaží se všechny šmejdy (třeba se sekerou v ruce) udržet ve vymezeném prostoru. nakonec mě ta hutkova rezignace potěšila. bílí muži mají zůstat ve městě. a u nás je všechno v pořádku. a v dubnu budou brambory v řádku.

  Právo, 1999-02-18, MAREK DOUŠA, Velký Šenov


nahoru