Reedice Hutkovy druhé desky nabízí navíc šest nalezených písní

Šest objevených písní obsahuje nové vydání druhého alba Jaroslava Hutky Vandrovali hudci, na němž zpěváka doprovázejí rockový kytarista Radim Hladík a baskytarista Fedor Frešo na basovou mandolinu. Nahrávka tak nabízí kompletní záznam koncertu z Brna v roce 1976, necelý rok před Chartou 77 a následným odchodem jejího signatáře Hutky do nizozemského exilu. Za vydavatelství Galén o tom informovala Lenka Příhonská.

"Hutka směl ve své vlasti natočit a vydat pouze lidové písně. Svými zákazy tak úředníci pomohli jak Hutkovi, tak vlastně celé generaci jeho posluchačů objevit skutečnou lidovou píseň ze sbírek Františka Sušila a Františka Bartoše," uvedla Příhonská.
Nahrávky pro album byly natočeny 5. února 1976 na veřejném koncertu s názvem Jaroslav Hutka zpívá z klasiků folklóru - Erben / Sušil / Bartoš v Etnografickém ústavu dnešního Moravského zemského muzea v Brně. Ze sedmnácti natočených písní vybral folklorista a rozhlasový redaktor Jaromír Nečas původně dvanáct nahrávek, z výběru okamžitě komunistická cenzura vyřadila píseň Chodil pánbů po poli. Hutkův a Nečasův název alba Hádala se duše s tělem vydavatel zamítl a zvolil neutrální titul Vandrovali hudci.
LP deska s titulní kresbou Zory Růžové, dvojicí fotografií Josefa Kratochvíla a bez jakékoli přílohy se tak stala na 14 let poslední domácí oficiální nahrávkou Hutky. Pět dní po distribuci alba navštívila vydavatelství Supraphon tehdejší Státní bezpečnost (StB) a její zástupci požadovali, aby Hutkovi nebyly vydávány další desky.
Nové vydání alba Vandrovali hudci vychází v luxusním provedení. Krabička obsahuje digipack v grafické úpravě Ondřeje Pfeiffera s kresbami Zory Růžové, čtyřicetistránkovou přílohu s texty písní, Hutkův článek Baně moravské, rozhovory Milana Tesaře s Jaroslavem Hutkou, Radimem Hladíkem a Fedorem Frešem, řadu fotografií, dokumentů a ediční poznámku o dobrodružném zrodu tohoto alba.
"V roce 2011 se mi konečně podařilo najít v brněnském rozhlasu šest zbylých písní z téměř čtyři desetiletí starého koncertního záznamu, které byly však rozstříhány jako jednotlivé skladby a archivovány pod nejrůznějšími názvy. Konečně jsme mohli připravit vydání nové, kompletní a navíc z originálních záznamů," podotkl ředitel vydavatelství Galén Lubomír Houdek.

Týden.cz, 11.01.2013 06:57