Hutka se raději než politice věnuje hudbě, chystá nový repertoár

Praha 19. dubna (ČTK) - Písničkáři Jaroslavu Hutkovi scházelo v loňských parlamentních volbách jen 350 preferenčních hlasů, aby zasedl v poslaneckých lavicích za Stranu zelených. Líto mu to však nebylo a dodnes není. "Není to tak, že bych na to byl 'žhavej', protože mám teď spoustu své práce, která mě zajímá," řekl ČTK Hutka, který nehledě na to, že v sobotu oslaví 60. narozeniny, stále připravuje nové písničky.
"Šedesátka je důvod začít znovu, takže začínám stavět nový repertoár. Chci to všechno udělat z nového pohledu," konstatoval Hutka, který si i v příštích letech hodlá na scéně vystačit s kytarou jako sólista. "Nevidím zatím cestu, že bych hrál s někým dohromady," prohlásil.
Někdejší disident a signatář Charty 77 Hutka přesto od světa politiky není ani dnes příliš vzdálen. "Kdyby (Martin) Bursík nebo (Kateřina) Jacques odstoupili, tak jsem na řadě, takže bych se 'propadl' do parlamentu. Ale nemyslím na to," vysvětlil Hutka, který se nyní pravidelně věnuje zejména koncertování. Například v květnu si naplánoval vystoupení ve Zlíně, v Brně, v Kraslicích na Sokolovsku, Kamenných Žehrovicích u Kladna, v Olomouci a tři koncerty v Praze.
"Vždycky za rok mám asi sto koncertů, to se nemění. Jenom sály, kde hraji, jsou menší, než bývaly," uvedl Hutka. "Teď trh ovládla postbolševická 'mafie', která si ho hlídá, takže publikum buď o mně méně ví, nebo jsem pro ně méně důležitý, nebo se ke mně lidi nedostanou skrz tuhle bariéru, kterou hlídají," posteskl si.
K posluchačům se Hutkovy písně dostávají také prostřednictvím edice Samopal, v níž si je autor "sám pálí". Prodává je na koncertech a po internetu, odkud si je prostřednictvím jeho internetové stránky www.hutka.cz objednávají čtyři stovky stálých příznivců.
"Když je člověk kumštýřem nebo zpěvákem, tak nemůže žít bez reakce společnosti," míní Hutka, který proto s láskou vzpomíná na 70. léta minulého století před jeho odchodem do exilu v Nizozemsku. "Tehdy jsem toho nejvíc napsal a zdá se, že i dokázal," zhodnotil.
Hutkovi však přesto ještě zajímavější připadá jeho život v posledních 18 letech po návratu do vlasti. "Pozornost k mé osobě klesla a přestal jsem být tak zajímavý. Narodily se děti a našel jsem jiný vhled do života," dodal.

      ČTK 19. 4. 2007, Jiří Janda