Z emigrace rovnou na pódium. Vyšel první polistopadový koncert Hutky

K 25. výročí listopadových událostí roku 1989 vychází souborný záznam prvního velkého koncertu písničkáře Jaroslava Hutky v pražské Lucerně v lednu 1990. Koncert přinesl všechny slavné písně jako Ježíšek, Slunečnice, Stůj, břízo zelená, Hádala se duše s tělem, Havlíčku, Havle, Náměšť, Sociální balada a mnoho dalších. CD vydává nakladatelství Galén.

Nahrávka s názvem Live 1990 a podtitulem Tenkrát za sametové revoluce... obsahuje celý záznam koncertu na dvou discích i výběrové CD Best of Lucerna s osmnácti nejoblíbenějšími písněmi z Hutkova repertoáru.

„Pro mnohé účastníky listopadových manifestací roku 1989 byla skutečným potvrzením konce vlády jedné strany promrzlá, ale úplně plná Letenská pláň v Praze a písničkář Jaroslav Hutka, dovezený přímo z ruzyňského letiště, jak po návratu z exilu hraje téměř milionu posluchačů,“ uvedla za vydavatele Lenka Příhonská.

Legenda českého folku Jaroslav Hutka (*1947) začal vystupovat koncem 60. let, nejprve v duu s Vladimírem Veitem. Kromě vlastní autorské tvorby zpracovával také lidové písně. Byl zakladatelem a členem folkového sdružení Šafrán a stal se jedním z prvních signatářů Charty 77. V roce 1978 byl donucen odejít do exilu.

Album Live 1990 obsahuje kromě tří CD v netypickém obalu grafika Ondřeje Pfeiffera booklet se vzpomínkou Jaroslava Hutky na události v listopadu 1989 i vlastní koncert v Lucerně. Vydání doprovází dobové fotografie od Jana Pohribného. „Z mrtvých vod emigrace jsem byl zase v živém proudu života. A jeden z těch mnoha koncertů po celé republice byl v Lucerně,“ vzpomíná Hutka na svůj návrat. Ukázku z alba najdete ZDE.

Hutka, z něhož se stal postupem času kritik české postkomunistické demokracie, nyní vystupuje sólově i v duu s Radimem Hladíkem, spravuje svůj archiv a připravuje reedice svých základních alb na CD. Od roku 2008 v nakladatelství Galén vycházejí osmisvazkové Spisy Jaroslava Hutky, jejichž editory jsou Jan Šulc a Lubomír Houdek. Zatím vyšly svazky Básně (2008), Fejetony (2009), Prózy I (2010) a Prózy II (2012).

ČTK, Lidovky.cz, 25. listopadu 2014