Vysoké Mýto chystá Festival svobody k odchodu sovětských vojáků

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Vysoké Mýto si připomene výročí 20 let od odchodu posledního sovětského vojáka z města tříměsíčním Festivalem svobody. Pro jeho přípravu se spojily městská galerie, regionální muzeum, městský klub, knihovna, místní školy i další organizace. Obdobný festival se v Mýtě uskutečnil i před deseti lety, řekl novinářům starosta Martin Krejza.

"Pobyt a odchod sovětských vojsk chceme stále připomínat, aby se něco podobného nemohlo nikdy opakovat," uvedl Krejza.

Festival zahájí 10. března výstava linorytů hudebníka Jaroslava Hutky v Městském klubu a koncert Dáši Andrtové-Voňkové na témže místě. Zároveň bude otevřena expozice děl českých a zvláště zahraničních evropských politických kreslířů a karikaturistů s názvem Nekarikujte proroky! v městské galerii.

Galerie pro festival připravila také výstavy dvou výtvarníků, kteří v období socialismu odešli do emigrace, Svatopluka Pitra a Pravoslava Sováka. Mimořádná bude výstava keramiky, maleb a ilustrací známého písničkáře Karla Kryla, původním vzděláním keramika, v Česku nebylo dosud jeho výtvarné dílo nikdy vystaveno.

Do městské knihovny jsou naplánovány přednášky, autorská čtení a výstavy. Cyklus přednášek připravilo rovněž regionální muzeum, která také chystá tři výstavy - o Kongu a o cizincích žijících v Česku, z Šumpekra má zapůjčenou výstavu O lásce a milování aneb erotika v muzejních sbírkách.

Na své si přijdou i příznivci hudby. V Městském klubu vystoupí například Dáša Vokatá a Ivan Martin "Magor" Jirous, trio Prokop, Andršt, Hrubý, Svatopluk Karásek s Londýnem a doprovodem skupiny Oboroh nebo Tony Ducháček a kapela Garage. Chybět nebudou ani divadelní představení.

Festival svobody uzavře 26. června koncert na náměstí Přemysla Otakara II., kde vystoupí například Vladimír Mišík, Marta Kubišová a Michael Kocáb s Pražským výběrem II. Město chystá vydání tištěného průvodce celou přehlídkou, program a další informace budou dostupné na webových stránkách radnice.

Ve Vysokém Mýtě sídlil přes 21 let jeden z největších kontingentů sovětské armády v České republice. Město s 10.000 obyvateli "hostilo" kolem 6000 vojáků, některé odhady mluví až o 10.000 mužích. Poslední odešel v červnu roku 1990.

07.01.2010 11:30, čtk