Hudební sklepy otevře Hutka

Po básníku Pavlu Zajíčkovi, který před měsícem do sálu šonovské hospody přivezl své DG 307 i s praotcem všech filmových hororů, Murnauaovým Upírem Nosferatu, se tam zítra zastaví písničkář Jaroslav Hutka.

Šonov u Broumova - „Hutkou u nás také odstartujeme sérii produkcí písničkářů, kteří se sdružují v projektu Hudební sklepy, jejž vymyslel a zorganizoval harmonikář Václav Koubek,” uvedl provozovatel šonovského hostince a organizátor tamních kulturních pořadů Stanislav Pitaš. Díky Hudebním sklepům by do Šonova na Broumovsku měly postupně zavítat jak přední folkové osobnosti, jakými jsou Dagmar AndrtováVoňková, Pepa Nos, Oldřich Janota, Jiří Dědeček či Jiří Konvrzek, tak zatím méně známí hudebníci. „Za léta, co křižuji hudební pódia, čajovny, kluby, půdy a hlavně sklepy, mám pocit, že už všechny své diváky znám. Když jsem si jednou spletl datum a přijel na vystoupení omylem o den dřív, byli tam všichni ti mí posluchači, jen s tím rozdílem, že místo mne zpíval Vladimír Merta. Napadlo mě, že Hudební sklepy můžou zazpívat v jakékoli začínající hudební hospodě na vsi či maloměstě a postavit roční šňůru po sobě jsoucích míst stejně spřízněných duší,” říká Koubek, který si v Šonově "zabukoval" termín svého vystoupení na letošní listopad.
Vystoupení Jaroslava Hutky začínající ve 20 hodin navazuje na cyklus koncertů věnovaných podpoře petice Zrušme komunisty, požadující mimo jiné zákaz komunistických symbolů.
Hutka v minulosti zakusil nenávist komunistického režimu sám na sobě. V osmasedmdesátém autora protestsongů, který připojil svůj podpis k Chartě 77, totiž komunistická politická policie dohnala k emigraci. Domů se vrátil po pádu totality a vedle koncertování se věnuje psaní fejetonů, básní, povídek či esejů. Stal se také průvodcem dokumentárního seriálu o lidech, kteří před nesvobodou komunistického systému prchali přes „železnou oponu”. Vedle Jiřího Dědečka je také jednou z folkových tváří, které se letos rozhodly vstoupit do politiky a pro červnové volby přijaly kandidaturu na soupisce zelených.
Návštěvníci zítřejšího koncertu se mohou těšit na léty prověřené Hutkovy písně, jako jsou Havlíčku, Havle, Litvínov, Náměšť, Pravděpodobné vzdálenosti nebo Slunečnice. Hutka však sahá i do proslulé Sušilovy sbírky moravských písní, třeba pro Vandrovali hudci či Svatého Vavřína, a dojít by mělo i na soudobou tvorbu, v níž si bere na paškál současný establishment stejně nekompromisně jako představitele minulé komunistické éry.
„Lidé se nechali omámit klausovským blábolem, že peníze všechno spasí a že o nic jiného ani nejde. Peníze jsou sice důležitý prostředek k životu, ale nemohou být cílem. Cílem je smysluplně prožitý život,” tvrdí písničkář.

      Mladá fronta DNES, 21.4.2006