Oslavy zpestřily Burešovy fotografie a Hutkovy písně

Oslavy výročí sametové revoluce pokračovaly minulou neděli v pět hodin vernisáží výstavy fotografií Milana Bureše v kulturním domě. Kolekce zhruba dvou desítek zvětšenin dvacet pět až třicet let starých nese název Předlistopadové záznamy. „Jsou to subjektivní dokumenty té doby. Ty fotografie jsou mírně ironické, trochu hektické a nejsou moc veselé,“ říká Milan Bureš. Ten se na vernisáži svěřil také s tím, že byl sám překvapen, kolik snímků jeho archiv ukrývá. „Možná by to bylo na větší výstavu ve větších prostorách,“ nechal se slyšet fotografující senátor.

Hodinu po vernisáži začínal v kinosále koncert a besední setkání s Jaroslavem Hutkou. Folkař, jehož písně před dvaceti lety zpívala celá demonstrující Letná, přijel jen sám se svou kytarou.

„Až tady z plakátů jsem se dozvěděl, že to má být beseda a ne koncert. Uvidíme, jak se to vyvine,“ smál se Hutka před vystoupením. Jeho pracovní kalendář je v době výročí listopadového převratu nabitější než obvykle. To, že je jednou z ikon sametové revoluce, už Hutka bere jako fakt. „Já se s tím snažím smířit. Tehdy jsem se tu objevil, jako bych spadl z nebe, a Náměšť se skutečně stala hymnou toho všeho,“ řekl Hutka, který pak Kopřivničanům zpíval, vyprávěl příběhy z minulých časů a odpovídal na dotazy.

(dam) Kopřivnické noviny č. 41, 19. 11. 2009