Odesílatel: John Pear
Předmět: LANDSMAN
Datum: 5. dubna 2004, 5:49:04

G'day, Jaroslave!
Dík za "Ivana". Chtěl jsem si vyplnit mezeru ve svých vědomostech, bohužel na internetu toho o něm mnoho není. Našel jsem pouze následující. Třeba Tě to bude zajímat...
Hruška
PS: Koukám, že budeš vystupovat v domě, kde jsem se narodil - 15.ctvrtek, Hutka, PLZEN, galerie Atrium, Sedlackova ulice 18:00 :o)) Můj otec byl odtamtud odvlečen coby vedoucí odboje přímo pod pankráckou guillotinu, a také tam žila rodina Pecháčků, po kterých byl o kousek dál pojmenován park (Pecháčkovy sady). Starý Pecháček zemřel v Sydney pár let po mém příchodu. Byl to absolutní pošuk a chodil ke mně domů poslouchat české desky. Je to malý svět...

KOBRA, KULTURNÍ OBČASNÍK REGIONÁLNÍCH AUTORŮ, LEDEN 2003, ROČNÍK IV., ČÍSLO 1
Už dlouho si mě tak nepodala knížka. Ivan Landsman: Rozličné vrstvy. Tuším, kdysi umístnila se v anketě LN. Ostravský horník najednou přišel na to, že bude spisovatelem - a opravdu jím je. Teď mu vyšla v Torstu třetí kniha – Vězení na svobodě. Jde o to, že v člověku to je a žádná škola není schopna ho to naučit. Asi je to i té síle zážitků vnímavého člověka - že se to v něm nahromadí tak moc, že to musí nějak ven. Někdo pije, někdo píše. Nejlepší je oboje.
První část knihy je, soudím, lepší. Vlastně řeč o práci v podzemí. Ale tak podaná, že člověk čte a čte. Ostravský folklór. Úžasnej jazyk. Skvělé dialogy. Hornický drsný humor. Bacha, není to pro citlivky. Jsou tu sprostá slova, je tu drsný příběh. Ale kdyby se to psalo jinak, uhlazeně, to už by vůbec nebylo ono. Myslím, že pro autory poučné i inspirativní čtení. Ano, tohle je jeden z druhů LITERATURY.
prochor

„Pestré vrstvy bylo nadloží, nebo vlastně strop. Hornina byla zbarvená všemi možnými barvami. Hlavně převládala červená. Bylo to nejzradnější nadloží, jaké může vůbec existovat.” Ivan Landsman: Pestré vrstvy (Torst, 1999). Kniha od Ivana Landsmana je hodně pozoruhodná. Napsal ji havíř, který fáral na šachtě „Antonín Zápotocký” 16 let. Ve větší části popisuje své příhody z dolu a u většiny se musíte smát, ale u některých i nepřestat dýchat... . Hrdinové Pestrých vrstev mluví dialektem – ostravským, valašským, polským – tak jak se sešli v jednom dole a Landsman se nevyhýbá ani hornické terminologii. Čtenáři běhá mráz po zádech nad smrtelnými úrazy a zůstává rozum stát nad jednáním tehdejších mocipánů. Ivan Landsman v roce 1985 odešel do Kanady a poté do Holandska. Své osudy z emigrace popisuje v druhé části.
http://www.knir.cz/tiskove_zpravy/0400.htm


Odesílatel: Stefanovic, Jan
Datum: 5. dubna 2004, 22:44:46

Nazdar Jardo!
Cital som si tvoje dva clanky z emailu " P- koncerty DUBEN 2004 + fejeton IVAN + novinovy clanek BENES" a fakticky ma prekvapilo, aki su Cesi zli na vlastnych ludi... Poviem ti nieco:
Ked sme boli v lete 2003 na Slovensku, zasli sme na urad, aby sme ziskali Slovenske pasy (totiz, pretoze ste vy mudrci z Ciech uvalili na Canadiens vizovu povinost, stala by ma navsteva Prahy niekolko stovak dolarov... avsak so Slovenskym pasom by to bolo gratis) a tam sme sa spytali aj na status nasho Slovenskeho obcianstva. Just in case, kto vie, co bude dalej?
Anyway, povedali nam, ze sme stale obcania Slovenska a na poziadanie nam vydaju Obcianske preukazy a Slovenske pasy.
A teraz sa podrz - referentka nam sama oznamila, ze aj nasa dcera Tina, ktora sa narodila uz v Canade ( a zial nevie po slovensky ani ceknut) ma pravo na Slovensky pas - avsak potrebujeme jej rodny list overeny notarom tu v Canade.
Takze obrovsky rozdiel v pristupe. Rozumiem, ze si treba davat bacha na mafiu z Vietnamu, z Ukrajiny, a nevydavat obcianstvo len tak, avsak pre cloveka ktory hovori plynyle cesky a narodil sa v Cechach? To je tusim svetovy unikat.
Mam kamarata Rakusaka, a ten sa musel vzdat rakuskeho obcianstva, ked prijal Canadske.
Ale keby sa chcel vratit zit spat do Viedne, vzda sa Canadian citizenship a vratia mu rakuske....
Thanks, Take care. Jan Stefanovic


Odesílatel: Alfred Eckhardt
Předmět: Občanství a další peripetie s úředníky
Datum: 8. dubna 2004, 7:49:54

Dobrý den.
Hezky jste to napsal, čtivě, ale nepřesně. V demokratické zemi (a tou snad ještě trochu jsme, alespoň podle některých mechanizmů, kterými se získává moc), nestanovují pravidla hry úředníci. Někteří z nich sice texty zákonů připravují (na základě objednávky vládnoucích), ale zákony z nich vyrábí někdo jiný. Mezi jinými nesmyslnými zákony i ten, na základě kterého, jak píšete, nechtějí přiznat české občanství Ivanu Landsmannovi. Na to prosím nezapomínat.
S pozdravem Alfred Eckhardt


Odesílatel: Tomas Krystlik
6. dubna 2004, 13:55:29

Milý pane Hutko,
v "Ivanovi" se mi nelíbí zmínka o tom, že nedostane český důchod.
Důchody v Česku jsou nezávislé na občanství a místě pobytu s jedním omezením - nezapočítávají se tzv. náhradní doby = dokončené studium po 16. roce věku, vojenská základní služba, u žen péče o dítě.
Udělejte s tím něco, prosím.
S pozdravem Tomáš Krystlík

Vážený pane Krystlík,
to jsem úplně nepochopil. Jeho důchod by měl být za to, že si šestnáct let odpracoval v dolech, tedy ne normální důchod, ale nějaký hornický, který mu ale nechtějí přiznat, protože je cizinec, tedy to občanství hraje roli. Omlouvám se, ale nechápu, co máte na mysli. Jinak dnes jsem byl v PEN klubu, otevřel mi Ivan Klima, probrali jsme to, mají důvěru, že se jim jeho problém podaří vyřešit. Zdravím - Jaroslav Hutka

Milý pane Hutko,
dík za vysvětlení, nemám zde příslušný zákon, nejsem schopen odporovat.
Nárok na plný důchod je po 25 letech, na poměrný po 15 letech práce v Česku a v 65 letech. Bonifikace za tzv. I. kategorii povolání (horníci, hutníci a podobně) je přede mnou dočasně utajena v zákoně ležícím v Německu - jsem v Praze.
S pozdravem Tomáš Krystlík
Odesílatel: Alena Kosková
Datum: 6. dubna 2004, 8:59:42

Vážený pane Hutko,
český přístup k přidělování občanství, ale i azylu, je hanebný, stejně tak jako způsoby, jakými s konkrétními lidmi zacházejí mnozí z úředníků na obecních úřadech, Cizinecké policii... Když ty příběhy slyším vyprávět od lidí, jichž se týkají, stydím se...
Hezké dny přeje Alena Kosková


Odesílatel: Jindřich Tluka
Předmět: Vinšování &...
Datum: 20. dubna 2004, 17:30:43

Nazdar Jardo,
přeju všechno dobré k narozeninám nejen Tobě. "Zpráva o Ivanovi" mne dosti rozesmutnila. Měl jsem zato, že zůstal v NL... Nezapomněl jsem totiž na něj tak úplně, ač je to všecko už neuvěřitelných 15 let. Pozdravuj ho a jistě i povzbuď, i když si už nevzpomene.
Beneš - můj názor je stejný, jen poněkud ostřejší. A v každém městě, v každém zapadákově jeho ulice, jeho náměstí. Jakpak by i tohle nesouviselo s preferencemi a tedy jistotami bolševiků - v národě, který je svou podstatou kolaboranta stále víc bezcharakterní, zbabělý a už i bezduchý. Uklidňovat může čisté svědomí. Není to málo, ale pro klid v duši mi to nestačí. Zdravím Tě - Jindra Tluka.


Odesílatel: "Lucie Váchová"
Datum: 21. dubna 2004, 8:51:33

Ahoj Jardo,
děkuji za forwardované zprávy, doufejme, že se věci pohnou k lepšímu.
Karla Freunda já dokonce znám, takže mu zkusím napsat.
Jinak Petr Třešňák, který napsal o Ivanově story krátký článek do Respektu vypátral, že je možné za určitých podmínek (které I. splňuje, jakože např. byl občanem ČR) žádat výjimku a zkrácení té lhůty 5 let čekání trvalého pobytu na občanství. Ale na Ministerstvu vnitra, kam jsem hned volala mi řekli, že z vlastních zkušenosti ví, že Ivanův trvalý pobyt (teprve od října 2003) je moc krátký na to, aby dostal občanství. Že podle jejich zkušeností ta doba musí být aspoň poloviční, tj. těch 2 a půl roku. Nicméně žádost o občanství stejně podáme. Ale bude to trvat aspoň půl roku než se něco vyřídí (podává se to na matrice, ta má měsíc na to, aby to předala Cizinecké policii, CP má měsíc na předání Ministerstvu vnitra a to má tři měsíce na vyřízení). Pokud podají zamítavé stanovisko je možné se odvolat a pak o tom rozhoduje ministr s nějakým grémiem právníků. Snad tedy na M vnitra bude možné provést nějakou tlačenku (Pen klub? K. Freund?) Já sama taky zkusím prověřit nějaké kontakty, ikdyž lidi, co je znám tam už asi nemají vůbec žádný vliv ani známé (Honza Ruml, Petruška Šustrová...) Ale jeden nikdy neví, třeba se mi podaří něco sehnat.
Díky za kontakt na to nakladatelství, jen nás trochu zarazilo, že vydávají pouze vysoce odbornou lékařskou literaturu. Nevím jestli by mělo cenu vydat knihu za každou cenu, když mají asi úplně jiné směry distribuce a podobně. A upřímně řečeno, Ivanovi ani tak nejde vydat co nejdřív kdekoliv, jako spíš vydat za dobrých podmínek a dostal aspoň nějakou tu korunu. Ale sám Stoilov nabízel kontakt na spřátelené nakladatelství a nějaká Iv. známá v Ostravě snad jedná s nějakými brněnskými nakladateli. Upřímně, vydání Šestého smyslu není nějak strašně aktuálně na pořadu dne, tím je momentálně spíš ta Ivanova, resp. naše finanční situace.
Jinak pro Tvou informaci - od rozeslání fejetonu do Levných knih leze spousta lidí a poplácávají Ivana po ramenou a říkají jak mu fandí a tak. Ale jak on sám trefně říká: "pochvaly mi sou na hovno, já potřebuju prachy."
Ještě jednou díky, zůstáváme ve spojení. L.