Písničkářské ikony Třešňák, Merta, Voňková a Hutka jedinkrát obnoví sdružení Šafrán

Legendy českého písničkářství v sobotu zahrají v pražském Divadle Archa. Na jeden večer obnoví neoficiální sdružení Šafrán u příležitosti souhrnného vydání svých dobových nahrávek. Organizátoři festivalu Babel Songs chtějí představit tvůrce v současném kontextu.

Spiklenecké spojenectví Šafránu, někdejšího rebelujícího sdružení československých písničkářů, se na jeden večer vrátí na scénu.
Osobnosti objevující se na klubových pódiích od konce šedesátých let, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Dagmar Voňková, Zuzana Homolová, Vlastimil Třešňák a Petr Lutka, vystoupí v sobotu v pražském Divadle Archa.
Koncert se uskuteční jako součást prvního ročníku festivalu písničkářů Babel Songs. Ten už v pátek nabídl vystoupení o jednu až dvě generace mladších autorských zpěváků, jako je duo rapperek Čoko voko, kytarista Martin E. Kyšperský z rockové kapely Květy či sestava Kopir Rozsyval Bestar.
V Arše se objevili také freestyloví básníci.
Podle pořadatelů, mezi něž patří hudební publicista Pavel Klusák, má setkání umělců připomínat jedinou propojenou krajinu sycenou okouzlením z možností textu v mateřštině.
Právě v tom byli ve své době určující členové Šafránu, jakýsi kultivovaný, poeticky vyzrálý protipól oficiální socialistické scény pop music.
"Básníci, rebelové a udržovatelé lidové písně ze Šafránu jsou legendou pro několik generací posluchačů, kterým zajišťovali citovou a občanskou výchovu, povzbuzení k životu v pravdě, odvaze a poezii," míní Klusák, podle něhož jejich gesto nebylo jen morální, ale vždy především umělecké.
Setkání umělců má připomínat jedinou propojenou krajinu sycenou okouzlením z možností textu v mateřštině.

Souběžně u vydavatelství Galén vychází dvojalbový komplet Šafrán z let 1968-1976, tvořený dochovanými studiovými nahrávkami. Vychází také titul Jaroslava Hutky Tak jako květ (z nahrávek pro rádiu Svobodná Evropa, 1986) a koncertní dvojalbum Včerejší vydání dvojice Vladimír Merta a Jan Hrubý. Poslední z nahrávek jsou "konopné pohádky" Vlastimila Třešňáka The vole - Hraboš hrdina.

iha, 30. 11. 2011 iHNED