Odesílatel: Jerry Suchanek
Datum: 1. března 2004, 16:05:02

Milý pane Hutko,
díky za fejeton. Trošku mě v něm zarazila Vaše formulace o Gorbačovovi, z níž mi jaksi plyne, že on "porazil bolševika". Souhlasím, ale jen potud, že až ve druhé linii a rozhodně ne úmyslně. Jsem přesvědčen, že on svá slova "více socialismu" myslel smrtelně vážně, a ostatně tomuto heslu věří dodnes.
Domnívám se, že tím, komu my nikdy nemůžeme být dost vděčni za to, že se Říše zla rozsypala (byť jí zdaleka není konec), je Ronald Reagan. Vždyť on vlastně Gorbačova "stvořil" a nebyl-li by to Gorby, byl by to na jeho místě někdo jiný, ale musel by konat zhruba stejně. V každém případě my jsme zůstali jen jednou malou laboratoří ekonomických a možná i politických procesů.
Srdečně Vás zdraví Jaroslav Suchánek


Odesílatel: Silhavy Miroslav
Datum: 1. března 2004, 14:03:30

Vážený pane,
promiňte, že jsem použil Váš citát v mé níže uvedené reakci na žvásty gaunerů z ODS - hrozně mě rozčílili. Níže uvedený text jsem zaslal všem jmenovaným. Samozřejmě mě jediný Nečas-génius odpověděl a napadl, že kdybych nechtěl jejich odpověď tak bych neuváděl svou adresu - logika tupce. Přeji Vám vše dobré.
Miroslav Šilhavý.

Vážení,
nerad se lživě vyjadřuji a tak nevím zda již vlastní oslovení není minimálně přehnané. Předlouho jsem vyjádření pana Hutky vnímal velmi rezervovaně. S odstupem času a hlavně pak po vyslechnutí nevšedních úryvků luhačovických rétoriků - jistých Nečasů, Tlustých, Zahradilů, Topolánků, Langrů, Římanů (co výrok to perla) a podobných kidohnojů - nepochybuji ani na zlomentíček vteřinky, že výrok pana Hutky "ODS je stranou samolibého vůdce obklopeného bandou agresivních gaunerů" byl, je a s těmito lidmi i správným zůstane! Jediné co se změnilo od pravdivého památného výroku je, že stařičký, silně sklerotický vůdce (deklaroval nám všem výpovědí u soudu, kdy si na nic nepamatoval, natož na to, co se dělo v jeho svatém gremiu) škodí kdesi na hradě. Jeho gauneři hýřící deprimující inteligencí, bohužel dnes ještě agresivnější, však zůstali. Všechny nechutné urážky z úst jmenovaných bych shovívavě pominul - národ již ví, co všechno může od našich vysoce vyspělých politiků slyšet - zvyknul si. Co mě však donutilo reagovat byl zrůdný výrok jakéhosi Římana. Použít jmenování tragické, stoprocentně nevyléčitelné nemoci ve svém vybroušeném projevu jako urážku (nota-bene ve státě, kterého s hlediska výzkumu a pomoci Autismus vůbec nezajímá) a ještě sklidit frenetický aplaus, je pro nás všechny, jasnou známkou toho, že nejen Říman, ale všichni tleskající gauneři jsou nikoliv trošičku, ale opravdu, opravdu hodně a ještě více nemocní. Samozřejmě, že cítím za tento stav i svou velikou zodpovědnost - nechápu jak jsem mohl doposud volit ODS a dopustit se tím takřka kriminálního činu. Snad mi bůh (nikoliv S.Klaus) odpustí. Byl, bych Vám velice vděčen kdybyste mi neodpovídali (pokud to půjde zdržte se vůbec veškerých projevů - pomůžete nejen sobě, ale hlavně národu - platí i pro hradní sklerotiky)! O tom s kým bych mohl, nebo měl komunikovat chci rozhodovat vždy sám. Rozhodně to nikdy nebude s komunisty a s Vámi!
Za pochopení předem děkuji.
Šilhavý Miroslav, adresa...
Ps. pro méně chápající viz. Nečas, který se divil že uvádím plnou adresu sděluji, že jsem naučen všechny své dopisy podepisovat. Anonym jsem nenosil ani v minulém temném režimu.


Odesílatel: Pilch Pavel
Datum: 1. března 2004, 13:42:01

Dobrý den pane Hudko,
Náhodou jsem se dostal k Vašim mailům a tak bych byl velmi rád, kdybyste si mě ne - vyškrtl ze svého seznamu, ale zapsal si mě tam. Na desce Stůj Břízo zelená (nebo to byli Vandrovali Hudci?), máte napsáno, že už jsou to dávno zapomenuté písničky. Nemáte pravdu, moje babička si je s deskou zpívala, polsky. Bohužel nás v létě opustila ve věku 93 let.
Děkuji Vám za hezké chvíle s Vašimi písničkami a dnes i s Vašimi fejetony.
Pavel Pilch


Odesílatel: Jaromír Čejka
Datum: 1. března 2004, 13:15:24

Dík za program a "udivený" fejeton. Na Klause bych taky raději nemyslel. Bohužel "reprezentuje" ten svůj "národ" mnohem věrněji než Havel. Následníkem možná bude Železný, což bude ještě trefnější. V listopadu 89 jsem vyfotil na Václaváku skupinku veselých lidí, která v té době byla nezveřejnitelná. Ale tenkrát i teď si myslím, že o lecčems o nás obecněji vypovídala. To jsem ale škarohlíd - ale to možná proto, abych sám před sebou vypadal ve svých neschopnostech líp. Zdraví Jaromír Čejka.


Odesílatel: Lubomír Müller
Datum: 1. března 2004, 13:01:45

Vážený pane Huťko,
děkuji za další zajímavé čtení, včetně vzpomínek na rok 1968. Vaše fejetony čtu pravidelně a rád.
K poslednímu mám jen jednu drobnou poznámku. Pokud si správně vzpomínám na rok 1968, tak doktor Kriegel byl předsedou Ústředního výboru Národní fronty. Předsedou československého parlamentu, tehdy nazývaného Národní shromáždění, byl Josef Smrkovský.
S přátelským pozdravem Lubomír Müller


Odesílatel: Jiří Burda
Datum: 1. března 2004, 12:53:51

Dobrý den,
dovolte dotaz....
onen K. Srp je ten "slavnej" z Ministerstva zahraničí?
zdravím a přeji pěkný den
jiří burda


Odesílatel: Sames Petr
Datum: 1. března 2004, 16:26:06

Vazeny pane Hutko,
se zajmem ctu Vase fejetony, tenhle byl opet velmi vyvedeny, tak za nej dekuji (az na to regulovane najemne, myslim, ze tyto veci resi volny trh lepe nez ministerske vyhlasky - ale to berte prosim jen jako muj odlisny pohled na vec, nakonec, sdeleni Vaseho fejetonu je v necem jinem).
Co me ale obzvlaste zaujalo, bylo jmeno Karla Srpa; Tento clovek vystoupil spolecne s Milosem Zemanem (!) v Prokopove Krasnych ztratach (myslim, ze minule pondeli 23.2.) Servilita, ktera cisela z moderatora v rozhovoru s takto minimalne moralne problematickymi osobami (porad koncil jako obvykle spolecnym objetim, fotografovanim a povesenim - bohuzel jen spolecne fotografie na "zed cti", ci kam). To je snad na stiznost Rade CT, minimalne asi snad na odhlaseni poplatku. Ovsem, vedouce zaroven, ze potrebna zmena, ktera by zakladni (tedy publicistickou, v zasade kritickou) funkci verejnopravni instituce nastarovala spravnym smerem, je daleko predaleko pred nami, to me chmuri jeste vice.
Diky proto za Vase clanky, nazory, podporu protibolsevickych petici a Vasim zaujetim vecmi verejnymi.
Vse dobre Vam timto kostrbatym a misty asi zmatecnym mailem preje Petr Sames


Odesílatel: Jitka Stoklasová
Datum: 1. března 2004, 16:40:38

Ahoj Jardo!
Dala jsem si tvůj fejeton k narozeninám. Podařilo se mi zavřít dveře a 20 minut nepřijmout ani jednoho kolegu či kolegyni, kteří vůbec nerespektovali vzácné okamžiky dnešního dne a ustavičně mne zásobovali problémy jako čokoládou, kterou mám nejraději. Kdybych mlsala tolik, kolik se snažili na mne vychrlit problémů, tak mám zadek ještě větší než největší. Každý máme svůj kříž.Já se dnes snažím jako loajální úředník pochopit, co mi přišlo v e-mailu a nějak mi to nejde.Před několika dny dostali úředníci svůj první plat v těžce strávené ( jako mléko se škraloupama...) 16.třídní tabulce a už vím, že za 11 měsíců jich už zas bude jen 12. Promiň, tak to jsem si ulevila a přitom jsem chtěla popsat, jak jsou krásně zasněžené hory a kolik se dá získat v lesích energie. Byly doby, kdy mi nedělalo problémy psaní, které mělo logiku, spád a někdy i trochu vtipu. Bohužel se mi tato vlastnost někam vytrácí a marně přemýšlím, kdo mi jí krade. Takže, díky za tvé fejetony a měj se! Jitka


Odesílatel: Michal Jurza
Datum: 1. března 2004, 19:39:55

Milý pane Hutko,
děkuji Vám za Údiv. Znamenité čtení, takhle bych chtěl umět psát. Ne se všemi Vašimi názory bych souhlasil, ale to, jak je umíte formulovat, Vám upřímně závidím. Laskavá ironie je to, co tu umí málokdo. Je někde k disposici zmíněný článek o Benešovi? V MfD jsem jej nezaregistroval... Díky za to, že se divíte.
Zdraví Vás Michal Jurza
PS: Taky se těšíte se na knihu o komunismu, kterou údajně píše V.Klaus? To bude trhák :-)


Odesílatel: Jaroslav Furman
Předmět: Údiv?
Datum: 1. března 2004, 15:20:01

Figurka V. Klause je rovněž obsažena v "Tulákovi na útěku" na konci básně Rošáda.Tenhle národ nepřesvědčíte! Jemu stačí pár rádobylidových zapanáčkování před kamerou a hned je prvním ,krásným a populárním. 75 % !! Komu dnes připomínat,že to byl on,kdo otevřel spodní výpusť národní žumpy slogany "" peníze až na prvním místě!", či "neumím rozlišovat mezi čistými a špinavými penězi", o kuponové zlodějně nemluvě. Teprve nadcházející pauperizace středních vrstev ukáže,jak nákladný byl jejich obdiv k slavomanovi,který si v českém rybníku připadal jako obrovský predátor a teď,když mu chtějí ten rybník vypustit i s jeho neuvěřitelnou pseudolegisla- tívou,zkorumpovaným sloupem demokracie-soudnictvím,když o policii a dalších raději pomlčet,tak protestuje a protes.... Naštěstí je už ve světě tak profláknutý,že ho kromě Putinovy dáče hned tak někdo nepozve.I když mi je Bush absolutně nesympatická a nešťastná politická figura,to,že mu zakázal přijít do Bílého domu bylo ,alespoň mnou kvitováno se sym- patiemi,nebo jestě lépe,s porozuměním. Přeji Vám, Jaroslave,dlouhé a srdečné potlesky na všech Vašich vystoupeních,velký zájem o samopal a hlavně dobrou náladu.Také by mě zajímalo,co jste si řekl po přečtení Tuláka.
S pozdravem Jaroslav Furman.


Odesílatel: Zdeňka Gruntorádová
Předmět: Pozdravení prvobřeznové
Datum: 1. března 2004, 20:47:13

Ahoj Jaroslave, pocítila jsem dnes potřebu se s Tebou podělit o to, že nejen, že mě Tvá pošta neobtěžuje, ale že mně dělá pravidelně radost (od té doby, co jsem ve Tvém adresáři). Děkuji Ti za dnešní a minulý fejeton, oba mě potěšily. Těším se, až si udělám čas i na některý ze Tvých koncertů. Díky, že jsi vytrval a díky, že píšeš.
Zdravím Tě, Zdeňka Gruntorádová


Odesílatel: Martin Raszka
Datum: 1. března 2004, 21:52:17

Díky za rozpis koncertů na měsíc březen. Doufám, že budu mít čas a příležitost nějaký ten koncert navštívit. Ve "velké" televizi a "velkém" rádiu uvidíme asi pořád jen takové jako je Karel Gott, Helena Vondráčková, apod. - doufám, že NE ještě dalších 30 nebo 40 let. To bych asi rádio a televizi musel vyhodit z okna. Snad se někdy zbavíme těchto a dalších podobných normalizačních zombíků. Nebojme se. Folková písnička nezahyne! Zdravím, M.R.


Odesílatel: Kemzová Helena
Datum: 1. března 2004, 10:18:35

Díky za ˇUDIV a co budete dělat s Karlíkem Srpem?Nepropadáte občas trudnomyslnosti nad tím,co se tady děje?Já jo .Přestala jsem číst noviny a v televizi si vybírám převážně dokumenty,na které se dívám až s měsíčním zpožděním.Raději chodím do knihovny a čtu si.Mám dojem,že se zase vracíme do svého světa,na své chaloupky a blbci , bezpáteřníci- lháři , podvodníci a jiní nekalí živlové mají volnou ruku.Štve mě to ani nevíte jak.Jsem srab.Máte-li radu,poraďte.Bojím se ,že můj vnuk mi řekne až vyroste,že co jsme mohli,to jsme zkur.......!Omlouvám se za ta slova,je to slabý ventil,vím.Vaše posluchačka Kemzová.


Odesílatel: Jaroslav Petr
Datum: 1. března 2004, 9:51:22

Ahoj Jardo, díky za zasílání Tvých fejetonů. Doposud mi je posíláš na adresu jpetr@vybercz.cz , změnil jsem nepatrně působiště, příště prosím o zasílání na novou adresu jpetr@instore.cz. Díky
P.S. Mám stále v živé paměti červen 89 v Kolýně nad Rýnem a vinárnu, ve které jsi měl koncert. Měl jsem nutkání taky emigrovat, ale tetička bydlící ve vedlejší čtvrti mi to rozmluvila a já při našem rozhovoru po koncertě poznamenal, že doufám že se brzy uvidíme v Čechách. No a za 4 měsíce jsi přijel...
Přeji hodně štěstí a jsem s pozdravem Jaroslav Petr


Odesílatel: KP
Předmět: poznámka k Údivu
Datum: 1. března 2004, 8:28:52

Ahoj Jardo, zrovna jsem přečet Tvůj novej text o současný devalvaci údivu. Máš tam ale jednu nepřesnost - pokud se pamatuju, Kriegel nikdy nebyl předsedou parlamentu, v osmašedesátým byl toliko šéfem Národní fronty. To jen aby Tě ňákej dobrák zbytečně nechytal za (nepřesný) slovo. Měj se! Tomáš


Odesílatel: Hana Ševčíková
Předmět: Slovník myšlenek
Datum: 1. března 2004, 5:56:55

Vážený a milý pane Hutko!
Díky za březnové kalendárium a fejeton. Jinak se divím, že se divíte, že se neozvala televize či rádio na červnové 200.výročí narození Františka Sušila. Vždyť nebýt Vás a Vašich adaptací lidových písní ze Sušilovy sbírky, tak by se zapomnělo zcela určitě. Možná, že až přijedete v květnu do Olomouce, řada historiků, spisovatelů i národopisců se k Vám připojí.
Dotaz: Přišla Vám zasilka knihy Slovník myšlenek, kterou jsem Vám posílala před odchodem do nemocnice 27.1.2004? Odpovězte mi prosím. Srdečně zdraví Hana Ševčíková


Odesílatel: Ludmila
Předmět: Pozdrav z USA.
Datum: 29. února 2004, 1:22:03

Mily pane Hutko ! Doufam, ze jsem Vas tim poslanym clankem z Lidovek nenastvala, to nebyl umysl. Chtela jsem jen, abyste vedel, co se o Vas pise. No, ze jste nazval Krylovy texty srackou, je Vas nazor. Kazdy mame jiny vkus. Muj nejstarsi syn, ktery zije v USA uz 13 let, miloval Kryla a pisnicku Shelingera Holubi dum. Taky byl vychovavan v rodine, kde se nikdy o komunistech nereklo nic dobryho. Otec mych synu mel rad trampske pisnicky, muj prostredni syn z Ceskeho Krumlova a ja mame radi Vase pisnicky a samozrejme vaznou hudbu. On preferoval Vivaldiho az do te doby, nez se pri pousteni jeho kazety v aute 2x vyboural. Kdyz podruhe pristal s Renaultkem 5 na boku v kukurici, vytrhnul kazetu z prehravace a vyslal ji na >obeznou drahu< do pole a uz o Vivaldim nechce ani slyset. Ja specielne miluju Vase texty a basen o sebevrazde jsem si vytiskla z internetu a chci ji poslat synovi. Muj nejmladsi syn nemuze prijit na jmeno moderni hudbe, rika, ze to nema melodii, jen rytmus, jako kdyz banda ozralejch dervisu mlati do prazdnyho barelu od nafty. Ten zase rad posloucha stare sentimentalni pisnicky Simonove a Chladila. To pisu proto, abyste vedel, ze akceptuju Vas nazor. Tolik jen k tomu clanku. Zdravim a preju krasne dny. LUDMILA.


Odesílatel: Zdeněk Karlík
Předmět: Jen tak
Datum: 2. března 2004, 21:17:00

Dobrý večer z jedné dědiny poblíž Třince!
Že Vás ruším, jen chci říct, že už se nemohu dočkat pátku, kdy budete hrát u nás (od nás je to sice třicet kilometrů, ale to je pořád "u nás") v Jablunkově. Teda, doufám, že se tam dostanu. Nemám ani tak obavy z davů fanoušků a fanynek, jako spíš z toho, že u nás s malými pauzami vytrvale sněží a hlavní nebo polní cesta jsou od sebe pouhým okem k nerozeznání... Tak už se těším. Zdeněk Karlík


Odesílatel: "A.Kocábek
Datum: 1. března 2004, 17:31:55

nevim jestli je to nejaka osobni uchylka, ale vzdycky, kdyz si ctu ty Vase uvahy, tak mam aspon na chvilku pocit jakehosi "normalna", ktere se mi jinak nejak vyhyba natolik, ze se mi o nem obcas i zda... Dekuju za to. Tonda K.


Datum: 2. března 2004, 9:25:08

Srdečný pozdrav Jardo,
díky za seznam nových koncertů a za příjemná slova ohledně našich popových zoufalců , kteří už zase zahlcují svými bláboly média.Ohledně Sušila jsem psal e-mail do TV -PRIMA , do folkového pořadu , který občas shlédnu , aby vyšlo něco o pořádném"historickém" folku.Tak uvidíme.Měj se krásně i tvá rodina Ahoj Standa


Odesílatel: Tomas Skrdlant
Datum: 2. března 2004, 8:26:54

Milý Jardo Hutko,
tak mě napadlo, když mě pořád posíláš maily, že bych se Ti měl ozvat. Tvé fejetony se mi líbí, čtu je s potěšením a většinou s vnitřním souhlasem. Vycházejí někde, nebo je publikuješ jen takhle? Na koncert jsem se už několikrát chystal, ale vždycky mi pak do toho něco přišlo. Letos se to asi povede, protože díky situaci v ČT nastává pro dokumentaristy velká dovolená. Zdraví Tě Tomáš Škrdlant


Odesílatel: Petr Vancura
Datum: 1. března 2004, 23:36:55

Milý pane Hutka,
tak jsem si zase přečetl Váš tentokrát trochu pomíchaný fejeton, příjemně se to čte, jako když píše někdo normálně lidský. Má cenu mluvit o tom, co to ten Klaus mele, a proč, protože to tu sice už dnes zase stojí za starou belu, ale ještě může být o hodně hůř. Nelíbí se mu Evropská unie a prohlubování evropské integrace? -- tak víme, že evropská integrace se nelíbí Moskvě, přesněji řečeno Lubjance, to je dobrý důvod být utvrzen, že "zpátky do Evvropy" je správná cesta. Čtete anglicky? V listopadu 2002, když se mi ještě dařilo sehnat nějaké sponsorské peníze, jsem tu uspořádal debatu o post-komunismu, přikládám sborník. Jo, Sovětský svaz porazil Reagan, Gorbačov se v té době nerozhodl, že chce demokracii, ale že zlikvidovat osvobozenecká hnutí na Kavkaze je pro Rusa přednější, než držet střední Evropu. Anonymní dav, jak si dobře pamatujeme, celou dobu spolehlivě držel hubu a krok. Mějte se dobře, Petr Vančura.


Odesílatel: Miroslav Václavek
Datum: 2. března 2004, 7:25:50
Přeji hezný den, díky za fejeton a informace o koncertní šňůře, Vondráčková a Gott jsou dvě ohavná zombie bolševického režimu s přídomkem "božský" a jejich umělecká hodnota je a vždycky byla - NULA.Na rozdíl od p.Sušila ani pes po nich neštěkne za dvě stě let, sic transit gloria mundi. M.Václavek

Vážený pane Václavek, představa, že by někdo za dvě stě let znal Gotta a Vondráčkovou mě velmi pobavila. Z tohoto úhlu mě to ještě nenapadlo. Je pravda, že se Sušilem bude problém i za čtyři sta let. On sice "jenom" udělal svou celoživotní monumentální sbírku, to co si lidé zpívali, tedy negramotní burani, ale zároveň je to podivná Pandořina skřínka, kterou bude vždycky trochu zatěžko otevírat, protože on zapsal věci, které z vlasteneckého hlediska vlastně neměl vůbec zapisovat. Tehdy se zapisovalo a sbíralo velmi selektivně. Nápadné je, proč Erbenova sbírka je tak úplně jiná než Sušilova a vlastně úplně blbá. Že by česká vesnice byla v té samé době tak strašně odlišná od moravské... no jo, nebudu unavovat po ránu, jen mě to vaše jméno tak oslovilo - jste s tím Václavkem, který uvedl zapomenutého Sušila znovu na scénu nějak příbuzný? - zdravím - Jaroslav Hutka

Přeji hezké ráno, napadá mě, že není vyloučeno, že ti dva za dvěstě let budou ležet v nějakém mausoleu kde se bude hrát Sladké mámení a Lady carneval á la pochod padlých revolucionářů pod hesly Karel - věčně živý a Helena - mládí světa :-) Pan Sušil udělal sbírku dle svého uměleckého cítění a právě proto má dodnes své hodnoty.Kdyby posbíral věci poplatné době, byl by možná ve svém čase slavnější, ale koho by to dnes zajímalo.A tak je to se vším.S příbuzným máte pravdu, je to můj starší bratr Vladimír ( Dunaj, E, Klar, Iva Bittová, VRRM ) který na konci loňského roku vydal CD Písně nepísně kde zhudebnil poezii F.G.Lorcy,B.Reynka a A.Přidala, což je věc, která se velmi líbí i když to zrovna není se sbírky pana Sušila jemuž věnoval taky svoji pozornost dříve.Mějte se hezky a díky za mail. M.Václavek
Odesílatel: post bohemia
Předmět: národní stát
Datum: 7. března 2004, 16:37:08

Ahoj Jardo,
přečetl jsem si tvůj fejeton, který měl být jak píšeš původně o Klausovi. Souhlasím s tebou že Beneš se zasloužil o komunistický stát. Je to tak. Vždyť byl od roku 1936 agentem NKVD. Jak to popisuje ve svých historických pracech titán českých historiků Josef Kalvoda. Ale nesouhlasím s tebou v tvých závěrech ohledně Evropské unie. Stejně jako Benjamin Kuras se domnívám, že se jedná o Orwelovský projekt. Který bude znamenat zničení posledních zbytků tradičních křesťanských hodnot v západní Evropě. Vliv socialistické interncionály a zednářských lóží na vedení EU je myslím nezpochybnitelný. Proto ti v tomto nerozumím, ale tvé písničky mám rád od svých patnácti let, dnes je mi čtyřicet. Dokonce jsme se setkali v létě 1989 v Budapešti, ale to už si určutě nepamatujěš, na koncertě kde hrál J. Neduha a další exiloví písničkáři.
s pozdravem František Červenka předseda Národního sjednocení


Odesílatel: ladislav.patloka
Datum: 4. března 2004, 9:29:21

Právě jsem dočetl tvůj fejeton a měl bych pár pokorných poznámek.
Nevím, jestli se lze dnes v našich končinách s údivem vůbec setkat. Myslím, že ten platónský je stále vzácnější a snad pozvolna vymírá po meči za našeho (ne)podivování se. A není rytíře, jenž by jej podepřel.
Údiv dnes masově degeneruje na tuctový podiv a mně se zdá, že jsme svědky stejně ničivé devalvace údivu, jako například v případě substantiva podnikatel, jež v nedávné minulosti rychlostí blesku přemutovalo na podnikavce, a úspěšně tak setřelo rozdíl mezi slušným, pracovitým člověkem a vychcaným, nenažraným zmrdem. A protože v dnešním babylonském zmatení řeči ztrácí mnohé slovo svůj původní význam a stává se z něj dutá ozvěna či výkřik - slovo v masové komunikaci je definitivně prosto naléhavosti a váhy - je možné, že ztratilo i smysl. Kdo ví…
Kapitolou samou pro sebe je prezident, který není ani mým prezidentem, ale na tom nesejde. Jak už bylo dříve řečeno, za prezidenty jsme leckdo zvyklí se stydět. Potud nic nového. Po Havlovi se mnohé vrátilo do starých kolejí, ale že by měla být současná hlava státu nějakým zdrojem depresí, to snad chraň Bůh ne.
Klaus by neměl být depresivním tématem. A říkám to přesto, (a nebo právě proto) že patří k těm, kteří mají schopnost i mě permanentně nasírat. Navíc kolem sebe namnožil (lépe řečeno vyvstaly kolem něj) klony, kteří jsou možná nebezpečnější profesora. Myslím, že měli-li bychom propadat nějakým trudomyslnostem před jakýmkoliv laciným politikem se zásadním společenským vlivem jako je zrovna Klaus, tak se můžeme po pohledu do parlamentních lavic rovnou oběsit.
Nikoliv oni, ale já určuji kroky svého dne, jakkoliv je tento jejich konáním ovlivňován. Parafrázoval bych tu biblický výrok o tom, že co je císařovo, nechť je jeho, ovšem co je Boží a od něj, nikdo mi nevezme. A nekřesťansky seru na preference majority včetně jejího guru, ať už má jakoukoliv podobu.
Před nějakým rokem jsem četl rozhovor s Magorem pro jistý bezdomovecký časopis. Jirous, jak je mu vlastní, bez obalu tvrdě setřel současný politický establišment a řekl mimo jiné větu adresovanou politické garnituře, která mně utkvěla v paměti, a která se mi vlastně líbí: S potěšením sleduju pokračující politický marasmus….A jinde dodal: Nad tímto národem jsem zlomil hůl v momentě, když Nedvědi vyprodali Strahov. Co chceš pro takový národ dělat?
Co chceš pro takový národ dělat? připojuji se k této řečnické otázce.
Někdy mám pocit, že přílišné vymezování se vůči třeba zrovna Klausovi může zapříčinit jistou ztrátu soudnosti a střízlivosti v úsudku.
Měl jsem příležitost pobýt v létě minulého roku na usedlosti Sváti Karáska v Chlumu. Večer jsme sedávali kolem ohně kde se hrálo, zpívalo a debatovalo. Přišla také řeč na téma Evropská unie, jejímž velikým zastáncem se Sváťa ukazoval. Bylo krátce po referendu v ČR, kdy jsem za (svým způsobem) skandální považoval, že Klaus, jakožto první ústavní politik, nechce sdělit veřejnosti jak hlasoval. Asi se bál veřejné obhajoby svého postoje a měl strach, že by doznání k negativnímu stanovisku u urny mohlo poškodit jeho prezidentské ambice a imágo mezi potencionálními obdivovateli. Sám jsem v referendu hlasoval pro přistoupení s tím, že naději do tohoto společenství v podstatě žádnou nevkládám, jakkoliv připouštím a kvituju třeba blahodárnost mnohých "tlaků" na zdejší legislativní džungli z Bruselu, Štrasburgu, aj. S potěšením sleduju panickou hrůzu idiotů jako tř. poslance Langra z možné ztráty politické kontroly nad tímto zdegenerovaným teritoriem.
Neřadím se ani k eurooptimistům ani europesimistům. V hospodě mám jakousi schizofrenní tendenci za Evropu plédovat, když je kolemsedícími kritizována, a naopak ji sám kritizovat, když je s ní spojováno nadšení a zapálení. V kostce a zkratkovitě to vidím tak, že dějiny Evropy jsou jedna permanentní sinusoida a mám za to, že národy se dnes spojují proto, aby se později z vlastní vůle a více či méně dramaticky rozdělily. Domnívám se, že nějaké euroobčanství (nezaměňovat se zřejmým obecným sdílením společných hodnot!) neexistuje s výjimkou filozofických úvah, a že ta více méně slabá většina hlasů pro Evropskou unii napříč skoro všemi zeměmi, svědčí pouze o tom, že většina z těch "Pro" očekává od sjednocovacího procesu jen ekonomický profit - nic víc. A to se mi zdá hrozně málo už i s ohledem na ty druhé, poněvadž v momentě, kdy začne haprovat ekonomika, hroutí se výhody a vyvstávají štváči a nacionalisté ze všech koutů Evropy, hlásající teze o doplácení na toho či onoho. V ten okamžik se hroutí i sjednocovací proces a dochází k demontáži.
Jinými slovy, přál bych si, abych se mýlil, ale rozšířená sjednocená Evropa podle mě nebude dlouho fungovat, protože v případě nadnárodních krizí globálnějšího charakteru nebude od severu na jih jednotící myšlenky a rozdílnost zájmů, představ, a ano i jazyků, dá zapomenout na Evropu jako celek, již by jinak bylo dobré udržet pohromadě. Soukromě procesu prognózuju, že paradoxně zajde na katalyzátor, kterým je dnes - zdá se mi - mít více v peněžence, utrhnout co největší žvanec - mít se líp v materiálním slova smyslu.
Po několika vypitých pivech jsem se u praskajícího dřeva neuměle snažil Sváťovi vysvětlit svoji skepsi, která není ze stejného soudku jako ta Klausova nacionalisicko- mafiánní, ale byl jsem Sváťou nařčen z protiřečení si a snad mě měl i za klausovu veš na své usedlosti, nevím. Ale nerad bych mu křivdil. Mám ho rád a jeho zapálenému tahu na Evropu jsem do jisté míry rozuměl a rozumím.
Tuhle jsem četl slogan, že tam, kde Polák tasí šavli Němec stávkuje a Francouz staví barikády, Čech švejkuje a dělá si legraci. Lze tohle úspěšně zkombinovat ?
Možná si vzpomeneš na můj text, ve kterém jsem ti kdysi psal o snu, v němž jsi se stal prezidentem a Magor tvým kancléřem, jenž během slavnostní inaugurace na Hradě předvedl před Tv štáby, politiky a diplomatickým sborem, svůj oblíbený obnažovací kousek, Zappa vstal z mrtvých a poté vypukla občanská jitrnicová válka modro-hnědo- rudých proti zbytku. Čtu-li dnes denní tisk, pak začínám mít člověče pocit, že nás čekají ještě mnohem větší absurdity.
Na závěr přeji tobě i tobě drahým vše pěkné, ahoj, lada


Odesílatel: Radek Tomášek
Datum: 8. března 2004, 19:14:25

Ahoj Jardo, Klaus je odporná bytost a faktický podvodník. Bohužel dost chytrý na to , aby mu bylo jasné, že , když bude v Čechách kalkulovat se zdejší zamindrákovaností a zabedněností, že na to bude slyšet skoro každý.Výsledkem je paradoxní jev. I když Čechům v naprosté většině na svobodě záleží ze všeho nejmíň, vypadá to, že nesnesou ani pomyšlení na na její nejmenší, (fakticky zdánlivé) omezení. Snad mi rozumíš. Ať se Ti daří. Radek.


Odesílatel: Dr. Zbyněk Forejt
Předmět: Jen tak...
Datum: 12. března 2004, 14:42:41

Pane Hutka,
nejprve děkuji za seznam koncertů na březen a také za úvahu Údiv.
Pokud jde o Údiv, napadlo mě, že byste měl napsat něco jako své "paměti" z dob totality a z let následujících po naší " velvet revolution". Určitě jste toho hodně prožil jak v ČR, tak v zahraničí. Z vašich kusých poznámek na koncertu je evidentní, že by bylo o čem psát. Nabízí se ovšem otázka, kdo by to vydal. Vím, máte své, ne zcela dobré zkušenosti. Dnes se nenosí bořit mýty o některých lidech z disentu.
Byl jsem na vašem koncertu v Balbínce a nebyl jsem zklamán. Musím se přiznat, že jsem vás live slyšel poprvé. Asi mě zařadíte mezi kulturní barbary, zvláště když jsem v generaci padesátníků. Ale je to prostě tak. Důležité je, že jsem si našel cestu. Ve vašem, repertoáru je píseň Litvínov , která je mi blízká mimo jiné i tím, že jsem v Litvínově dvacet let bydlel. Vím tedy o čem zpíváte a musím říct, že text odráží realitu tohoto zdevastovaného kraje a prostředí kde lidé žijí.
Jsem rád, že mám možnost s vámi alespoň tímto způsobem komunikovat, protože si vás - to jest všeho co jste vytvořil a jak jste jednal - vážím. Škoda, že v naší kultuře není více obdobných osobností, které mají rovnou "chrbticu" a dovedou otevřeně říct , když něco stojí za .......
Jednou jsem vás potkal u Vyšehradu, kam rádi chodíme s manželkou chodíme jen tak se projít, a dát v některé hospodě žejdlík. Neměl jsem odvahu vás oslovit. Až vás příště potkám, už nebudu váhat.
Přeji pěkný den nebo večer , podle toho co přijde dříve.
Dr. Zbyněk Forejt