Milý Jaroslave,
čtu v příspěvcích Tvých čtenářů z roku 2003, řádky na téma - Pravda vítězí.
Toto heslo z naší presidentské standarty, pokud mne pamět neklame, pochází z výroku znamenitého katolického kněze Patera Jana z Husi, známého jako Mistr Jan Hus a tento zněl doslova takto: "Boží pravda vítězí".
T. G. Masaryk měl s katolictvím problémy a tak než heslo schválil, takto je zmrzačil. Vše dobré. Antonín Nový

No já to heslo už šířím vylepšeně, Pravda vyděsí. A na tom by myslím mohlo v našem překrouceném prostředí zůstat. Díky za komentář a zdravím - Jaroslav Hutka

Jaroslave Hutko!
Hrome, tady nejde o vylepšení, ale o zásadní věcí.
To že to Maessiarik zprznil, výborný to Čech maďarsko slovenského původu, agent jistých mocností nejmenovaných, výrok Patera Jana z Husi, to jsi žel pominul, leč trváš na bláhovosti jakési, že "pravda vyděsí..."
No děsí třeba nějaké padouchy, ale so what, to jsou jen detaily přece?
Vezmeme-li z podlahy, pravda je ten pojem skutečnosti zřejmé i zásvětní, která se jeví jako zřejmost určitému souboru jedinců.
Pakliže si soubor jedinců umane a vezme tuto entitu jakou jedinou a jiný soubor jedinců přijme, ze svého aspektu, jinou podobnou entitu jako jedinou zjevenou, oba soubory nesmyslně se počnou řezat.
A pak - Jaká pravda vítězí? Ach Bože, pravdu měl ten katolický kněz Jan z Husi - Jen ta Boží pravda vítězí, navzdory těm individuálně zjeveným a pojatým pojmům, že ? A jestli děsi či ne, to je to jedno! Trochu ploché, že, uznáváš to?.
A propos - jak jsi došel ke konstataci, že P. Balbín byl pedofil? Zase se pletou pojmy; pokud je někdo dle dobrých slovníků pedofil, neznamená to nutně úchylku či kriminálnální delikt, je prostě - fil, jako filatelista a podobně.
Máš důkazy odněkud, Jaroslave, že Pater Balbín prznil chlapečky či děvčátka? Když jsou, sem s nimi.
Občas obcuješ prudkými soudy, chlapíčku. Pokud vytasíš se s důkazy ohledně P. Balbína, rád se omluvím.
Obcuji s jinými zkušenostmi i s otci jesuity na Městě Pražském.
Mimo to, že jako jediní, statečně se postavili mladí jesuité v bráně Karlova mostu Švédům, založili zde pravidla universitní, dodnes platná, školy dramatické, taneční, výtvarné, dodnes cenné Klementinum etc.
Ale třeba překvapíš důkazy o kriminálních Balbínových skutcích.
Je to dobré dobře zpívat či psát, ale někdy lepší poučit se, než s něčím jdu na tržiště.
A ostatně, proč jste se po tom nebožtíkovi, když byl tak neslušný, pojmenovali, v Balbínově straně.
Hutka a spol., přihlášení pod prapor pedofila - delikventa, prznitele dětí? Taky dobré.
S Pánem Bohem. Antonín Nový
Odesílatel: Stania Horacek Předmět: diky z Calgary
Datum: 4. března 2003, 20:47:45

Mily pane Hutko,
diky za Vase fejetony, velmi radi je ctem a ja doufam, ze se mi podari poslechnout is Vas nekdy v kvetnu v Cesku.
Jaro a Stania Horackovi


Odesílatel: Kamila Bergmannova
Předmět: dějiny
Datum: 4. března 2003, 14:02:44

Dobrý den,
milý pane Hutko,
děkuji Vám za další číslo Vašeho měsíčního občasníku, či občasného měsíčníku. Inspirujete mě. Kdybych byla student historie, obejdu takové lidi, jako jste Vy, i takové lidi, kteří vůbec nejsou jako Vy, posbírám pohlednice jejich vzpomínek na určitou dobu, uspořádám do sborníku a učitelům doporučím, aby při výuce dějepisu žáky zprvu suše seznámili s holými fakty a potom je nechali číst takovéhle pohlednice. Závěr o historii nechť si udělají žáci sami. Stejně je mezi učiteli jen velmi málo takových, kteří dokážou učit historii nepředpojatě.
A hlavně Vám moc a moc děkuji za Váš neotřelý humor a stále svěží historické nápady.
S úctou Kamila Bergmannová


Odesílatel: Peter Vasicek
Datum: 4. boezna 2003, 19:10:40

To mate pravdu: Klaus spojeny se vsemi podvody v nasi zemi, se stal coby kandidat komunistu tzv. prezidentem. Pak aby narod nefandil ceskemu Robinu Hoodovi! pv


Odesílatel: Ing. Petr Škoda
Datum: 4. března 2003, 19:09:38

Dobrý den! Pane Hutko, přestávám stíhat, vyškrtnětě mne, prosím, z Vašeho rozesílacího seznamu. Děkuji, Ing. Petr Škoda


Odesílatel: Ing. Richard Švandrlík
Datum: 4. března 2003, 18:58:15

Milý příteli,
zvolili nám nového prezidenta a já se chystal napsat - ale přišly "Václavské okovy" a věřte, byly pro mne pohlazením na duši i do vědomí, že necítím jen sám tu hanbu, že to museli být komunisti, aby dětinsky samolibý Klaus dosáhl svého. Ukázal nám, jak mu bylo jedno, kdo ho bude volit, a komunisti zase, že se spojí jako obvykle s kýmkoli. A ještě je tu třetí stran - ruce si mnoucí politik - Miloš Zeman na chalupě, který by snad ve své zášti proti slušnějším v socdem, volil i svého největšího soka Klause.
Tak máme prezidenta, nemusíme vydat dvě miliardy na přímou volbu (Klaus by byl totiž i v této formě zvolen), ale člověk má pocit kocoviny, ačkoliv nic nepil. A nejsem jistě zdaleka sám. Čekáním sto dnů si - meiner Meinung nach - stejně jen oddalujeme to, co si nepřejeme.
Když k tomu připočtu, jak dlouho dnes hledám v rádiu a v televizi trošku slušný, nepodlézavý, neprimitivní pořad, něco nového nebo zajímavého říkající nebo neohrané melodie (a někdy marně), přepadá mě pocit, jako bych byl podveden v životě, ačkoliv jsem nic neprovedl. A když si řeknu: "Stáří budiž mi aspoň odměnou", je to spíš tragické než ejchuchu.
Ještě jednou díky za Vaše úvahy v přílohách; poslouchal jsem v televizi před měsícem Váš velice seriosní vstup v souvislosti s loučením v Národním divadle a s plným souhlasem
zdraví Ing. Richard Švandrlík


Odesílatel: Vladislav Dolnik
Datum: 4. března 2003, 18:46:45

Dobry den pane Hutko,
dekuji za poslany fejeton, v pondeli vyjde v Blaznive Markete. Vysel by i driv, ale Blaznivka vychazi pravidelne v pondeli. Minule jste dokonce uvedl jeji adresu ve svem mailu spolu s fejetonem a ten tyden to bylo poznat i na poctu ctenaru. Jestli ve vas nevyvolava reklama Blaznivce neprijemne pnuti, zarucuji, ze v pondeli po obdrzeni se fejeton objevi i na Blaznive Markete, takze jeji adresu muzete uvest taky :)
Zdravi Vladislav Dolnik


Odesílatel: mistrova
Předmět: barvení látek
Datum: 4. března 2003, 15:08:27

Jaroslave, budu muset obarvit něco prostěradel, abych měla dost červené látky, ale do 8.7. je koneckonců dost času. Rozhovor v MMF byl prima a moc Vám to tam sluší. Veronika


Odesílatel: Martin Křivánek
Datum: 4. března 2003, 12:57:24

Dobry den,
moc diky za vase emaily,hlavne vsak za obcasne fejetony. Drzim palce at si o ty retezy nepopichate ruce.Jsem az z Jablonce, ale kdyz tak napiste, nejaka cervena latka a ochotne ruce se vzdycky doma najdou:-)
Hezky zbytek dne: Martin Krivanek


Odesílatel: Jan Knetl
Datum: 4. března 2003, 12:51:17

Tak jsem si toho osmeho cervna rovnou zapsal do kalendare. A trochu se zase bojim, ze nas seberou. To by mrzelo hlavne deti, slibil jsem jim od ctrnacteho dovolenou na plachetnici.
Ahoj, Honza Knetl.


Odesílatel: Vaculíková Katarína
Datum: 4. března 2003, 11:46:20

Kristepane! Neobtěžuješ, naopak:
Nemyslela jsem si, že budu sedět v tomhle komunistickým hliníkovým totalitbaráku pyšná, že pracuji právě TADY a ne ve Vladislavce, alias na Barrandově (ty paradoxy :-)) a bulím nad tím, co píšeš...
Vlastně od pátku nedělám nic jiného - je mi k pláči, nadávám, zuřím, hádám se celou do krve s nejlepšími kamarády (kteří jsou stejně nešťastni, ale chtěli, narozdíl ode mne, raději Zemana)a tak furt dokola. Moje 16tiletá dtto, protože ještě furt jsem jí vzorem a fandí mi - až z toho dostala chřipajznu...
Přidávám Ti, Jardo, teď pár ohlasů od mých známých :-/

...
Já už jsem se dokonce informoval, zda se mohu po dobu prezidentování pana Klause zříct státního občanství a zjistil jsem, že nemohu, že bych musel mít zajištěno nějaké jiné. A když vidím kdo tam za ním jde Jakl, Weigel snad i ta Bobošíková - prostě ODS se přestěhovala na Hrad. Kam se hrabe to domnělé "Havlovo politické centrum"! Je to bída, ale snad i dobrá zkušenost naučit se žít bez "pana prezidenta", bez autority, prostě sám za sebe. A to on chce ještě uprevňovat autoritu státu! To zavání totalitou Klause, už teď je kam se podíváš.
...
voľakedy som Klausa uznával, ale stal sa z neho arogantný nadutec. Tiež mám chuť kondolovať Vám.
Už chýba len jediné: aby sa tu stal prezidentom Mečiar. Oni dvaja si zvolili ľahšiu cestu, výhodnú predovšetkým pre nich: zlikvidovať fungujúci Masarykov štát, aby mohli nerušene vládnuť každý na svojom smetisku.
Nezávidím Vám atmosféru po najbližších 5 rokov
...
Mgr. Katarina Vaculíková


Odesílatel: Vladimir Rott
Datum: 4. března 2003, 11:45:19

Co mě stále - po třinácti letech 'socialistického kapitalismu', kolapsu sovětského bloku, ale zejména otevření dříve neprodyšných lidi zabíjejích hranic jeho kolonií - velmi zaráží je pocit bezmocnosti lidí, jako je třeba pan Hutka.
Vtipné, ale zcela v tradici bezmocných protestů dob totality. I lidé jako pan Hutka by mohli přispět ke vzniku demokracie v ČR. VR


Odesílatel: Souček Jiří
Datum: 4. března 2003, 11:34:08

Dobry den, dneska se vam ten fejeton velmi povedl. Prijdu balit. Jen bych drobne podotkl, ze by se tech 100 dni melo pocitat az od doby, kdy se ujme funkce - a to bude patek. Cili, "balici den" by mel byt o tyden posunut - tedy 15. 6. Nashle G.


Odesílatel: Mgr. Natalia Novotna
Předmět: pozdrav z Kosic
Datum: 4. března 2003, 11:20:20

Mily pan Hutka,
dakujem za prijemny fejton a rozpis koncertov. Bohuzial, vsetky su od Kosic poriadne daleko, tak by som sa rada opytala, ci mate v plane vyrazit po dlhom case smerom aj na Kosice.
S pozdravom Natalia Novotna


Odesílatel: Miroslav.Lukes
Datum: 4. března 2003, 10:45:33

Díky za zprávy a fejeton (nepodařilo se mi ten soubor otevřít). Ještě jsem Vám chtěl říct, že jsem četl rozhovor s Vámi v příloze Mladé fronty Dnes (z 27.2.2003). Líbil se mi (přesněji - Vaše odpovědi) a moc děkuju i za to.
Jinak se, bohužel, vyplnila moje zlá předtucha (že bude prezidentem ČR zvolen Klaus nebo Zeman) a tak teď řeším, jak se k tomu postavit. Mám v sobě cosi jako směs vzteku a odhodlání. Vzteku z toho, že nám dost možná bude (třeba i deset let) vládnout Klausovsko-Zemanovská klika (která vlastně brzy po listopadu 1989 vystřídala kliku Husákovsko-Jakešovskou), což ve mně posiluje přesvědčení (které vyslovil snad poprvé Petr Cibulka), že "cosi" bylo upečeno dávno před listopadem 1989. A odhodlání začít se nějak politicky angažovat. Ale kde, když doposud u nás není politická strana, která by mi byla blízká (snad bych nyní volil, musel-li bych, Stranu zelených)? Je mi z toho všeho úzko. Pokud bych neměl syna a ženu na mateřské dovolené, asi bych volil odchod do zahraničí. Ale to je "bych". Kdyby většina voličů v této zemi zachopila rozum, nemusel bych se takovými úvahami teď zabývat vůbec.
Tak zatím přeji hodně zdaru. M.Lukeš
P.S.: Stále platí mé pozvání v případě, že zavítáte na uherskohradišťsko.


Odesílatel: Jan Dus
Datum: 4. března 2003, 10:31:05

Děkujeme za pozvání, s radostí opět přijdeme.


Odesílatel: Jiří Koubek
Datum: 4. března 2003, 10:07:13

Velké díky za povídku-esej. Už není kam emigrovat a sny po 10. presidentovi dostaly definitivně na zadek.....


Odesílatel: Tomas Lackner
Datum: 4. boezna 2003, 10:11:02

Vazeny pan Hutka,
dovolte aby som vam zablahozelal za vase skromne vystupenie, ktore som sledoval v Holandskej televizii. Na Vasej Holandstine uz bolo badat, ze nezijete nejaky cas tu, ale aj tak ste si pocinal skvele. Mozem len povedat, ze sa mi velmi dobre citali pasaze, ktore Vam venoval moj oblubeny autor IVAN LANDSMANN. Napriek tomu, ze prave jemu patri tato pochvala, nemajte mi za zle, ze pisem Vam.
Chcel by som Vas poprosit, ak by to bolo mozne, o adresu p.Landsmanna.
Ak to mozne nie je, pozdravte ho prosim od sucasnych mladych Holandskych emigrantov.
Majte sa dobre a zelam Vam vela uspechov v osobnom i profesionalnom zivote.
S pozdravom Tomas Lackner


Odesílatel: kos
Datum: 4. března 2003, 10:12:04

Ahoj Jardo, budu tam. Rudá praporovina je určitě ještě k mání. Mirek


Odesílatel: Dr. Helena Kanyar
Datum: 4. boezna 2003, 10:02:41

Mily pane Hutko, Vase zamysleni jsem si vytiskla, je melancholicke a pravdive. Je mi ze vseho smutno. Pojedu 7.3. do Prahy, Vy budete koncertovat jinde, je v tom jakasi logika, ktere nerozumim, ale mivam stale casteji dojem, ze nerozumim pomalu nicemu. Pripravuji rozsahly projekt pro mistni univerzitu, cyklus prednasek a vystavu o humanitnim angazma od 1933 do 1945. Neveril byste, co uz se kolem toho semlelo. Nemam ani zehlirnu na dokumenty, ani pracku na fakta. Chtelo se mi uz parkrat s tim prastit, ale tu radost tem reakcionarum neudelam. Zitra vecer mam v Bernu prednasku o mistnich cikanech, vcetne svetskejch, knizka vyjde 14.3. Jenische, Sinti und Roma. Dobrej kamarad v Praze mi obcas rika: Neplet se do toho, nech je, at si to vyresi. Resim to s nima, protoze tady ziju. Jak jsem se dozvedela, rikaji mi cikanka z univerzity, potesilo me to. Okolo prezentace knihy bude univerzitni diskuze, naklusou media - lepeji se problematika teto socialne-kulturni mensiny prezentovat neda. Srdecne vas zdravi a mnoho zdaru preje Vase Helena Beckerova


Odesílatel: Petr Pazdera
Datum: 4. března 2003, 9:59:01

Zdravím Vás a děkuji za dopis o Václavovi.
Jenom maličkost: mám dojem, že Myslbekova socha tam byla osazena až ve století dvacátém.
ppp
Udělal ji Myslbek a vlastenci ji tam v 19. století postavili, aby...


Odesílatel: Kamil Stec
Datum: 4. března 2003, 9:34:25

Pane Hutko
Fejeton je skvělý ! Je fakt zajímavé, že i když Vaše ( řekněme radikálnější ) postoje považuju za postoje mně nepříliš vlastní, čím dál víc si uvědomuju jak je dobré, že je zastáváte a jsem tomu rád. Jednou příjde den, Vy zamíříte do Zlína a já i s ženou na Vás půjdeme. Tedy ne s holí, ale na koncert.
Dnes to považuju za téměř jisté. A to celé jenom díky těmto vašim fejetonům, které nepovažuji za blízké mým názorům.
Aź ten slavný den nastane tak to bude po předlouhých letech první koncert, na který půjdu.
Moc se v tom sice vyznat nedá, ale takto nějak to cítím.
mějte se fajn Kamil Štec


Odesílatel: NOVÁČKOVÁ Ivana, Ing.
Datum: 4. března 2003, 9:29:41

Pane Hutko, znovu děkuji za fejetony a úvahy. Jsou krásné. A přijedete někdy do Vyškova? Já vím, je to takové malé vesnické městečko a rodiště Gottwalda, ale nežijí tu jenom jeho potomci a ctitelé.
Přeji Vám moc a moc všeho optimálního a radostného.
Ivana Nováčková


Odesílatel: Drunecká Jitka
Datum: 4. března 2003, 9:20:23

Jeste jednou, diky za krasny fejeton. Jitka Drunecka


Odesílatel: Kleisner Vladimir
Datum: 4. března 2003, 9:04:25

Dobrý den,
děkuji za seznam míst, kam si Vás mohu přijet poslechnout a děkuji i za fejeton, nejen za něj, ale i za zamyšlení, která ke koncertům vždycky posíláte. Protože Vaše maily posílám ještě svému kamarádovi a pak si vždycky povídáme o tom, jak dokážete tak krásně napsat to, co my si myslíme, chtěl bych Vás požádat, jestli byste do databáze příjemců Vašich zpráv mohl přidat ještě adresu ... Určitě bude mít velkou radost. Děkuji a ať se Vám daří
Vladimír Kleisner


Odesílatel: jan.adam
Datum: 4. března 2003, 8:52:36

Vazeny pane Hutko,
ponekolikate Vas zadam, abyste mne neinformoval o sve cinnosti, ktera mne hluboce nezajima. Ve svem rozhovoru pro MF dnes jste rekl, ze publikum nema uniku pred Karlem Gottem a Helenou Vondrackovou (ti mne na rozdil od Vas hluboce a po mnoho let zajimaji a mam tu cest s nimi spolupracovat). A ja nemam uniku pred Vami! Zpravy o Vas mi prichazeji az domu. Ja Vas nenutim, abyste poslouchal Karla a Helenu, Vy mne, prosim, nenutte prijimat Vase e maily. Diky.
JUDr. Jan Adam


Odesílatel: KRUTA,VLADIMIR
Předmět: FW: Jak vidi volbu prezidenta zvenku?
Datum: 4. března 2003, 8:38:27

Le Figaro
"Zavilý nepřítel Václava Havla byl zvolen především díky nečekané podpoře komunistů."

El País
"Klaus je posedlý primitivním liberalismem..."
"...může se brzy stát dalším otravou, kterého bude třeba přičíst k dlouhému seznamu těch, které my Evropané trpíme."
"Klaus je dokonalou antitezí dobrého člověka a přemýšlivého humanisty Havla."

La Libre Belgique
"...nové mocenské centrum okolo Hradu nebude váhat amnestovat lidi namočené do privatizačních skandálů či likvidovat nezávistlost České národní banky, omezovat pravomoci soudců Ústavního soudu, a to v naprostém rozporu se závazky vůči EU."
"...předčasné volby mohou otevřít volný prostor především pro stalinisty." "Je jasné, že Klaus nabídl dinosaurům z komunistické strany kontrolu ČNB i místa ústavních soudců."

Financial Times
"Klaus byl jako premiér vypuzen v roce 1997 po finančních skandálech..." "... oddaný nacionalista a populista..."

zdroje: ze zahraničních novin (zdroj Hospodářské noviny, Lidové noviny, 3.3.2003)


Odesílatel: revue PROSTOR
Datum: 4. března 2003, 8:02:24

Milý pane Hutko,
rád bych publikoval Váš fejeton v novém čísle revue PROSTOR 57 (vyjde kolem 10.dubna) - ale honoráře platíme jen symbolické (150-200 Kč za stránku), zato jsme v rámci možností sví.
Potěšilo by mě, kdybyste mou nabídku přijal.
Mimochodem, pozítří (tj.ve čtvrtek) v 10.10 hod. bude premiéra (v neděli 16.10 repríza) pořadu "Pamětníci - osudy, které nesmí být zapomenuty" - II.část svého životního příběhu bude vyprávět Radim Palouš - přál si, aby v pořadu zazněly ukázky Vašich písní, je Vaším příznivcem. Vyhověli jsme mu, takže v uvedené časy na Šestce (bývala Svobodná Evropa, nyní ČRo 6) budete Vy a někteří Vaši kolegové (Merta, Nos) zpívat a hrát (pouze však v ukázkách).
Přátelsky zdraví Milan Hanuš, šéfredaktor


27. února 2003, 18:05:48, napsal jste:

Vazeny pane Hutko, chci Vam podekovat za to, ze jste zustal svůj. Jako jednoho zmala lidi,kteří se neohybaji do uhlu před kazdym prdem si Vas vazim.Kdyz padl bolsevik v roce 89,jak rad jsem cinkal klici.Bohuzel za tu dobu je vsechno jinak,skoro jak to bylo predtim.A je mi z toho smutno.V Cechach se zase tise a plizive rozmaha ruda svine a s nim i priposranost lidi.Zacinam byt velmi skepticky z posledniho vyvoje a zacinampremyslet,ze necham Cechy ve srackach,které si sami zvolili.Nevidim nic pozitivniho na dalsim vyvoji a nevidim zadne lidi,kteří by měli silu toto zmenit.Uz nam zase vladnou komousi na byrokratickych uradech,zakony a spravedlnost zacina dostavat na prdel a z toho vseho vznika pekne smradlavy gulas. S pozdravem Stanislav mikeska

Odesláno: Friday, February 28, 2003 3:55 AM

Mily pane Mikeska,
diky za mily dopis, bohuzel to tak je. Mne uz sice po druhe k emigraci nedonuti, tedy alespon v to doufam, ale svet je velky a otevreny a neni treba tady hnit, i kdyz ty dve kurky jsou nejak vsude, ale to si musi kazdy okusit sam a neni potreba si z toho delat hlavu. Jsem dnes docela napnuty, jestli se tou volbou pouze potrvdi to o cem pisete, a nebo jestli se otevira kousek jine moznosti. Zdravim a posilam posledni fejetonek. Jaroslav Hutka

4. března 2003, 7:58:54

Vazeny pane Hutko,Vas fejeton jakoby me mluvil z duse.Nejsem si jist zda 8.cervna se bude vůbec najde někdo kdo bude obalovat retez,protože ty retezy zacinaji mit Cesi uz v dusi.Ani se nedivim,který narod si muze dovoli vyhanet sve elity od roku 1620?Protoze Cesi nemaji sve vizionare ,utikaji si postezovat k Svatemu Vaclavovi.Bohuzel marnost nad marnost .Proti sam sobe se neda bojovat.Cesi jako narod jsou schizofrenici a nejspis se jako tonouci chytaji stebla a jsou papestejsi vice nez sam papez,at je to Hitler,Stalin ci někdo jiny.
Proto zacinam tvrdit ,ze vsude dobře a v Cechach nejhur.A chleba ? Na ten se musí clovek hodne nadelat.Bohuzel v Cechach se stava,ze ten Vas chleba sezere někdo jiny a pry je to tady normalni?!
S pozdravem Stanislav Mikeska

Datum: 5. března 2003, 2:27:54

Mily pane Mikeska, je zvlastni, ze jsem vam psal v patek necele dve hodiny pred tim, nez padlo ono Velke Unorove Volebni Vitezstvi.
Zvitezil nepracujici lid, jak mi dnes nekdo napsal. Ale musim se priznat, daleko vic jsem se bal te moznosti ze ho zvoli, nez ted, kdyz uz je halt zvoleny. Konecne je jasno, i kdyz ponekud v temnych barvach. Lito je mi ted havla, az mam strach ze to neprezije a nejak se nemohu zbavit predstavy, jak mu Klaus mluvi vdecne a dustojne nad rakvi a dekuje mu, jakym byl skvelym prezidentem. Dnes jsem si pred spanim cetl o Napoleonovi. Dejiny vzdycky spolehlive vydesi a zaroven divne uklidni. Zdravim - Jaroslav Hutka

Datum: 5. března 2003, 11:15:12

Vazeny pane Hutko, biji na poplach,varuji.Doba temna je jiz tady.Podle poslednich zprav a informaci statni sprava zacala "de facto" likvidaci malych firem.Jak? Velmi jednoduse.Pri danove kontrole neuznaji nakladovou fakturu,vznikne Vam danovy nedoplatek + penale a urok a male firmy a zivnostnici,kteří jsou stále podkapitalizovani ,timto krokem konci.Toto je zacatek konce liberalismu v Cechach a novy nastup prevlecenych komunistu.Nedej Boze
S pozdravem Stanislav mikeska


Odesílatel: Jiří Kubín
Datum: 3. března 2003, 21:49:24

Dobrý den (noc) Pane Hutko.
Četl jsem Váš rozhovor pro MF Dnes a musím hezky česky říct: Máte recht! Ikdyž ten redaktor byl podle mne dost vyvedený z míry, že mu známá osobnost, jako Vy, řekne bez obalu, co si myslí. Tomu se již zase nějak odvyklo.
No, a máme zase komunistického prezidenta - to to uteklo, co? Doufám, že tam bude jen jedno období.
Všichni politici proklamují svou vůli přijmout změnu Ústavy. Kdákají do médií, že jsou pro přímou volbu prezidenta, ale když přijde k hlasování, tak smetou všechny návrhy ze stolu. Oni by se totiž připravili o to kupčení s hlasy. Jak to pěkně předvedli komunisti. Jsem moc zvědav na to, co za ty jejich hlasy pro Klause bude. Že by třeba křeslo předsedy ústavního soudu? Nedivil bych se ničemu.
Poslanci napříč všemi stranami hlásají: "Chceme za prezidenta vzdělaného, politicky zkušeného, v zahraničí uznávaného a hlavně nadstranického člověka." Podle mého názoru právě takového vůbec nechtějí a mají z takových hrůzu. My totiž přesně takového máme. A troufám si říct, že by s ním takový post nezamával jako třeba s Havlem. Zůstal by nadále zdravě sebevědomý a velkorysý, a při tom skromný s tou přesně správnou mírou pokory, která dělá velké ještě většími. V případě přímé volby bych byl pro Karla Schwarzenberga. A co Vy? Troufnul byste si proti takovému kandidátovi?
Chtěl bych ještě vyjádřit svůj názor na tzv. "bývalé přátele". Mohu mluvit z vlastní zkušenosti. Kdo je přítel, byl jím vždycky. Kdo není přítel, nebyl jím nikdy. Ještě bych Vás chtěl požádat o nějaký seznam Vašich samopalnických cédéček na prodej. Moje žena bude mít brzy narozeniny a cédéčko s Vaším podpisem by jí určitě udělalo radost.
Zdravím Jiří Kubín


Odesílatel: vacek-honza
Datum: 4. března 2003, 22:04:10

Zdravím Vás pane Hutka.
Musím Vám poděkovat za Vaše tři fejetony, které jsem od Vás dostal. Udělal jste mi radost. Moc se mě líbí.
Pane Hutka vím, že jstze zápolil se soudruhem Dybou. Na tohoto soudruha mě upozornila manželka(jsme na stejné vlně), ta ho prohlídla hned jak se objevil na scéně. A pak už jsme jej společně nenáviděli. To bylo nadávek....
Potom jsem Váš zápas sledoval, ale teď si uvědomuji, že nevím konec. Jestli nějaký byl ?
Pane Hutka Vy jste emigroval. Já jsem chtěl také. Ale nikdy jsem nedostal odpověď na žádost o devizový příslib. Jestli to nazývám po těch letech dobře. Ale proč to píši. 20.03.2003 má na internetu vyjít seznam STB. Ale jestli jsem informaci z tisku dobře pochopil, tak ne jen seznam, jako vydal pan Cibulka.(Ten k dispozici mám). Ale tady bych se měl dozvědět, kdo mi třeba právě zařídil, že mě nikdy z toho jejich bolševickýho lágru nepustili.
No a to jsem se právě zarazil, neboť si uvědomuji, že to byl nejspíš někdo z mého okolí. A to ještě kdoví jak blízký. Mám z toho divný pocit. Nebo se toho i nějak bojím...
Nezlobte se pane Hutka, že Vám opět píšu, ale na STEJNÉ VLNĚ zas tak moc kamarádů nemám.
Do Těch seznamů se podívám!!!
Zase třeba někdy Ahoj
Honza Vacek


Odesílatel: Vítek Benes
Datum: 4. března 2003, 22:22:19

Je to rouhání, ale skoro bych litoval, kdyby se slavnost obalování okovů v červnu nekonala. Litovat budu rád a s chutí. Pokud k tomu nebude důvod, zůčastním se slavnosti, rád a s chutí. Někde bych měl mít velikánský prapor s žlutými nášivkami.
Mějte se dobře Vítek Beneš


Odesílatel: Josef Ryzec
Datum: 5. března 2003, 1:34:18

Milý pane Hutko,
přečetl jsem si Váš fejeton "Václavské okovy" a mám z toho jisté rozpaky. Jako literární útvar je to možné - vyjádření osobní hořkosti nemívá veselý kabát. Jako vylehčený návod ke konkrétnímu činu to ale dostává dost podivnou chuť zastaveného, či vracejícího se času. Češi mají dlouhodobě takovou nanicovatou vlastnost být za každou cenu proti něčemu. V tom jsou opravdu nedostižní. (Viz 300 let habsburského jha, pak nacistické a komunistické okovy). Sám nevím jak to změnit, ale myslím, že obalováním Václavských okovů rudou látkou bude jen opět demonstrována neutuchající síla "našeho nezničitelného protikomunistického vzdoru". V dnešních Lidovkách zase paní Sˇiklová navádí z důvodu údajné hrozící neonormalizace k občanské neposlušnosti, novému vzniku disentu a undergroundu. Co ale dnes s tím? Proč Češi neumějí a dodnes se nebyli schopni naučit soutěžit kdo je lepší, kdo je vtipnější, kdo stojí méně za hovno? Proč od "sametového" listopadu je trvalým leitmotivem "kdo co komu ukraď", "kdo jak koho podrazil", "kdo si co nahrabal", atd.? To jsme opravdu jako národ tak neschopní? Tyto mé otázky nejsou míněny jako předmět k nějaké diskusi, jen takové povzdechnutí nad způsobem uvažování, které mi bylo vždycky cizí. Já jsem s komunisty nikdy neměl zájem soutěžit - tím bych jim přisoudil význam, o který všemi možnými prostředky velmi usilovali: ten disent se jim vlastně docela hodil, přestože neustále tvrdili (a dokazovali nejrůznějšími činy) jaké pro ně znamená nebezpečí. Velice dobře věděli, že Bůh bez ďábla je ničím. Chtěli být za každou cenu Bohem, představovali si, že jsou schopni řídit běh světa. To ale bez ďábla není možné. V té chvíli by začalo být zřejmé, že svět se ubírá jinými cestami, na které nemají pražádný vliv. Nemyslel jsem si to před listopadem, nemyslím si to ani dnes, že je nezbytné hrát s komunisty jakékoliv jejich hry. Včetně těch na Václavské okovy. Řeknu Vám jiný příklad: komunisté kdysi před listopadem nechali vystavět sídliště paneláků v Řepích. Tím natolik ovlivnili přirozené proudění větrů na Prahu, že je již nevratné čištění pražského vzduchu tak jak odjakživa bývalo. Mají se ty paneláky zbourat? Omotat červeným fáčem? Podobných věcí je v celé České republice tolik, že kdybychom je měli všechny změnit, napravit, vrátit do původního stavu, měli bychom program na dalších sto životů. Všichni.
A proto jsem přesvědčen o tom, že je dobře, že byl zvolen prezidentem Václav Klaus. Kdyby byl zvolen Jan Sokol, asi bychom se (jako celý národ) těch dalších sto životů připravovali na to, co uděláme, až se někdy objeví někdo "opravdu rozumný", komu bychom mohli dát "plnou svou důvěru", a zeptá se nás: "Hoši a dívky, co jste zatím udělali?" No, řekněte sám: co jiného jsme za těch 13 let od listopadu dělali, než rafání jeden na druhého? Kdykoliv, kdekoliv, s kýmkoliv. Stačí se jen na chvíli zamyslet na tím, co jsme udělali takového, abychom se s tím mohli "jako jeden muž a žena" pochlubit (dítěte se to netýká). Jako optimista na to nepotřebuju žádnou odpověď. To jen komentuju ty červené pruhy kolem Václavských okovů - pochybuju, že naše děti (které si je nenechaly na sebe nasadit) to v naší současnosti ocení jako čin nějakého zářného příkladu.
Se srdečným pozdravem Josef Ryzec.


Odesílatel: Meloun Tomáš
Datum: 6. března 2003, 15:30:45

prima nápad, mám to v kalendáři (ty okovy)! Tomáš Meloun


Odesílatel: Karasová Daniela
Datum: 6. března 2003, 15:22:38

Děkuji za fejeton a zdravím Vás i vaše děvčata.
P.S. Fejeton mě potěšil, zejména vtip o ODSákovi ve vodě. Je to myslím teprve 2. politický vtip, který jsem slyšela od "revoluce". První byl: Proč Češi dávají přednost monarchii před demokracíí? Protože demokracie se jim jeví jako nějaká blbost.
Zdraví Karasová


Odesílatel: Jiří Šoler
Datum: 5. března 2003, 21:33:17

Fwd: ...fejeton VACLAVSKE OKOVY
Fašističtí kolaborati jako je Jaroslav Hutka naší společnost určitě nezachrání. Kolaborace s Havlem je z morálního hlediska totéž jako kolaborace s Hitlerem. Prosím, podobné lidi mi přéště nepředkádejte - úpouze slušné a upřímné vlastence - nacionalisty.
Raději politicky indiferentní lidi jako Karel Gott než kolaborawbty jako Jaroslav Hutka. Politické procesy 90.let snad stačily! Jiří Šoler

From: Vladimir Rott
Subject: [d-cr] Fwd: ...fejeton VACLAVSKE OKOVY

Co mě stále - po třinácti letech 'socialistického kapitalismu', kolapsu sovětského bloku, ale zejména otevření dříve neprodyšných lidi zabíjejích hranic jeho kolonií - velmi zaráží je pocit bezmocnosti lidí, jako je třeba pan Hutka.
Vtipné, ale zcela v tradici bezmocných protestů dob totality. I lidé jako pan Hutka by mohli přispět ke vzniku demokracie v ČR.
Vladimir Rott

Vidíte, a já měl za to, že právě tímhle k tomu přizpívám. Zdravím - Jaroslav Hutka

Odesílatel: Vladimir Rott
Datum: 5. března 2003, 7:45:41

Právě tak jsem to taky myslel. A taky to chápu. Ale taky že je škoda, že zřejmě nemá - pro Vás, a zejména pro Vás, a zejména pro lidi jako Vy dva - smysl dělat něco jiného než tyto formy protestu, dnes už lhostejné.
Ale to Robin K. H. napsal líp než já. A líbí se mi, že Vám přijde pomáhat. Příkládám.
Zdravím, Vladimír Rott

Subject: Re: [d-cr] Fwd: ...fejeton VACLAVSKE OKOVY

Hezky to Jarda napsal a take pujdu s nim zabalovat retezy. Nicmene to je typicke ceske svejkovstvi, ktere nic nevyresi a ti co by se meli chytit za hlavu se jen usklibnou a budou si myslet a delat dal sve ...
Zde takove akce pomohou jen k individualnimu uspokojeni duse, ale CR to nepomuze. Te pomuze jen kdyz se narod vzpamatuje a nenecha si srat na hlavu, kdyz si lide nenechaji nic libit a budou se dusledneji domahat svych prav. Neni jina cesta nez sila davu. Sila jednotlivcu je k nicemu ...

S pozdravem, Robin K. Hájek


Odesílatel: Ing. Richard Švandrlík
Předmět: Do lepších časů
Datum: 5. března 2003, 20:34:43

Milý pane Hutko,
díky za rychlé a zklidňující řádky, nevím, jak to děláte, že dokážete rychlou pendl-odpověď. Můj dávný spolužák kapitán Kid alias Velinský, který mě tím taky udivuje, vždycky píše: "Já když neodepíšu okamžitě, tak je to ztracený." Možná máte stejnou metodu.
Ještě jednou moc děkuju za vynikající Václavské okovy a jestli dovolíte, dám to přečíst i dětem a přátelům.
Budu se těšít na další Vaše fejetony, je to duševní "pošušňáňíčko" a rozhodně se nedhlašuju, ani přece nikoho tím nemůžete neobtěžovat, jak uvádíte dole.
Vzájemně do lepších časů přeje Richard Švandrlík


Odesílatel: Skruzny, Vlasta
Datum: 5. března 2003, 16:48:45

...
Zase ten Klaus je lepsi nez Gott, ne? Nojo, je to bida, ale nebylo z ceho vybirat JA bych osobne fandila SOkolovi, nebot ho osobne znam a vim, ze to je slusny a chytry clovek ALe , bohuzel , neni popularni.
NAkonec podivej se, jaky to mame tady MAme tu silence, ktery nas zene do valky. Furt nas otravujou, ze mame koupit tapes , masky zasobu vody a dat se ockovat proti nestovicim To je zivot ve svobodne zemi!
JA se tesim z pocasi, je ted krasne jaro, kvetou mandlovniky a mimosy a kde co jineho ( jako biolog vim houbelec) , trava je zelena a litaji kolibrici.
Shanim letenku na leto do Prahy a porad nevim, jak to bude, jestli je "bezpecny" letet. ALe zatim se zda, ze se nic nedeje, nebot letenky jsou drazssi nez kdy pred tim, sakra. Preji ti uspesne koncerty a mej se pekne.
Vlasta


Odesílatel: matej rak
Datum: 7. boezna 2003, 12:42:42

Vazeny pane Hutka,
uz jsem Vam chtel napsat nekolikrat, ale teprve ted jsem dostal primy impuls a take adresu.
Jmenuji se Jan-Matej Rak, jsem pisnickar a podle meho jmena nejspis tusite, odkud vitr vane. Cetl jsem Vas rozhovor v poslednim F&C.
Nemuzu rici, ze bych byl nejakym Vasim fanouskem, nebo snad znalcem Vasich pisnicek, mam dojem, ze jsem se s Vasi tvorbou generacne minul; nemel jsem moc prilezitosti( krome dvou "stridacek" v zakulisi).Co Vam chci rici je tedy neco jineho, je to vlastne nekolik, pro me dulezitych veci.
Velmi jste me potesil svym nazorem na upravy predevsim lidovych, ale i autorskych pisni;mam rovnez dojem, ze rostouci technika ve vsech ohledech a prostredcich stale vice odsouva do pozadi to podstatne - tedy sdeleni a vnitrni jednoduchost. To samozrejme nutne neznamena hrat na tri akordy, jde o vnitrni jednoduchost danou umyslem a jakousi autorskou poctivosti a primosti. U lidovych pisnicek je to navic jeste neco jineho. Sam se zabyvam zidovskymi pisnemi, ktere jako duo Marion hrajeme, ale predevsim v ramci tohoto uskupeni - sice jako mensinovou cast repertoiru, nikoli vsak mensinovou vyznamove - upravuji lidove pisne z Cech (moravske totiz dela kazdy a na ty nase se zapomina).
Dalsi veci, asi tou nejpodstatnejsi, kvuli ktere Vam pisi predevsim je vsak neco jineho. Jiz dlouhou dobu si vsimam, ze kdykoli si ctu rozhovor s Vami, nebo primo nejaky vas prispevek (treba ten o polskem vztahu k Cechum), je to jako najit na smetisti cisty kvitek. Jste z generace disidentu, ktera pro vetsinu z me a lehce mladsi generace je zhusta jen legendou typu husitu, nebo bezce z Marathonu, tedy necim daaavno minulym, roli davno uzavrenou.Svymi poctivymi, pevnymi a jasne recenymi nazory(ktere se vsak nevyznacuji apriorni utocivosti, jako nazory mnohych jinych)mi znovu dokazujete me presvedceni, ze nenechat se zkorumpovat moznostmi a pohodlim je jeste tezsi, nez dat se zlomit nepohodlim a nemoznostmi. Je videt, ze nektere idealy jsou zive stale a trochu mi to pripomina jednu malou, smutnou prihodu z roku 1989. Tata se koukal na televizi a v jednu chvilku mezi radosti na nej prisel smutek a sam pro sebe si rekl - ctyricet let si to nechavame libit a ted to za nas museji resit deti, to je smutny. Byl jsem malej kluk, ale nezapomenu na to.No a podobny smutek ted prichaziva na me, kdyz slysim, jak jsou mi vrstevnici, muzikanti i nemuzikanti,lide svobodni s nekonecnymi moznostmi, plni kompromisu a myslenkove korupce a lhostejnosti k ni a spravny smer nam ukazuje nekdo, kdo uz podle vsech reci a kecu nema co rict. Za to Vam dekuju. Ale taky pisu proto, abych vam rekl, ze i v te dnesni beztvare euro-worldmusic-fussion-kasi jsou mezi nami mladymi pisnickari lide, kteri bojuji o sve sdeleni a nenechaji si jej vzit, trebaze na ne neni videt a neni je slyset.
A jeste posledni vec - ve zminenem rozhovoru jste se moc hezky zminil o tatovi.Vim, ze nikdo z jeho nekdejsich spolupracovniku, nikdo z lidi, kterym hudebne ci jinak cele roky pomahal, a leckdy dopomohl k soucasnemu postaveni, se o nem za poslednich deset let slovem nezminil. Vim to proto, ze vsechny ty clanky ctu a sbiram. Tata je jednim z nejlepsich kytaristu na celem svete, ovsem u nas je to samozrejme Lubomir Brabec;to me moc potesilo, a verte, ze tatu taky, je jen hrdej, nez aby se sam ozval.
No a to je asi vsechno. Moc dekuji za vase postoje a tak dale, s pozdravem
Jan-Matej Rak.


Odesílatel: Vladimír Kazbal
Datum: 8. března 2003, 17:25:53

Vážený pane Hutko, jsem členem ODS a jsem pro sundání toho řetězu, a to neprodleně. Musím říci, že mne to o tom "ostnatém drátu" u sochy nějak nenapadlo. Asi moje chyba. Přeji hezký den. Vladimír Kazbal


Odesílatel: Michal Šimek
Datum: 6. března 2003, 17:51:46

Pane Hutko,
právě jsem dočetla fejeton o řetězu okolo Václava, o jeho původu jsme s mužem nevěděli, ale vztahuje se k němu jeden náš symbolický zážitek. Bydleli jsme v té době v Liběchově u Mělníka, můj muž místo svého povolání dělal topiče a já zase pomocnou sílu v místním včelíně. Přišel listopad 1989 a já jsem se se šéfem domluvila, že pojedeme v pátek na tu studentskou demonstraci. Na Albertov jsme dorazili myslím celkem včas nebo s mírným zpožděním, ale prostranství už bylo zcela zaplněné, takže jsme postávali někde na okraji a v průvodu šli mezi posledními. Na Vyšehradě, když už se zdálo, že akce končí, rozhodlo pár lidí o cestě po Nábřeží a my se najednou dostali do čela průvodu. Musela jsem odejít dřív, můj muž hlídal naše dvě malé děti na Vinohradech a chtěli jsme s nimi ještě večer být doma v Liběchově. Opustila jsem ty lidi někdy před sedmou u Mánesa a šla Myslíkovkou na metro. Celou cestu jsem nepotkala jediného policistu. Z Prahy jsem odjela s docela dobrým pocitem. Ovšem můj šéf včelař dorazil vlastně až další den odpoledne s prožitky naprosté bezmoci a hrůzy (Jako jeden z mála svědčil později proti policistovi. Ten před jeho očima zuřivě otloukal mladé ženě, lékařce, hlavu o zeď Reduty).
Detailně nám líčil, co ten večer a noc prožil a viděl, a to se nedá zapomenout. Hned další den, v neděli, vyrazili včelař s mým mužem do Prahy, samozřejmě na Národní třídu a pak na Václavák. Ten den tam ještě mnoho lidí nebylo, ale už prý diskutovaly hloučky na chodnících. Večer ještě stáli u sochy Václava, bylo jich tam prý asi dvacet, mohlo být tak okolo desáté, protože už se chystali na poslední autobus domů. A tu přiběhl mladík, že jde právě z Činoherního klubu, držel v ruce papír, říkal, že tam právě založili Forum a toto je jejich první prohlášení´. Chtěl, aby to někdo přečetl, ale nikdo se k tomu neměl. Papír vzal tedy můj muž, přelezl s ním ten řetěz a z nějakého vyvýšeného schodu celé to prohlášení přečetl. Když přišel domů a sedl si, vyčuhovaly mu z jeho jediných stařičkých manžestrových kalhot trenýrky a ještě kus stehna. Měl je roztržené až ke kolenu. S hrůzou jsem se starala, co mu tam kdo udělal. Řekl mi, že četl pod Václavem prohlášení nově vzniklého Fóra v Činoherním klubu, a ty kalhoty si roztrhl, když překračoval řetěz zpátky. Vzpomínám si, že jsem se divila, že tam nějaký řetěz je. Občas jsme si na tu příhodu vzpomněli a dnes se mi vybavuje znovu, když popisujete, jak ten řetěz vypadá. Kalhoty jsem zašila, ale řetěz jsem si prohlédnout nešla. Když čtu o jeho původu, mrzí mě, že nejen že nás komunisti nenechali léta dělat naši práci, ale ještě jsem kvůli nim musela zašívat kalhoty.
A je opravdu symbolické, že první zveřejnění prvního prohlášení první svobodné strany bylo završeno roztržením řiti o ten řetěz. Plnil věrně svůj účel až do posledních chvil nesvobody.


Odesílatel: Vladislav Dolnik
Datum: 7. března 2003, 9:07:01

Milý pane Hutko,
přiznám se, že jsem v textu moc chyb nenašel. Obvykle bývá problém v chybějících čárkách, to jsem nenašel ani jednu. Jen jsem dvakrát přehodil slovosled a to snad bylo všechno. Stylistika je věc každého autora, do toho jsem nesahal.
Na Bláznivku je několik funkčních adres, v současnosti přecházím na blaznivamarketa, protože nemá v sobě moje jméno. Myslím, že to to takhle bude lepší. Jen mi Sausen poslala, jak vypadá stránka z této adresy a byly tam nějaké drobnosti, které chci o víkendu vychytat. On se hned chytne málokdo, ale během cca 5 "reklam" by se ti, které to byde zajímat, měli naučit sem chodit a ti ostatní mají holt jiné zájmy.
Marně si namáhám paměť a nemůžu si vzpomenout. Dubček šel od válu v květnu 1969 a měl jsem dojem, že Černík šel až po něm. Jestli ovšem v březnu 1969 zmizely Štrougalovy sady, tak se zřejmě pletu. VY jste tam bydlel, tak si to pamatujete bezpochyby líp než já. Teď jsem se podíval na internet a na stránce http://www.charta77.org/strougal.htm, třebaže je to v italštině, se Štrougal uvádí jako premiér až od roku 1970. Jo a podle téhle stránky http://www.info-regenten.de/regent/regent-e/czech.htm k výměně premiérů došlo 28. ledna 1970. Takže v době vítězství nad Rusy 2:0 a 4:3 (1969) byl premiérem Černík. Štrougal byl myslím vicepremiér. Text ovšem neříká, že to muselo být na MS 1969, ale v roce 1970 jsme už myslím s Rusy prohráli. Zkusil jsem to najít a zjistil jsem, že jsme byli opět třetí za Rusy a Švédy, ale nenašel jsem výsledky utkání. Netvrdím, že jsou tyhle věci nějak moc podstatné, ale každý jsem nějak švihnutý a já jsem vědec, tak se držím technických faktů.
Zdraví, Vladislav Dolník


Odesílatel: m kyla
Datum: 5. března 2003, 16:24:15

Milý pane Hutko,
jsem jedním z Vaąich bezejmených dlouholetých posluchačů. Na jednu z mých e-mailových adres mi občas přijde něco od Vás. Ani uľ nevím, jestli mi to chodí přímo a nebo mi to přeposílá někdo z mých přátel. Není to důleľié. Rád si "Vás" vľdy přečtu. Také naprosto respektuji Vaąe odliąné vidění naąí polistopadové reality. Je mi Vás někdy trochu líto, ľe Vámi vnímanou situací tak trpíte. Zdá se mi, ľe se mýlíte a Vaąe bolest je zbytečná. Ale máte na tu bolest jistě právo, nechci Vám ji brát, kdyľ ji tak moc chcete. Stav věcí prostě vidím jinak neľ Vy a nemám Vás jako hudebníka o to méně rád a nesniľuje to nijak mou úctu k Vaąemu dosavadnímu dílu.
Se zvědavostí jsem se začetl i do Vaąich "Václavských okovů". Začínalo to docela zeąiroka a já si při čtení říkal "safra, safra, jaký bude asi konec, proč na to jde pan Hutka tak zdánlivě nenápadně a koąatě, kam je to cíleno". Během četby a při znalosti Vaąich postojů jsem samozřejmě konec tuąil. Nechtěl jsem Vám mít za zlé, ľe chcete určitě zase nějak poą»ouchnout Václava Klause a ľe pravým motivem napsání Vaąeho textu byla frustrace z prezidentské volby. Kdyľ čtu třeba články publicisty pana Pehe, by» by byly o fotbale, také vím, ľe budou končit zvoláním "zničte krtka" ! Je někdy zajímavé sledovat, jak se postiľení některých lidí jedním tématem v průběhu času vyvíjí. Ani na Vás bych se za Vaąe tradiční zvolání nezlobil. Tentokrát mne vąak přeci jen ąokoval způsob, jakým jste to udělal.
Tak Vám tedy vadí, ľe V. Klaus byl zvolen "z milosti tajné aliance jidáąů" (myslíte tím asi hlavně komunisty, ale jistě nejen je). No mně Ti komunisté vadí také. Akorát nevím. Pane Hutko, ruku na srdce, napsal byste tento text, pokud by byl zvolen komunistickými hlasy třeba Petr Pithart, který ąel na námluvy do komunistického poslaneckého klubu jako první ? Nebo jakýkoliv jiný Klausův protikandidát, z nichľ vąichni ke komunistům ąli ? A ľádný z nich by bez nějakých hlasů komunistů zvolen být reálně vzato nemohl ? A jste schopen vydýchat, ľe V. Klause zvolil regulérní parlament této země, který je věrným otiskem politických názorů Vaąich spoluobčanů ? A vnímal jste vąechny průzkumy veřejného mínění, v nichľ ve vąech byl V. Klaus s velkým náskokem nejpřijatelnějąí osobou pro prezidentský úřad ? A vąiml jste si, ľe ze vąech kandidátů byl V. Klaus nejvíce vstřícný případné přímé volbě ? Pane Hutko. Prostředí praľské kavárny mi není aľ zase tak neznámé. Vím, ľe tam V. Klaus prohrává na celé čáře. Vím, ľe mnoho praľských kavárníků (a často samozvané "elity národa") ztrátu části přímého i nepřímého vlivu, nepodloľeného ľádným mandátem, bude vydýchávat opravdu těľko.
A co to vlastně v samotném závěru prakticky říkáte ? ®e jste nechal Václavu Havlovi (kterého si já jinak velice váľím) na odstranění onoho komunistického řetězu kolem svatého Václava 13 let a proto Václavu Klausovi na to dáváte 100 dní ?!!! A co ľe se bude dít, kdyľ Václav Klaus ten řetěz nesundá ? Budete běhat s praľskými kavárníky po tomto posvátném českém místě, dělat cirkus a volat Vámi nenáviděného V. Klause k odpovědnosti ? Ach jo, pane Hutko. Máte zrovna Vy tohle zapotřebí ?
S úctou Miloslav Kilián


Odesílatel: Tomesova Irena, PhDr.
Datum: 5. března 2003, 10:03:13

Mily pane Hutko,
kdyz se nic nezmeni, toho 8. cervna v podvecer tam budu. Taky mam vzpominku na ten zatraceny retez, z roku 1988. To byly mym detem dva a tri roky. Koupili jsme si pod Domem potravin pistaciovou zmrzlinu, ale kam se s ni a s malymi cvrcky posadit? Deti retez podlezly a uvelebily se na schodech - no a ja se omylem posadila na ten retez...
Uprimne zdravi irena tomesova


Odesílatel: petr sevcik
Datum: 5. března 2003, 6:42:19

Diky za e-mejl,
vy s tim Hladikem jste pekne pracovite vcelicky asi trochu tak jak my tady v tech kapitalisticky oportunistickych zemich.
S tim napadem kolem okovu na Vaclavaku ja bych to udelal trosku jinak, vysrat se na historicky sametovy pristup symbolickych reseni. Na misto cervene latky sametu bych pouzil cervene zarici autogen a s jeho dracimy plameny by pichlave branici se okovy pohltil navzdycky. Take bych to nacasoval v jiny cas, ten spravny cas kdyby to ten autogenovy drak mel pohltit se silou ceskeho lva by byl 21 Srpna. Ten drak by v podstate "prijechal" pod duchnou neprodisne Srpnove tmy a v nasledujici den by byl Vaclav osvobozen a s nim i prdelky se sedaci svobodou. Rad bych byl ten draci jezdec, ale mam podobne dilema jako jste mnel s tou kytarou aby vam ji nekdo neznicil, v mem pripade je to moje rodina, ktera by moji absenci letu za more nezchvalila, cas letu tam a zpet by mohl narusit balanci me rodiny. Preji Vam vsem v tehle akci vse nej.
Fecan Svec (P.Sevcik)


Odesílatel: Jiri Stanek
Datum: 5. března 2003, 4:19:51

Dobry den, moc dekuju za fejeton. Zvlast ta scenka s tim policajtem (Co delas ty kretene? ...... Ja musim!) je mimoradne povedena. Uplne to vidim.
Cim to je ze i ja, neznaboh a nepritel fsech oficialit, sem si par hodin po oznameni vysledku voleb presidenta vzpomel na svatyho Vaclava?
Zdravim a doufam ( snazim se doufat ) ze priste uz to bude veselejsi.
Jirka Stanek


Odesílatel: havel00@pre.cz
Datum: 9. března 2003, 8:40:41

Díky za pěkný fejeton. Když V.K. po své inauguraci promlouval venku ke svým národům, řekl "pojďte ke mě blíž" a řetězy padly! Proto věřím, že nás při demontáži řetezu od sv. Václava pozve s. Grebeníček z paty sochy "pojďte ke mě blíž" a my poběžíme! Bude to i v záběrech už zprivatizované ČT, protože nová ředitelka Bobošíková bude úřad zastávat nestraně a vyváženě. Jo, slyšel jsem že bůček má být levnější, prý se na jeho dotaci dohodli poslanci, pro bylo 142. A zase bude dobře. Zdraví Přemek Havel.


Odesílatel: Jopol68
Datum: 9. března 2003, 21:57:49

Ahoj Jardo, dik za mail, i kdyz obsahem nebyl prilis radostny, zvlast pro tebe. Ja jsem si o Havlovi nikdy velke iluze nedelal, proto jim nemuzu byt ani nijak zvlast zklaman - to jest nadale ho povazuji za osobne slusneho i premysliveho cloveka, ktery vsak zabloudil do sfer, na ktere proste nema, nikdy do nich nedorostl, a nadelal v nich naprostou paseku. Na Havla dokonale padne stare ceske prislovi, ze dobrymi umysly je dlazdena cesta do pekla. Aby clovek ve svete obstal, aby nejenom jeho umysly, ale i jeho ciny, ktere po sobe v realnem svete zanechal, mely skutecnou kvalitu, k tomu je zapotrebi mnohem vic nez jen dobra predsevzeti.
Mas naprosto pravdu v tom, ze jestlize po nem prezidentsky urad prevzal jeho protivnik Klaus, je si tim Havel sam vinen, nebot v teto zemi spoluvytvarel podminky, ktere jsou zivnou pudou pro povahy klausovsko-zemanovskeho typu.
Klaus sam ted ma ovsem plne pravo triumfovat: hnan svou nezadrzitelnou a neovladatelnou touhou po moci, po celnim umisteni za kazdych okolnosti, dokazal od prevratu udelat karieru od ministra financi az po hlavu statu. Lze se jen dohadovat, jakou mocenskou pozici, jakou honosnou funkci si vyhledne, az mu i prezidentsky stolec bude prilis malo. Zbyva snad uz jen to, aby se prohlasil dozivotnim Velikym Chanem, pred jehoz Nezmernou Velikosti cely narod bude muset busit celem o zem.
Ovsem ze cela ta takzvana revoluce se nakonec utopila v naprosto obycejnem, tuctovem zbahnelem malomestactvi a snobstvi, se skutecne neda pricitat Havlovi samemu, tolik dejinotvorneho vyznamu skutecne nema. Koreny toho lezi uz daleko drive v minulosti, totiz v celem duchovnim zazemi protikomunistickeho disentu, jehoz vnejsi dokumentaci byla prave "Charta 77". Ale k tomu by bylo zapotrebi dlouheho povidani.
Jinak se omlouvam, ze jsem Erasma Rotterdamskeho zamenil s Nobelem, a Seiferta s Havlem. Uvizl mi v hlave samotny dejovy konflikt, ale na vnejsi detaily bohuzel nemam dostatecnou pamet.
Ted ale z trochu jine oblasti: cetl jsem tvuj text "Potize s obcanskym prukazem". Cetl jsem to, musim priznat, s naprosto neobycejnou chuti a zajmem, napsals to velice poutave, vybornym zpusobem jsi tam hajil ani ne tak prava obcana v obvyklem abstraktnim smyslu, jako daleko spise prava zivotnosti proti bezduche, odosobnene byrokracii. Ale prece... prece jen cela ta vec ma jeste i druhou stranku, ktera to vlastne dela jeste mnohem zajimavejsi. Pokud te tim nebudu obtezovat, poslu ti rozvedene argumenty pro tuto kontrapozici; vlastne jsem to chtel udelat uz dneska, ale pak jsem se uz k tomu nedostal.
Zdravi te Josef
P.S. To "Pravda vydesi" je vynikajici; je to dokonaly priklad neznicitelneho, nesmrtelneho ceskeho humoru, ktery vzdycky neomylne dokaze odhalit a vnitrnostmi navrch obratit jakoukoli umelou pozu a fales.


Odesílatel: Vondrak Jiri - FreeArt
Datum: 9. března 2003, 7:47:39

Ahoj Jardo, jak píšeš, začalo prvních sto dní pětileté hanby presidentování lháře Klause. Já osobně to považuji za ostudu, neeštěstí a - hanbu. Hluboce se stydím, že všechno, co prožili lidi - myslím tu slušnější část našeho obyvatelstva - za dobu reálného socializmu, je posráno řídkým průjmem českého politikaření.
Takže, pokud mi to čas alespoň trošku dovolí (měl bych v tu dobu být zřejmě v hlavním městě někdejšího SSSR v Moskvě)určitě ti přijdu pomoci obalovat zlatý řetěz k soše sv.Václava.
Takže 8.června 2003.
S pozdravem, Jiří Vondrák


Odesílatel: Jindřich Tluka
Předmět: Předjarní pozdravy z Hané
Datum: 10. března 2003, 14:28:07

Nazdar Jardo,
vyladěn a zocelen (jak jsem si bláhově myslil) vrátil jsem se z krásy zimní, opuštěné a snad i proto přívětivé přírody. Naštěstí jsem se do civilizační břečky vnořil postupně, takže jsem přežil. Truchlohra o hradní trafiku (je vůbec možné, aby funkce, která tolik generací volá po očistě své důstojnosti, byla svým národem ponížena ještě víc?) je u konce, výsledek je myslím druhý nejhorší možný.
Díky za přemýšlivý a pro mne jaksi i jímavý feuilleton; to víš, nostalgie... snad jedině, že tehdy to nebyli policisté, nýbrž esenbáci, to bolševický pacholky vždycky důsledně odlišuju. Trocha rozdílu tu přeci jenom je... Ovšem nečekej nějakou znalost od dnešních dvacetiletých,protože včera jsem byl přítomen jakémusi testu všestranného rozhledu, a VŠ adepti nezabírali ani na základy české gramatiky, natož aby věděli, co se přihodilo 5. března 1953, natož aby věděli, ve které zemi leží Hamburg či Helsinki. A to odmalička můžou cestovat jinak než my cestovali - v samozdatu, fantazii či prstem po mapě...
Ale zpátky do Prahy. Souhlasím, 100 dní by mělo být velkorysou možností demokratické společnosti anebo alespoň lidí demokraticky myslících. Patří se dopřát i tomu, kdo se chová všelijak, jenom ne demokraticky a férově. Nedělám si iluze, že by presidentu Klausovi jeho náhlá skromnost a pokora v době těsně předvolební vydržela déle než náhlá nevolnost - ta také pomíjí rychle a většinou bez následků. Tohle bude horší...
Na Medardovu neděli Tě rád podpořím, mohl by to být dobrý počin. Snad přijde i Pavel Bém... Ještě lepší ale bude zabránit falešnému zdání, že se jedná o happening či jakýsi recesní podnik vysloužilých(?) antikomunistů. Půjdeš tam jako občan Jaroslav Hutka nebo za (s) BPS? Nejlepší bude, aby české obyvatelstvo pochopilo, že se jedná o projev občanů (to poslední slovo bych podtrhnul, kdybych věděl jak). Necítím se až tak vysloužilým, i když na letošní rok m i připadá jedno "hezké" výročí.
Přesně 30 roků se cítím stát na pozicích antikomunismu a antisovětismu. Došel jsem k tomu nejen poměrně mlád (v šestnácti), ale i podnět byl docela neobvyklý. Přes maminku, která byla členkou jakéhosi gramoklubu s nabídkou symfonické, trampské a jiné nenebezpečné hudby, jsem si objednal desku jakéhosi sdružení Šafrán. Hmm, v srdci mi zůstal dodnes. A v paměti všechno co bylo - před, při i potom.
Jardo, přeju všechno dobré. I to, že koncertů přibývá a to přibývání jako by chtělo o něčem svědčit... Jako vždy zdravím Tě velmi a možná že v jarní už Olomouci naviděnou - Jindra Tluka.


Odesílatel: Skruzny, Vlasta
Předmět: zase zacatek tydne
Datum: 10. března 2003, 17:02:37

Ahoj JArdo. dekuji za emajlik.
Ja jsem mela 3 dni vikend a byl prima. Pocasi opravdu fajn, slunicko a pomerne teplo tak na kratky rukav ( nezavid). Meli jsme tu nastevu, dve devenky z Moravy, obe jsou letusky, a tak jsme je provazeli po okoli. TAke jsme je vzali do NApa valley, kde je vinarska oblast a sklipky. Ta jedna je dcera kamarada myho muze z Dolnich Kounic, kde maji svuje vino a pekny sklipek, kam samozrejme jezdime kdyz jsme v Cesku. ROzumi vinu, tak jsem ji vzali na testovani. Vina tam maji opravdu vyborna, nektere i v cene 80 dolaru za 7dcl! TAk to bych teda nekoupila... ale je zajimave takove vino ochutnat Pro mne ale ty za 10 dolaru maji skoro stejnou chut.
Vzali jsme je take na prohlidku San Franciska, vcetne Golden GAte, slavneho to mostu, brany do Pacifiku. Je smutny, kdyz vidis dole kolem piliru zaterasy, kdysi se tam mohlo, ted uz ne . Stoji tam obrneny auto a vojaci se samopalem .Hlidaji takhle vsechny mosty pred teroristama. Je to strasna doba, divnej svet co se deje Jdu pracovat, to je zivot! Mej se pekne a at se ti zpiva z plneho hrdla . Vlasta


Odesílatel: Ondra
Předmět: to je fofr!
Datum: 12. března 2003, 20:21:41

Díky moc pane Hutko za CD! Já fakt nechápu jak to můžete všechno stíhat v takovym tempu:) Tolik hraní, že jeden muj kamarád (DJ) mi řekl že on sám by to nepřežil po týdnu....a Vy ještě stihnete poslat CD den po objednání...asi jste fakticky zázračnej!jinak si to neumim vysvětlit.
přeju všechno dobré Ondra:-)


Odesílatel: Pavel Kosorin
Datum: 11. března 2003, 14:01:02

Tak jsme si včera užívali Vaší přítomnosti díky záznamu koncertu z Horní Kalné. Pracuju v Armádě spásy v Brně a máme tady pro naše klienty něco jako kulturní klub. Prokládal jsem to informacemi z novin a z Vaší knížky (Pravděpodobné vzdálenosti) a bylo to fajn. Jste pro mne morálním kompasem v týhle složitý době (i když Vám to bude znít blbě, já to jinak říct neumím, su totiž bakalářem etiky). Jo a sekretářka vytiskla Váš plakát z webu (jak na něm řvete, z roku 1995), takže když se mi nechce dělat, podívám se na Vás jako na šéfa... V úctě Váš Pavel Kosorin


Odesílatel: Honza
Datum: 15. března 2003, 14:07:23

Dobry den pane Hutka
jsem moc rad,ze mi chodi na meho mailika Vase zpravy,a ikdyz nejsou ty Vase koncerty v miste meho bydliste ani poblyz tak doufam,ze zase nekdy zavitate k okresu Trutnov a udelate zde tak bajecny koncert jako byl minuly rok v unoru,rad pujdu a myslim,ze nebudu sam!Jinak Vam chci taky podekovat,ze jste mi poradil sve stranky na internetu, a ze jsem si mohl precist vase clanky a taky diky nim jsem zvladnul maturitu!Vylosoval jsem si otazku,ktera zahrnovala i Vas a Vase dilo!Tahle otazka byla jako z nebe,Vasi hudbu znam uz z detstvi a moc se mi libyla,takze jsem docela exceloval a dostal za dobre!Mejte se pekne a jeste jednou dekuji! Jan Uher Trutnov


Subject: standarta

Vážení přátelé,
chtěl bych podat podnět na změnu zákona (tuším, že je to zákon o státních symbolech) a prosím o radu, jak to udělat správně a rychle. Myslím, že presidentská standarta v nejbližším období nemůže obsahovat nápis "PRAVDA VÍTĚZÍ". Myslím, že by bylo dobré, aby parlament a senát projednaly (a pokud možno schválily) jeho vypuštění, a případně schválily nápis jiný - námětů se sejde jistě celá řada. Já bych zatím jako náhradu navrhoval "INTRIKY VÍTĚZÍ"
s pozdravem karel čapek

Dovolte,abych přispěla úsporným kompromisním návrhem PRAVDA VYDĚSÍ
zdraví Marie Petrová

9. března 2003, 22:26:43

Pardon,
myslel jsem to s tím podáním podnětu vážně. (nerozpoutávám diskusi - touto odpovědí s korespondencí ve věci končím).
"Pravda vyděsí" - TO NE. leda by to byla lež za pravdu převlečená.
Pravda se jistě často nesnadno hledá, ale neděsí, je jasná a prostá a činí v duši klid. Pravda vyděsí jen přistiženého lháře.
Ale neřešme pojem pravdy. "Pravda vítězí" - to je v pořádku, ale není v pořádku, že by to teď mělo vlát nad Hradem.
Děkuji všem, kdo mi napsali (např. přidali argumenty do "důvodové zprávy").
S přáním dobrých dnů karel čapek

Monday, March 10, 2003 1:35 AM

Vážený pane Čapek,
z existencionalistického hlediska pravda vyděsí vždy, to je její podstata. Jako nápis na českou prezidentskou standartu se mi to zdá geniální, pro mne tímto pojmenováním paní Petrová vstoupila do historie. Přesné pojmenování je velký svátek. Pojem "Pravda vítězí", kromě původního křesťanského a bojovně husitského obsahu je blábol. Prázdný a proto zneužitelný. Předpokládám, že nevadil ani Gottwaldovi. Zdravím - Jaroslav Hutka

11. března 2003, 4:37:30

Vážený pane Hutko,
děkuji za Váš názor, fakt si ale nemyslím, že pravda vyděsí vždy a že je to její podstata.
Co koho děsí záleží jistě na jeho naturelu a na tom, co ho potkalo. Bylo by dobré pokusit se říci, co si kdo vůbec pod pojmem pravda představuje (však víte, že i ten husitský obsah toho pojmu měl zcela specifický význam). Již toho bylo o pravdě nemálo různého vysloveno. Samozřejmě významů, souvislostí a výkladů je celá škála. Pravda je pro mne především absolutní pojem - je osnovou struktur a mechaniky vztahů jsoucna (to, že je pro nás nedohlédnutelná, neznamená, že není). V mezilidském prostoru tomu pojmu rozumím tak, že pravda je metoda - způsob předání informace (vedle té je jiným způsobem předání informace lež, nebo omyl). Vyděsit může případně význam oné informace, kterou pravda jako způsob přinese (přítelkyni Helenku jistě vyděsilo hrozné pravdivé sdělení, že umírá na rakovinu, ale děsila ji rakovina, ne pravda, tak jako ji neděsil český jazyk, kterým to bylo řečeno). Dovolte jednoduchý příměr: Budeme-li např. tvrdit, že chlorid sodný krystalizuje v šesterečné soustavě, není to pravda, a necháme-li sůl vykrystalizovat, pravda zvítězí - a NENÍ TO BLÁBOL. Pravda zkrátka bude nezávislá na našem tvrzení či přání. Tak rozumím vítězení pravdy a neděsí mne to. Z hlediska naší mysli, je pravda (třeba ještě nedosaženým) úběžníkem souladu informace s realitou.
(Velice snadno se při přemýšlení o pojmu pravda můžeme dostat do myšlenkových pastí - viz třeba známý příklad s papírky: Na prvním papírku je napsáno: "text na druhém papírku je pravda" a na druhém papírku je napsáno: "text na prvním papírku není pravda".)
Slova jsou ovšem prostředkem nedorozumění. To, že řeknu, že výrok "pravda vítězí" je v pořádku, a myslím tím ten zásadní princip, samozřejmě netvrdím, že pravda vítězí třeba v politice - proto se ptám, co ono to vítězívá? Výrok Marie Petrové považuji za vtipný slovní obrat, ale ne za pravdu o pravdě.
Vaše - pro Vás pravdivé - sdělení, co si o podstatě pravdy myslíte, mne nevyděsilo, ale přiznávám, že smutek mi přineslo. Asi proto, že zrovna u Vás jsem to nečekal. Jestli nápis nevadil Gottwaldovi, nevím, ani to nedovedu cítit. Minimálně jedna z těch jednoduchých absolutních pravd si nakonec poradila i s ním.
Příznačné je, jak snadno a s oblibou odkloníme se od původního tématu: aktuální - evidentně neúnosné kombinace toho nápisu s figurou pod ním.
s pozdravem karel čapek
PS - snad nevyděsí jedna upřímná pravda ode mne: Vaše slova zpívaná i mluvená nejednou mi potěšila mysl i srdce.

Datum: 16. března 2003, 14:57:26

Vážený pane Čapek,
to je vždy ten největší problém se sjednotit nad tím co a jak nazýváme, protože jinak je problém mluvit, když používáme tatáž slova a představujeme si pod jimi různé významy. Bohužel u "velkých" slov je to dnes téměř nemožné. Význam slova pravdy ve smyslu pravdivého výroku je jasný, když se objevuje v prostředí, které se dá jasně rozpoznat a měřit, tedy kde není spor o měřítka. Mimo to se dostáváme vždy do problému. Za bolševika se zdálo, že víme co je pravda, co je "život v pravdě". I když já jsem tehdy k tomu dodával, viz knížka Utkání se skálou, že nelze jen říkat pravdu, že je třeba ještě nezatajovat. To "nezatajování" totiž souvisí s tím, co jsme schopni ze skutečnosti pravdivého objevit a zde je už velký problém, protože naše schopnost vidění je omezena nejrůznějším způsobem, od osobní schopnosti až po stav civilizace, ke kterému jsme se dopracovali momentálně jako celek. A zde už je to, jakou pravdu jsme ochotni vidět a jakou jsme schopni vidět. Když bych šel k věci zdánlivě přehledné a známé, jako jsou lidové písně, tedy přesněji moravské balady. Jejich stesk je vlastně postaven na objevu pravdy, že totiž život člověka je marný, kdy tato pravda se dá prožít, ale ne pochopit (Už ten vtipný rozum, už mi sloužit nechce)... a zde, když to zkrátím, vzniká divný a zajisté pravdivý výsledek, že pravda je relativní. Je to záležitost vlastně pravdivého vztahu, kombinace místa, z kterého se dívám, kým jsem a jaká je má zkušenost a povaha, jak je posazeno to, nač se dívám a jestli to, nač se dívám se mi ukazuje ve své celistvosti a nebo jen částečně. Zde můžu dojít z jakési pravdivosti, ale už to nejsem schopen posoudit, právě pro ty relace či vztahy, které absolutně umí posoudit jen Bůh, pokud je a pokud bychom jeho posouzení byli vůbec schopni chápat... a pokud Bůh je, tak je i pravdou, ale tomu můžeme jen věřit, ale nikoliv už dokázat... já vím, rozmáchl jsem se trochu do velkých rozměrů, kde se dá také jen chytře žvanit, ale vrátil bych se k tomu PRAVDA VYDĚSÍ. Samozřejmě v dnešní situaci je to výrok velmi vtipný, ale kde je vlastně ten jeho vtip? Vlastně v té jeho pravdivosti. Vyhrál prolhaný Klaus a vyhrál nečetně, jemu by patřil na standartu nápis PRAVDA PATŘÍ VÍTĚZI. To je samozřejmě lživý výrok, pravda se nedá vlastnit, pravdivě ale nevtipně to znamená MOC PATŘÍ VÍTĚZI. I to není zcela pravdivé, protože moc musí být oprávněná a k tomu pouhé vítězství nestačí... jejda, já musím už běžet, takže to musím utnout, ale ono to stejně nejde dokončit. Tak zatím zdravím - Jaroslav Hutka


Odesílatel: Stanislav Trsek
Datum: 17. března 2003, 19:34:18

Vážený pane Hutko, tak jsem si to poslechl asi tak již popáte kolem dokola, klobouk dolů, to je pěkná nahrávka. Moc se mi to líbí, díky ještě jednou. A tak mě při poslechu napadlo, jak to vlastně přišlo , že posluchači začali zpívat spolu s Vámi? Češi jsou od přírody dost studení a zdrženliví a teď najednou tohle , taková neuvěřitelná věc, otevřeli hubu na veřejnosti, svobodně a bez donucení. Jste kouzelník?
S. Trsek

Datum: 18.3.2003 - 16:12:08

Vážený pane Trsek, asi kouzelník jsem, v těch sedmdesátých letech jsem lidi nutil ke zpívání, myslím, že jsem byl první u nás a nebylo to tak snadné, ale nakonec se to podařilo, bylo to sice tiché, ale přece jen velké vítězství. Mějte se hezky - Jaroslav Hutka

Datum: 18. března 2003, 18:23:31

já to zažil prvně někdy v roce 74 na rychtě a dodnes se mi to vrací ,kdykoliv si pustím vaše cd, byl to strašně silný zážitek a dodnes mi to nejde na rozum, jak některá hard rockem odkojená individua, uvyklá dunění kytar a rachotu bicích, dokázala ztichnout a poslouchat a poslouchat. to vysvětlení mi stále uniká, asi to opravdu bylo nějaké kouzlo. rád bych si to zopakoval.......mějte se moc krásně, koncem měsíce vyrážíme do polska na amonity, snad tam najdeme něco pěkného. zdravím, s.t.


Odesílatel: p Kremlova
Datum: 17. března 2003, 19:13:43

Vážený pane,
kdysi před lety jsem Vám snad i tykal (jsem ročník 1959). Každopádně děkuji za promptní vyřízení objednávky. Zrovna poslouchám "Adam a Eva". Nemá to chybu.
Rád dávám k dobrému Vaši historku, o tom jak Vám slovenská šatnářka srovnávala Jana Husa s polským lapkou Jánošíkem...Slyšel jsem ji na Vašem koncertu ve Vlašimi. Samozřejmě nic proti Slovákům natož Slovenkám, manželku mám z Prievidze.
Snad se vyskytnu i na Vašem připravovaném koncertu ve vlašimské čajovně, pokud se tam dostanu.
Praktická poznámka: O Vaši internetové adrese jsem se dozvěděl z MF (nebo jak se to dnes jmenuje), www- stránky jsou dobré.
Mějte se dobře a děkuji Vám nejen za zásilku
Miloš


Odesílatel: Michal Vavra
Datum: 5. března 2003, 23:26:17

Ahoj Jardo, přečetl jsem si Tvé Václavské okovy a nebylo to čtení nijak radostné.
Myslím, že se sejdeme 8. června pod ocasem a doufám, že nebudeme jen my dva.
Ladislav Mňačko to už napsal před mnoha lety. A lidičky se opravdu nemění. Opojeni vlastní mocí pachtí se po jílovém svahu politické scény, kde každá hlava, na kterou se dá umístit vlastní noha, je ve vztahu ke kluzkému prostředí vítaná opora. A tak tedy vzhůru, po nás potopa.
Komu by dneska vadil lipový ostnáč, když si za osm tisíc může odletět na Kanáry.
Každý může říci, že Havel, či Klaus je vůl a nic se mu nestane. Apelovat na morální symboly ve společnosti, kde morálka i právo jsou pojmy jestli ne neznámé, tak minimálně vysmívané, jeví se poněkud bludně.
Marx kdysi napsal, že stát je organizované násilí. Pod ten výrok se kdykoli podepíši. Co je platná Tvá společná minulost s Kořánem či Havlem. Tys zůstal písničkářem a my jsme udělali politickou kariéru. Tak táhni a jestli něco chceš, dej si žádost do podatelny. Sekretariát to už nějak vyřídí.
Lety pozorování naší společnosti, stal se ze mně anarchista. Anarchista samotář, protože anarchista může být jen samotář, protože je proti anarchistickému přesvědčení sdružovat se v jakékoli anarchistické organizaci.
Odstranit symbol symbolem, to je Tvůj klidný nesmiřitelně smířený úsměv a Tvé navzdory všemu smějící se oči.
Já bych rád přišel osmého června se sbíječkou a Tebou rudým hadrem obalený lipový ostnáč vlastnoručně vybourám z žulového katafalku.
Nevěřím totiž, že symbolické obvinění někoho zaujme. A ve vězení jsem konec konců také ještě nebyl.
Michal Vávra, ranč Malevil
P.S. Zkus u nás zůstat 21.3. přes noc, budeme mít víc času pokecat


Odesílatel: Naďěžda Brzobohatá
Datum: 25. března 2003, 17:07:34

Mily Jaroslave, posilam Ti trochu horskeho indicko-tibetskeho slunicka a vzdusnou pusu od Dalajlamy, ktery krome verejnych povidani dodava mestecku zvlastni magickou energii . Krysy, kravy , supi i kro kodyli jsou tu obzvlast lini, protoze zbytku se najde vzdy dost. Spokoji se nejen s ovocem a zeleninou, ale nepohrdnou ani plastovymi lahvemi ci novinami!!! Pravda, troch jsi me nastval, ze Te za toho prezidenta nezvolili { mimochdem hur to vpravde dopadnout nemohlo} , ale my si s tim nejak poradime. At zije Svejk! Mas-li pri ruce, posli, prosim text " Krasny je Svet". Naucim ji tibetany! Oni nejen radi hraji na nastroje , ale take radi poslouchaji a jsou krasne zvidavi. Moc zdravim . Nadia


Odesílatel: Stefanovic, Jan
Datum: 27. března 2003, 18:06:53

nie, neotravil si ma, actually, raz som ta videl v TV v Canade, ukazovali Prahu a ukazovali anarchistov a ukazovali teba: pamatam si shot z nejakej "rock" skusky: "na to mily pankaci tvoje hlava nestaci.." Potom ukazovali nejakych velmi mladych ludi, (absolutne bez zivotenj skusenosti), ako presvedcenym hlasom (a s velmi zlou english) rozpravali o tom, ako citaju Trockeho, atd... a potom ukazali teba, ako s usmevom hovoris o tom, ze ich sice neberies prilis vazne, ale na druhej strane je to pekne, ten fakt, ze niekto moze byt "anarchista" ak chce byt "anarchista"... Ty aj ja vieme, ze za par rokov si oblecu biele kosele a zasadnu v uradoch, a budu diskutovat o problemoch Sparta Praha (ak ten club este existuje...hehehe)
Thanks, Take care. Jan Stefanovic


Odesílatel: Ligotsky Petr
Datum: 22. března 2003, 21:49:08

Vážený pane, díky,
pouštím Ty Vaše desky, pardon CD, a je to jako za mlada, když se to jako s příchutí toho zakazaného poslouchalo. A je vidět, slyšet, že i zaznamenaná reakce publika je taková rozpačitá, prostě jako by nevěděli, i když je to jasné, kam to směřuje. Doba už byla taková a bylo to vysvětleno.
A zase se musím vrátit k okamžiku, vysílacímu času stanice "O", kdy komentátoři reagovali na negroidní umění a měli z toho docela " vánoce" jako by vůbec nechápali, co se v té době vůbec dělo. Vlastně to ani chápat nemůžou, protože se to chápat nedá.
Jak je vůbec tedy možné, že to tak bylo, ale zároveň, když se se mu vysvětlí, vo co šlo, tak bude tvrdit, že nyní je to horší. A asi bude mít pravdu, když bude prohlašovat, že nyní je ten pravý boj o chleba, ne ten co známe my ze zpráv boje o zrno.
No, a ten kapitálismus, to je též dárek, a hlavně v tom vydání po česku. Takže pevné nervy a hodně zdraví
přeje Ligotský Petr


Odesílatel: Oldrich Kundrat
Předmět: Hutka the Famous
Datum: 21. března 2003, 11:36:00

Vážený pane Hutka,
píši Vám vlastně obratem, protože jsem si hned zrána stáhl poštu, ve které byl mail (vlastně mailík) od Vás. A důvod je následující - asi tak v lednu jsem si pohmoždil Achillovu patu nebo úlachu nebo jak se to jmenuje. Do tohoto týdne jsem žil v domění, že se ro rozchodí, což je blbost. Takže už asi týden jdu na nějaká ozařování a už chodím lépe, ale bude to ještě delší dobu trvat. Ale nechci Vás zahltit těmito stesky, ale jedním oznámením, které jsem krátce napsal v nadpisu. Protože tam ležím asi hodinu, mezitím mi připínají a zase odpínají roztodivné věci a pouštějí do mne proudy, tak si beru sebou vždy nějakou tu knihu. Včera jsem tam šel s knihou "Podzim je tady" jistého Jaroslava Hutky - jeho jméno je na obálce velice zřetelné. Paní doktorka (Prof.Dr. Olga Popović-Mladenović) se se zájmem podívala na knihu, která byla v tom okamžiku položena vedle mne a povídá - Hutka, nisam znala da su ga preveli na srpski neboli Hutka, nevěděla jsem, že je jej přeložili do srbštiny. V! edlejší je, že jsem jí vysvětlil, že je to v češtině a že jsme to pak rozvedli dále až se zjistilo, že vlastně znala i mého tchána. Ale já se v tom momentu zmohl jen na překvapivé - Vy víte kdo je to pan Hutka? Ona na to dotčeně, no přece známý český disident, četla jsem o něm a naposledy to bylo nedávno, počkejte kdy to bylo, aha už vím, nezpíval kvůli tomu Gottovi na večírku pro Havla (tady se to v pádu vyslovuje Havela, jako Čapeka nebo Petara). A dále pokračovala, že je to tedy škoda, že to není v srbštině, protože by si to ráda přečetla. Načež se rozhodla pokračovat dál, to už si prohlížela mojí nohu neboli nógu, a pěla ódy ve smyslu, Češi jsou ze všech Slovanů nejdál, oni mají tradici s budováním civilní společnosti, tam by se takové války už dát nemohly. Vidíte, jak se hezky mírně rozdělili se Slováky, stejně jako Norové se Švédy. A to je to, pane Hutka, co zde strašně chybí - takové silné nebo silnější intelektuální prostředí, které má vztah k civilní a tedy laické s! polečnosti. Prostě jsem Srb nebo Srbin, jak se zde říká, ale to je "sa pouze, nikoliv zásluha, nikoliv cnost" - jak by tedy řekl básník, kterého zase tak až moc nemiluji. A že jsem pravoslavný, to je OK, ale nebudu to nikomu cpát pod nos. Bohužel těch druhých je značně víc a ti jsou bud' nevzdělaní anebo vzdělaní v jednom směru, který je dle nich jediný možný. Tak vznikají války a masakry. Jen lehce ke zdejším událostem, ty v Iráku jsou dnes a denně na obrazovkách, za mřížemi je už asi 2000 lidí a včera byl "uloven" zatím nejdůležitější "kus" a to náměstek státního návladního. Hlavní by bylo, dle mne, aby se nezpomalilo tempo a a by se ty začátky znovuzrození civilní společnosti, kterou Djindjić začal, nazastavily. Je to těžké, protože v tom není pouze to známé heslo z bývalých socialistických zemí "chci žít jako na Západě, ale pracovat jako na Východě neblahé paměti", ale i to, že se zde objevuje spousta mladých nebo už ne tak mladých lidí, kteří se v minulých letech naučili žít bez práce anebo žít na bojištích kde bylo povoleno vše co nebylo výsostně zakázáno. Ale přece jen snad budoucnost není tak stinná, což bohužel teprve ukázala veliká účast lidí, tj. lidí proevropsky myslících, na pohřbu premiéra Djindjiće. Takže to b bylo vše a pochopitelně i pozdrav všem u Vás doma. Srdečně Oldřich Kundrát


Odesílatel: A.C. Giff
Předmět: Pozdravy z Opavy.
Datum: 27. března 2003, 19:48:27

Je 25.3.2003, 23:33 a já svým rukopisem připravuji další pozdravy pro Vás. Odpoledne jsem psal, že si sednu do hospůdky, dám si pivsona a přečtu si konečně pomalu a podrobně Vašeho ?Kandidáta na prezidenta v okovech a s vysvědčením za volební období?. Vše jsem udělal podle plánu, jen hospodu jsem vynechal a sedl do jiné kavárny. Mám tady v Plzni jednu oblíbenou, a častokráte v ní píši po večerech své věci. Když jste mi posílal první odpověď na mou žádost o posouzení básní a povídek, vyjádřil jste se ve smyslu, že jste neměl při čtení nutkání myslet na jiné věci. Já Vaše práce přečetl poprvé v rychlosti z PC a zaujaly mne. Když jsem vše četl podruhé, potřetí v klidu kavárny byly už mé myšlenky připravené na obsah a samovolně se zapojovaly do děje. Je to zvláštní. Politiku beru jako stěžejní bod všech změn. Jsem pouze její soukromý hodnotitel, jenže bezradný. Mám na ní svůj vlastní názor a vidím, že má obrovskou moc, které zneužívá a využívá. Nikdy mne však nenapadl žádný návrh na její podobu.
Čeština je nádherný jazyk, kterým se s úspěchem dá vyjádřit mnohé. Dokonce i důstojný název pro naši vlast. Česko se mi hnusí. Sám jsem však neuvažoval nad jeho změnou. Nechával jsem vše na politicích. A v tom je problém nás všech. Síla politiky je v udržování strachu v lidech, který vede k otupování vlastních názorů. Vy ty problémy znáte mnohem podrobněji, a člověku Vaše vyprávění odkrývá další kousky nehezkého boje o moc.
V. Havla vnímám jako člověka, který má značně zajímavé i poučné názory. A také jako člověka, který se svým působením v čele státu pro mě stal nečitelným. Politika je nemoc, která postihla také jeho. I tak je to jeden z lidí, se kterým bych chtěl ?lidově (a slovo lidově zdůrazňuji) hodit řeč?. Pokud je toho ovšem v důsledku své politické nemoci ještě schopen.
Měl bych toho hodně na srdci, ale nebudu Vás dále připravovat o čas. Pokud budete mít trochu zájem, napíši Vám příště něco o Praze, o koni v okovech a vůbec o centru naší země pohledem lidí, jenž žijí na periferii města jménem Čechy.
P.S. A už je 27.3.2003. Konečně jsem doma. Dnes jsem měl také jednání v Praze v ulici Sázavská. Není tam nikde v okolí možné zaparkovat, a tak jsem našel místo až na ul. Balbínova. Dokonce přímo před Balbínovou poetickou hospůdkou. Zašel bych tam alespoň na kafe, ale neměl jsem moc času. Snad někdy jindy.
Petr Burian