Táborákový hip hop Hutky a Nohavici

Do světa chlapců a dívek s kytarou vstoupil písní Jaroslava Hutky o Jaromíru Nohavicovi nový fenomén. To, co s úspěchem provozují rapeři – totiž beef, jinak souboj, přestřelka. V textu osolí jeden druhého, pozuráží ho a vysměje se mu.
Jestli má v sobě aspoň kousek černý duše a nálady chlapce z ghetta, odpoví Hutkovi.
"Tohle čekuj (čti sleduj), kámo," řekl by vyznavač hip hopu. "Hutka fakt drsně dissuje (čti napadá) Nohavicu."
Beef je jeden z pilířů hiphopové kultury, který nejen zvyšuje adrenalin interpretovi a posluchači, ale taky slušně zvedá prodej desek.
V dobrém beefu se vytvářejí celé armády stoupenců a začíná ta pravá řežba (mimochodem na serveru iDNES.cz bylo v okamžiku psaní tohoto textu přes tři tisíce reakcí na Hutkův výstřel).
Takže tohle je moje soukromá výzva pro písničkáře z Těšína. Jestli má v sobě aspoň kousek černý duše a nálady chlapce z ghetta, odpoví Hutkovi. A my se máme na co těšit – začal-li totiž slovní tenis nadávkou "udavač", v zájmu čistoty žánru a gradace beefu musí přijít větší kalibr.
Písnička začne stíhat písničku, bude to boj a bude to trvat dlouho. A já se ptám: dostane se folkový beef do sféry typu 2Pac versus The Notorius B.I.G.?
Že nevíte, o čem je řeč? Tihle dva týpci si to ve svých textech rozdávali tak dlouho a tak razantně, až první skončil rozstřílený ve svých pětadvaceti letech v Las Vegas a druhý pak coby čtyřiadvacetiletý v Los Angeles.
Oba v luxusních autech a oba se čtyřmi kulkami v hrudníku a dalšími v kapotě vozu. Mimochodem, po své smrti se stali opravdovými legendami a dodnes jejich nahrávky lámou rekordy v prodejnosti. Takže pokud máte nahrávací firmu, rychle hoďte lano folkařům. Možná vyděláte.

        iDNES, 14. listopadu 2007 1:00