Dvě folkové legendy

Nakladatelství Galén se ve své bohaté ediční činnosti opět vrátilo k letitým nahrávkám dvou osobností naší folkové hudby a vydalo reedice jejich nahrávek.

(...) Druhým folkovým bardem, jemuž Galén věnuje pozornost, je JAROSLAV HUTKA. Ten odehrál 5. února 1976 v Brně se spoluhráči Radimem Hladíkem a Fedorem Frešem koncert, jehož náplní byly jím upravené lidové písně ze sbírek Karla Jaromíra Erbena, Františka Sušila a Františka Bartoše. Koncert se zpívajícím publikem byl nahráván a jedenáct znamenaných písní vyšlo v roce 1976 na LP Supraphonu nazvaném podle první písně VANDROVALI HUDCI. K tomuto materiálu bylo přidáno dalších šest písní z koncertu uchovaných v archivu Českého rozhlasu Brno a vzniklo tak více než sedmdesátiminutové album na kompaktním disku. K němu je přiložen obsáhlý booklet s několika fotografiemi, písňovými texty a dalším zajímavým textovým materiálem včetně rozhovoru Milana Tesaře s Jaroslavem, Radimem a Fedorem. Texty písni se čtou dobře, ty tu jsou skutečně "černé na bílém", ale na vše ostatní je třeba si velmi dobře posvítit a navíc lesknoucí se papír různě natáčet, aby se písmenka dala vyluštit. Důvod? Na černém podkladě se tisk v barvě šedofialové poněkud ztrácí. O tom, že světlejší tisk textu by vše vyřešil se lze přesvědčit na zmíněných rozhovorech, kde bíle vytištěné otázky ze stránek přímo svítí, zatímco odpovědi je nutno luštit. Je to škoda, protože tyto okolnosti mohou od přečtení osmnácti stran zajímavého textu ledaskoho odradit.

Ivan Kott, Jonáš, 2013, č. 6, s. 26


Péčí Galénu vyšla ve výpravné edici poprvé kompletní nahrávka Hutkova druhého alba, kde lidové písně ze zpěvníků Sušila, Bartoše i Erbena v podání hlavního aktéra rámovaly sólové vyhrávky Radima Hladíka a linky basové mandolíny Fedora Freša. Supraphonskou selekci jedenácti snímků v roce 1976 limitovala nejen kapacita LP desky, bontonskou reedici vedle zcenzurované balady Chodil pánbů po poli doplnilo jen pár nesourodých bonusů. Nyní vydaly rozhlasové archivy pět zbývajících písní (mj. Soudili synečka a Šibeničky), jež 5. února '76 v Etnografickém ústavu Moravského muzea zazněly. Se sborem publika má celek rozměr folkového mystéria. Památná deska, kde folklór v Hutkových úpravách zlidověl podruhé.

Pavel Víšek, Rock a pop, 2013, roč. 24, č. 2, s. 61