Jaroslav Hutka - další oběť české politiky

Když jsem v sobotní MF Dnes četl rozhovor s písničkářem a nově i kandidátem na poslance - Jaroslavem Hutkou, musel jsem se místy smát, jak se ta historie opakuje a lidé jsou nepoučitelní. Poté, co byl prostřednictvím autentický citátů Hutka usvědčen - dost dobře nemohl popřít nedávné chvástavé výroky o tom, jak se mu , jako kumštýři, politika příšerně ekluje a za nic by s ní nechtěl mít cokoliv společného, okamžitě vyrukoval se známou českou lidovkou - to víte muzikant - o tom, jak ho všichni tuze přemlouvali / Bursík s Uhlem/ a tak se tedy obětoval - stal se kandidátem za Zelené.
Měl jsem pocit, že přes všechny ty výhrady je Hutka poněkud originálnější kumštýř a nebude jen trapně znovu omílat to, co jsme v minulosti už tolikrát slyšeli od Havla, Karáska, Fischerové a dalších. V devadesátých letech minulého století taková prohlášení možná ještě zněla věrohodně. Zdalipak si však Jaroslav Hutka uvědomuje, že dnes jaksi, ehm, píšeme rok 2006 ?
Za připomenutí také stojí, jak se mnohým z těchto “ obětí “ z řad kumštýřů v té nemravné a špinavé politice líbí a mnohdy až trapně se v ní snaží udržet téměř za každou cenu . Zřejmě mají blízko k masochismu……
Se stejným zápalem jako se kdysi ušklíbal nad politikou, hovoří nyní Hutka suverénně o tom, co všechno udělá, zařídí a jak se bude chovat, pokud se dostane do Parlamentu. Z jeho osobního předvolebního programu mě snad nejvíce zaujalo, že ho nikdy nikdo neuvidí v kravatě. Pokud se nemýlím, ani tenhle nápad není úplně tak originální, něco podobného jsem snad už kdysi před léty slyšel od senátora Mejstříka.
Zdá se, že nejen v té muzice, žije Jaroslav Hutka tak trochu z minulosti……….

      Josef Havránek - www.virtually.cz

Diskuse (zde kráceno):

A k Hutkovi, nechci se plést, ale tušení mi říká, že to bude druhej mimoň Karásek. Taky asi motivace bude stejná, oba mají v pozdějším věku malé děti, je potřeba je nějak zabezpečit... :-/

To mě přesně napadlo, že Dzurinda musí mít Paroubka a Sobotky plné zuby. Pomlouvají Slovensko kudy chodí, šíří lži o jejich reformě a otevřeně se paktují s Ficem. Taky ta partyzánská Pablbkova akce s omluvami Maďarům je asi nenadchla. Vůbec se Dzurindovi nedivím, je to ostuda.

Protože jsem diskuzi nečetl (je to stále stejné napadání dokolečka dokola) může mně někdo vyčinit, že píši mimo mísu. Ale k obsahu a zejména nadpisu článku: Obětmi politiky se v posledních letech stalo mnoho umělců i "umělců." Je ale sparavedlivé napsat, že vedle pana Hutky, možná pana Krampola a třeba i nebožky paní Růžičkové to je i paní Bílá, paní Jirásková, nebožtík Jirka Kodet atd atd.

karlecz - garantuji vám, že by si paroubek i fico to lhaní dovolili ! nebo si to dosud nedovolili ?

Před pár dny jsem náhodou viděl na ČT24 tiskovou konferenci, poté, co se setkali M. Topolánek a M. Dzurinda. Tam k vynucované televizní debatě bylo řečeno vše. A to dost jasně z obou stran.

Zábavné a krátké. Tak se mi líbíte.

pane Havránku, tenhle kandidující opravdu nebude moc mít kravatu, protože v onom rozhovoru řekl, že do parlamentu jedině na kole. a umíte si představit, kdyby se mu ta kravata zapletla do kola a ... a jinak vzpomínáte někdo, jak jeden čas měl hutka pátky po zprávách v 18 na radiožurnálu? to bylo něco obhajoby pravdylásky. a vypínání zvuku, když se někdo do vendy opřel. demokrat.

neu.p: Obávám se, že to hovno, které jste spolkl, nebylo Šalamounovo.

hlavně by bylo hezký vidět Paroubka jestli by si jim dovolil lhát do ksichtu o tom jak se mají bídně a žerou trávu.

zrušení debaty se Slováky je jedině dobře. Proč dávat prostor demagogům Paroubkovi a Ficovi. To by bylo jako "debata" se Sládkem...

A hlavne to je ekonom se zahr. zkusenostma

To zruseni debaty je VELKA CHYBA!! Protoze to by byl pro Bohusa asi neprijemny zazitek, Miklos to ma v hlave v poradku, je to dobry ministr financi a vyborny retor. Skoda, boha jeho

a ještě mezi námi. U hudby zůstanu pouze jako řekněme slušný amatérský muzikant (žádná velká sláva). Má profese je veskrze tvůrčí a živí mě poměrně slušně řadu let.

jfm, to pozadí samozřejmě neznám, připusťme ale, že o dohodu mezi Dzurindou a Topolánkem jít mohlo (pokud ano, vítám ji). A do debaty s demagogem B. "Čobkou" Sobotkou bych se nehrnula nejen jako premiér SR, ale ani jako Šauerová. Lidé tohoto typu ve mně vzbuzují poměrně silnou averzi. Napadá mne jediná slovo : nausea.

diskutovat o Dylanovi s vámi pokládám za ztrátu času. Vy nejste žádnej trouba, disponujete poměrně širokými, podle mně ale povrchními znalostmi získanými nejspíš na škole ekonomického směru, které pružně doplňujete informacemi z netu (ber kde ber.) Jste schopen se obratem změnit z odborníka na lesní hospodářství v předního konstruktéra fréz. Nezapomenete ovšem dodat, že ty nejlepší se točí doleva. Z toho si možná sedne na prdel nějaká osmnáctka, ale ne takovej starej kus jako já.

Pokud se pohybujete v hudbě tak dlouho a neznáte poměrně zajímavé detaily ze začátků B.Dylana, je mi to líto, ale opravdu bude lepší, pokud namísto sebestředného tlachání, mrknete třeba na jeho biografii.

Co se týče vašeho předseda s předsedou, ministr s ministrem, to není ani na komentář. I když co třeba takový předseda strany, stínový premiér atd. O čem se tedy má vystudovaný inženýr strojní fakulty bavit a především, kdo by dle vás měl být jeho důstojným oponentem? Eventuelně se tu nabízí nějaký absolovent vojenského gymnázia Jana Žižky v Opavě, co vy na to? Nejlepší nicméně bude, zůstane-te li u té hudby, věřte mi.

Paní Šauerová, hrnula byste se, být slovenským premiérem, do země, kde předseda vlády označí vaše prohlášení za stupidní?

Já bych ho dopředu rozhodně nezatracoval. Možná to bude jeden z mála lidí u Zelených, se kterým půjde komunikovat. Není to totiž zarytý fanatik jak mnoho zelených bývá. Rozhodně to byl velmi slušnej člověk, já doufám že nedopadne jak Sváťa. Kdyby aspoň zůstal sám sebou, kdyby se nezkurvil, svědčilo by to obdivuhodné síle osobnosti přinejmenším. Je-li ale pravdaáláska, je v řiti už teď.

Ano, neu.p, samozřejmě, že ta "koordinace kroků" mne napadla. Pokud by tomu tak bylo, vůbec by mně to nevadilo. Naopak.

máte recht. Já ale mám Kateřinu Brožovou rád - obvzlášť když zpívá. Vypnu televizi a jdu dělat něco užitečnýho. :-)

Uz tam jsou skoro vsichni (rozumej u Zelenych). Dedecek vzdycky rikaval, ze nejlepsi by bylo vsechny komunisty zavest na ostrov a ten nasledne vyhodit do povetri. Nebyla by to byla dobra myslenka i u Zelenych? Tato zeme by si nepochybne oddechla v soucasne dobe vice, nez kdyby tato procedura probehla u komunistu, kteri maji alespon odvahu se tak nazyvat.

ve spoustě témat se s váma nepřu, protože je neznám. Já ale nemusím být, na rozdíl od vás, machr na všechno. Jsem muzikant, Dylana jsem hrál ještě když jste chodil po houbách a tuhle scénu skoro 40 let sleduju. Tak mě opravdu neomráčíte obecnou opsanou větou kdo všechno (následuje nesourodá změť zpěváků ve stylu i čase) jeho písničky zpíval a zpívá. Zkuste najít třeba někoho, kdo to v životě neudělal. To bude mnohem zajímavější. Pak ale příjdete se zcela nesmyslným závěrem, že je to proto, že on vlastně zpívat neumí. Co třeba Beatles, ti to uměli? Tak proč to proboha pořád někdo zkouší po nich? No a ideová východiska ( já bych spíš u Dylana mluvil o vzorech) jsou jasná - jednoznačně muzikantská a on je vždycky přiznával. Pokud byste o tom něco věděl, tak byste si ušetřil tu úplně hloupou politickou poznámku. Je to sice obyklá komunistická a socialistická praktika zneužívat umělců, kteří se nemůžou z nějakého důvodu bránit. Ono "nalevo" u umělců na přelomu šedesátých a sedmdesátých let totiž představovalo v USA něco dost jiného než nám podstrkuje Jirka Paroubek. Poraďte mu ať si Dylana pozve, určitě k němu máte blízko. Oni i ti bolševici nás krmili ve škole údajně komunistickými básníky. Jen zapomněli dodat, že ti se s nima rozešli už třeba ve třicátých letech.

S Topolánkem a spol. se zcela zbytečně rozčilujete. Chápu, že máte nervy na pochodu, ale to, že obvykle spolu diskutují lidé stejné profese (abych se nedotkl vašeho jemnocitu neříkám na stejné politické úrovni i když pro normálního občana to bývá totéž) je docela obvyklé. To není nic hanlivého, víte? Takže neu.p - předseda vlády s předsedou vlády. Ministr zahraničí s ministrem zahraničí. Ministr financí s ministrem financí. Už chápete?

Penicilin na vás, bacile. Jaký má smysl deklarovat, že se vám Hutka jako písničkář nelíbí. Mě se nelíbí, když zpívá Kateřina Brožová, např. Tady jde o oddělení tvorby a lidské stránky. Hutka svou angažovaností za balbínovce a teď za zelené popírá sám sebe. A nemusí jít jen o politiku. Vladimír Merta byl umělecky a hudebně vždy na výrazně vyšší úrovni, o něm by snad nikdo nenapsal, že jen brňká do strun. Přesto je z něj dnes zapšklý a zneuznaný starý mrzout, čili ani on nevydýchal své vítězství nad bolševikem, a to se ani zatím nedal na politiku.

Toto je ověřitelné. Pokud máte mezery vy, je to opravdu jenom váš problém.Nepomohu vám s ním. Co se týče vašeho druhého, stejně hlopého příspěvku... Co je to prosím vás politická úroveň, komiku ? Ta odborná je diskutovatelná. Pokud mi je známo, ani Sobotka není ekonom a naopak Paroubek nemá s vaší " odborností" pražádný problém. Mimochodem je před volbami a nikde není psáno, že otázky musí být výlučně ekonomického charakteru. Navíc debata je určena pro širokou veřejnost a zatím jsem nepostřehnul, že by se v diskuzních pařadech propírala veleodborná a nestravitelná témata. Je k smíchu, jak se za každou cenu modré stádo snaží vysvětlovat Topolánkovo upozadění. Většině je jeho nevýraznost nepříjemná, ve skrytu duše doufající, že se jedná o jakýsí práskaný předvolební tah. Pokud bych to mohl příměrovat, svoji genialitou tomu obstojí pouze stomatolog Pekárek se svými manifesty alias obdobím zdravotního neklidu..

Nechápu,jak někdo může nazývat J.Hutku umělcem.Ten jeho zpěv je příšerný.Příšernější jak to brňkání do strun.Prostě je ten jeho zpěv daleko horší,jak bylo zpívání častušek v padesátých létech.Hutka neuspěl ani mezi velevlasteneckými krajany,třebas ty jeho mizerně zpívané hloupe vlastencké veršovánky bez rýmu, měli dle jeho názoru krajany nadchnout a otevřit jejích měšce. Proto také exil a krajany tolik odsuzoval.Hutka si připisuje zásluhy opravdu neoprávněně.Nu,ale ty jeho trapné deklamovánky za brňkáni do strun kytary,mu snad pomohou do parlamentu a po prvé v životě bude dobře placen.

Hutka se už producíroval na Balbínově kandidátce před čtyřmi roky. Jak říká moje babička: "Potřeboval by vostříhat, voholit, umejt..."

Topolánek je vidět tolik, kolik je potřeba. Socani se svými výsledky a tajtrlíkovéním chvastouna Paroubka likvidují sami. Zde platí zlaté: méně někdy znamená více. Opravdu přeci není možné na každý přihlouplý štěk socanů hned reagovat-je to kontraproduktivní.

neu. p, přestaňte gůglovat a zamyslete se nad tím co zde bylo řečeno. Co myslíte, proč je tito lidé zpívali, protože byly(ty písně) blbé?

proč za každou cenu musíte rozumět všemu? Kde jste sebral ty kydy o Dylanovi? Z nějaké kulturní publikace SSM?

proč nás chcete mocí mermo přesvědčit, že ani vy nejste schopen pochopit logiku osob na stejné politické či odborné úrovni?: Dzurinda-Paroubek-Topolánek x Miklóš-Sobotka-Tlustý Co z toho hodláte vytěžit? Fakt je, z čeho taky vařit, že?

Ještě k tomu nesmyslu o chlapovi s gulama. To je asi tak jako když v Banskej Bystrici projížděl autobus s turisty přes náměstí a průvodkyně do mikrofonu říká a toto je náměstí "URUGVAJCA". Turista se ptá a proč se to jmenuje podle Urugvaye? A průvodkyně " Ale ne, to se jmenuje podle támhle toho partyzána a vidíte co má u ruk?"

K tomu Dylanovi ještě.. On nikdy nebyl žádný velký zpěvák. Hlas netrénovaný, jeho první písničky uváděly právě z tohoto důvodu Sonny and Cher, the Byrds, Peter, Paul and Mary, Joan Baez a další. Mimochodem, fans, jak vnímáte jeho politickou angažovanost, směr.. Nemáter s tím problém??

neu. p, vy toho ještě nevíte a nechápete, to nic.

Pří některých vašich dotazech si nejsem zcela jistý, zda-li jste pochopil smysl této pitoreskní domény. Seznamka.cz would fit. Nevím, co je humurus....

Tesáku, tentokrát absolutní souhlas. The Times They Are .... to je i pro mně absolutní vrchol.

neu. p , ale jděte, kde jste , nebo kde jste byl? Právě jste se probudil a hrála dechovka? vaše poznámka ke zhoubovi..to byl pokus o humurus?

Nejde ani tak o aktuálně připravovanou debatu, kterou M.Topolánek odmítnul. On prostě není vidět a otázkou je, kdo mu tento hloupý, předvolební lektvar namíchal.

Máte na mysli nějaký plakát na stěně?

Vyprávíte o koordinaci kroků mezi Dzurindou a Topolánkem?

Proč by nemohl ? Ne každý politik musí nutně projít celým kolečkem, než dosáhne vrcholu. navíc ani to není žádnou zárukou jeho profesních a osobnostních kvalit.

Nadšení mladí budovatelé komunismu v padesátých letech odmítali kravaty i do divadla a na svatby a na maturitní plesy. Tak co by Hutka neodmítal kravatu do parlamentu...

Mariane je vidět, že jste pilným čtenářem všech odnoží R.Práva. Schůzku odmítl prvně Dzurinda. Je jen přirozené, že o hospodářské politice by rovnocenněji měli hovořit politici na stejných či podobných postech, a to i při mém despektu k tlučhubovi a demagogovi Sobotkovi, Topolánek není. Je jisté, že Tlustý by si se zubejdou poradil levou zadní. U nás se neříká chlap s gulama, ale s kulama.Tak už přestaňte papouškovat přitroublé interpretace "novinářů".

Tesáku, podepisuju. Stále zůstávám před Dylanem stát naprosto fascinován. Už čtyřicet let.

karlecz, na Dylanovi jsou nejlepší jeho písně:-)))

Zjistil,že žije v komerční a vlčí společnosti,kde jeho bývalá mravní síla působí dnes již směšně a vyčpěle.Šmejdi v bývalých svazáckých košilích a komouši jsou u koryt a jemu by měli házet odpadky?No,a Vy ho dneska budete masírovat z morálního poklesku,že mluvil o špíně v politice a dnes do ní chce lézt?Měl by jste se spíše zamyslet nad sebou Havránku a nad touto společností.Morálka je jen předsudkem pro manipulaci a dnes jsem si jistý,že za tento stát by si nikdo nenechal navléci uniformu s očekáváním,že když se vrátí jako hrdina,třeba i bez končetiny,že na něj stát nezapomene!

podle mně u Dylana nemůže být o blue tónech dnes ani řeči a sluch myslím už léta nemá. Byl jsem proto v šoku, když jsem tuhle náhodou poslouchal jeho starý pecky (live). Ten rozdíl v řemesle tehdy a dnes mi připadá strašlivej. Na Dylanovi byly vždycky podle mně zdaleka nejlepší The Band.

V sedmdesátých a v osmdesátých letech jsem u toho taky byl dost blízko na to, abych dnes na tvorbu Šafránu a tehdejšího undergroundu nenadával. Podepisuji se pod názor, že v undergroundu byla spousta permanentních revolucionářů, kteří bojovali proti systému a jeho zhroucení (a tedy své vítězství) nevydýchali.

karlecz, Dylan je proti němu absolutní sluchař. Navíc, některá nepřesná intonace není nepříjemná. Hutka prostě nezvládá vůbec, i po těch letech hlas. Děsivé. Dylan se naučil a je to většinou po blue notes. A autorsky, to už vůbec.

tak to je ještě lepší:-)))

Proste lampasaka Topolanka ODS radsi nikam nepousti, protoze by to byl z ostudy kabat.

Hutka je představitel hudby, která neměla na prvním místě bezchybný projev, ale sdělení. Dylan se také nikdy nenaučil zpívat a těžko zpochybňovat jeho vliv. Moji generaci písničkáři (Kryl, Hutka, Třešňák, Janota) drželi nad vodou po celou normalizaci, bez ohledu na osobní vlastnosti umělců. Většina umělců je po lidské stránce komplikovaná až patologická, ale za umělce mluví především jeho dílo, takže dokud se neangažuje, je to v pohodě. Čili pan Hutka - muzika, vše v pořádku, kdo to nemá rád, ten to neposlouchá. Pan Hutka - politik, malér prvního řádu. Další naivista, který se přes svůj vlastní deklarovaný odpor brzy zabydlí v parlamentu, kuloárech a diskusích a bude tahat za nitky a určitě udělá vše, aby se tam udržel - už jenom kvůli svému osudu, který ho nikdy nezahrnoval materiálním nadbytkem. Teď bude materiálně zajištěn a ruku na srdce, kdo se rád vzdává dobrého bydla?

Omluva, psali jsme se StanemS současně.

Ono to, Tesáku, bylo trošku jinak, než říká titulek (Rudého) Práva. Diskusi jako první zrušil slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a nabídl za sebe ministra financí (neboť debaty se měl vedle Topolánka zúčastnit i český ministr financí B. Sobotka). Topolánek POTÉ za sebe nabídl V. Tlustého. Protože Sobotka na Topolánkově účasti trval, ČT pořad ZRUŠILA s odůvodněním, že odmítá diktát politiků. ČSSD(b) vzápětí zneužila situace k dalšímu předvolebnímu útoku na šéfa ODS. That´s all.

"Podle Krafla jako první oficiálně odmítl Dzurinda, a to bez udání důvodu. Jen místo sebe navrhl ministra financí Ivana Mikloše. Na Dzurindu reagoval odmítnutím Topolánek a navrhl, aby místo něj diskutoval šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Na Topolánkově účasti však trval Sobotka. ČT poté podle Krafla odmítla diktát politiků a debatu zrušila."

Dzurinda udělal správně a Topolánek se k němu správně připojil - s Hurvínkem I. z Vyškova a okolí bych se nezahazoval ani já. A to ani kdyby na mojí účasti trval.

Odmítám diktát Kraflů a jiných vyžírků. debatu končím.

já měl z celýho Šafránu stejně nejraděj Mertu, ale Hutka byl ten vpředu, málo platný. Že ho teď nemůžu ani cejtit není ale důvod abych z něj dělal tříakordovýho blba.

To je v pořádku. Poslal jsem mu totiž esemesku: "Vůbec se s ním nebav, s volem." To jsem rád, že mne poslechl. Udělal jen dobře.

Pokud to myslíte prvoplánově, tak proboha co třeba Dylan? Toho jsem zas nikdy nevydejchal já. A přes to skoro každý tvrdí, že je to největší persona muziky 20st.

mariane, to udělal jenom dobře. Diskutovat s trotlem socialystycznym a ještě pod vedením serviláka, proč??

karlecz, jistojistě ale Hutka zpívá, a vždycky zpíval, příšerně falešně. To já prostě nevydejchám.

Topolanek zrusil ucast v TV debate na CT: http://www.novinky.cz/domaci/83773-topolanek-zrusil-ucast-v-debate.html

Tomu se rika chlap s gulema.

Že by ho teda zkazili my, dizidenti? Nebo my, nedizidenti?

a ještě něco, byl jsem u toho v letech 72,73 dost blízko a vaše tvrzení o sebestředném nadutém hulvátovi a chamtivci se mi jeví jako čistá pomluva.

"tříakordové hudební pjosoňky" není termín, který by pro Hutku Šafrán a spol. v době jeho největší slávy na začátku sedmdesátých let použil někdo, kdo o té době a muzice i jen něco málo ví. To nic nemění na tom, že Hutka "ztrátu nepřítele" nepřežil, stejně jako třeba Kryl a mnozí další a snaží se nabýt ztracené pozice jiným, v tomto případě zoufalým pokusem po letech planého moralizování. O to je to smutnější. Být za troubu celý život není totiž takový problém jako paradoxní společný pád s režimem, proti kterému jste bojoval.

Hutkovi tříakordové stupidní pjosonky byly možná zajímavé svou jakoby protirežimností, ale kdo se s ním v době komunistické osobně setkal, viděl nadutého hulváta, sebestředného sobce a chamtice. Tím ve skutečnosti byl a zůstal.

Jedině naivní volič toho barda tvůrčí impotence - ostatně, neříkalo se, že nejskromnějším upírem na světě je Gusta Fučíková ? Z jedné mrtvoly dokázala žít čtyřicet let! - je další obětí české politiky prostřednictvím keců pana Jaroslava Hutky.

Hutka, i s jeho pohnutou minulostí, kterou mu nezávidím, zůstal naivním a typicky dětinským, od potřeb reality urvaným, umělcem. Opravdu nechápu, kde se v těchto lidech bere přesvědčení, že politika není normální řemeslo, pro které musí člověk mít vlohy a které vyžaduje talent ! Ta neschopnost těchto lidí pochopit o co ve skutečnosti v politice jde je směšná, potupná a je degradující. Dzp.

Mě nejvíce šokoval tím jak popřel demokracii.Kritizuje ODS, že jsou tam pořád stejní lidé, kteří se mu nelíbí. On si neuvědomuje,že byli demoraticky zvoleni a prošli hlasováním od základní organizace až po kongres. On sám vsupuje do vrcholné politiky jen tak, že se dohodnou v hospodě.Za co tedy bojoval za komunismu?

Hutka je pravdaláska a mezi těmi je pokrytectví standardem...

Vaše komentáře nesmí být komerčního charakteru a jejich obsah se musí vázat k článku či k navazující diskusi. V případě nedodržení těchto pravidel diskuse budou skryty a čtenáři k nim budou mít přístup jen přes zvláštní odkaz.