Mezi hlasovacími lístky do Evropského parlamentu jsem objevil i tři kandidáty Balbínovy poetické strany (Hutka, Dědeček, Gebauer).
Její programovou kavárnu jsem několikrát navštívil. Málokdy jsem v ní zaslechl poetické slovo, spíše jsem uprostřed nejrůznějších artefaktů minulé doby (plakátů, praporů, hesel, nápisů) zaslechl žlučovité a hrubé nadávky.
Ve svém volebním programu si tato strana mimo jiné vytkla, že rozřeže bronzový řetěz kolem pie-destalu sochy svatého Václava na pražském Václavském náměstí.
Byl zde instalován v roce 1969 a měl zabránit v obsazování sochy při nejrůznějších demonstracích. Nikdy ničemu ten řetěz s lipovými listy nezabránil. Ani v letech tzv. normalizace, ani v letech po tzv. sametové pseudorevoluci.
Dnes se v blízkosti řetězu scházejí mladí narkomani z celé České republiky. Řetěz se zatím vždycky minul svého účelu.
Před několika dny jsem viděl naprosto stejný řetěz. Umístili jej v Krakově kolem sochy Adama Mieckiewicze na Rynku Glow-nem. Aby se prý na piedestalu neváleli nevychovaní nedospělci, opilci a narkomani.
Jak jsem se dozvěděl z fotografie a z popisku Blesku z 9. června 2004: "Snaha členů Balbínovi poetické strany odstranit řetěz kolem sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí nevyšla. Policisté jim nedali ani šanci se řetězu dotknout. Snaze balbínovců zpovzdálí přihlížel i exprezident Václav Havel."
Ve volbách získala Balbínova poetická strana 0,6 % hlasů. Ani jí, stejně jako jiným stranám a hnutím, exprezidentův předvolební apel na svědomí voličů, aby volili zejména malé politické strany a hnutí, nevyšel! Propadl na celé čáře a splaskl jako bublina.

Haló noviny 9.7.2004