Dušek přijede s filmem i divadlem

Herec se představí ve dvou různých rolích. V lednu míří do kraje i celá řada dalších hvězd

Ústecký kraj - Vánoční nadílka ještě neskončila - aspoň podle toho, co slibují v měsíci lednu programy severočeských kulturních zařízení. Na návštěvníky čeká několik premiér, řada vynikajících zájezdových divadel či množství koncertů s muzikanty velmi zvučných jmen.

Tři premiéry doplní mistr jevištní improvizace Dušek

Tři nová představení obohatí tento měsíc repertoár severočeských divadel. První premiéra je na řadě třináctého, kdy Městské divadlo v Mostě uvede muzikálovou show Jeptišky aneb Klášterní divadlo u Milosrdných sester. O týden později hraje Divadlo rozmanitostí pohádku Kráska a zvíře od Františka Hrubína, dramatický příběh o tom, jak láska krásné dívky zvítězí nad kletbou.
V neděli 22. ledna pak Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí uvede pohádkový muzikál Paganini od Franze Lehára.
"Slavný houslový virtuos se zamiluje do vdané kněžny Anny. Císaře ale vztah milenců pohorší a rozkáže Paganiniho zatknout. Ten radši prchne a dál se věnuje pouze své celoživotní lásce - hudbě," přibližuje představení program divadla.
V ústeckém Činoherním studiu se bude poosmé konat divadelní festival Kult. Ve čtyřech dnech čeká návštěvníky osm titulů v podání divadel Buchty a loutky, Demago, Archa, Kašpar a Vizita. Posledně jmenovaný soubor tvoří improvizátoři Jaroslav Dušek a Martin Zbrožek, kteří se představí v show s názvem Krása a půvab perverzit.
Na poslední den v lednu přichystalo Městské divadlo v Děčíně mimopražskou premiéru hry Teremin, která vychází ze skutečných osudů ruského vědce, vynálezce, hudebníka a špióna Lva Sergejeviče Teremina. V režii Petra Zelenky nastudoval hlavní roli Ivan Trojan.
Mezi dalšími zájezdovými inscenacemi si nenechte ujít 28. ledna Saturnina v Žatci, cimrmanovského Lijavce třicátého ve Varnsdorfu či veselohru Perfect Days s Pavlem Liškou a Zuzanou Bydžovskou šestnáctého v Teplicích.

Mišík, Hladík a Hutka v několika kombinacích

V koncertních síních si tentokrát nejvíc užijí milovníci klasiky a starého českého bluesrocku. Zítra hraje ve Varnsdorfu Musica Bohemica, příští čtvrtek v Litoměřicích uslyšíte skvělého violoncellistu Jiřího Bártu a ve stejný den bude hrát v Teplicích Severočeská filharmonie společně se saxofonistou Romanem Fojtíčkem. Čtyřiadvacátého přivítá Zámek Trmice Pražské violoncellové trio a 27. ledna zazpívá v Klášterci chlapecký sbor Boni Pueri.
V různých obměnách se publiku představí trojice Mišík, Hladík, Hutka. Prvně jmenovaný s kapelou Etc zahraje dvanáctého v Národním domě v Ústí, s kytaristou Hladíkem zavítá dva dny poté do teplického Jazz clubu. Hladík s Hutkou hraje jedenáctého v lounském divadle a folkový písničkář Hutka pak sólově zahraje 13. ledna v Litoměřicích.
V ústeckém Národním domě uslyšíte ještě 17. ledna Davida Krause a šestadvacátého Jana Spáleného s kapelou ASPM. Devatenáctého přiveze své hity do Litoměřic legenda Katapult a osmadvacátého pokřtí v ústeckém Domě kultury své čtvrté CD místní dětský orchestr Muzikus.

V kinech se objeví hned tři nové české komedie

Na filmových plátnech se budou v nejbližší době rvát o přízeň diváků dva hity - remake King Konga a fantasy pohádka Letopisy Narnie. První snímek se hraje například v Teplicích či Litoměřicích. Druhý film, natáčený na Novém Zélandě a ve skalách v Tisé, promítají kina v Ústí, Děčíně, Teplicích a Varnsdorfu.
Netrpělivě očekávané jsou tři české novinky. Po komediích Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny natočila Marie Poledňáková film Jak se krotí krokodýli. Miroslav Etzler, Jiří Mádl, Eva Holubová a další herci vás pobaví v Ústí, Děčíně a Teplicích.
Stříbrná česká superstar Šárka Vaňková a další začínající herci natočili lechtivou prázdninovou komedii Panic je nanic. Premiéru i s účastí herců a tvůrců můžete zažít 26. ledna v Mostě a Varnsdorfu.
Třetí novinkou je absurdní nádražácká tragikomedie Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, která se točila s Jaroslavem Duškem v hlavní roli loni v Žatci. Premiéra se tak koná v nedalekých Podbořanech, a to v neděli 8. ledna.
Zahraniční novinky zastupují tento měsíc romantická komedie A co když je to pravda, horor V moci ďábla a výtečné loutkové drama Mrtvá nevěsta Tima Burtona.

Galerie nabídnou snímky, karikatury i výtisky Babičky

V lounské galerii XXL začíná tento pátek výstava známého výtvarníka Jiřího Davida. Varnsdorfské muzeum zahájí osmnáctého výstavu vítězů soutěže Fotorok a žatecké muzeum otevře o tři dny dříve expozici nazvanou Šťastná to žena, na níž uvidíte různé historické výtisky Babičky Boženy Němcové.
Pokud máte rádi karikatury,můžete ode dneška vidět v litvínovské galerii Radniční sklípek výstavu kreslíře deníku Sport Milana Kounovského. Od zítřka zase v Kadani uvidíte fotografie ze Sokotry, ostrova nedaleko Jemenu, od Vladimíra Bejčka a Karla Šťastného.
V chomutovském Špejcharu pokračuje výstava obrazů Jiřího Jandy Cvičení s kruhy.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy, 05.01.2006 - JIŘÍ NEEDRLE