Koncert za krajinu

V pondělí 16. června 2008 ve 20 hod se konal na radnici v Suchdole koncert Jaroslava Hutky - Akvarely – písně krajinomalebné.

Jaroslav Hutka nás slovy svých písní krajinomalebných u srdce zahřál. Byl to takový malý zázrak. Pár básnických slov (...peřiny mokra jsou pod mlhu vystlány - mlha kraj za šňůru potoka tahá - údolí před chladem skrývá se do hlíny - hlína je blátivě, neplodně nahá - vichřice paty své do dubu srazila - železnu ruku si o skálu rozbila...) a krásná hudba (Vladimír Veit) dokázaly vytvořit v zasedací síni suchdolské radnice téměř viditelné obrazy - akvarely. Ty původně Jaroslav Hutka chtěl opravdu malovat, ale ony se mu nakonec oděly do písní.

Současně měl koncert další rovinu. V jedné písni, která vznikla ještě za emigrace v Holandsku, zpíval Jaroslav Hutka o tom, jak tamní společnost krmila občany prázdnými pozlátky reklamy a plných regálů obchodů, ale slova lidí poslouchána a slyšena nebyla. Dnes se zpožděním se ocitáme ve stejném bodu. Také nejsou poslouchána a slyšena naše slova (viz naše kauza a spousty dalších podobných). Tak že bychom na magistrát začali posílat naše připomínky a žádosti ve verších s barevnými ilustracemi?

Stanislava Veselková