Vážení přátelé!
  Evropu obchází strašidlo exitů. Trouba David Cameron z jakési nepozornosti otevřel Pandořinu skříňku referenda a ejhle, vyletěl uprchlíkovský džin pohádek tisíce a jedné noci nebo možná jenom upír středoevropských migračních hororů, který staré a nevzdělané Brity děsí levnou a ochotnou polskou pracovní silou, co pije britským odborům krev. Před sto lety byla Velká Británie snad největší světovou říší lidských dějin, která se neptala, jestli smí překročit hranice jiných zemí. Prostě je dobyla, vydrancovala a zavedla v nich své právo. Teď se tento vražedný, vždy vítězící válečník, skleroticky bojí o své vlastní hranice a drobí se na nesrozumitelná území tam kdesi za Kanálem, kde se dá sice žít, ale blbě tam vaří, mají sice dobrý humor, ale strašně tam pořád prší a fouká otravný vítr. A mluví se tam jazyk, který před Kanálem začíná mít svou evropsky oživenou mutaci. Jenže kdoví, jak to vlastně dopadne. Evropská unie je přece jen ten dosud největší mírový projekt lidstva, který má svou váhu a tohle referendum není závazné. Ještě je tu mocný britský parlament a ten teď zasedá uprostřed společnosti, která snad nikdy nebyla takhle blbě rozdělena. Nevzdělaní a staří podrazili mladé a vzdělané. Velká Británie se ocitla v šoku z toho, co vlastně svobodně rozhodla s brutální otázkou, jestli právě referendum je tím, čím lze rozhodovat o tak komplikovaných otázkách svobodně. V takovémto referendu, bohužel, nerozhoduje rozum, ale hesla, emoce a lži, demagogie a všechny podoby strašení. Ve Spojeném království se z toho začíná odehrávat, kromě kocoviny, ještě téměř antická tragédie zbabělosti, podlosti a zrady hlavních aktérů nebo možná jen jakási ochotnická estráda, kde vítězové zděšeni svou výhrou nevědí, do kterého písku zastrčit hlavu a jak co nejtrapněji předvést svou zmatenost. Teď se asi dají čekat události. Přece ti aktivní neprohrají s těmi pasivními, ti mladí a vzdělaní s nevzdělanými a starými. V normální zemi přece neprohraje pravda a láska se lží a nenávistí. Ale jist si úplně nejsem. Žijeme v absurdní době, kdy schopnost jasného úsudku se topí ve zrádných proudech překroucených informací. A nejistota a strach je vždy dobrou předehrou k hnusné opeře dikratury. Rozhodnuto však není nic, jen kostky jsou vrženy a tahle všechna protichůdnost ve mně vyvolala vzpomínku na píseň PROČ, PROČ. Po převratu jsem ji už nehrál, tahle písnička patří do absurdity bolševismu, kdy měla tu léčivost bezbřeze osvobozující srandy. Nahrávka je z hospody v Horní Kalné z prosince 1976:

Srdečně zdravím
Jaroslav Hutka, 5. července 2016


Odesílatel: Roman Joura
Datum: 5. července 2016, 12:40:57

Dobry den, muzu si Vas pane pretisknout na fejsbuk, toto Vase zamysleni? Snad nikdo to zatim takhle nevystihl.
Preji pekne dny,
Roman Joura


Odesílatel: Rostislav Letos
Datum: 5. července 2016, 11:11:44

Dobrý den pane Hutko,
tak a teď tu o Karkulce prosím..
Chtěl jsem reagovat již na Váš předchozí mail, ale pak jsem rozepsanou odpověď raději smazal, domníval jsem se, že to byl jen takový Váš okamžitý úlet, možná z radosti nad narozením potomka (k čemuž Vám opožděně gratuluji). Ale Vaše poslední zamyšlení (dole) ukazuje, že situace je vážná, proto musím reagovat.
Víte, ať je to, jak je to, faktem zůstává, že více jak jedna polovina účastníku referenda si prostě přeje Brexit. S tím nic neuděláte. A to nejrozumnější, co můžeme udělat, je popřát Britúm hodně štěstí a nechat je jít jejich cestou. Vy to ale vidíte jinak, vždyť přece podle Vás ".. Nevzdělaní a staří podrazili mladé a vzdělané..". Jak to prosím víte? Opravdu to byli jen nevzdělaní a staří, kteří volili pro opuštění EU? Opravdu to bylo jen z nevzdělanosti? A opravdu jsou všichni mladí Britové také vzdělaní a (společně s Vámi) vědí nejlépe, co je pro Británii dobré? Opravdu není možné jiné, alternativní vysvětlení tohoto stavu britské společnosti? A co s tím navrhujete udělat? Možná by se mohla v EU zavést povinná eutanázie, řekněme tak po šedesátce, aby se podobná situace náhodou neopakovala i v jiných zemích? (Samozřejmě silně přeháním, ale jen proto, abych Vám pomohl náhlédnout, jak hloupé argumentace jste se dole v textu dopustil.)
Upřímně - nepatříte snad Vy sám k těm spíše starým, a tedy také - Vašimi vlastními slovy - k těm nejspíše nevzdělaným? Kde berete jistotu, že právě Vy jste jiný, že právě Vy - i když již starší - jste na správné straně, na straně Pravdy, že právě Vy máte - jak se zdá - patent na rozum ala Ferda Mravenec - a všemu - tedy i evropské politice etc. rozumíte nejlépe? Kde berete jistotu, že Brexit je pro Brity něčím jako národní tragédií, jak Váš text dole naznačuje?
Pane Hutko, neříká se mi to lehce, ale Vaše poslední texty přesně splňují kritéria pro to, co sám (viz dole) označujete jako ".. hesla, emoce a lži, demagogie a všechny podoby strašení..." Opravdu jste si toho sám ještě nevšiml? Pokud ne, pak je nejvyšší čas. Čím dříve to zreflektujete, tím lépe pro Vás samotného. Myslím, že se těmito texty dost ztrapňujete. Vyšší věk by měl být známkou klidné rozvážnosti a modrosti na základě životních zkušeností.
Naše ne příliš veselá současnost - kromě jiného - opravdu trpí na přebytek nejrůznějších nekvalifikovaných názorů, úvah, blogů a jných "mouder", která se na nás sypou ze všech stran a ze všech koutů. Každý, kdo umí jen trochu psát, musí mít nejméně blog a vytrubovat do světa svoje nejrůznější pitominy. Tichost a pokora jsou dnes za slabost. Ono je to ale přesně naopak. A to bych Vám také rád doporučil. Zkuste si to, poručte si dlouhodobý půst od vnucování vlastních názorů druhým a určitě budete překvapený, jak dobře to funguje a jaký klid člověk může najít. A pokud přece jenom neodoláte, tak prosím moji mailovou adresu napříště z Vašeho seznamu odstraňte.
Děkuji Vám za pochopení.
V úctě a s přáním dobrého do dalšího života.
Rostislav Letoš


Odesílatel: Mikolas Chadima
Datum: 5. července 2016, 10:08:49

Je to Jaroslave celé v piči. Ale není zcela pravda, že pro Brexit hlasovali jen staří a nevzdělaní...
Proti hlasovali například i ti, kteří si pamatovali varování Margarety T. před sjednocením Německa, neb na její slova došlo. Evropská unie je již Německá unie a jak říkají oni starší spoluobčané (dle našich médiích blbí a dementní , což jsme mimochodem už i my) to co se nepovedlo Hitlerovi silou, povedlo se jeho nástupcům mírovou cestou. Kancléřka (krycí jméno Erika) si zkrátka dělá co chce, porušuje zákony německé i unijní a na nikoho se neohlíží. Tohle se samozřejmě nelíbí mnoha Britům. Nejen těm nevzdělaným a starým.
Myslím, že úloha vzdělanců v novodobé historii není vždy a jednoznačně pozitivní. Těch selhání intelektuálů bylo víc než dost. Své promyšlené ideje protlačovali často proti odporu nezvdělaných a starých, tedy zkušených. (Nehledě na to, že úroveň vzdělání jde za poslední roky rapidně dolů. A evidentně nejen u nás.)
Británíe.. dobyla, vydrancovala... její nezbedné dítě USA v tom usilovně pokračují po celou svoji historii. Teď se obávám se rozhodly, slovy krvavé Madly, že v Rusku je moc málo lidí na tak mnoho surovin. To, co se děje na východních hranicích NATO je jasné každému, kdo se jen trochu zabývá historií vojenství. Nejde o obranu. Ve vojenství se to nazývá obsazování nástupního prostoru, které má umožnit rychlý a překvapivý úder, aby bylo možno drancovat a zavést svoje právo.
Obávám se, že vojenskoprůmyslový komplex USA už rozhodl a bojištěm bude Evropa. V ní bohužel teď není státník formátu De Gaullea, kterej by poslal s tímto plánem USA do řiti. Rusové ovšem nebudou mít pro dobytí své země pochopení a vzhledem ke konvenční převaze NATO jim nezbyde nic jiného, než se bránit jadernými zbraněmi.
V tomto ohledu jde v případě Brexitu o úplné hovno.
Mikolas


Odesílatel: Jiří Liber
Datum: 5. července 2016, 14:47:57

Zdravím Jaroslave,
párkrát jsme se potkali, obvykle s Vámi spíše souhlasím, než nesouhlasím. Přesto - osobně se mi zdá, že se EU snaží spíše spáchat pomalou sebevraždu, než to, že bych vzhlížel k plánům pro krásnou budoucnost našich dětí, jak nám ji "pánové" v Bruselu připravují. Bohužel, začínám si více vážit Austrálie, kde vláda více naslouchá svým obyvatelům a má "koule" prosazovat takové zákony, které místní obyvatelstvo neohrožují. Byť určitě nefandím panu Konvičkovi, byl bych rád, kdybych já, i moje děti v budoucnu mohly chodit po ulicích bezpečně, nikdo jim nepřikazoval, jak mají být oblečeni, a jakou víru vyznávat. Tyto doby má už Evropa za sebou, a nevidím jediný rozumný důvod, proč se k nim vracet.
Pokud někde jedu do ciziny, snažím se přizpůsobit místním zvykům tak, abych "nevyčníval", neb jsem v té zemi hostem, a hostitelům nebudu ni stéblo přes cestu pokládat. A pokud bych měl snahu v takové zemi žít, pak jsem dost rozumný, abych manželku neposílal "v kraťasech do mešity", neb výchova mi říká, že se vůči místním zvykům nebudu chovat jako hulvát.
To, co se nyní v Evropě děje, nemá precedens z minulosti. Máme zastupitelskou demokracii, i u nás funguje tak, že s ní nejsem spokojen. Uvidíme u dalších voleb, zda lidé začnou otáčet "kormidlo vlády" k politikům, kteří budou více naslouchat jejich obavám o bezpečnou budoucnost, či nikoli. O obyvatelích Velké Británie si můžu myslet cokoli, přesto si nedovolím o nich myslet, že jsou hloupí. Dalším příkladem jsou presidentské volby v Rakousku, kdy se bude opakovat druhé kolo.
Snažím se nahlížet na politiku pokud možno objektivně, v rámci informací, které mám. Budu jen rád, budu-li se plést v názoru, že momentální politika v EU se mi nelíbí.
Přeji krásný státní svátek
Jiří Liber


Odesílatel: JUDr. Lubomír Müller
Datum: 5. července 2016, 15:31:00

Díky, písničku „Proč?“ jsem neznal.
Zdravím, Lubomír Müller


Odesílatel: michaela.ckpk
Datum: 5. července 2016, 17:23:22

Jardo, ale jsme si toho uz zazili, ze? Zdravim z Italie, kde ted pulroku pracuji, 80% nepracujicich, vecne jen posedavajicich a telefonujicich Africanu, abych to nazvala slusne, nekdy si rikam, jestli jeste vubec jsem v Evrope... Co mala, dela vam radost, ze, Aspon neco... Tesim se, az se na podzim vratim, ze se zase nekde - snad - potkame.
Misa Vintrova


Odesílatel: Hana Víchová
Datum: 5. července 2016, 16:01:34

Jaroslave, zdravím a díky za fejeton :-)
Jako vždy, máte stručný a jasný úsudek :-)
Hanka


Odesílatel: Eva Hozmanová
Datum: 5. července 2016, 19:19:58

Pane Hutko,
děkuji za píseň a společně s Vámi doufám, že brexit nakonec nebude.
Vás i Vaši rodinu zdraví
Eva Hozmanová


Odesílatel: Rudolf.Dietze
Datum: 6. července 2016, 9:18:05

Ahoj Jaroslave,
piesoňku mám nahránu i ve své paměti již moc moc dlouho a je fešná.Ale taky máš Velrybu -ta ostatně skončila nedobře ,zahloubána ve vlastní uvahy nevnímala okolní svět.
E.U. s Nobelovou cenou míru vlastní výroby,pendluje pravidelně mezi Bruselem a Štrasburkem,myslím podobně.
Ouřadové ,majíce starosti kolik členů příbuzenstva ještě mohou dosadit jako placené poradce aj. nemají zájem přemýšlet že lodě migrantů vyplouvají z břehů obsazených dobře napapanou mafií.
Ouřadové neřeši původ a příčiny migrace,misto řešení počítaji nereálně kolik trhnou na levné pracovní síle.
Myslím že v mnoha ohledech si E.U s RVHP rozumějí.
Je toho více co je divného možná i shnilého ve státu E.U. ale je tu léto v lese kvetou Naprstníky a vůbec celkově to ujde.
Je tu trochu zataženo a tak ti přeji slunce alespon v duši.
Měj se fajne-Ruda.


5. července 2016, 23:17:32, napsal jste:

Nazdar Jaroslave,
pouze mala otazka - myslis dane primitivni zvasty vazne, nebo je to mysleno jako fraska? Nevim kolik Ti je, ale mozna by neskodilo trochu vzdelani, t.j. precist si kompetentni elaboraty o dane situaci!!! Mas prece deti, jakou budoucnost si pro ne prejes? Ta asocialni subkultura v ceske republice je naprosto nesnesitelna, banda nevzdelanych, hloupych koksaku, nemajicich naprosto poneti o tom, co se deje! Uz mi prosim to zvaneni neposilej, je to skutecne naprosto pod pas!! A jinak, navstiv nemecka mesta, aby jsi dostal trochu prehled o situaci!
Dik za porozumeni
Prof. Pavel Ricar

Chápu, že to máš těžký, držím ti palce....Jarda

Datum: 6. července 2016, 9:15:42

Opet jsi nepochopil o co se jedna, me se dari skvele, ale co ceka meho 3- leteho vnoucka je skutecne horor! Z nemecka se stava multikulturelni zumpa, v Mnichove jiz nemuzeme vecer do stredu mesta - to Vam ta Vase prolhana media samozrejme neukazuji! A o te skutecnosti, ze pristi generace by potrebovaly 1000 let na splaceni danych, dene narustajicich dluhu, Vas take neinformuji! Jeste nikdy v hystorii, nebyly EU staty tak zadluzene jako je tomu dnes! Co tedy pani slunickari brani a zastavaji - to ze mohou cestovat bez prokazani totoznosti? To je presne to, co pomalu dela z Evropy teroristickou zumpu a bude jeste mnohem hure!!! O tech obetech (Francie, Brussel atd.) uz se dnes nemluvi - 140 mladych lidi ve Francii - to multi kulti svinstvo, ktere fungovalo pouze v totalitnich statech Evropu znici, t.j. budoucnost nasich deti a vnuku! Kdo si to neuvedomuje, je bud slepy, nebo hlupak, jak jiz receno, zajed si do nemecka a navstiv drive krasna mesta (Hamburg, Berlin, Kolin, atd.), jsem presvedcen, ze te slunickareni prejde!
Jinak nic ve zlem - Pavel


Odesílatel: David Cumpelik
Datum: 6. července 2016, 1:42:03

Poslechl jsem si právě PROČ, líbí moc a docela bych se přimlouval za její opětovné zařazení do repertoáru. Vždyť ten dnešek je taky parádně nereálný.
Krásný sváteční absurdní den Vám přeje
DAVID


Odesílatel: Vítezslav Hrdlicka
Datum: 7. července 2016, 0:29:17

Spolek, který ovládají neomarxisté, nemá rozumnou budoucnost.


Odesílatel: Ilona Podhrázská
Datum: 6. července 2016, 22:32:09

Ahoj Jardo ! Moc. moc díky ! Ahoj ILona! PS : Měj se hezky !


Odesílatel: Svejkovsky
Datum: 6. července 2016, 20:21:32

Ahoj Jardo,
Jak krátké sdeleni a jak výstižné. Co se s tim da dělat? Nepřehánět to s přímou demokracii. Všechno, i svoboda i demokracie, ma své meze. Abychom věděli, kde právo pomáhá a chrání, a kde už dost.
Hlasování v Británii je mementem naší doby. Snad aspoň z toho vzejde nejake poučení. Aby takoví jako Klaus a Zeman and Co taky věděli, že i jejich kroky mají hranice. Aby si všichni uvědomili, že v té slavné svobodě a demokracii máme nejen práva, ale taky povinnosti.
A je toho na dlouhou debatu. Kdy se potkáme?
A posílám pozdravy všem za všechny.
Jarda


Odesílatel: Dana Puchnarová
Datum: 6. července 2016, 18:38:45

Ahoj, Jardo!
Velmi obdivuji tvou schopnost posoudit situaci lidstva a tvé stálé humánní zaměření.
Myslím, že všichni dobří lidé by byli šťastni, kdybys mohl být aktivní v politice.
Pro mne to je docela nejasné pole, od socialismu jsem se naučila brát zprávy jako nepravdivé, a tak těm věcem vůbec nevěnuji pozornost.- - - -
Kdybychom se dožili roku 2018, tak mám mít velkou retrospektivu v GASK- Jezuitská kolej, Kutná Hora a ráda bych tě pozvala na vernisáž s tvým programem. Co o tom soudíš ?
V těch mých cyklech se také objevuje starost o národ- - to bych ti pak ozřejmila
Srdečně zdravím !
Dana Puchnarová


Odesílatel: stepan
Datum: 6. července 2016, 11:44:07

Jardo, moc diky za paradni email! Proc, Proc je genialni, musel jsem si to pustit uz ctyrikrat!!! Preji krasne leto, a tesim se, ze se nekdy prijdete svezt na lod!!!
Zdravi Stepan


Odesílatel: Zdeněk Pátek
Datum: 6. července 2016, 9:45:04

Milý Jardo Hutko,
díky za psaní a za milou připomínku dobré staré písně PROČ, PROČ (moc dobře ji mám uloženu v hlavě dík amatérské nahrávce mých rodičů vyrobené kazeťákem na klíně v nějakém klubu v sedmdesátých - to jsem byl malej školák). Jinak o Británii vše popsáno velice výstižně, nemohu než vše podepsat; jindy uvážliví a hrdí Britové mne velice zklamali a najednou k tomu "vyššímu levelu" jejich kultury už nevzhlížím s tak nábožnou a naivní úctou a cítím, jaká je to škoda. A co je nesnesitelné, kolik blbých tlachů to spustilo tady mezi omezenými českými žvanily. Tak jsem rád za každý spřízněný hlas a je milé takový dopis číst. Díky!
S úctou Zdeněk Pátek, Police nad Metují
Co takhle zahrát si při nějaké pěkné příležitosti v Broumovském klášteře, v prostředí velmi inspirativním, se silným geniem loci? Možno domluvit, navrhuji nahlédnout naši webovku.


Odesílatel: Jan Bilovsky
Datum: 7. července 2016, 11:43:12

Vážený pane Hutko,
srdečně Vás zdravím z Otic, děkuji Vám za Vaši zprávu a obzvláště za píseň Proč, proč.
Nechť se daří Vám i vašim blízkým. Buďte zdrávi
Honza Bílovský


Odesílatel: Olga Sommerová
Datum: 7. července 2016, 22:23:01

Milý Jardo, děkuju za výborný text a za píseň, zdravím Olga


Odesílatel: Mirekcermak
Datum: 7. července 2016, 22:09:14

Toš pěkné, no.
Zdravím. M.


Odesílatel: Jiří Fiala
Předmět: Odpověď zpěvákovi
Datum: 5. července 2016, 17:28:55

Jardovi Hutkovi.
Aneb : K stáru nehloupněme !!

Zpěváka Jardy Hutky jsem si vždy vážil, a to od první chvíle, co jsem poznal jeho písničky. Což bylo někdy s příchodem na VŠ, Jarda Hutka tady tehdy právě skončil, byv vypakován starostlivou StB, která se obávala, aby jeho citlivé národní melodie a jejich texty nebouřily mladou generaci a nepřipomínaly jí lepší a svobodnější minulost.
Byl a je bezesporu symbolem boje za svobodu, třeba pro mě, hned po Karlu Krylovi.
Připadaly mi ty jeho texty nesmírně citlivé, přesné, inteligentní - a hlavně : Se mi jevily a jeví jako obraz své doby a svého prostředí, citlivý projev národní duše a národního prostředí, ve kterém vyrostly a vznikly. Jemně zformulovaný hlas lidu, alespoň té jeho lepší části.
Proto mi stojí za to mu odpovědět, když mám pocit, že se vzdálil od problému své doby a přestává jí rozumět. Níže - viz jeho text, co právě rozesílal, spolu s pozvánkou na koncerty, ve kterém se vyjadřuje k Brexitu, tedy svobodně vyjádřené vůli Britů opustit EU.
Jeho vidění se, obávám, liší od reality - tak, jak ji vidím já, a proto bych mu rád k tomu něco sdělil.
Především bych se rád vyjádřil k jeho vnímání, že o Brexitu rozhodli staří a nevzdělaní, zatímco mladí a vzdělaní si přáli v EU zůstat.
To je hrubé zkreslení skutečnosti, proti kterému by se sám v podobných situacích asi vehementně bránil. Stejně jako další údaj - že rozhodnul strach z imigrantů, kteří by narušili britské hranice.
Nutno zdůraznit, že kampaň za vystoupení Británie z EU nebyla ani zdaleka motivována uprchlickou vlnou, ba ani to nebylo téma nejdůležitější. Pokud by se Jarda podíval na volební spoty zastánců Brexitu, snadno by zjistil, že hlavním tématem byli - bruselští úředníci. Hloupí, odtržení od života, nekontrolovaní a nekontrolovatelní - a především : Neodvolatelní. Alespoň volbami ne.
To je něco, co britský občan, vychovaný v tradiční a evropsky nejstarší demokracii, odmítá připustit, převzít, natož vzít za své.
EU se tak před očima svých členů mění v nikým nevolenou diktaturu technokratů, zabývajících se většinou naprostými a naprosto nepodstatnými blbostmi - zatímco věci podstatné pro život jim utíkají mezi prsty nebo o nich, v horším případě, vůbec ani neví a nezajímají je . K čemu pak takovou technokraturu živit a podporovat štědrými dotacemi, na které Británie nemálo přispívala ??
Jak vidno, téma uprchlíků zde vůbec nehrálo podstatnou roli, to je třeba zdůraznit.
Stejně jako to, že Británie byla plná nejrůznějších cizinců z domínií i kolonií dávno předtím, než vstoupila do EU - byla na ně zvyklá a ani se nesnažila jejich příliv příliš brzdit, díky čemuž jich tam také dneska má kvanta, především v Londýně. Takže z xenofóbie bych Brity ani tak moc nepodezříval.
Pro výstup z EU hlasovala především střední generace - tedy mezi 40-55 lety, což rozhodně nejsou starci, ale spíše lidé, kteří již vyrostli z mladické nerozvážnosti i dětinských představ, nasbírali potřebné zkušenosti - a ty zohlednili v praxi.
A nutno dodat, že jestliže byla Británie 42 let členem EU - pak těchto právě uplynuvších 42 let zjevně většinu z této generace nepřesvědčilo o tom, že by to byla zkušenost, kterou by chtěli zopakovat, prodlužovat nebo která by se jim jevila jako výrazně pozitivní.
A to rozhodně nelze ani přehlížet, ani bagatelizovat.
Je to hlas rozhodně právem důležitější, než hlasy mladistvých studentů, kteří - bez praktických zkušeností - EU znají jen jako prázdninové, štědře dotované studijní programy, plné zábavy a lehkovážného rozhazování cizích peněz.
Jardovi Hutkovi přeji, aby přestal zavírat oči před realitou EU, která ho i tady obklopuje.
Když jsem mu - při nedávné příležitosti - napsal o svém letitém pronásledování justičními orgány, raději neodpověděl - protože nemá co. To do jeho konceptu vítězné sametové revoluce jaksi nezapadá - a nemá na to co říci. Tak prostě přivře oči - a dělá, že to není, nebo že to nevidí.
No, a Britové právě přestali přivírat, natož zavírat obě oči.
A spatřili tak nejen přebujelý, odtržený a odtržitý svět technokratů z EU, nejen to, že tento svět svými nemalými příspěvky pomáhají udržovat při životě (řekněme rovnou - nezaslouženě blahobytném životě), ale i to, co si myslím, že jim vadí ze všeho nejvíc - totiž že tento svět otevřeně pohrdá lidskými právy i názorem voličů, což je něco, co právě Britové nehodlají nikdy připustit.
Jardovi Hutkovi přeji, aby to dokázal pochopit. Také mu přeji, aby se dokázal objektivně rozhlédnout kolem sebe - a uvědomit si, že zatímco jeho pronásledovala státem organizovaná StB ze zcela věcných příčin (byť je můžeme jakkoliv odsuzovat), dnešní pronásledování se děje ještě masověji a ještě nedůvodněji - většinou jenom proto, že se někdo konkrétní nechce smířit s neodborností a zneužíváním postavení konkrétními osobami státního aparátu, které se mu pak otevřeně a beztrestně a dlouhodobě mstí. Což ani za té jeho totality nebylo možné.
Přeji mu, aby dokázal porozumět Britům a jejich demokraticky vyjádřenému stanovisku a vůli lépe, než to projevil v níže uvedeném komentáři a aby se s touto realitou dokázal vyrovnat a smířit.
Neboť nic není smutnějšího než když někdo závěrem svého života zhloupne natolik, že odmítá vidět a přijmout objektivní realitu a v důsledku pak popře vše, oč celý život usiloval a zač trpěl.

Jiří Fiala