Vážení přátelé,
  do roku 2008, než jsem navštívil Laos, byla pro mne Čína pouze vzdálený a vzácný kus mé vlastní kulturní bytosti, jako starý Egypt, Řecko, Mexiko. Sice jsme v roce 1968 napsali s Petrem Kalandrou posměšnou píseň Slunce Mao, ale to jen z radosti. Teprve když jsem viděl v této malé, hornaté, komunistické zemi, jak nadutě se k ní velká komunistická Čína chová, jak plundruje její přírodu a obyvatelstvo ani jedné země do toho nemá co mluvit, tak se mě cosi dotklo. V Luang Prabang jsem napsal text. Trochu kramářský. Muziku složil Vladimír Veit. A jelikož město bylo plné barevných betonových draků, kterým Laosané dávali každý den do tlamy napapat rýže, dostal jsem k nim srdečný vztah. V kramářské písni ČÍNA pak ožili úplně:

Po podivném posledním desetiletí, kdy část politiků i obyvatel chce zase blíž k Rusku, prožívám pocity absurdity. EU a NATO nám prokazatelně zaručují prosperitu, bezpečnost, svobodu a nezávislost. Ale leze k nám útočná propaganda, která na nás bafá i z Pražského hradu, že EU a NATO jsou jakési karikatury, které nás utiskují a vysávají. Dobře, pár pomatenců plácá zbloudilosti. To se ve svobodné společnosti také děje. Ale pitomé je, že rozhodující většina se vyřadila z vlivu a zastrčila hlavu do písku rozlehlé pouště nezájmu o jakékoliv dění. Nechá se pouze vystrašit televizní obrazovkou a přesvědčovat, že ostnatý drát okolo země by mnohé vyřešil. Agresivní skupinka začíná být slyšet. A v této atmosféře rozvratných pochybností nás navštívil hlavní čínský komunista. Ve vší parádě. Jenže státní náštěva to byla jen na oko. Několik zbohatlíků, co pasou našeho pana prezidenta, použilo stát k dělání vlastních kšeftů. Čínský komunista to viděl rád, protože tak to doma také vede. Čína nepatří občanům, ale komunistické straně, tak jako to bylo čtyřicet let u nás. Občan smí tuto skutečnost jen oslavovat. Ale nám, malé zemi, která byla během posledních osmdesáti let dvakrát přepadena a okupována, vadí, že se to stalo taky Tibetu. Takže jsme ukázali pár tibetských vlajek. Mírumilovně a bez pokřiku. Byla zde i jemná připomínka nám milého Dalajlámy a Václava Havla. V normální politice celkem okrajová záležitost. Jenže chápání prezidentových pasáků je jiné. Z nejistoty propadli panice, že sluníčková tibetská vlajka by kšefty kazila. A zde se objevuje jméno policajta Jiřího Komorouse. Za komunistů prošel špionážním výcvikem a stal se profesionálním rozvědčíkem s orientací na Francii. Po převratu ho přeřadili na boj proti drogám. Tam jsme se potkali. Angažoval jsem se v tom také. I s Pavlem Bémem jsem jezdil po školách, já hrál písničky a on vysvětloval. Pavel Bém pak udělal kariéru, já zůstal písničkářem a Komorous se stal mysticky věřícím Landovsko-Ortelovským vlastencem. Teď je šéfem Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. Hmm. Čeští špioni byli pod patronací KGB. Ústavní činitelé jsou zástupci mého státu. Chci, aby tento stát zůstal můj a byl bezpečný. Aby se už nestalo, že v první hodině okupace je uprostřed Prahy zajata vláda i s troubou Dubčekem... A kdo si teda vlastně vzpomněl, když zavlály na bývalé Leninově třídě rudé prapory, že vlajka Tibetu je provokace? Chování policajtů naznačovalo, že možná třeba žijeme také v jiném státě. V zemi, kde prezident z pozice svého úřadu organizuje kšefty svým zbohatlickým pasákům a říká tomu investice. Jaká investice má následovat příště?

Srdečně zdravím
Jaroslav Hutka, 12. dubna 2016


Odesílatel: frana.petr
Datum: 12. dubna 2016, 13:32:51

Zdravím z Olomouce.
Velmi výstižně napsáno !!
Díky. Petr Fráňa


Odesílatel: Antonin Kopp
Datum: 12. dubna 2016, 11:10:53

Dobrý den pane Hutka,
děkuji za pravidelné info o vašem hraní na muj mail.
Jsem spoluzakladatelem skupiny PodeBal, ale momentálně se věnuji aktivitám kolem hudby.
Udělali jsem stránky www.buskerjam.cz kde si mohou hudebníci hrající na ulicích - buskeři mohou vytvořit svůj hudební profil.
Momentálně pořádáme pravidelné hraní a jamování buskerů i v baru Zázemí v Bartolomějské ulici každý pátek.
Pravidelné hraní v je tam pro to, že Pražský magistrát hraní v ulicích Prahy výrazně omezil.
V té hospodě-baru se scházejí i dost mladí lidé a myslim si, že by bylo dobré kdyby jste tam chtěl vystoupit a mohl jim i popsat zážitky z hraní v ulicích Prahy v době totality.
Zatím mám pro Vaše vystoupení tento pracovní název: Jaroslav Hutka - Hudební výslech v Bartolomějské
Kromě hudební nesvobody je možné mluvit samozřejmě i o dalších :)
Co se peněz týká sbírá se zatím pro hudebníky do klobouku jako na ulici + přípitky Tullamore whisky, která hraní buskerů v barech a hospodách podporuje.
Jestli vás to zajímá dejte vědět, rád přijdu na koncert do Balbínky
PS: Bajka o Číně se mi líbí svou nadčasovostí. A taky výraz prezidentovi pasáci svou výstižností.
S pozdravem Antonin Kopp


Odesílatel: HLUCHEJ.PES
Datum: 12. dubna 2016, 10:39:43

Ahoj Jardo,
podepsal bych každé slovo, cos tu napsal.
Bohužel, jak to tak vidím, značné většině národa, jak vidno, stačí plný břich nacpaný zdarma koblihy. Jak jsem sledoval tu hysterii v diskuzích pod články o Kollerovi, potažmo Dusilové (ano - tenhle masochismus si občas dopřeju, asi kvůli tomu, abych rozředil tu Zemanovu úderku, co se tam vždycky slétne jako mouchy na kravinec...) a četl ty nadávky o feťácích, hloupých muzikantech, co tak kvákají a podobné perly, utvrdil jsem se v názoru, že to bolševické dědictví nás nejvác zkurvilo v hlavách. A to není dobrý.
Ať se ti daří, ahoj. Luboš Hanus


Odesílatel: Ondřej Fencl
Datum: 12. dubna 2016, 15:54:50

Hezky jsi to napsal, Jardo,
presne tak to citim taky. Ja, ktery jsem byl vzdycky optimista, prozivam podivne pocity, ze se mi moje mila vlast nekam vzdaluje, ze ziju v zemi buranu a sobeckych prospecharu.
Posilam ti pisnicku Cina, kterou jsem napsal a nahral s kapelou Nahore Pes pred deseti lety. Netusil jsem, ze se doziju toho, ze bude aktualnejsi nez tehdy.
Ondrej


Odesílatel: bouchal.j
Datum: 12. dubna 2016, 15:22:42

Díky, Jardo, výstižný text.


Odesílatel: Milan Gelnar
Datum: 12. dubna 2016, 15:47:47

Díky za pozvání – potěšilo mě.
Přeji hvězdné dny i noci!
Mějte se náramně!
S úctou Váš „Hvězdný průvodce“
Milan Gelnar


Odesílatel: ivo katzler
Datum: 12. dubna 2016, 17:07:18

Už jsem se lekl, že k té návštěvě nic nenapíšeš. Takže díky a jsem rád, že jsem se dočkal tvé reakce. To víš, my z venkova můžeme tak držet palce a doufat, že pravda pořád ještě někde stále doutná, ikdyž se ji snaží některé boty stále ušlapávat. Zdraví Ivo, z Frýdku-Místku.(pásek s nahrávkami, hospůdka U Arnošta do rána , cca 5 let zpátky)


Odesílatel: JanyskaPetr
Datum: 12. dubna 2016, 16:39:35

Díky Jardo, moc dobrej článek.Ohledně Číny by se mělo asi víc mluvit o tom, že za prezidentovým plácáním je pár miliardářů, kteří mají v Číně (a Rusku) velké kšefty a že to oni určují zahraniční politiku státu. Taky se nějak jmenují: Kellner... Lidi, kteří jim oficiálně a nezakrytě zametají cestičku a jsou za to placeni, jsou třeba bývalý ministr obrany (Tvrdík), bývalý ministr zahraničí (J.Kohout). Lidi, od nichž by člověk čekal, že byli naučeni hájit zájmy státu.
Měj se. Petr


Odesílatel: Mikolas Chadima
Datum: 12. dubna 2016, 18:15:17

Ahoj.
Víš, v neděli jsem se byl v Berouně podívat na legio vlak. To jest replika legionářského vlaku, kterou postavila Československá obec legionářská. Až tolik nového jsem se nedozvěděl. Dědeček byl napr. Čsl. vojska na Rusi, takže tuto historii známe velice dobře.
Nicméně jsem si opět jednu věc uvědomil. Západní spojenci se na nás vždycky vysrali. Ať již to bylo v případě čsl. vojska na Rusi a to pro ně udělali naší dobrovolci opravdu hodně, tai i ve 38. Srpen 68 jim vyčítat nebudu, lepší holt asi normalizace, než nukleární válka, ale ve světle pozdějších zjištění, že Brežněvovi se do invaze vůbec nechtělo je možné, že kdyby dali předem najevo ostrý nesouhlas místo, aby vzali oznámení o invazi jen na vědomí... Ale to jsou spekulace.
Proč to vlastně píšu. Inu proto, že ti závidím tvůj optimismus. Já totiž poučen dějinami nepochybuji, že kdyby to opravdu smrdělo, vyserou se na nás západní spojenci opět. Ani nemrknou. Proto si myslím, že než dělat za zády nového silného "Velkého bratra" posměšné posunky na bývalého silného "Velkého bratra" bylo by asi lepší dělat vyváženou politiku. Tím nemyslím lézt bývalému Velkému bratrovi do řiti, ale určitě není moudré "mýlit se raději s novým "Velkým bratrem", než mít pravdu s bývalým "Velkým bratrem", jak říká Jiřina Šiklová.
Mělůi bychom tedy dělat zahraniční politiku, která bude brát dějinné poučení v potaz. To znamená spolupracovat, nejen s "Vlkým bratrem" minulým a současným, ale i s tím nedávno narozeným.
Měj se a ať máš sály, no stačej i sálky, není-liž pravda, plné!
Mikolas


Odesílatel: Jiří Liber
Datum: 12. dubna 2016, 20:00:17

Vážený Jaroslave,
s tím, co píšete o současné české politice, bezezbytku souhlasím. Mnoho mých známých taky. Asi se budeme muset projevit při volbách.
Klidný večer přeji Jirka Liber


Odesílatel: Jiří Gruntorád - Libri Prohibiti
Datum: 12. dubna 2016, 20:52:00

Díky za Čínu! Pěkně zdraví J. Gr., ve fofru


13. dubna 2016, 11:04:49

Vážený pane Hutko,
děkuji za zaslané informace týkající se Vašich koncertů. Vámi otevřeným tématem Čína mluvíte mně i mému tatínkovi přímo z duše. Je to bohužel smutná realita. Nejhorší obavou pro mě je, že náš prezident, který rozhodně není mým prezidentem, přezdívaný v naší domácnosti "Buvol", pravděpodobně vyhraje i druhé kolo prezidentských voleb. Toto téma jsem řešila s tatínkem a ten mi sdělil, že jak u nás, tak v Rusku, může přijít někdo ještě daleko horší, viz. příklady z minulosti. Jestli si toho našeho buvola my Čecháčči jednoduše nezasloužíme...
Srdečně zdravím.
Jitka Dvořáková

Vážená paná Dvořáková,
těžko říct, jestli si toho vola-buvola zasloužíme, ale byl zvolen, takže ho máme. Pokud ho nesloží alkohol, tak bohužel další volby také vyhraje, ty jeho cesty po krajích jsou víceméně volební akce. Zajímavé je, že Hitler prý v roce, když byl zvolen, měl 540 volebních výjezdů po městech a vesnicích, to asi skutečně funguje...moc Vás zdravím - Jaroslav Hutka


Odesílatel: Bouda Miloš
Datum: 13. dubna 2016, 9:46:02

Zdravím, díky za píseň Čína. Vše dobré, jen si nejsem zcela jist, že EU nám zajišťuje bezpečnost, svobodu a nezávislost ( migrační krize – kvóty, dle mého soudu když nic jiného ztráta nezávislosti a suverenity státu na základě blbých rozkazů Bruselu).
S pozdravem
Miloš Bouda


Odesílatel: Alena Stiglitz
Datum: 13. dubna 2016, 9:02:29

Zdravím,
mluvíte tak jak i mnoho jiných lidí myslí, ale bohužel povedou to vždy ti, kteří se takzvaně umí prosadit a bohužel jim napomahá ta celá přavážná většina lidí, kteří zůstali vždy takzvaně přizpůsobiví jedno z jakých důvodů. Někdo bojuje písničkami, někdo bojuje v rozsahu svých problémů a většina lidí má mnoho jiných starostí, jako například mít práci a co do huby. i když to zní hrozně je zde tak velké procento lidí, kteří mají stašně jiné problémy, které my nemáme. A když je tak pozoruji pak je mi jasné, že je těžkío mohu soudit, přesto že si myslím, že by svým přístupem či hlasem který dávají někomu ve volbách, mohli mnoho změnit. Ale tak jak se prokázalo takový Bém byl také katastrofa a ani Havel nebyl bezvadný. Máme koncerty všude možně, ale zde ne. Nevím s jakým štábem jezdíte, ale třeba byste si mohl udělat malý koncert v jižních Čechách, mám domek na Halámkách kam bych Vás klidně pustila na pár dnů, abyste nemuseli platit za ubytování, třeba by byl jeden koncert v létě na české rivieře, jak tomu já zde říkám změnou proti nějakým sálům a kulturákům, který mají Halámky také. U mně může přespat max. 6 lidí, jsou tam dvě koupelny a dvě WC. Ty pískovny jsou nezaměnitelné, jen kdyby Češi uměli zanechávat po sobě pořádek, tak by měli také mnoho míst, která jsou půvabná. Zatím tedy zdravím Alena Stiglitz


13. dubna 2016, 8:34:24

Píseň :
- nudně dlouhá
- textově slaboduchá
- jistě ne kramářská
- místo uměl. zkratky zlouhavě popisná
- nepovedená improvizace.
K textu není co dodat. Malý historický a předpojatý přístup pana Hutky. Měl by vědět, že v číně je volné obchodní podnikání, tedy kapitalistického střihu. To s bolševikem u nás je nesrovnatelné.
Kdyby měl uřídit přes 2 miliardy krků, nevěděl by z které do které. Komunismus je ideologie blběčků, ale pokud se hnusně nezvrhne, může přechodně splnit svou funkci. Dnes každý uznává, ýe likvidace Kadáfiho byla chyba. Taky byl hnusnej, ale se stavem po něm se to nedá srovnat.
Ať se tedy každý věnuje tomu čemu rozumí a umí. Tady je zvyk že každý kafrádo všeho a myslí si že má na to gebír.
Přitom je 80% právně a finančně negramotných - viz exekuce 1 mil. lidí. Ale i stádo tupců ať má volnost slova. Jako státy jsou na jiné vývo´jové úrovni, tak i lidi samotní. Pokud nedozrají nyní, snad v dalších životech udělají krok dopředu.
Hodně zdravíčka a snad se podaří někdy ještě nějaký hit !
G.KING
hud. kritik

Já hned po prvních rádkách měl za to, že mi píše hudební kritik. To je druh myšlení, že prostě jasně ví i když neví, takže výsledek bývá, že pro autora je to psaní vzrušivě povznášející a pro čtenáře celkem k ničemu, protože bez slovíčka "kdyby" by se kritik nedokázal vyjádřit. Ale závidím tu schopnost předvézt své řeči, jako že přesně ví, o čem mluví a i navození jasného dojmu, že kdyby svět nebyl idiot a poslouchal ho, tak by i zemská osa přestala vrzat. Hudebním kritikům se celý život docela úspěšně vyhýbám a tak jsem trochu otřesen možností, že by si mě nějaký našel a začal moji práci oblemcávat svými jasnozřivými objevy a sděleními. Ale snad se jedná jen o omyl a nalezení špatné adresy....Jaroslav Hutka


Odesílatel: Miloslav Trkovsky
Datum: 13. dubna 2016, 5:05:17

Ahoj Jardo,
Myslím si, že je již nejvyšší čas, přemýšlet o jménu osobnosti, která by prošla většinou a nebylo nám všem zase smutno z volby prezidenta ČR.
Nepodceňoval bych sílu informace a tvojí osobnosti, myslím si že je škoda tuto šanci zahodit.
Míla


13. dubna 2016, 13:42:03

Milý Jardo,
nevím jestli si vzpomeneš na jednoho brýlatého historika s bradkou, který sedával ve věčně přecpané hospodě Paseka v Ibsence na Vinohradech a od počátků nakladatelství spolupracoval se zvěčnělým nakladatelem Láďou Horáčkem. Párkrát jsme dokonce seděli u jednoho stolu a jednou i navštívili Láďovo knikupectví v České Třebové. Do Ibsenky chodíval také Komorous - možná špiclovat, protože tušil, jaký vezme Velvet Revolution obrat. Jeho - tehdy módní (amerikánský) - sestřih a četba Posledního Mohykána mě inspirovaly k přezdívce Magua Komorouš, což ode mne asi nebylo taktní, protože se jej zastali "spolubesedníci" jako P. Šustrová, V. Korčiš, J. Rejžek a jiní. Dnes by to už asi neudělali - inu časy se mění.
Reaguji tak na Tvůj mail, který jsi mj. poslal mojí dceři a ta jej přeposlala mně. Takřka ve všem s Tebou souhlasím, ale chybí mi na závěr troška optimismu. S tou Čínou to dopadne bledě, protože se už to stalo mockrát v historii - jak říkal můj otec, za svého života proslulý písmáckými "hlody": "Pumpuj slávu do prasete - nakonec Ti stejně praskne." Jde jen o to, aby to bylo spíše dříve, než později, protože to odskáče řada nevinných lidí - a nejen v Číně. Mnoha oligarchům a politickým lokajům by ale taky splaskly teřichy, panamská konta, parádní uniformy a podobně.
Zdraví Tě Pavel Bělina
P.S. Promiň mi to tykání - to je projev nostalgie, protože "přísírání se" nebylo nikdy mým zvykem.

No jo, Paseka, zlaté doby nevinnosti a tykání nevadí, asi jsme si tam tehdy všichni tykali. No jo, tehdejší "nový" policajt Korčiš měl příjemně povznesený pocit, že dokonce estébáckého špiona může vzít na milost, ani nevím, jak to dnes s Vávrou je, předpokládám, že se už uchlastal a špioni pokračují v kariéře. Jinak optimismus pro mne je v tom, že pořád ještě žiju, nikdy jsem s tímto věkem nepočítal, a dokonce mě to baví a jelikož vše spěje k zániku, tak nevím, proč bychom se měli zase tak moc zabývat tím, aby to dopadlo dobře, spíš, aby teď bylo nějak dobře, to si umět nějak obhájit, ale kde k tomu vzít znalosti a zkušenost? No jo, asi jsem teď navázal na ty nekonečné a objevné diskuze v Pasece, teď je málo setkávání a mluvení...zdravím - Jarda


Odesílatel: JosefLondon
Datum: 13. dubna 2016, 21:04:22

Mily Jaroslave,
ctu velice rad Tve poznamky k dobe a naprosto souhlasim. Je to zla doba vedena clovekem, ktery si rika, ze byl zvoleny 70% obcanu, coz je naprosta lez, nevim kolik se zucastnilo tehdejsich voleb ale nepredpokladam, ze volilo 100% obcanu registrovanych volicu. A vyhral rozdilem nejakych 20nebo 30tisic, diky blbemu vyroku Sternberga o Benesovi, ktereho se Zeman chytil. Proste bylo mu nahrano na smec. To ale znamena, ze ho volilo dejme tomu zhruba 30nebo 40% obcanu.
Proste Zeman a jeho hradni parta, uz ted se pripravuji na druhy presidentsky termin a tesnejsi semknuti k batuskovi Putinovi, a to jako zatim cleni EU a NATO.
Ale to jsem nechtel resit, spis jsem Te chtel znovu poprosiit o Tvou vzpominku na tu neblahou dobu, kdy jis dal dohromady Safran a dal jsem vam k dispozici pomerne dost prostoru k vystupovani vzdy pred vyprodanym salem, ktery zbozne naslouchal.
Pamatuji se, ze jsem jednou zkusil vam dat vic predstaveni v jednom dni a byl to uspech. Vsechno vyprodano.
Pises tak pekne o dobe soucasne I historicke, vzdyt to ohlednuti za Atelierem je podobne ohlednuti za tehdejsi dobou, kdy Atelier byl jakousi oazou v dobe, ktera tomu nijak neprala.
vim, ze toho mas hodne ale snad si najdes trochu casu I na mne.
Dekuju a zdravim
Josef


Odesílatel: ZDENEK PRISOVSKY
Datum: 14. dubna 2016, 2:41:58

Jardo
o tom Laosu mluvis nesmysly. Delas nekomu zdarma propagandu. Moje zena od tamtud pochazi a tak to vim lepe. Cina v Laosu investuje. Laos toho krome prirodnich zdroju na prodej moc nema. Laosanum to nevadi - prave naopak; maji konjunkturu. Moji zeny bratr a sestra s partnery se pred rokem vratili zpet domu - maji ted lepsi zivot, nez by meli v Kanade.
Zato barbarsti amerikanci jim tam nadelali peklo - zpostosili zemi bombardovanim toho druhu, ktery nikdy predtim ani potom nebyl.
Pokud chces procitnout ze spatneho ruskeho snu, cti zde: topwar.ru
Vsak jsi se rusky ucil, tako ja. Nedelej si nepratele z tech kteri jimi nejsou a nikdy nebyli. Uc se historii v te nepokrivene versi!
S uctou,
Z.P. Kanada


Odesílatel: JANALESKAUEROVA
Datum: 14. dubna 2016, 11:26:23

Ano, tyto obavy taky sdílím, no snad zvítězí zdravý rozum, uvidíme. Krásné jaro přeji a slunce v duši. Jana.


Odesílatel: Kriz, Jiri
Datum: 14. dubna 2016, 12:01:47

Vážení přátelé divadla a příbuzných oborů,
Místo stereotypního pofňukávání na téma jak shrnout světodějné události posledního měsíce, místo slov opovržení na nehoráznost, s jakou bezprověrkový hradní kancléř a normalizátor z ušpiněné Zemanovy partaje osobně určuje, koho vpustit na Hradčanské náměstí a koho ne (ani toho Kalouska, čert ho vem) a velí v zastoupení velitelských figurek i ministra Policii ČR, která už zase jako za starých časů jde přikázat třeba rektorovi FAMU, aby svěsil vlajky toho feudálního Tibetu a vyvěsil tam honem ve svém vlastním zajmu fangle nejsvobodnějšího státu světa - Číny, místo stále realističtějších odkazů na Úchylování českých politiků pod vliv asiatských režimů (jím byl vždycky i ten ruský a sovětský) a obratného manévrování české společnosti do protimuslimské hysterie, aniž jsme vůbec schopni zaregistrovat, že v Německu už mají i muslimskou ministryni, a ona je civilizovanější než my všichni dohromady..., a v Česku jsme muslima, natožpak islamistu, ze kterých jde opravdu strach, ještě neviděli... Tak tedy místo toho všeho umisťuji ještě před přílohy reflektující v březnu zhlédnuté divadelní inscenace další Poselství Jaroslava Hutky.
No ale přečtěte si i to, co Jaroslav napsal. Je to výstižnější než všechny komentáře žurnalistů, kteří se k tomu tématu také vyslovovali. Nejhůř a nejpitoměji, ale přesně podle zadání masírovat své čtenáře, žvatlal podle zadání chlebodárce Babiše šéfredaktor Mladé fronty VČERA, DNES i ZÍTRA Jaroslav Plesl v pondělních Událostech a komentářích ČT 24 (11.4.). Naštěstí proti němu seděl Martin Fendrych, který ho usvědčoval z babišovatění...


Odesílatel: Vladislav Herink
Datum: 16. dubna 2016, 17:14:51

Ahoj Jardo,
díky za aktuální novinky – písnička o Číně je moc pěkná a navýsost aktuální. Kdyby ti političtí trhovci na Hradě a v Podhradí měli páteř z jiného materiálu než olomouckých syrečků, byli bychom na tom podstatně líp. Mimochodem, kšeftování s nedemokratickými režimy není v politice nic nového. Churchill za 2. světové války adresoval rozhořčený dopis americkému prezidentovi s tím, aby USA konečně přestaly zásobovat nacistické Německo pohonnými látkami a materiálem na výrobu výbušnin, protože jimi nepřítel plní rakety V1 a V2, které pak padají na Londýn. Dědeček posledního Bushe ve funkci US prezidenta Prescott Bush byl v dané souvislosti v USA právoplatně odsouzen za spolupráci s nepřítelem! Jak by takový kalibr nacistické kolaborace asi dopadl po válce v Česku?
Viz též zajímavé publikace, které vyšly po roce 2007, kdy americká vláda ve vší tichosti odtajnila ca. sto tisíc stránek z procesů s nacistickými válečnými zločinci, viz Trading with the Enemy (Obchování s nepřítelem).

Poté, co jsem měl možnost jako tlumočník už v 90. letech nahlédnout do zákulisí toho bruselského Dněprostroje, nemohu bohužel sdílet tvůj optimizmus ohledně EU a její prospěšnosti pro ČR. Nemůžu momentálně zacházet do podrobností, ale orientačně viz Dotuje Brusel Českou republiku.doc v příloze a článek Jaroslava Poláka v Britských listech, kladoucí ústřední otázku polistopadové ekonomiky: Jak to, že v ČR za posledních 25 let nestouply mzdy tak jako v Německu v letech 1945-1970? Odpověď poskytne právě článek v příloze.
Lidi mají bohužel krátkou paměť a nechají se za rychle vydělaným žvancem utáhnout na vařené nudli. Roku 1990 jsem byl u příbuzných na chatě ve Vraném nad Vltavou. Po Vraném už tenkrát jezdil od jedné usedlosti k druhé zbrusu nový mercedes s pražskou SPZ a řidič se poptával, zda by neprodali. Kupoval ve velkém i pozemky, zvlášť ty podél řeky. Ne na vlastní konto, ale v žoldu německých zákazníků, kteří neměli československé občanství a ze zákona nemovitosti tudíž nakupovat nesměli. Dnes prý patří ta nejúrodnější půda v Povltaví a zvlášť Polabí německým spekulantům. Však taky v 45. roce slibovali: Wir kommen wieder! A Němec, ten když něco slíbí, tak slovo taky dodrží. Nejen, že dostali tu půdu s pomocí českých zaprodanců za facku, oni za ní navíc inkasovali hned po vstupu Česka do EU kompenzační miliardové dotace za to, že se na ní nic nepěstovalo, anebo když se pěstovalo, tak se tam taky používalo ve velkém dnes už prokazatelně karcinogenních pesticidů typu Glyfosátu/Roundup firmy Monsanto. Právě uplynulý týden odhlasoval Evropský parlament prodloužení licence pro to rakovinotvorné svinstvo o dalších sedm let. EU komise navrhovala dokonce prosloužení o 15 let, a jak známo, vezme jako vždy doporučení parlamentu jen na vědomí, ale nakonec si prosadí svou. V komisi totiž neexistuje dělba mocí, exekutiva a zákonodárství je navýsost demokraticky soustředěna v jedné hrsti, čímž lze bez nadsázky tvrdit, že úloha Evropského parlamentu silně připomíná pověstný „fíkový list“: zastírá jen pravou podstatu celého zřízení, které je svou podstatou nedemokratické.

Následující odkaz tě zavede na poněkud tenký led, na který si pokud vím netroufal veřejně vkročit ani náš „génius průměrnosti“ (cituji Jiřího Grušu, který rok před smrtí napsal zdrcující charakteristiku Klause-witze) náš největší euroskeptik, včetně jiných euroskeptických géniů české kotliny, stejně jako se mu předpokáleně vyhnula všechna mnou roku 2010 oslovená nakladatelství v Česku, která si to netroufala rozházet se strukturálními fondy EU.
Viz publikaci Nazi Roots of the Brussel‘s EU, lze si ji stáhnout v několika jazycích včetně češtiny. Zajímavé na ní je, že autoři nejsou investigativní novináři, nýbrž lékaři a jeden holocaust přeživší polský žid. Jedním z lékařů je bývalý žák dvojnásobného nositele Nobelovy ceny, prof. Linuse Paulinga, Dr. Matthias Rath (pokud vím, žádná spřízněnost s naším hejtmanem), který pokračuje v práci svého učitele a léčí mimo jiné nemoci i rakovinu pomocí vysoce kvalitních preparátů (kombinace vitaminů, minerálů a vitálních látek) na makromolekulární bázi. Tj. posiluje přirozenou cestou přesně to, co chemoterapie zpravidla ničí: pacientovu autoimunitu. Jeho nezisková nadace projekt financovala a z Bruselu si samozřejmě udělala velkého fandu. Vřele doporučuji k četbě, mimo jiné i jako doplňkové k tvému předposlednímu mailu na téma „Od 15. března 1939 se jezdí vpravo“.
Ta rychlost, s jakou se v Česku začalo tenkrát jezdil vpravo, resp. zavedení DIN (německé průmyslové normy) v českém průmyslu za války, byla neuvěřitelná. A stejně tak, jako v Česku, to mělo proběhnout i v tzv. „rozšířeném evropském prostoru“, jak Wehrmachtem a tankovými divizemi Waffen-SS obsazené evropské země nazýval duchovní otec projektu Velkoněmecké říše, Dr. Walter Hallstein, který seděl roku 1938 v Římě mezi Hitlerem a Mussolinim v úloze advocatus diaboli. Duce a Führer za jeho asistence rok před vypuknutím 2. svět. války totiž plánovali zavedení nacistické právní subjektivity v celém „rozšířeném evropském prostoru“. Dr. Hallstein, který byl od roku 1933-45 děkanem právně-ekonomické fakulty ve Frankfurtu n. Mohanem, mimochodem financované neblaze proslulou I.G. Farben, a v této době nejvlivnějším nacistickým advokátem, prošel po válce hladce denacifikací (nebyl sám, a navíc někdo si dal opravdu hodně práce, aby zahladil stopy jeho činnosti před válkou a za války) a vstal jak Fénix z popela až roku 1957, kdy byl v Římě jmenován – nejspíš na stejné židli jako v 38. roce, tentokrát pro změnu po boku prvního poválečného kancléře NSR, Konrada Adenauera - do funkce prvního prezidenta Komise EU. A takových šedých eminencí bylo na oficiálním seznamu hledaných válečných zločinců v Norimberku roku 1945 ca. 1 milion! Dodnes nebyl zveřejněn, ale odhaduje se, že z toho milionu bylo identifikováno do roku 1973 jen ca. 6%. Americký Nazijäger Steven Rambam to ví přesněji.

Ujišťuji tě, že tě ta kniha nenechá klidným a budeš mít - asi jako všichni čtenáři - problémy tomu věřit. Proč o ní nereferují mainstreamová média v EU, je nabíledni. A to drtivá většina eurohujerů a euroskeptiků tuhle knihu nejspíš vůbec nečetla.

Zdravím a přeji vše, co se sluší a patří,
Láďa