Dva tisíce lidí varovaly před lhostejností k věcem veřejným

PRAHA 17. listopadu (ČTK) - Zpěvem národní hymny u sochy sv. Václava završili dnes večer studenti pietní průvod občanů, kteří odpoledne začal na pražském Albertově. Se vzpomínkou na rok 1939, kdy byly pozavírány vysoké školy, a na události 17. listopadu 1989, které odstartovaly pád komunistického režimu. Pochodem po trase demonstrantů před 15 lety chtěli účastníci varovat před lhostejností k věcem veřejným.
Průvodu se podle policie zúčastnily dva tisíce lidí. Přišli studenti, přímí účastníci listopadových událostí i další lidé nespokojení se stavem české společnosti a znepokojení nárůstem preferencí KSČM.
"Nechceme jen vzpomínat. My, studenti, máme pocit, že opět opadá zájem o věci veřejné," prohlásil již na Albertově jeden ze studentských pořadatelů. Podle něj opět zavládla atmosféra letargie a laxnosti typická pro normalizační léta. Patnáct let staré události přitom zanechaly podle studentů odkaz, že není správné smiřovat se s daným stavem věcí, že má smysl usilovat o jejich zlepšení.
Poklidný průvod v první řadě s transparentem "1939 Nezapomínáme 1989" cestou k ulici Národní zpíval. Například oblíbenou masarykovskou Ach synku, synku či Motlitbu, kterou v období takzvané sametové revoluce zpívala na Václavském náměstí Marta Kubišová. Lidé také opakovaně vyvolávali hesla "není koho volit", "chceme nové volby" či "komunisti pryč". U Národního divadla pak občané, mnozí s trikolórou, zapálili svíčky. Stejně jako studentský pochod před 15 lety se i dnešní nesl v duchu odporu proti komunistům. Na rozdíl od roku 1989 nebyla ale demonstrace na Národní rozehnána. Přesto nebyl průchod tímto místem hladký. Studenti uvízli mezi dalšími tisíci lidí, které přilákala kulturní show na podiu na rohu Národní a Spálené ulice, pořádaná představiteli hlavního města.
Akce se pak stala terčem kritiky v závěrečných vystoupeních účastníků studentského pochodu na Václavském náměstí. "Skoro nás sem nepustili kvůli přiblblému koncertu," řekla socioložka Jiřina Šiklová, překvapená davem pod sv. Václavem. "Je mi mezi vámi lépe než na té trapné veselici," doplnil ji kněz a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík. Oba vyzvali k budování občanské společnosti. Po nich se ujal slova Jan Hron, autor studentského prohlášení, pod které se již na Albertově začaly sbírat podpisy. Nejdřív připomněl, že dnešní studenti byli před 15 lety ještě dětmi. Pak všechny občany vyzval, aby přestali být otupělí k aroganci politiků a úředníků, aby nedovolovali relativizovat komunistickou minulost a "lakovat ji na růžovo" a aby nepřipustili komunisty v důležitých funkcích. Konstatoval také, že komunisté nemají na politické scéně alternativu. Na závěr shromáždění vystoupil dříve zakázaný písničkář Jaroslav Hutka, který se do Česka vrátil po letech emigrace právě před 15 lety.

Renata Malinová, ČTK / Čechy, 17-nov-2004 21:00