Řetěz kolem sochy sv. Václava zůstává dál na svém místě

Praha (ČTK) - Přetlačovanou s policií dnes vyvrcholil pokus členů Balbínovy poetické strany odstranit řetěz kolem sochy svatého Václava na Václavském náměstí v Praze. Podle nich je řetěz z lipových květů symbolem zla a okupace. Policie ho ale bránila jako národní kulturní památku a zasáhla, když se ho pokusili rozšroubovat.
"Chtěli jsme upozornit na to, že mezi národní památky pořád patří symboly okupace," řekl po drobném konfliktu s policií zpěvák Jaroslav Hutka. Řetěz má podle něj sice podobu lipových listů a lípa je národním symbolem, ale listy míří ostrými špičkami nahoru jako nějaký ostnatý drát.
"Ten řetěz je opravdu ohyzdný a nesmyslný. Jako prezident jsem ho musel 14 let překračovat, když jsem tam například kladl věnce," řekl ČTK bývalý prezident Václav Havel. Řetěz je ale státní majetek a nemůže ho kdokoli ničit, dodal. Na Václavské náměstí si dnes exprezident přišel připomenout především honičku s komunistickou StB během výročí smrti Jana Palacha v lednu 1989.
Členové Balbínovy poetické strany se pokusili sv. Václava osvobodit od řetězu už loni. Tehdy v rámci takzvané hedvábné vzpoury zahalili řetěz do červeného. Podle Jiřího Hrdiny, guvernéra strany, budou o odstranění řetězu usilovat tak dlouho, dokud neuspějí.
Recesistická Balbínova poetická strana, hlásící se k odkazu kněze a vlastence Bohuslava Balbína, vznikla o silvestrovské noci na přelomu let 2001 a 2002 v Balbínově poetické hospůdce na pražských Vinohradech. Před dvěma lety získala v parlamentních volbách necelých 10.000 hlasů. Její kandidáti se o přízeň voličů ucházeli i v senátních volbách. Na svých kandidátkách dává prostor hudebníkům, básníkům a dalším umělcům. Hutka je nyní lídrem její kandidátky do Evropského parlamentu.

Pavel Bartošek vjk mal kš, ČTK / Čechy, 08-jun-2004

Balbínovci zkřížili šroubováky

Písničkami originálního pražského harmonikáře Pepíka Čečila začal včera odpoledne u sochy sv. Václava mítink Balbínovy poetické strany. Na rozdíl od jiných politických mítinků měl konkrétní cíl - odstranit ozdobné řetězy kolem nejpopulárnější sochy na Václavském náměstí. "Tyto řetězy instalované zde v polovině sedmdesátých let působí na mne stejně, jako kdyby ještě dnes vlály na Pražském hradě vlajky s nacistickými symboly," nebál se silných slov před desítkami příchozích a sympatizantů první mluvčí Balbínovců, který se zapomněl představit. Po dalších vystoupeních geniálního guvernéra BPS Jiřího Hrdiny a kandidáta do europarlamentu Jaroslava Hutky se oba jmenovaní chopili šroubováků, které jim na sametovém podnose přinesla členka Mládeže BPS, a pokusili se na potupný řetěz kol sochy zaútočit. To byl signál pro vyčkávající příslušníky policie státní i městské a začala tahanice, jejíž slovní doprovod přenášel do davu mikrofon. "Ten řetěz tady nebude!" volali balbínovci. "Dokud je to kulturní památka, tak na něj nesáhnete," vysvětlovali policisté. "Vraťte nám šroubováky," nebáli se straníci. "Dostanete je zpátky ve správním řízení," kontrovali uniformovaní muži. Po několika minutách konstatovali stateční balbínovci, že přišli o pět šroubováků, a ukončili mítink.
Olomoucký den, 9.6.2004

Policisté zabavili Hutkovi šest šroubováků

Aktivisté z Balbínovy poetické strany chtěli odmontovat řetěz obepínající sochu svatého Václava
Praha - Osvobodit sochu svatého Václava od řetězu, který ji svírá, včera přišli na Václavské náměstí recesisté z Balbínovy poetické strany. Považují totiž řetěz, který sochu obepíná od roku 1975, tedy od epochy normalizace, za symbol totality. Dodnes se traduje, že komunisté instalací kovové ohrady chtěli lidem zkomplikovat přístup k národní soše.
"Budeme jednotlivé články odšroubovávat, dokud nám v tom policisté fyzicky nezabrání," těšil se včera šéf Balbínovy strany Jiří Hrdina.
Problém tkví v tom, že socha svatého Václava figuruje na seznamu památek a balbínovcům nepatří. "Vynasnažíme se zabránit spáchání trestného činu nebo přestupku," avizovala mluvčí pražské policie Daniela Razimová. Svůj slib splnily obě strany.
Předem ohlášenému odstraňování řetězu včera odpoledne přihlíželo několik desítek lidí. Zahrál harmonikář a pak se písničkář Jaroslav Hutka a guvernér strany Hrdina sklonili se šroubováky, aby odmontovali první závit. Policisté je nejprve vyzvali, ať toho nechají, a pak se začali o šroubováky přetahovat. "Kdybyste nám raději pomohli šroubovat," vybízel je Hrdina.
Jeden ze strážníků na ně zavolal, že řetěz je památka a patří všem občanům. "Takže i nám a můžeme šroubovat," namítl Hrdina. Nakonec policie řetěz ubránila. Celkem zabavili strážníci balbínovcům šest šroubováků. "Ten řetěz je opravdu ohyzdný a nesmyslný. Jako prezident jsem ho musel čtrnáct let překračovat, například když jsem tam kladl věnce," vyjádřil se k akci bývalý prezident Václav Havel. "Řetěz je ale státní majetek a nemůže ho kdokoli ničit," dodal.
Vlastníkem sochy i řetězu je pražský magistrát, který nechtěl o demontáži ani slyšet. "Řetězy obepínají i pomníky v Londýně a nikomu to nevadí," míní radní Rudolf Blažek.
Právě na magistrátu se odehraje poslední dějství incidentu. "Předáme šroubováky správnímu odboru, který s účastníky jejich chování projedná," sdělil Miroslav Stejskal z pražské městské policie.
Mladá fronta DNES, 9.6.2004

Policie bránila řetěz kolem Václava

Nové Město - U sochy svatého Václava bylo včera rušno. Strážníci a policisté zde odpoledne hájili řetěz, který od 70. let obepíná celý památník. Se šroubovákem v ruce na kovovou šňůru z pichlavých lipových listů zaútočil Jiří Hrdina, "generální guvernér" Balbínovy poetické strany. O šroubovák zásahem strážníků přišel, stejně jako o několik dalších. Jednalo se o pokračování akce, kdy stejní lidé v čele s písničkářem Jaroslavem Hutkou přesně před rokem demonstrativně obalili řetěz červeným suknem.
"Akce ale zapadla a nic se nestalo. Chystáme se k Václavovi na den přesně znovu," podotkl před akcí. Původně přitom plánovali řetězy rozřezat. Pro komunistický režim kdysi nebylo žádoucí, aby lidé dávali k soše svíčky a květiny. Proto se kolem ní nejprve stavěly květináče lidově se tomu říkalo Štrougalovy sady. Zadání prý pak znělo: Řetěz má být takový, aby se na něm nedalo sedět. To se povedlo.
"Je to trapná připomínka okupace a Václav, náš národní symbol, je stále za ostnatým drátem," rozčiluje se písničkář, který o plánovaném odstranění zaslal otevřené prohlášení premiéru Vladimíru Špidlovi, primátoru Pavlu Bémovi a ministru vnitra Stanislavu Grossovi. "Nikdo z politiků nám neodpověděl, od Béma to považuji za akt zbabělosti," dodal Hutka. Po chvíli už vypisuje ředitel strážníků na podstavci památníku potvrzení o zabavení šesti šroubováků, pečlivě rozdělených na nástroje s rukojetí umělohmotnou a dřevěnou.
"Je to postaveno na tom, že politici za sebe posílají policii. A té nezbývá nic jiného, než aby poslechla. Vyhnuli se odpovědnosti, a to je typické" dodává písničkář.
Mladá fronta DNES, 9.6.2004

Balbínovci se k řetězu nedostali

Praha - Snaha členů B albínovy poetické strany odstranit řetěz kolem sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí nevyšla. Policisté jim nedali ani šanci se řetězu dotknout. Takže přítomným nezbylo nic jiného, než si vyposlechnout produkci písničkáře Jaroslava Hutky a jít na pivo. Řetěz s ostny ve tvaru lipových listů byl k soše umístěn vdobé normalizace v roce 1969 a Balbínovcům leží v žaludku už pěknou řádku let. Chystají hodinovou stávku
Blesk, 9.6.2004