Jaroslav Hutka s kytarou na tribunách

Jen málo českých umělců může říct, že zpívali pro milion lidí. Jedním z těch, kterým se to kdy podařilo, byl český folkový písničkář Jaroslav Hutka. V roce 1989 se tak z nizozemské emigrace octnul rovnou na "barikádách" listopadové revoluce. Jeho Náměšť zpíval tehdy na Letné chorál, o jakém se mu asi nikdy nesnilo. Hutka se tak bez nadsázky stal přes noc jedním z nejznámějších představitelů opozice, která donutila komunistický aparát k rychlé a nekrvavé kapitulaci. Písnička a její obsah se tak v listopadu 1989 stala opravdovou zbraní s účinností tanku. Ptejte se Jaroslava Hutky na to, jak před dvaceti lety onu překotnou dobu prožíval, co ho překvapilo, jak se na vše dívá z dnešního odstupu. Ptejte se na jeho pokusy o angažmá v politice – byla to vážně míněná snaha nebo spíš recese? Ptejte se samozřejmě na Hutkovo umělecké působení, na jeho tvorbu i publikum. A samozřejmě na vše ostatní, co chcete od Jaroslava Hutky vědět. Ve středu 18. listopadu ve 14:00 hod. Své otázky můžete posílat už nyní.

Olivie: Zpíval jste tenkrát v zájmu všech obyčejných lidí nebo už jste se už tenkrát těšil, jak tu budou vládnout peníze, neboť jak je známo ,demokracie začíná až za branami fabriky. Co a pro koho zpíváte dnes?
14:00:21 Já jsem nikdy nezpíval "v zájmu všech obyčejných lidí". Ani nevím, co by to znamenalo. Zpíval jsem pro objevování a osahávání světa, který byl a je kolem mne a zpíval jsem a zpívám dodnes pro lidi, kteří jsou hledajícíc a otevření.

Laura: Nestydíte se za Udavače z Těšína? Je zcela jasné proti komu byl namířen, ale už se ví, že jeho spolupráce s STB byla spíše matoucí, než přínosná režimu. V naší společnosti jsou jiní lidé, kteří by si zasloužili morální facku v podobě písničky.
14:03:23 Já se nestydím za nic, co jsem napsal. Pouze překvapení pro mne bylo, že písnička Udavač z Těšína se nedotkla ani tak Hohavici, ale kolektivního vědomí, v tom je velmi užitečná, protože se dotkla něčeho, co zůstává v temnu a nevyřešeno.

petr: kde vas najdeme na konterte
14:07:20 Podívejte se na www.hutka.cz. Ale teď dojíždím maraton listopadových koncertů a pak jedu do Indie na dva měsíce dopsat dvě knihy z exilu, tam snad najdu na to klid a čas. Jarní a letní koncerty si budu organizovat až podle toho s čím se vrátím, asi budu mít i nové písničky...

R.RICKIE: Co na to říkáš Jardo, slavíš ?
14:09:48 Jako jestli slavím 20. výročí? Já nejsem na slavení a komické bylo, že jak hraju teď listopadu každý den, tak se stalo, že zrovna včera, 17. listopadu, jsem nikde nehrál. Na Národní se mi nechtělo už na jaře, když jsem viděl, jak je to komerčně organizováno a nic jiného se neobjevilo, tak jsem měl volno.

Těpéro: Jak se vyrovnáváte s tím, kolik zařvalo za posledních dvacet let nevinných lidí ve svobodné zemi? Vadí vám třeba, že za to nikdo nenese zodpovědnost, tenkrát za každý zmařený lidský život přeci mohli komunisti, kdo je to dnes? Jak se vyrovnáváte se lží, to, že jste stejně jako já odsoudil lži komunistické, to si myslím, že vím, ale ptám se na lži politiků za posledních dvacet let?
14:12:55 Nevím, co máte na mysli s tím: "kolik lidí tady zařvalo?" Máte na mysli nějak umřelo z politických důvodů. O tom nic nevím. A lži politiků je velká otrava, ale jelikož je české obyvatelstvo zcela pasivní a nechá si to všechno líbit, tak si halt politici lžou o sto šest a neví, proč by neměli, když jim to prochází. Stejně jako Klaus, ten si hraje na císaře, ale polovina obyvatelstva ho za to ještě obdivuje.

Václav Hruška: ZASTÁVÁTE STÁLE STEJNÉ NÁZORY JAKO V ROCE 89 NEBO JSTE JAKO VĚTŠINA NORMÁLNÍCH NEMASOCHISTICKÝCH LIDÍ ZMĚNIL NÁZOR NA TAKZVANOU DEMOKRACII V REPUBLICE O NÁS BEZ NÁS BEZ REFERENDA PROTOŽE ZÁKON STÁLE NEMÁME MYSLÍTE SI ŽE SVOBODNÍ JSOU I TI CO NA SVOBODU NEMAJÍ PENÍZE A MYSLÍTE SI ŽE I NEMAJETNÍ LIDÉ SE NEMUSEJÍ OBÁVAT SOUDU PRO URÁŽKU NA CTI ANIŽ BY HO PROHRÁLI A MUSELI ZAPLATIT TŘEBA ZA TO ŽE O NĚKOM ŘEKLI ŽE JE ŠAŠEK POČMÁRANEJ???
14:18:11 Já ani názory neměním. Ale k vystoupení na veřejnosti a říkání svých názorů je třeba odvahy vždycky i v demokracii. Demokracie je zápas. A české obyvatelstvo se většinou ukazuje jako zbabělé, špitají si své názory akorát u piva, nebo je tam vyřvávají a do ničeho nezasahuji a pak se diví, že "jiní" to za ně nezařídili. A o politicích se smí veřejně mluvit, před pár lety jsem řekl o ministrovi Dybovi, že je gauner, žaloval mě a po pěti letech se táhnoucího soudu jsem to nakonec vyhrál. Pouze média už o to neměla zájem.

havíř slivka: Kdy začneš konečně pracovat?přiživniku
14:18:45 To se ptá komunstická strana?

petr: S JAKOU SKUPINOU ZPIVATE
14:19:09 Zpívám sám

Lucka: Teď čtu že Dražská po 20 letech přiznala že Šmíd nezemřel, byl to výmysl. Takže sametová revoluce byla zinscenovaná, disidenti o tom věděli dopředu že VB nezasáhne! Věděl jste to taky že už je všechno připravené, že se nikomu nic nestane?
14:22:55 To je hloupost, že byla zinscenovaná. Ale pověst o smrti Šmída vyburcovala studenty k akci. Ale musíme si uvědomit, že jsme byli až na konci řady, u nás se to všechno stalo až dva týdny po pádu Berlínské zdi, kdy dokonce i v Bulharsku se to zhroutilo. Zhroutila se celá Východní Evropa a nás to prostě vzalo s sebou. Bojovali jsme jen sami se sebou a to se děje dodnes.

Pepa: Co říkáte tomu, když ČT na svých internetových stránkách cenzuruje nepohodlné názory hromadným naklikáváním mínusových hlasů, po nichž příspěvky mizí?
14:24:46 Já chaty nesleduju právě proto, že se tam příliš často objevují pitomé otázky a to se mi zdá že je dobré vyškrtnout, aby se dostalu na řadu také něco normálního. Tomu bych ještě cenzura neříkal.

cenzurováno: Pane Hutko, naposledy jsem Vás viděl v klášteře v Rohru u opata Opaska. Chtěl bych se Vás zeptat na to, co říkáte dnešní tzv. samocenzuře, když včera po přečtení prvního požadavku dnešních studentů na Václavském náměstí ČT okamžitě vypnula živý přenos a už se takticky k dnešním studentům více nevrátila. Přitom nám m.j. ukazovala, jak Československá televize vypnula rovněž stejným způsobem živé vysílání před dvaceti lety, a tehdy se dokonce divákům za živé vysílání, které cenzurovala omluvila. Dnešní cenzoři se nemusí omlouvat? Přitom běžel na ČT 1 stejný program jako na ČT 24, tudíž měla ČT 24 k dispozici na živé vysílání.
14:27:36 Já už téměř dva roky televizi nesleduji a ani včera jsem se nedíval, tak nevím, co povědět. Česká vstřícná předposranost, jak se tomu říkalo před převratem, přežila a strach stále ovládá většinu lidí jak před obrazovkou tak na obrazovce. Ale k situaci před 20 lety bych to nesrovnával, je to jiná situace.

Stolař: Dobrý den, pane Hutko, jak byste hodnotl včerejší oslavy listopadu 89? Nepřišlo vám, že toho bylo skoro moc? Co pro vás osobně se za těšch dvacet let změnilo k lepšímu nejvíc a co naopak vás nejvíc štve?
14:30:02 Já jsem včera ty oslavy ani tak moc neprožíval ani nesledoval, ale hraju denně po malých městečkách, tak je zajímavé vidět ty rozpaky z toho, jak vlastně ten vývoj šel jinak. A nejvíc se pro mne změnilo, že mohu žít doma a ne v emigraci a nejvíc mě štvou, stejně jako za bolševika, Češi, že si nechají vše líbit, nemyslí a nečiní

KV: Pane Hutka, kdybyste byl v pozici volitele prezidenta, koho byste v minulé volbě podpořil? Byl by to Václav Klaus nebo jiný kandidát nebo někdo, kdo vůbec nekandioval? Dík, zdravím.
14:30:58 Já bych podpořil jiného kandidáta. Václav Klaus je pro tuto společnost neštěstím a vždycky byl

Atllanka: Ahoj, chci ti poděkovat za to, že jsi a že jsi jaký jsi. Věřím že brzy přijde doba, kdy i tento národ si konečně začne vážit pravých hodnot, morálky a charakterů a přestane obdivovat různé udavače a jiné pochybné existence. Jen vydržet to chce, jak řekl Vašek, ještě asi tak 20 let. Vydržíme?
14:31:50 Tak já jsem rozhodnut těch dalších dvacet let vydržet v pohodě :-)

Pepa: Stejně jako Vy nemusím Klause, myslím si že on a jeho vláda modrých strak stojí za tím jak to tady dneska vypadá. Nemohl byste na něj složit taky nějakou trefnou písničku?
14:33:14 Přemýšlím už o tom dlouho, ale zatím mi nepřišel tan zprávný nápad. Ano, Klaus je ten, který zcela zastřešuji vše negativní, co se za těch posledních dvacet let stalo.

cxy: Pan Paroubek měl v pondělí plamenný projev o svých zásluhách při pádu totality.Slyšel ste tehdy o něm?
14:34:30 To už se říkalo po válce: čím déle od války, tím více partizánů.

Vlasta: Pane Hutka, jak jste se dival v te dobe na fakt, ze lide z OF, vcetne Havla, tehdy mluvili stale o "socialismu s lidskou tvari", tedy nikoliv o restauraci kapitalismu, ale pritom mnozi jiz chladne kalkulovali s majetkovou restituci, divokou privatizaci apod. Rekla bych, ze jako Holandanovi Vam muselo byt jasne, ze v kratkodobem horizontu u nas vypukne hotove coro moro. Dik za odpoved.
14:36:23 Kdyby mi to bylo jasné, tak bych to řekl. Nebylo mi jasného nic, všechno bylo překvapení, já z pádem bolševismu vůbec nepočítal a v té úžasné situaci a mně nenapadlo, tak rychle se nacionalisti a chamtivci chopí své příležitosti. V tomhle jsem byl naivní, v tom nejsem Holanďan, ale básník...

Robert Rauss: Pane Hutko. Nesmírně mě těší, že i v dnešní, morálně zcela zdevastované společnosti můžeme potkat lidi, jako jste vy. Děkuji vám za to, že jste zůstal sám sebou. Máte nějakou teorii na to, jak to příjde, že společnost, která se dokáže semknout a jít v jednom šiku za svým cílem se dokáže během dvaceti let změnit ve stádo dobytka, velebící udavače a volící ty, které dříve sama svrhla a čestní lidé jsou pro ni předmětem nenávisti a pohrdání?
14:41:15 To semknutí je otázka. V 68 trvalo jen chvíli, o pár měsíců se natáhlo Palachovou sebevraždou, ale pak se lidé dali na sobecký materialismus. Jako reakce na to mi v roce 1972 vznikla píseň Litvínov. Ovšem perspektiva byla temná. Teď to semknutí trvalo také tak do jara a pak se to rozklížilo. Asi Češi halt takoví jsou, nikdy o nic nebojovali a cokoliv mají, tak jim zatím jen buď spadlo do klína a nebo bylo přiděleno. Já myslím, že skutečné semknutí, které by nebylo jenom emicionální, jsme ještě nezažili.

Lukáš Vyoral: Vážený pane Hutko, chtěl bych znát Váš názor na neustálé vzájemné obviňování zpěváků ze spolupráce s StB. Už sám fakt, že v demokratickém státě se řídíme při "vyšetřování" těchto případů dokumenty totalitní tajné policie, je dvousečný, o tom ale nechci hovořit. Chci spíše poukázat na to, že StB mohla toho člověka kontaktovat, on se spolupráco bránil a měl z toho v životě problémy, ale v materiálech StB byl již zanesen. Není tedy čas si podat ruce a jít dál společně dnešní vybojovanou demokracií? Předem děkuji za odpověď.
14:46:32 Já myslím, že fakt demokracii jsme si ještě nevybojovali. A materiály StB jsou více méně spolehlivé, dělali si je pro sebe, nepočítali nikdy se zveřejněním a jelikož to byla velká organizace, v listopadu 1989 měla třináct tisíc členů, tak si velmi dobře kontrolovali, ale neměli v papírech nějaké nesmysly. A já jsem přesvědčen, že o lidech, kteří jsou na veřejnosti bychom měli vědět, jak se tehdy chovali. Mají také možnost to vysvětlit a pro obecné povědomí je dobré vědět kdo byl hrdina a kdo ne. Z toho se pak skládají ony vyšší hodnoty ve společnosti.

calvera: Olivie.Odpověd,které se Vám dostalo,je skutečně hodna,"Mistra" trubadůra svobody.Jestli je to na injekci do hlavy,si netroufám posoudit,to ne!P.Hutka odpověděl,tak jak odpověděl,odpověděl i mě.A přěce jen dotaz,na p.Hutku.Víte:p..Hutko v jaké zemi vůbec žijete?
14:52:15 Dělám chyby, napsal jsem Vám odpověď a zmáčknul jsem špatné tlačítko, tak se vymazala. Tak ještě jednou. Děkuji za úsměvnou otázku. Je mi 62, v exilu jsem byl 12 let, ted 50 let žiju neřetržitě v této zemi, píšu, zpívám, stýkám se stále s jinými lidmi, jsem v neustálem pohybu a stále popisuji své okolí a své pocity z něho. Myslíte si tedy, že jsem si ještě nevšiml, kde žiji?

Robert Rauss: Pane Hutko. Troufnete si odhadnout jak dlouho může ještě trval, než různí Bendové proBendí svobodu a demokracii dočista do čista?
14:54:06 Demokracie nemůže být nikdy čistá, to ani není její povaha. Čistá mohou být pouze pravidla, v kterých se demokracie pohybuje. Jinak je to zápas a do toho zápasu je třeba vstoupit, jinak se demokracie neudrží.

Politik: Dobrý den, kdybyste dostal nabídku kandidovat příští rok ve volbách do sněmovny, od které strany by to pro vás bylo přijatelné? Samořejmě kkromě komunistů.
14:56:00 Já bych v těchto volbách nekandidoval, ani nemám za koho. Ale hlavně jsem se naplno zase vrátil k psaní písní a to je teď pro mne dalko důležitější, nejsem politik, jsem písničkář a raději se budu společensky angažovat zase tímto způsobem. Asi bych stejně politikem neumě být.

Hanka: Nikdy jsem vás naživo neviděla, kolik měříte a vážíte?
14:56:27 182/84

Parťák: Pamatuju, že jste kdysi dávno (jsem už starší generace) zpíval s panem Veitem. Nenapadlo vás zkusit si opět najít parťáka - folkaře a střihnout si s ním aspoň občas nějaký koncert?
14:59:25 S panem Veitem jsem začínal v roce 1966, on mě vlastně k tomu písničkaření dovedl, já chtěl být malířem. Dnes spolu zase spolupracujem, ke všem písňovým textům, které jsem napsal za poslední čtyři roky dělá hudbu, ale nevysputujem spolu a ani nebudem a já momentálně také neplánuji žádnou další spolupráci. Teď se chci věnovat hlavně dalšímu psaní.

vašek: Jak se Vám líbí vláda peněz? Jinak přeji hodně štěstí a mějte se fajn.
15:02:49 Ta vláda peněz je neštěstí a i tomu se musíme bránit, protože i v nepězích musí panovat slušnost a vymahatelná pravidla. Ale to ase budeme muset napřed zbavit Klause, protože on je nešťastným prorokem vlády peněz jen pro ty peníze a to by neskončilo dobře. No a jelikož nevidím už žádnou otázku, tak se loučím a všem přeju pěkný život.