VOLNY.CZ: Chat s J. Hutkou
9. února 2005 od 14 hodin

Jaroslav Hutka se narodil 21. dubna 1947 v Olomouci. V Praze studoval uměleckoprůmyslovou školu, ze studií však zběhl: "Měl jsem pocit, že to je ztráta času. Já jsem chtěl malovat, ale ta škola na to nebyla." V roce 1967 se započala jeho umělecká dráha. Zpíval a hrál na kytaru s Vladimírem Veitem. Začínal na přeložených písních Dylana či Donovana. Později hrál s Petrem Kalandrou, Hvězdoněm Cignerem, Vlastou Třešňákem či se skupinou Blue Efect. S kytaristou skupiny Radimem Hladíkem koncertuje dodnes. Často vystupoval a vystupuje sám.
Patří k zakládajícím členům písničkářského uměleckého sdružení Šafrán, (Hutka, Merta, Třešňák, Lutka, Voňková...) Šafrán je považován za živou vodu, jež na čas vzkřísila českou hudbu, dušenou popovým mainstreamem. Jaroslav Hutka se v 70. letech postupně stal nejvýraznější osobností českého folku, mnohé jeho písně zlidověly (Náměšť, Havlíčku, Havle, Slunečnice, Tramvaje, ...). Od začátku své koncertní éry se též věnuje českým a moravským lidovým písním.
V roce 1977 se více sbližuje s představiteli českého disentu, stává se jedním z chartistů, má čím dál tím více problémů s policií. (Oplétačky s ní měl již v mládí kvůli dlouhým vlasům při častých zátazích na tzv. "máničky".)
Od roku 1978 nesmí veřejně vystupovat, hraje pouze na soukromých neoficiálních akcích. Dodatečně podepisuje Chartu 77 a v dubnu podává žádost o vystěhování z ČSSR do Holandska. V říjnu tam odjíždí vlastním "embéčkem" a získává zde politický azyl.
V Holandsku nakonec stráví 11 let. Snaží se pokračovat v písničkářské tvorbě: "Byl jsem písničkářem a kvůli tomu jsem byl vyhozen, tedy jsem byl rozhodnut za každou cenu u písničkářství zůstat," říká. Zpívá v angličtině a němčině, nakonec se kvůli zpívání naučí i dokonale holandsky. V emigraci napíše i celou řadu fejetonů, kriticky se vracející k jeho tvorbě v Československu a k československým poměrům a mapující složitou asimilaci s cizím prostředím. Fejetony vydává pod názvem Požár v bazaru. Touto kontroverzní knihou se rozchází s českým exilem a musí vystupovat sám za sebe a výhradně pro cizí publikum. Česky začal psát opět až v druhé polovině 80. let a koncertoval i pro Čechy po Evropě.
Z Holandska se domů do vlasti vrací bezprostředně po listopadovém převratu a stává se jedním ze symbolů sametové revoluce. Zpívá pro takřka milionový dav na pražské Letné (písně Náměšť či Havlíčku, Havle se stávají neoficiálními hymnami sametové revoluce). Z konce převratného roku 1989 pocházejí jeho dvě legendární nahrávky koncertů - LISTOPAD ´89 z Malostranské Besedy a NÁVRAT z koncertu ve vyprodané Lucerně.
Jeho publikum se od té doby podstatně zmenšilo a kvůli malé ochotě vydavatelů se Jaroslav Hutka rozhodl i ve svobodných poměrech pokračovat v Samizdatu - píše periodikum Samopal revue a svá alba vydává v edici Samopal (sám si je pálí...).
Vystupuje převážně v klubech, kavárnách a menších divadlech, často ho na kytaru doprovází Radim Hladík. V edicích Samopal, Samokecy, Poezie, Mimoň, Asfalt či Fosil vydal již desítky alb s vlastní tvorbou a s upravenými moravskými (i českými) lidovými písněmi.
Problémy s policií a oplétačky se soudy má dodnes. V roce 1997 nejdříve prohrál a pak vyhrál soudní spor s exministrem Dybou, jehož nazval "gaunerem" a "osobou zralou na prokurátora". Nedávno svědčil proti komunistickému ministru vnitra Jaromíru Obzinovi, obžalovanému kvůli akci StB "Asanace", jež měla donutit k emigraci řadu disidentů včetně Hutky. Zásadově odmítá vystupovat na oficálních politických (či "polopolitických") akcích. Při nedávných oslavách patnácti let od listopadové revoluce odmítl vystupovat na oficiální akci na Národní třídě spolu s politiky ODS a mainstreamovými zpěváky a raději hrál studentům na Václavském náměstí...

Záznam chatu:

Poborski Byl jst nekdy v Mnichove (myslim Mnisek pod Alpou)? Jednou jsem tam sel podchodem pod Stachusem a zdalo se mi ze jste to Vy....
Mezi rokem 1978-1989 jsem tam býval často.

host_4218 Pane Hutka, zajímalo by mě, jestli se dá někde sehnat Vaše druhé album, které vyšlo ještě před Vaší emigrací. Bohužel nevím, jak se jmenovalo.
Jmenovalo se Vandrovali hudci a vydal to Bonton na CD.

host_4218 Pane Jardo, kdysi jsem měla natočenou písničku Ranní rozcvička, o které si myslím, že jste ji nazpíval Vy. Pokud je to pravda, je možné ji nějak získat ? Chtěla jsem na ni vymyslet pohybovou skladbu pro své cvičence v tělovýchově.
Ano, zpíval jsem ji já. Sehnat se dá u mě ve vydavatelství Samopal. Viz http://www.hutka.cz

host_6513 Slavíte Valentýna?
Neslavím. Zdá se mi to jako pitomej komerční svátek a zprotivilo se mi to už v Holandsku.

host_9605 Jak odhadujete, že nakonec dopadne kauza Grossova bytu?
Doufám, že Gross skončí v propadlišti dějin.

6966 Kdy je nejvhodnější otevřít láhev portského ?
Před západem slunce na portugalském pobřeží.

host_1188 Dobrý den, pane Hutko, kde bych vás mohl slyšet na koncertě, když jsem mimopražský?
Musíte se podívat na moji stránku na koncerty. (http://www.hutka.cz)

host_1188 Byl jste teď někdy v Litvínově? Přijde vám ještě podobně tragický, jako o tom zpíváte ve své písni?
Poslední dobou jsem v Litvínově nebyl. Ale ta píseň je stejně podobenství lidských sídlišť vůbec, a to si myslím, že tragické zůstává. Jednou jsme šel po Paříži v noci a zpíval jsem Litvínov.

host_7624 Brý den, jak moc bylo těžký naučit se holandsky? Jak dobře jste se řeč naučil?
Učit se holandsky je moc těžký, protože nemají vypracovaný metody pro cizince. Ale naučil jsem se tak, že jsem holandsky zpíval a vydal jsem dvě desky.

host_3206 Jak jste si našel holandské publikum?
To je dobrá otázka. Vlastně ani nevím. Najednou jse hrál, hlavně po vesnicích, a ty lidi si nějak našli mě.

host_3206 Jak dmoc dobře jste znal Václava Havla? Jaký podle vás je?
Myslím, že jsem ho znal dost dobře, a je to slušný člověk.

host_7854 Zpíval jste Holanďanům i česky?
Ano, zpíval jsem jim. Většinou to byla písnička Hanči, čiči a čevabčiči.

host_7854 Jak se vám zpívalo před milionem lidí na Letenské pláni? Měl jste trému?
Na to, abych měl trému byla moc velká zima.

host_6319 Můžete nám říct nějakou veselouu historku s Václavem havlem?
Myslíte z natáčení?

host_9605 Která z vašich písniček dnes už vůbec neplatí?
Myslím, že jsou živé ještě všechny.

Poborski takze jste to byl Vy. Daval jste si taky nekdy na Marienplatzu v podchodu to thajske jidlo?
Vůbec to nevylučuju, ale bůbec si to nepamatuju.

host_4820 Jak komunisti docílili toho, že někoho vyšupajdili za hranice?
Čekal jsem na proces podle paragrafu nedovolené podnikání ve velkém rozsahu a estébáci mi řekli, že když se nevystěhuju, že se proces uskuteční.A trest byl mezi čtyřmi až osmi lety. Takže mě bývalá žena přemluvila, abychom odjeli.

host_4820 Nepřipadala vám sametová revoluce jako jeden velký chaos? jak je možné, že se vůbec podařila?
Sametová revoluce je orientační název něčeho, co vlastně nevíme, co bylo. Celá ta událost proběhla v Rusku a my jsme byli okrajovým výsledkem daleko většího pohybu.

host_8971 Kdysi jsem četl v novinách vaší větu "Chodím na pivo s Havlem, ale nemám kde bydlet". Jak dlouho tento stav trval?
Na pivo jsem přestal s Havlem chodit po roce a byt jsme sehnali po dvou.

host_8971 Nebál jste se vrátit do ČSSR tak brzy po převratu? Co kdyby zaklapla vrátka a vy jste nemohl pryč?
Nebál jsem se, protože ten převrat se nekonal jenom v ČSSR, ale v celé východní Evropě. A mimo to jsem byl poddaným holandské královny.

host_8246 myslíte, že byste ještě teďka vyprodal Lucernu?
Myslím, že ne. Ale pravděpodobně kdyby se našel investor, který by udělal velkou propagaci, tak by to mohlo vyjít. Ale nejsem si jist, jestli bych měl o to zájem.

host_2717 Dobrý den, jak vypadá váš běžný den?
Vstávám kolem 13h. Snídám polévku, kterou jsem si uvařil, vyřídím poštu, a pokud mám koncert mimo Prahu, tak se přichystám a odjedu. A vracím se většinou kolem druhé v noci a spát chodím kolem páté.

host_2717 sledujete superstar? co si o te soutezi myslite?
Jednou mě devítiletá dcera Eliška donutila se na to dívat a jsem přesvědčen, že pro ni je to dobrý program. Já jen doufám, že se objeví nové pophvězdy. Mladé a pěkné, které vystrnadí ty staré ještěry.

blanuca Jistě máte naplánované turné na letoší rok. Budete někde v podkrkonoší ?
Česko je tak malé, že se o žádném turné nedá nikdy mluvit. Většinou se vracím přespat domů. Z podkrkonoší se ještě nikdo neozval, takže nevím.

Poborski Byl jste nekdy V Amsterodamu? Co byste mi tam doporucil navstivit a zaroven nejake levne ubytovani....
Byl jsem tam mnohokrát, naposledy ale před 15 lety. Doporučuji chodit pěšky, bezcílně a dívat se kolem sebe. O ubytování nevím nic.

host_6513 Kolika světovými jazyky mluvíte?
Mluvím anglicky a německy, tedy také holandsky, ale to nevím, jestli je světový jazyk.

host_8425 Co si myslíte o současné vládě?
Je to mizerná vláda.

host_2946 Jaký byl Karel Kryl člověk?
Pokud mám být stručný, tak to byl fajn člověk.

host_2946 Co říkáte koncertování Krylova bratra Jana?
To považuju za katastrofu.

host_3691 bylo mezi folkařema hodně "fízlů"? Věděli jste mezi sebou, kdo je kdo?
V Šafránu nebyl žádný fízl a v nejbližším okolí nebyl ani žádný udavač.

host_6513 A jak se vám zpívalo před šesti lidmi ve Slavíkově po pětadvaceti letech od Letenské pláně?
Musím se přiznat, že to bylo velmi příjemné a velmi intimní.

host_5558 Lyžujete? Jedete letos v zimě někam na hory?
Letos naštěstí nelyžuji. Děti odjely na hory samotné.

blanuca Kdysi dávno jsem šla v Brně do soukromého bytu na Váš koncert, ale právě jste dostal zákaz i v Brně. Takže jsem Vás slyšela až v Plzni na Portě v roce 1991. Jak se Vám vracelo k českým posluchačům ?
Návrat byla úleva, protože jsem přestal mít problémy s jazykem.

katjac dobrý den, co si myslíte o sametové revoluci.
Že to nebyla ani revoluce, ani sametová.

host_6513 Jak to dopadá s řetězy u sochy svatého Václava? Sundají je někdy?
Před 14 dni jsem potkal primátora Béma v Delvitě a slíbil mi že to určitě sundají. Tak uvidíme.

host_4741 jaka je vase nejoblibenejsi pisniska??
Nemám nejoblíbenější písničku.

blurglecruncheon Jaký máte názor na marihuanu a soucasné protidrogové zákony?
Přestal jsem kouřit a jsem rád, že se mi to podařilo. Marihuanu jsem nikdy nekouřil, takže na to nemohu říct názor. Ovšem současné protidrogové zákony vznikají kvůli morálce a ne kvůli lidem. A to je chyba.

host_5451 Byl jste ve Vroclavi na legendárním koncertě s krylem, Nohavicou, Dobešem a spol? Jaký to tam bylo?
Bylo to úžasné a poněkud neuvěřitelné. Nevěřil bych, že za 14 dní budu v Praze.

host_5451 Chodíte k volbám? Máte koho volit?
V minuulých volbách jsem volil sám sebe. Ale určitě budu tentokrát volit nějakou neparlamentní stranu.

host_3230 je Balbínova poetická strana jen recese?
Je to samozřejmě recese, ale nedá se říct, že t je jen recese. Byla založena ze zoufalství, že nebylo koho volit. Tak si zakladatelé řekli, že budeme volit sami sebe.

host_6346 Dobrý den, co chystáte tento rok pro své fanoušky?
Ani nevím, jestli nějaké fanoušky mám. Ale budu pokračovat se Samopalem, chtěl bych vydat zpěvník svých písniček a lidových písní.

host_6513 takže běžný den podle hesla "sám si vařím, sám si peru"?
Sám si vařím, ale pere mi žena.

ssmazenka Můžete upřesnit koho myslíte těmi starými ještěry?
Karel Gott, Helenka Vondráčková a další jim podobní ještěři z husákovských dob.

blurglecruncheon Myslíte si, že žijeme ve svobodné zemi?
Ano, to si myslím.

host_6513 A co převzetí Krylova repertoáru Danielem Landou? Co říkáte té mši na Vyšehradě, které se zúčastnil i Václav Malý?
Motivy, proč Landa převzal Krylovy písně jsou pro mě trochu problematické. Jeho přehnané hysterické vlastenectví mi připadá poněkud neonacistické. A celá ta mše byl nebezpečný kýč.

host_7381 Zdravím. Co je s pány Kalandrou a Veitem?
Kalandra před deseti lety umřel a Veit žije v Nové Vsi u Soběslavi.

host_7381 Proč jste založil Samopal?
Když jsem nenašel vydavatele, tak jsem si to holt začal pálit a vydávat sám.

Transformer Co Vám říkají počítače a jak na Vás působí "Volné" prostředí?
Bez počítačů se už nedá žít. A u Volného stále mám adresu.

host_6165 Existuje ještě Fosil?
Samozřejmě. Samopal je podedice vydavatelství Fosil.

host_2279 Podaří se ještě pozavírat nějak ty komunisty?
Nepodaří. Jmenuje se to "není politická vůle".

host_2279 Mezi folkaři prý existuje značná rivalita. Je to pravda? jak to mezi vámi chodí?
Žádné rivality jsem si nevšiml.

host_3278 Proč nejezdíte na folkové festivaly "open air"?
Festivaly nemám rád a v červenci a v srpnu jsem vždycky na prázdninách.

host_3278 ČSSD zřejmě vystřídá u vesla ODS. Zlepší se život v Česku?
Bude to z bláta do louže.

host_1632 Jak to vypadalo v zákulisí revoluce? Vždy mě bvrtalo hlavou, co je v místnosti za tím pověstným revolučním balkónem Melantrichu? Co tam bylo? Co se tam odehrávalo? Děkuji
Většinou tam byla nervozita. A nikdo nevěděl, co má říkat. Jenom já věděl, co zazpívám. Ale je už to všechno velmi dávno.

host_1632 Nevíte, proč Karel Kryl tenkrát v revoluci zpíval hymnu s karlem Gottem? na to jsem zůstal koukat s otevřenou pusou. proč do toho šel?
Asi si netroufl v té chvíli couvnout, když ho do toho zmanipuloval jeho přítel Jiří Černý.

host_1658 Je píseň Hromada smetí metafora? nebo je to skutečně o hromadě smetí?
Píseň Hromada smetí je parodie na Internacionálu. Napsal jsem ji v roce 1970.

host_8047 Kdy jste naposledy byl s Václavem Havlem na pivu?
Před deseti dny s ním byla diskuse o současné situaci, ale v místnosti nás bylo as čtyřicet, takže o jití na pivo se asi nedá mluvit.

Poborski Pisete jeste nove pisnicky? Kolik CD tak vysamopalite a prodate za mesic?
Míním zase začít psát písničky. A teď kolem Vánoc to bylo každý měsíc několik set CD.

host_8216 Ještě se zabýváte astrologií?
Velmi málo. vyžaduje si to mnoho času a ten bohužel nemám.

host_4380 Myslíte, že někdy uspěje vaše Balbínova poetická strana?
Doufám, že ne.

Rokok dobrý den.........kde se dá sehnat vaše poslední tvorba?
Viz http://www.hutka.cz

Poborski Zustali jste s Vaclavem Havlem prateli nebo ne? Tusim, ze jste se nejak nepohodli...
Já myslím, že jsme přáteli zůstali. Akorát cesty se poněkud rozešly a já jsem mu před dvěma lety odmítl zahrát v Národním divadle, že tam byli ti ještěři. Ale dnes už je to zapomenuto, ještěři si přelezli ke Grossovi.

host_8216 Proč nepíšete do novin?
Protože to nikde neotisknou, jak to napíšu. Takže každý měsíc rozesílám fejeton po internetu.

host_4380 Bral byste práci politika?
Nebral. Určitě ne tady a teď.

host_4380 Co si myslíte o dnešní politické scéně? Kdo vám nejvíc pije krev?
Krev mi pije celá politická scéna. Nevidím tam nikoho, komu bych věřil.

host_1404 kde stále berete další a další lidové písně? Jak moc je upravujete?
Sušilova sbírka je téměř bezedná a k tomu jsou ještě tři Bartošovy sbírky, což je téměř 7000 písní. Přepisuju to z moravských nářečí do hovorové češtiny. A někdy zkombinuju několik textů, aby to dalo smysl.

Poborski Kam jezdite na prazdniny?
Kamkoli do blízkosti Středozemního moře, tam někde máme domov.

host_1404 Čo si myslíte o aktivitách jaromíra Štětiny, jenž chce zrušit komunistickou stranu?
Já jsem to podpořila doufám, že z toho něco bude.

host_7906 Potkáváte někdy nějakého estébáka z minula na ulici? Jak se zachováte?
Já bych ty estébáky už nepoznal, ale potkávám občas Karla Srpa z Jazzové sekce, který byl velkým udavačem, mě udal třikrát, a kdybych se uměl prát, tak bych mu dal pěstí.

host_8216 Jakou písničku jste napsal jako zatím poslední?
Sametová opereta. Je to parodie na Havla.

host_1018 Kdy jste napsal Náměšť? Jak jste přišel na tuto píseň? kdy jste ji poprvé hrál před publikem?
Náměšť vznikla v roce 1972 pro festival v Náměšti na Hané, který byl ale zakázán. Poprvé jsem j hrál v létě 1972 na festivalu v Českém Krumlově.

host_1018 Nabízel vám někdo v revoluci nějakou politickou funkci? Jak se vlastně tehdy rozdělovali funkce?
Občas jsem dostal nabídku jít do politiky, ale žádnou konkrétní funkci. V tom rozdělování, pokud vím, tehdy byl chaos. A později už nevím. Ale to asi teprve bylo to skutečné rozdělování.

host_1018 Jak je to s písní Kamna? Je to antibolševická píseň nebo ne?
Kamna jsem psal jako veselou písničku bez jakékoliv myšlenky na bolševika. Že se v ní bolševik našel, je vlastně radost.

host_6432 Byly už v době, kdy jste žil v Holandsku, tam drogy normální?
Byly normální mezi sociálně slabším obyvatelstvem.

host_6432 Jaký je váš názor na současné hudební kritiky?
Oni nějací hudební kritici existují?

host_5716 Proč jste se rozešel s českým exilem? Kde byl problém?
Český exil se rozešel se mnou. Problém byl v jeho tuposti.

host_5783 četl jsem fejeton Požár v bnazaru. čekal jsem skandál, ale přišlo mi to jako střízlivě okomentované české dějiny. Proč to vzbudilo takový rozruch?
Ten rozruch bylo pro mě také překvapení.

jirka.j56 Dobrý den pane Hutko - chtěl bych znát Váš názor - vždy když se v Československu něco dělo tzn. podpisy 2000 slov nebo studentská revolta,sjezd umělců, vystozupil záhy v televizi nějaký soudruh a začal národu vysvětlovat,že Chartě nejde o svobodu,ale o bývalé majetky a Varšavská smlouva je tu proto, že jinak by se Nato rozšířilo na východ atd. -měl ten soudruh již tenkrát pravdu nebo se mi to jenom zdá
Mně se zdá ta vaše otázka!

host_8216 To nevěříte ani Balbínům ? (taky jsou součástí politické scény, ne?)
Balbínům věřím, jsou mí přátelé.

host_1511 neverite ani nove tvari na politicke scene, Jaromiru Stetinovi? myslim, ze je to slusnej chlapek
Jenže Štětina je pouze senátor. A nemá velkou šanci něco ovlivnit.

host_6877 Jaké to bylo hrát pod Karlovým mostem? Vzpomínáte na toto období rád?
Pod Karlovým mostem jsem nikdy nehrál. Ale na jaře 1968 se nám NA něm s Kalandrou hrálo bezvadně. V léto tam byla příliš velká tlačenice, tak jsme se přestěhovali do Platýze.

host_6877 Měl jste někdy v poslední době problémy s policií? Soudy,
Policie nám u Václava zabavila šest šroubováků, když jsme chtěli odšroubovat řetěz. Soud jsem měl s Karlem Dybou, o kterém jsem řekl, že je gauner. Vyhrál jsem.

host_1671 Chodite do kina? Co se vam z posledni doby nejvic libilo?
Naposledy jsem byl na Harry Potter 3, odvlekly mě tam děti a líbilo se mi to.

Poborski Provozujete nejaky sport?
Už 40 let ne.

host_9991 Byl jste někdy u Václava Havla na Hrádečku? Jaké to tam je? Z fotek některé akce vypadaly dost šíleně
Býval jsem tam často, je to normální velká chalupa.

host_9991 Ostříhal byste si někdy vlasy? Šel byste třeba kvůli sázce nakrátko?
Neostříhal.

host_6299 Jak za komančů probíhali střety vy mánička versus příslušník VB?
V 67. roce máničky nikam nesměly. A po okupaci to byla vždycky kontrola občanského průkazu, jestli má člověk zaměstnání. To bylo povinné.

host_6299 Je hudba k lidovým písním, co zpíváte, původní, nebo vaše? A jsou to vlastně již dřív zhudebněný texty, nebo básničky?
Hudba k lidovým písním je původní.

host_3139 Dobrý den, věnujete se ještě grafice?
Teď na úrovni těch CD Samopal. Obal tisknu ručně.

Poborski Koho byste zvolil za nejvetsiho Cecha? ale vazne. Tipnul bych si , ze tuhle anketu odsuzujete....
Ano, zdá se mi ta anketa úplně blbá, takže ten Cimrman je na místě.

host_3139 Chodí mezi námi naši bývalí komunističtí tyrani a nám je to fuk. - proč jsme my Češi takoví? Proč s tím nic neuděláme?
Asi nechceme.

host_8877 Je pravdivá kniha Pavla Kohouta "Kde je zakopán pes"? Je tam nějaká situace, kterou jste sám zažil na vlastní kůži?
Ta knížka je pravdivá, v tu dobu jsem se s Kohoutem často stýkal a většinu těch věcí bych mohl potvrdit.

Poborski A cim jste vyhral ten spor s tim gaunerem? jak se da o nekom dokazat ze je gauner? proc jste to vlastne rekl?
Nechali jsme si předvolat svědky.

Rokok Jaký máte názor na zavádění zákazu kouření v hospodách?
Kouření je blbej návyk a ty zákazy mnoha lidem pomůžou se toho zbavit. Poslední dvě otázky.

host_8877 Máte nějakou stálou scénu, kde koncertujete?
Těch scén je více. Viz http://www.hutka.cz - koncerty.

host_8877 Co říkáte tomu, jak společnost zavírá oči před disidenty? Jsou disidenti našim špatným svědomím?
Nejen před disidenty. česká společnost vypadá jako společnost zavřených očí.

host_2586 Co říkal Václav Havel vaší písni "Havlíčku, Havle"?
Měl radost.

host_8000 Jak se vám spolupracuje s Radimem Hladíkem?
S Hladíkem je pohoda.

host_8000 Co si myslíte o holandském volnomyšlenkářství?
Že to zase tak velké volnomyšlenkářství není.

host_3529 Je Karel Gott zombie?
Působí tak na mě.

host_3529 Jaký je význam písně Čtyři sloni? Přijde mi, že je napsaná při jointu...
Psal jsem j jako obhajobu v procesu, který jsem měl kvůli tzv. nedovolenému podnikání v roce 1977.

Děkuji a nashledanou.