Jaroslav Hutka zahraje v Březnici nové písně, na zámek se těší

BřeznicePopulární písničkář a básník Jaroslav Hutka, spoluzakladatel legendárního sdružení Šafrán, stále s velkými úspěchy koncertuje po celé republice. V sobotu 7. května od 19 hodin vystoupí v rámci Březnických hudebních večerů na místním zámku.

„Jelikož mám za čtyřicet pět let koncertování odehráno tak čtyři tisíce koncertů, tak paměť klame a všelicos vyřadila, ale mám za to, že v Březnici jsem nikdy nehrál. Byl jsem tam na návštěvě v 70. letech, ale pamatuji si to už jen velmi matně. To místo bylo, jako mnoho památek tehdy, zanedbané a šel z toho takový divný stesk. Zámek jsem si nyní vygoogloval a působí jako skvost, teď ještě aby bylo skvostné počasí. A hudební sál bude mít jistě skvělou akustiku, na takových místech se dá často hrát i bez mikrofonů, což pomůže i hloubce prožitků z písní,“ uvedl Jaroslav Hutka.
Ten na hradech, zámcích či v klášterech koncertuje již od svých úplných začátků, tedy od konce šedesátých let. „Kasteláni jsou kulturní a nekomerční lidé, mají hluboký vztah ke svým objektům, a tak bývá domluva snadná. Ale nechával jsem to vždy náhodě, jak se kdo ozve. Ovšem poslední dva roky už ta krásná místa hledám cíleně a výsledky jsou skvělé. Poznávám další pěkná místa a potkávám báječné lidi,“ dodal písničkář.

Český písničkář, spisovatel, básník a fejetonista Jaroslav Hutka se narodil v roce 1947.  Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze a od roku 1966 působí jako písničkář. V letech 1978 až 1989 žil v Nizozemí a Německu, odkud se vrátil přímo na Letenskou pláň. Spolu s Vladimírem Mertou patřil k prvním folkovým zpěvákům a kytaristům.
Je autorem adaptací moravských lidových písní, původní písňové tvorby a sbírek prózy. Od roku 2000 vše vydává ve vlastním nakladatelství Samopal a lidé si mohou jeho desky či knihy kupovat především na koncertech. K jeho nejúspěšnějším albům patří Stůj, břízo zelená, Vandrovali hudci, Návrat, Vyjdi slunko nebo Pánbů na poli.
„V Březnici zahraji hodně nových písní. Posledních pět let mi zase jde psaní dobře, i když tentokrát dělám jen texty, hudbu k nim skládá Vladimír Veit. Za tu dobu máme hotových něco přes osmdesát písní a asi polovinu těch textů jsem napsal na cestách po Evropě a Asii. Ale nejedná se jen o písně vážné nebo krajinomalebné, jsou také veselé a hromada jich je pro děti. Udělám tedy takový mix z toho nejlepšího a samozřejmě také pár písniček z dávna. Mnohé působí stále svěže a aktuálně,“ poznamenal Jaroslav Hutka.

Karel Souček